Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa zasilacza - proszę o odpowiedź na pytania

matix1991 20 Sep 2008 17:51 1968 26
    matix1991
    Level 13  
    Jestem very, very początkującym elektronikiem i mam taki oto problem, że chciałem zbudować zasilacz. Mam transformator 12V, 2xkondensatory 4700uF 35V i mostek 10A/1000V. I tak jak podłączę sam mostek do transformatora, to mam około 14V, a jak podłączę te kondensatory to mam 18V. Chciałbym mieć te 14V co zrobić? A i jeszcze jedno, czy jak te kondensatory się naładują to nie uszkodzą np. wzmacniacza.
    I mam jeszcze takie pytanko, czy jak mam wzmacniacz od samochodu 200W RMS, to mam zastosować transformator 200W, czy większy?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Qwet
    Level 33  
    A jaką wydajność prądową chcesz uzyskać? Jeśli poniżej jednego ampera to można zastosować regulowany stabilizator liniowy, jeśli kilka amper to albo zwiększasz wydajność stabilizatora przez dodanie dodatkowych tranzystorów mocy, albo trzeba będzie przewinąć transformator.
    edberg
    Level 30  
    Zbuduj stabilizator napięcia.
    matix1991
    Level 13  
    Gdzieś koło 5A, zerknijcie jeszcze na pytania, bo edytowałem wcześniej.
    fuutro
    Level 43  
    Zobacz na to . Jak będziesz miał jakieś większe problemy to pisz. Z doborem elementów też coś da się załatwić. Można by jeszcze jakieś zabezpieczenie nadprądowe dać. Będzie to najprościej rezystor pomiarowy, tranzystor małej mocy npn i rezystor ograniczający prąd bazy tranzystora.
    A co do transformatora - jak wzmacniacz ma 200W, to zasilacz powinien na spokojnie dostarczać ok 150% tej mocy, ale to też zależy od klasy wzmacniacza, najczęściej to AB więc tak jak napisałem. O ile jest to prosty zasilacz typu transformator->mostek->filtr->wzmacniacz.
    elek555
    Level 37  
    Gdyby miał ochotę sie wyłączać to odwiń mu parę zwojów ( do 16V na kondensatorach jałowo).
    matix1991
    Level 13  
    fuutro z tego linku co mi dałeś to wychodzi mi, że akurat ja mogę mieć ten zasilacz 9V a ja chcę 14V w ostateczności 12V
    matix1991
    Level 13  
    A może wykorzystać sposób Qwet tylko jakie do tego elementy sa potrzebne i jak to zrobić
    fuutro
    Level 43  
    Wpisz w google J-20. Tam jest taki układ z zestawu Jabel'a.
    matix1991
    Level 13  
    Ale ja chcę wykorzystać elementy które napisałem w pierwszym poście a tam nic z nich nie ma
    elek555
    Level 37  
    te elementy wykorzystasz tylko podaj coś więcej o wzmacniaczu który nabyłeś, możesz wstawić fotkę jego zawartości
    fuutro
    Level 43  
    Max prąd z tego trafa jaki możesz uzyskać po wyprostowaniu i filtrowaniu to ok 11,7A. Przy kondensatorach 2x4700uF i max prądzie tętnienia osiągną jakieś 12,44V a szczytowe napięcie w uproszczeniu 15V więc pod stabilizator z takim prądem to jedynie chyba nie dość że chyba tylko MOSFET to jeszcze masz gwarancję całego stabilizowanego ok 1V na wyjściu. Nieciekawe, co? Już lepiej odwiń kilka zwojów i wpakuj i mocniejszy mostek, choć nie wiem ile Ci potrzeba A na wyjściu i zdecydowanie większą pojemność kondensatorów. Żeby było pewne 12V to trzeba tętnienia ograniczyć do 3V więc przy max prądzie to będzie do 3V i pojemność wypadnie na min 39mF czyli ponad 4 razy więcej niż masz.
    elek555
    Level 37  
    Podejrzewam że przy napisach 200watt :) można się spodziewać czegoś znacznie słabszego i zwykły zasilacz niestabilizowany spokojnie wystarczy. Fotki to wyjaśnią
    matix1991
    Level 13  
    A więc tak muszę zasilić wzmacniacz na popularnej kostce TDA1554 i mam właśnie w domu trafo 80VA 12V i ten mostek i kondensatory. Ten wzmacniacz ma max 18V zasilanie ale ja tego zalicza używałbym do innych celów również. A to co się pytałem z tym wzmacniaczem 200W to dla kolegi
    fuutro
    Level 43  
    Więc Twój przypadek będzie działać bez problemów, chyba że będziesz dawał długie i cienkie przewody. Co do zasilacza to są też potrzebne żądane obciążenia. Ciężko/nierealnie jest coś zrobić na styk albo jak czegoś brakuje, zwłaszcza przy większych mocach. Marny układ będzie się dobrze prezentował na biegu jałowym albo z LEDem i rezystorem ale jak go pociśniesz to wymięknie/nawet odleci.
    matix1991
    Level 13  
    Czyli to co ja mam będzie spokojnie działać?A jak zrobić żeby na wejściu do zasilacza mieć 12V napięcia zmiennego a na wyjściu stałego, załóżmy że mam tylko trafo i nic więcej?
    elek555
    Level 37  
    matix1991 wrote:
    załóżmy że mam tylko trafo i nic więcej?

kupić mostek kondensatory i stosowny stabilizator
    matix1991
    Level 13  
    a ten stabilizator LM350 to do jakiego prądu największego można stosować.
    fuutro
    Level 43  
    To jest TL431 - coś jak regulowana dioda zenera tylko o całkiem niezłych parametrach. Tutaj robi za źródło napięcia odniesienia 2,495V.
    matix1991
    Level 13  
    fuutro a jakbym do tego towjego pierwszego schematu dał te kondensatory moje zamiast 6800 to by się coś stało
    fuutro
    Level 43  
    Może przeczytałeś ale nie załapałeś. Jak dasz mniejszą pojemność to tętnienia wzrosną. Za tym idzie konieczność podniesienia napięcia przed stabilizatorem aby ten mógł działać prawidłowo, np dając wyższe napięcie trafa o ile dotychczasowe nie wystarczy. Podawałem zarówno wzory jak i opis do nich z jak by nie było praktycznym przykładem.
    matix1991
    Level 13  
    Żeby nie zakładać nowego tematu to kupi transformator toroidalny 9V? Jak sie odwija zwoje to napięcie wtórne zmniejsza się?
    fuutro
    Level 43  
    Da chyba się kupić. A odwijając zwoje napięcie spada.