Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 10 Wrz 2008 10:35 1335996 6638
  • #1351 10 Wrz 2008 10:35
    manio123
    Poziom 34  

w zasadzie wszystkie odpowiedzi na pytania znajdziesz w tym wątku. Wymienniki 10 i 14 płyt i pozostałe elementy jak w pompie puchatka.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-810.html
    albo bodzia
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-420.html
    Nie wiem tylko czy warto mordowac się z taka głośną tłokówką, tym bardziej że trudno ocenic jak długo popracuje bo chyba z demontażu ?. Ciepła woda? Zbiornik z mamką był namiętnie dyskutowany - to najlepsze rozwiązanie , choć podobno są i lepsiejsze :D , tylko na forum sie nie ujawniły.
    Nie chcę znichęcać , ale nie da się zbudować i uruchomic pompy ciepła bez pewnwej podbudowy teoretycznej. Dobór urządzeń jest jednym z najprostszych zagadnień i mozna wszystko doczytać w polecenej tu literaturze.

• ambtechnic
  • #1352 20 Wrz 2008 22:12
    dkkdarch
    Poziom 17  

Witam
    Jeszcze nie bardzo wiem jak wstawić zdjęcia ale próbuję wstawić elementy składowe do mojej pompy ciepła.
    Puki co dam tylko opis a wy wypowiedzcie się co o tym sądzicie.
    Sprężarka Maneurop MT36 JG4EVE 8kW mocy chłodniczej przy odparowaniu -5^C i skraplaniu 40^C(taką mam i jest 100% sprawna )
    Parownik Thermokey P7-20 EVF
    SkraplaczThermokey P7-14 EVF
    Zbiornik cieczy RSU 8 (orginał z agregatu) nie wiem czy Jest sens montować?
    Zawór z MOP TEX 2 dysza ?
    Pompa DZ Wilo TOP S 30/7 115-185 W(3 biegi)
    Presostat podwójny niskie i wysokie ciśnienie Danfoss
    Całość na R22
    Wykonałem już ramę i jestem na etapie podłączania rur i instalacji elektrycznej.W związku z tym że mój dom dopiero będzie się budował na wiosnę więc nie mam gdzie przetestować .Jednak potrzeba jkest matką wynalazków więc wpadłem na pomysł co by się podłączyć przez grzejnik w garażu do instalacji w moim obecnym domu(stara instalacja z aluminiowymi grzejnikami.Jako dolne źródło wykorzystałbym dwa szamba po 5000 litrów każde . Planuję wstawić dwa odcinki rury 32mm i długości około 15 m każda .Co o tym sądzicie ,czy to ma sens?Dodam tylko że mają to być testy więc zamrożenie DZ nie wchodzi w rachubę.

• ambtechnic
  • #1353 21 Wrz 2008 11:37
    Tarnus
    Poziom 20  

dkkdarch napisał:
    Dodam tylko że mają to być testy więc zamrożenie DZ nie wchodzi w rachubę.

A gdyby podnieść temperaturę w szambie doprowadzając napowietrzenie ciągłe oraz wrzucając saszetke z bakteriami do szamb raz na tydzień/dwa ? Ciekawi mnie ile ciepla można wyciągnąc z takiego DZ umieszczonego na dnie trójkomorowego szamba 7000l. Jest głębokie na ponad 2 metry, dodatkowo grunt też coś podgrzeje. Z ciekawości wpuszczę na dno sondę PT1000 i zmierzę jaka jest temperatura.
    Idea moja jest taka aby koszt wywozu szamba chociaż częściowo się zwrócił w postaci ciepła. Pompa i parę innych części może taka z lodówki 200W by wystarczyła. Mam też wymiennik płytowy zdemontowany z pieca gazowego po przeróbce. Nie będę raczej myślał o podłączaniu takiej małej PC do istniejącej podłogówki w domu. Często robię coś w garażu to może by ułożyć w nim też podłogówkę i przynajmniej garaż dogrzewać. Nakłady inwestycyjne chyba do przyjęcia.

Marek

• #1354 21 Wrz 2008 14:36
    reaven22
    Poziom 27  

Tarnus napisał:

A gdyby podnieść temperaturę w szambie doprowadzając napowietrzenie ciągłe oraz wrzucając saszetke z bakteriami do szamb raz na tydzień/dwa ? Ciekawi mnie ile ciepla można wyciągnąc z takiego DZ umieszczonego na dnie trójkomorowego szamba 7000l....

Bakterie to nie wszytko. Żeby było ciepło to muszą mieć pożywienie. Szambo 7000l jest zapewne rzadko kiedy jest pełne, zaraz po wybraniu nie miało by co grzać. Według mnie jest to za mało stabilne źródło ciepła.

• #1355 21 Wrz 2008 20:20
    Tarnus
    Poziom 20  

reaven22 napisał:
    Bakterie to nie wszytko. Żeby było ciepło to muszą mieć pożywienie. Szambo 7000l jest zapewne rzadko kiedy jest pełne, zaraz po wybraniu nie miało by co grzać. Według mnie jest to za mało stabilne źródło ciepła.

No dobra inaczej. Przerobić szambo na biologiczne, zakopać rury drenarskie i wtedy tylko raz do roku jest opróżnianie.

Marek

• #1356 21 Wrz 2008 22:05
    manio123
    Poziom 34  

to od razu zbuduj i sławojkę bo gównio zamarznie i nie będzie alternatywy :cry:. To marny pomysł, niewielka ilość ciepła i zawracanie głowy. Policz ile i po sprawie.
    Chyba ze pójdziesz na całość i przebudujesz szambo na biogazownię , a uzyskanym metanem zasilisz napęd pompy ciepła. Poszukaj na forum jest tu i taka realizacja z ciekawym silnikiem na każde paliwo

• #1357 22 Wrz 2008 13:19
    reaven22
    Poziom 27  

manio123 napisał:
    ... Chyba ze pójdziesz na całość i przebudujesz szambo na biogazownię , a uzyskanym metanem zasilisz napęd pompy ciepła. Poszukaj na forum jest tu i taka realizacja z ciekawym silnikiem na każde paliwo

Można by zastosować silniki wielopaliwowy od czołgu M1 Abrams. Jeździ na czymkolwiek co jest choć trochę palne :D w połączeniu z pompą ciepła i dolnym źródłem np. Bałtykiem mógłby zasilić w ciepło ze 2 dzielnice gdańska. :] (taki żarcik..:) )

• #1358 22 Wrz 2008 23:58
    Tarnus
    Poziom 20  

manio123 napisał:
    to od razu zbuduj i sławojkę bo gównio zamarznie i nie będzie alternatywy :cry:. To marny pomysł, niewielka ilość ciepła i zawracanie głowy. Policz ile i po sprawie.

Ale to nie gówno podgrzewa tylko bakterie. No i jeszcze na 2m głębokości ciepło z ziemi dochodzi. A zatem policzmy. Temperatura w szambie to około 15°. Aby nie zatrzymać biologicznego rozkładu w szambie a w następstwie zamrozić nie można zejść poniżej 8,5°. Z mocną rezerwą można zabrać więc spokojnie 5 stopni. Z 7000 litrów daje to jakieś 40kW ! To jest sporo energii jak na garaż. Po drugie kto tu mówi o ciągłym wykorzystywaniu DZ. Wystarczy że DZ spadnie poniżej 10°, PC zatrzymuje pracę. Garaż i tak będzie ogrzewany równolegle z typowego grzejnika z zaworem termostatycznym. Ile PC nagrzeje to nagrzeje, resztę zrobi grzejnik z kotła gazowego.

Marek

• #1359 23 Wrz 2008 00:25
    _jta_
    Specjalista elektronik

40kWh - bo kW to jednostka mocy, nie energii. Chyba to jest prawidłowa
    wartość: 7000 litrów * 5 stopni * 1cal/g/stopień = 35Mcal = 146MJ = 40kWh.

• #1360 23 Wrz 2008 06:42
    manio123
    Poziom 34  

_jta_ napisał:

czyli tyle co nic, czasem warto umieć liczyć :idea:

• #1361 23 Wrz 2008 11:24
    Tarnus
    Poziom 20  

manio123 napisał:
    _jta_ napisał:

czyli tyle co nic, czasem warto umieć liczyć :idea:

Nie zauważyłem że napisałem tylko kWh. Ale dlaczego 40kWh to tyle co nic ?
    Dom 150m2 w tej chwili ogrzewam piecem gazowym 24kW ale w trybie pracy CO ustawiony jest na wartość maksymalną 16kW, Palnik modulowany, więc niech będzie że średnio 10kW. Zerknałem na licznik godzin pracy w kotle i wyświetlił mi 1168h tylko w trybie grzewczym. Na koniec października będzie dokładnie 2 lata jak posiadam ten kocioł. Wychodzi więc 11680kWh zużytej energii na ocieplenie domu
    Suma wszystkich faktur za gaz do dnia dzisiejszego około 3200 zł - ale to z gazem do grzania wody też. Jeżeli przyjmiemy cenę energii z gazu ziemnego 0,21zł/kWh wychodzi jakieś 2462zł, odliczając koszt zużycia do podgrzania CWU mniej więcej chyba się zgadza. No to mamy policzoną moc jaka zużyłem dotychczas.
    11680kWh dzielimy przez dwa sezony i wychodzi 5840kWh na sezon. Sezon grzewczy to około 5 miesięcy czyli jakieś 150 dni, czyli na dzień potrzebuję niecałe 40kWh aby utrzymać w domu 150m2 temperaturę w dzień 21° i w nocy 19°.
    40kWh wystarcza na 150 m2 domu a garaż ma 20m2 więc dla garażu potrzebuję około 5kWh. Szambo oferuje mi 40kWh max. Po uwzględnieniu wymaganej mocy na garaż wychodzi że szamba nie schłodzę o 5° ale około 0,62° dobowo. Szambo nie jest zawsze pełne niech będzie 1-2° na dobę. Tyle to szambo się bez problemu "zregeneruje"
    Sprężarka z lodówki mocy 200W, pompa ciepła odda jakieś 400-500W. 10 godzin pracy PC aby wyprodukować 5kWh

Nadal uważasz że to tyle co nic ?
    Czasem warto jest umieć liczyć :)

Marek

• #1362 23 Wrz 2008 11:58
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

(PC COP=4) 1/3 * 5kWh * 0,45 zł/kWh * 150dni = 113 zł

(GZ) 4/3 * 5kWh * 0,21zł/kWh * 150dni = 210 zł

oszczędność eksploatacyjna 97 zł/sezon
    koszt budowy PC ?kPLN

• #1363 23 Wrz 2008 13:07
    Tarnus
    Poziom 20  

kuba_puchatek napisał:
    (PC COP=4) 1/3 * 5kWh * 0,45 zł/kWh * 150dni = 113 zł

(GZ) 4/3 * 5kWh * 0,21zł/kWh * 150dni = 210 zł

oszczędność eksploatacyjna 97 zł/sezon
    koszt budowy PC ?kPLN

Ha. Wspomniałem przecież że sprężarkę mam z lodówki 200W, wymiennik płytowy co prawda za duzy bo 24kW ale mam. Tylko sprawa zwinięcia w spiralę parunastu metrów rury alpex i umieszczenia na dnie szamba. Myslę że instalacja to koszt ponizej 500zł. Zwróci się po kilku latach.

Marek

• #1364 23 Wrz 2008 14:10
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

"szkoda nafty" - chyba, że dla własnej satysfakcji

• #1365 23 Wrz 2008 14:44
    manio123
    Poziom 34  

skoro uważasz że warto to zrób bo nikt Cie nie przekona. 25 kW w kotle to zupłenie co innego niż w pompie ciepła, pomijam juz fakt że chłodnictwo wymaga idealnej czystości co dyskwalifikuje wymiennik uzywany w kotle , a jeśłi zbyt duzy będzie pułapką olejową . Ale w celu edukacji zawsze warto :D bez względu na efekt. I nie odbieraj uwag jako złośliwości, ale to nie jest takie proste zagadnienie , wymaga nieco trudu i może nie warto się mordować bo raczej się rozczarujesz :cry:

• #1366 23 Wrz 2008 20:37
    Tarnus
    Poziom 20  

manio123 napisał:
    skoro uważasz że warto to zrób bo nikt Cie nie przekona. 25 kW w kotle to zupłenie co innego niż w pompie ciepła, pomijam juz fakt że chłodnictwo wymaga idealnej czystości co dyskwalifikuje wymiennik uzywany w kotle , a jeśłi zbyt duzy będzie pułapką olejową . Ale w celu edukacji zawsze warto :D bez względu na efekt. I nie odbieraj uwag jako złośliwości, ale to nie jest takie proste zagadnienie , wymaga nieco trudu i może nie warto się mordować bo raczej się rozczarujesz :cry:

No i o to chodzi. Mnóstwo już w życiu zrobiłem rzeczy. Jedne bardziej inne mniej pozytywnym skutkiem. Były tez całkowite porażki. Uwazam że moja wiedza techniczna jest wystarczająca do wyzwań jakie sobie stawiam :) Bez chwalenia, ale moje umiejętności manualne oraz doświadczenie w różnych pracach warsztatowych czy budowlanych są zdecydowanie ponadprzeciętne. Widuję mase róznych wykonanych projektów przez ludzi i stąd moje stwierdzenie. Wykonałem masę prac i czynności. Począwszy od prymitywnego układania kostki brukowej, przez samodzielne wykonanie całej elektryki, hydrauliki, solarów, skończywszy na wyrafinowanym własnego projektu transceiverze 0-30MHz 50W z podwójną przemianą częstotliwości sterowanego atmelem DDSem AD9851 z moim oczywiście programem w assemblerze.
    Tak więc wyzwanie polutowania do kupy paru rurek miedzianych, podłączenie sprężarki uprzednio wyczyszczonego wymiennika to dla mnie po prostu czynność banalna:)
    Nie odbierz tego jako przechwałki ale uważam że nie ocena zdolności czyjejś osoby tu powinna zajść ale doping. Bo doping powoduje że wymyśla się coraz bardziej wyrafinowane przedmioty. Dziś mała pompa jutro z bagażem nowych doświadczeń wyrafinowany projekt wzbogacony o cuda.

Marek

• #1368 24 Wrz 2008 08:24
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

Tarnus napisał:
    Ha. Wspomniałem przecież że sprężarkę mam z lodówki 200W, wymiennik płytowy co prawda za duzy bo 24kW ale mam. Tylko sprawa zwinięcia w spiralę parunastu metrów rury alpex i umieszczenia na dnie szamba.
    Marek

zastanów się nad możliwością bezpośredniego odparowania i skraplania,
    ewentualnie skraplacz powietrzny - unikniesz stosowania pomp obiegowych

będziesz dobierał kapilarę czy pójdziesz na całość i zainwestujesz w TZR ?

jaki czynnik chłodniczy zastosujesz i jakiego COP się spodziewasz ?

pozdrawiam kuba

• #1369 25 Wrz 2008 10:57
    Tarnus
    Poziom 20  

kuba_puchatek napisał:

zastanów się nad możliwością bezpośredniego odparowania i skraplania,
    ewentualnie skraplacz powietrzny - unikniesz stosowania pomp obiegowych
    będziesz dobierał kapilarę czy pójdziesz na całość i zainwestujesz w TZR ?
    jaki czynnik chłodniczy zastosujesz i jakiego COP się spodziewasz ?
    pozdrawiam kuba

Wstępny eksperyment myślę przeprowadzić wrzucając parownik z lodówki do szamba a skraplacz też ten lodówkowy umieścić w pojemniku 100l wypełnionym wodą. Będę mógł łatwo obliczyć ilość wyprodukowanego ciepła.
    Na poczatek kapilara będzie ta która jest w lodówce. Myślę że pracując z tą sprężarką w lodówce jest optymalna. Nie chcę inwestować dużo w eksperyment. Gdy się powiedzie, zdecyduję jak zbudować docelowy układ.
    Czynnik chłodniczy to ten który jest na tabliczce sprężarki. Jest spora zależność rodzaju czynnika od typu spręzarki i używanego oleju. Jak będę demontował sprężarkę z lodówki to zerknę jaki to czynnik.
    COP trudno powiedzieć. Nie wiem. Eksperyment pokaże.
    W necie jest sporo pozytywnych opinii o odzyskiwaniu ciepła z szamba. Nawet jako dodatkowego DZ obok innych typowych. Tak się często robi.

Marek

• #1370 28 Wrz 2008 09:37
    dkkdarch
    Poziom 17  

Ostatnio w sieci znalazłem taki oto schemacik w którym jednocześnie jest podgrzewana c.w.u oraz bufor (szeregowo).Czy ktoś z forumowiczów zastosował to rozwiązanie,jak ono się sprawdza?

• #1371 28 Wrz 2008 12:17
    manio123
    Poziom 34  

moim zdaniem to głupi schemat zaadaptowany wprost z kotłowni olejowej co jest częstym zjawiskiem - raz coś ktoś wydumał i nie ma komu powiedziec - dosyć ! Sprawa jest tak prosta , że nie należy niczego udziwniać a to jest wydziwaczone do bólu.

• #1372 28 Wrz 2008 21:25
    wolfik07
    Poziom 10  

witam

opisze co wykonałem i jakie sa tege efekty

1.Pompa ciepla została wykonana z kompresora tłokowego 3 faz.,
    8,5 kw, grzania przy odparowaniu +5 i skraplaniu +40 czynnik roboczy R 407

2.parownik rurowy orginalny od jakiegos urzadzenia chlodniczego wydajnosc ponad 8 Kw

3.zawor PM wodny do regulacji przepływu wody sterowany cienieniem skraplania freonu

4. pompka obiegowa 55W przy 4 m podnoszenia

5.skraplacz powietrzyny zamontowany w pomieszczeniu z wyrzutem zimnego powietrza na zewntarz, odporawanie caly czas w temp otoczenia +10 st

6.Automatyka wlasnej konstrunki wraz z ostrajaniem goracym gazem.

Pompa pracuje w warunkach takie jakie pananują obecnie przy skraplaniu +50 st i odparowaniu +5.Maksymalna temperetura wody jaka sie udalo uzyskac jest to 28 st C i ani deka wiecej oczywiscie przy ciagej pracy pompy.Obieg wody jest non stop nbatomiast poczas pracy kompresora jest zamukany by-pass i puszczany zaworem PM.Nie bylo mozliwe uzyskanie wysokiego cisnienia skraplania i znacnej temperetury wody przy maksymalnym przeplywie wody przrz parownik.Odtajniem steruje zegar i automatyka i nie dopiuszcza ona do zalodzenia skraplacza co przy warunkach obecnych nie nastepuje z powodu zbyt duzej tem[pretary otoczenia.
    Przejdzmy do meritum
    PC ogrzewa wode do centralnego tlko do CO bez podłogowki, dom o powierzchni ok 180 m2 czerwona cegła ponad 43 cm muru plus nowe okna, przy temp wody ok 25,5 st tempretura w pomieszczeniu wynosi 19 st.

Zurzycie energi elektrycznej dla godzinej pracy pompy wynosi 2 kWh =98gr
    Zurzycie dobowe energi elektrycznej ok 48 kWh =23,52
    zurzycie miesieczne energi el. = 705 zl

Reasumując zbyt niska temp wody bo tylko ok 28 st oczywoscie wody powrotnej, nalezalo by zwiekszyc moc kompresora i zmienic wymmienniki aby polepszyc jej parametry , teoretycznie ciagla praca pompy w ciagu doby

efekt:
    poza ekologią to duzo tansze przy tej tepertaurze bedzie ogrzewanie gazowe niz PC bo miesiecznie wynosi mnie ono okolo 620 zl.

Prosze o dyskusje
    P.s pompa zostala wykonana na podstawie wieloteniego doswiadczenia w chlodnictwie.

• #1373 28 Wrz 2008 23:00
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

wolfik07 napisał:
    witam

opisze co wykonałem i jakie sa tege efekty

1.Pompa ciepla została wykonana z kompresora tłokowego 3 faz.,
    8,5 kw, grzania przy odparowaniu +5 i skraplaniu +40 czynnik roboczy R 407

2.parownik rurowy orginalny od jakiegos urzadzenia chlodniczego wydajnosc ponad 8 Kw

3.zawor PM wodny do regulacji przepływu wody sterowany cienieniem skraplania freonu

4. pompka obiegowa 55W przy 4 m podnoszenia

5.skraplacz powietrzyny zamontowany w pomieszczeniu z wyrzutem zimnego powietrza na zewntarz, odporawanie caly czas w temp otoczenia +10 st

6.Automatyka wlasnej konstrunki wraz z ostrajaniem goracym gazem.

Pompa pracuje w warunkach takie jakie pananują obecnie przy skraplaniu +50 st i odparowaniu +5.Maksymalna temperetura wody jaka sie udalo uzyskac jest to 28 st C i ani deka wiecej oczywiscie przy ciagej pracy pompy.Obieg wody jest non stop nbatomiast poczas pracy kompresora jest zamukany by-pass i puszczany zaworem PM.Nie bylo mozliwe uzyskanie wysokiego cisnienia skraplania i znacnej temperetury wody przy maksymalnym przeplywie wody przrz parownik.Odtajniem steruje zegar i automatyka i nie dopiuszcza ona do zalodzenia skraplacza co przy warunkach obecnych nie nastepuje z powodu zbyt duzej tem[pretary otoczenia.
    Przejdzmy do meritum
    PC ogrzewa wode do centralnego tlko do CO bez podłogowki, dom o powierzchni ok 180 m2 czerwona cegła ponad 43 cm muru plus nowe okna, przy temp wody ok 25,5 st tempretura w pomieszczeniu wynosi 19 st.

Zurzycie energi elektrycznej dla godzinej pracy pompy wynosi 2 kWh =98gr
    Zurzycie dobowe energi elektrycznej ok 48 kWh =23,52
    zurzycie miesieczne energi el. = 705 zl

Reasumując zbyt niska temp wody bo tylko ok 28 st oczywoscie wody powrotnej, nalezalo by zwiekszyc moc kompresora i zmienic wymmienniki aby polepszyc jej parametry , teoretycznie ciagla praca pompy w ciagu doby

efekt:
    poza ekologią to duzo tansze przy tej tepertaurze bedzie ogrzewanie gazowe niz PC bo miesiecznie wynosi mnie ono okolo 620 zl.

Prosze o dyskusje
    P.s pompa zostala wykonana na podstawie wieloteniego doswiadczenia w chlodnictwie.

Napisz może jeszcze raz, trochę bardziej zrozumiale?
    Po latach doświadczenia w chłodnictwie powinieneś też odróżniać skraplacz od parownika?
    No i jakim cudem podajesz parametry przy skraplaniu +50C, a piszesz że nie udało się osiągnąć więcej niż 28C??

• #1374 29 Wrz 2008 07:31
    wolfik07
    Poziom 10  

szanowny kolego jak bys chial wiedziec w PC mowimy o rewersyjnym dzialaniu wymiennikow wiec skraplacz pelni funkcje parownika a natomiast porownik pelni fuknkcje skraplacza, to tak dla przypomnienia.Natomiast faktem jest to iz przy tym skrpalaniu +50 nie moge uzyskakc wyzszej tepretury wody .

• #1375 29 Wrz 2008 07:55
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Sorry, ale takie opisy
    "skraplacz powietrzyny " i
    "parownik rurowy orginalny od jakiegos urzadzenia chlodniczego"
    sugerują że to PC woda-powietrze więc może nazywaj rzeczy "po imieniu".
    Wracając do tematu - masz za mały skraplacz -tzn. po twojemu parownik ;)

• #1376 29 Wrz 2008 19:07
    wolfik07
    Poziom 10  

hmm wiesz, wydaje mi sie ze skraplacz czyli czyli moj wymienik woda freon nie jest za maly dlatego iz jego wielkosc nie ma wikszego znaczenia w tym przypadku, zbyt duzo energi trace na grzejnikach, byly watpliwosci co do przeplywu ale delta jest ok. najlepszym zastosowaniem by bylo zainstalowanie fan coil i ogrzewaniem nimi, natomiast przy obecnych cenach nie mam na to kasy

• #1377 29 Wrz 2008 20:15
    manio123
    Poziom 34  

byc może chciałeś zrobic wrażenie fachowym nazewnictwem, ale mnie to nie rusza bom nie chłodniarz a nawet wręcz przeciwnie :) i nic nie zrozumiałem oprócz tego, że nic nie działa. Jakoś dziwnie skomplikowałeś proces i wychodzi że masz COP≈1 bo nawet 4 kW mocy grzewczej zagrzeją w takich warunkach pogodowych wodę w c.o. do 45-50°C. Przekombinowałeś ?

• #1378 29 Wrz 2008 20:51
    wolfik07
    Poziom 10  

Kolego! ja w twoje kompetencje nie wnikam co umiesz to twoje i chwala za to.

przechodzac do meritum nie da sie osiaganc wody o wyzszej tempretaurze, i teortetyczne zagdanienia sie zgadzaja natomiast praktyczne nie koniecznie, zauwazylem dzis iz zostala popelniona w jednym miejscu gafa, nie da sie odciac pieca CO na stronie zasilania i powrotu wiec woda przelatuje sobie przez niego co ma duze znaczenie.Za Uwagi dziekuje.

• #1379 29 Wrz 2008 23:26
    reaven22
    Poziom 27  

Według mnie to parownik (skraplacz? wg. wolfik07 ) jest zbyt małej wydajności. Przy obecnej temperaturze na zewnątrz układ powinien bez problemu dostarczyć wystarczającą moc do grzejników.
    Piszesz że parownik (skraplacz? wg. wolfik07 ) jest zamontowany w jakimś pomieszczeniu. Czy to pomieszczenie ma wystarczającą objętość żeby być w stanie dostarczyć odpowiedniej energii ?? Przy układzie powietrze-woda parownik powinien być raczej na zewnątrz żeby zapewnić mu odpowiednią ilość powietrza chyba że masz do dyspozycji jakieś ciepło odpadowe i parownik umieścisz w hali z piecami hutniczymi :)

Może jakaś sesja fotograficzna pomogła by ogarnąć umysłem układ Twojej pompy ?

• #1380 30 Wrz 2008 07:20
    wolfik07
    Poziom 10  

Hmm Szanowny Kolego ten parownik ktory jest obecnie zamontowany w urządzeniu jest orginalnym elementem tego urzadzenia, gdyz do konstrukcji PC Wykozystałem monobok ze skraplaczem wodnym, wiec zadna modifikacja nie jest mozliwa pod tym wzgledem.NAtomiast nie wydaje mi sie aby producent dobrał zbyt mały parownik do urzadzenia.NAtomiast co do wymiany powietrza to to urzadzenie jest w pomieszczeniu tylko dlatego zeby zapobiec zbyt czestemu odtajaniu, a takze aby tem parowania otoczenia utrzymaywala sie w granicach 10 st,a z drugiej strony jest tak duzy monoblok ze ze nie mam go jak wystawic na zewnatrz bo nie jest przystosowany do pracy tam.