Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 12 Jul 2010 09:24 1599171 7748
Computer Controls
  • #1651
    reaven22
    Level 30  
    Piotr 33,5 wrote:
    1) ogrzewanie podłogowe - 600m2


    Jak PC to tylko podłogowe i to gęsto ułożone. c/a co 10 cm wszędzie. Jakie wyliczone zapotrzebowanie na moc ??

    Piotr 33,5 wrote:
    2) podgrzewanie CWU z pompy - zbiornik 500 - 600L

    Zależy ile osób będzie mieszkać w domu. Obawiam się że przy dużej mocy pompy ciepła 500l będzie zbyt małym zbiorniczkiem.

    Piotr 33,5 wrote:
    3) dolne źródło - odwiert im głębszy tym lepszy,
    słyszałem nawet o odwiertach do 230metrów?

    Niekoniecznie, wszystko należy wypośrodkować. Im głębszy odwiert tym więcej rury w jednym obwodzie i większe opory hydrauliczne. Skutkuje to potrzebą zamontowania większej bardziej energożernej pompy dolnego źródła.

    Piotr 33,5 wrote:
    4) sama pompa - kupić gotową czy próbować omijać "system" ?

    Przy 600m2 i dobrze docieplonym budynku obstawiam zapotrzebowanie na moc na poziomie c/a 20-25kW. Jest to już baardzo duża PC trudna do wykonania w warunkach domowych.

    Może rozwiązaniem było by wykonanie 2 pomp o mniejszej mocy. Koszt budowy nieco większy ale też znacznie lepsze warunki pracy całej instalacji. Zazwyczaj ogrzewanie działa dużo poniżej max wydajności.

    Realnie zadanie trudne ale wykonalne :)
  • Computer Controls
  • #1652
    Piotr 33,5
    Level 10  
    Budynek składa się z trzech poziomów:
    piwnica - podłoga 10cm styropianu, ściany bloczek 25cm/styropian 10cm/bloczek 25cm powierzchnia 190m2, wys. 250cm
    parter wraz z garażem - podłoga 3cm styropianu, ściana porotherm 38 + 12cm styropianu, okna wsp. 1,1 + rolety - powierzchnia 190m2, wys. 285cm
    poddasze - ocieplenie 30cm wełny ułożonej na przekładkę, podłoga 3cm styropianu, powierzchnia 180m2, wys. 280cm
    zapotrzebowanie nie było wyliczone dokładnie, wstępnie 35 - 40kw,
    czyli PC o poborze 10kw powinna starczyć...

    Rodzina 2+2, jeśli zbiornik CWU będzie za mały, to się szybciej wyłączy, chyba że chodzi o nagrzanie, z tym to rzeczywiście może być problem przy 500L :)

    Niekoniecznie, wszystko należy wypośrodkować. Im głębszy odwiert tym więcej rury w jednym obwodzie i większe opory hydrauliczne. Skutkuje to potrzebą zamontowania większej bardziej energożernej pompy dolnego źródła.
    - rzeczywiście, opory hydrauliczne, nie wziąłem tego pod uwagę.

    Przy 600m2 i dobrze docieplonym budynku obstawiam zapotrzebowanie na moc na poziomie c/a 20-25kW. Jest to już baardzo duża PC trudna do wykonania w warunkach domowych.

    Może rozwiązaniem było by wykonanie 2 pomp o mniejszej mocy. Koszt budowy nieco większy ale też znacznie lepsze warunki pracy całej instalacji. Zazwyczaj ogrzewanie działa dużo poniżej max wydajności.

    Rozumiem że koszt nieco większy od jednej, ale dużo tańszy od "systemowej"

    Zastanawiam się jeszcze nad niższą temperaturą w piwnicy, np. 18stopni.

    Realnie zadanie trudne ale wykonalne :)

    miło mi to czytać...
    :D
  • #1653
    bodziopl
    Level 24  
    ad.1 ho,ho ! to rezydencja (moc PCi 25-30kW)
    2.zależy od wieczornego zap. na c.w.u. (zwykła wanna to 120l, prysznic 40l,...), i tu jest problem, bo przy tych mocach trudno o dobre grzanie c.w.u., raczej wymiennik zewnętrzny !
    3.ale bez szału, 100mb to granica rozsądku , tu w sumie ~600mb
    4. Zrobię Tobie gotową i ominiemy system ! Aha dwie to dobry pomysł, ale większy koszt !
  • #1654
    reaven22
    Level 30  
    Upały dają się we znaki tak więc przyszła kolej na przerobienie ogrzewania podłogowego na chłodzenie podłogowe.
    Układ z pominięciem PC tak więc można powiedzieć pasywny.
    PC w dalszym ciągu podgrzewa CUW.

    Od pomysłu do czynu: 2 trójniki, 4 zawory, trochę kształtek miedzianych, dodatkowa pompa wz250, trochę pe32 i kształtek.

    Wodę puszczam bezpośrednio poprzez podłogówkę, zasilam ze studni dodatkową pompą wz250, wylot z podłogówki wyprowadzony na zewnątrz zasila 2 zraszacze podlewające trawnik :)

    W przeciągu ostatnich 2 dni system działał przez jakieś 6h, w domu udało się zejść do temperatury 24'C, pewnie jak się ustabilizuje będzie mniej. Podłoga przyjemnie chłodna, psy plackiem na podłodze w przedpokoju :)

    Tak więc niskim nakładem udało się uzyskać ochłodzenie domu jednocześnie nie marnując wody która i tak wcześniej była zużywana do podlewania.

    Dodatkowa pompa wz250 okazała się tańszym rozwiązaniem od zaworu sterowanego elektrycznie, dodatkowo system nie obciąża hydroforu który załączałby się cyklicznie.

    Przełączenie z grzania na chłodzenie wymaga przestawienia 4 zaworów.
    Narazie sterowanie ręczne, ale bezwładność podłogówki jest na tyle duża że wystarczy obecnie przez 2h na dobę włączyć podlewanie trawnika :)

    Życzę chłodu Panowie :)
  • #1655
    bodziopl
    Level 24  
    Nie jestem tak odważny by podłogę zasilać z układu otwartego, poza tym chłód w d... tzn. nogi ?, może lepiej do wentylacji wpuścić ?
  • #1656
    pawmal
    Level 12  
    witam szanownych forumowiczow
    mam kilka pytań odnosnie elementow skladowych pompy

    1. czy kompresor srubowy Sanyo jest porownywalny z Copelandem (jakosc, zywotnosc)
    2. czy czynnik r417a zawiera freony i jest zgodny z dyrektywa Unii o zubozaniu warstwy ....

    pozdr Pawel

    Dodano po 9 [minuty]:

    a oto i dyrektywa:
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:286:0001:0001:PL:PDF

    jestem w przdedniu finalizacji sprowadzenia kilku pomp z Chin, pozostalo dograc zgodnosc cetryfikatow i pare innych pierdol, jak zakoncze z sukcesem, to opisze dokladnie caly proces na forum, na zachete podam: 14KW EVI Low Ambience (-20C) 1600USD. Nie stanowie konkurencji import prywatny i dla znajomych.
  • Computer Controls
  • #1657
    itsover
    Level 1  
    goscu wrote:
    Pompy sprzedaje biawar. http://www.biawar.com.pl/ . Nie wiem jakie maja ceny.Co do Vismana to maja ceny nie nan nasze zarobki. Pompa cieplna jest dobra i oszczędna ale sprawność zależy od różnicy temperatur między stroną ciepła i zimną.Jak ktoś posłuchał zwykłego hydrola , a nie specjalisty to "zaoszczędził na grzejnikach" Wiec niech wybije sobie z głowy Pompe cieplną ( polska norma podaje wydajnośc grzejników dla 90 stopni na wejściu).Mam 110 m kw. i 210 żeberek grzejników aluminiowych( włoskich o wysokości 50 cm). Polecam porównanie cen nośników energii. Jest tutaj http://www.ure.gov.pl/poradnik/poradnik_5.html . Do ceny należy doliczyć jeszczę cenę zakupu podzieloną przez liczbe lat pracy. Nie wiem ile moze pracować taka pompa cieplna.
    Teraz powinno działać.


    A możecie coś powiedzieć na temat firmy Vikersonn?
  • #1658
    bodziopl
    Level 24  
    do pawmal:
    śrubowy ? chyba spiralny dla tej mocy ?
    2. R417 = R125 (C2HF5) 46,6% + R134a(C2H2F4)50% + R600 (butan) 3,4% zgodny ODP ma 0, a GWP pewnie jakieś 1000. To typowy retrofit za R22, drogi, w nowych urządzeniach nie stosuje się.
    Z chińczykami nie jesteś dla nikogo konkurencją . My już na forum jesteśmy do przodu
  • #1659
    pawmal
    Level 12  
    Witam, jezeli jest ktos w stanie zaoferowac mi pompe EVI powietrze woda 12-14KW,to prosze o kontakt priv. lub pmaliszewski(malpa)gmail.com, w poniedzialek musze zaplacic 30% depozyt, postaram sie to odwlec, chce wydac do 10k, jezeli sie znajdzie porownywalne rozwiazanie w kraju to zaoszczedzi mi mase energii

    pozdr
    Pawel
  • #1660
    reaven22
    Level 30  
    Nikt tutaj raczej nie zaproponuje gotowego urządzenia powietrze-woda. W domowych warunkach taka pompa jest bardzo trudna do wykonania.
    Dodatkowo sprawność urządzenia powietrze-woda daje wiele do życzenia. Stąd tutaj głównie zajmujemy się urządzeniami woda-woda, solanka-woda, mającymi sporo lepszą sprawność.
  • #1661
    bodziopl
    Level 24  
    PCi EVI 12 kW za 10 000 zł nawet netto ? - słuszną linię ma nasza Partia (też kupię kilka).
    A na serio; biorę się za opracowanie takowej z wykorzystaniem JFTS sterowania EZR'em, oraz nadskraplaczem, ... . no ale cena to tak x 2 od zapodanej ? Rezultat spodziewany najwcześniej za rok. W PCi pow./woda główny problem to nie EVI, ale szybkie i precyzyjne sterowanie zaworem EZR i ewent zaworem wtrysku, to musi być lepsze od typowego PID !
  • #1662
    pawmal
    Level 12  
    do : 'bodziopl'
    Zapraszam do wspolpracy, im wiecej osob sie zdecyduje tym koszt importu bedzie nizszy. Cena 1622 USD zawiera juz FOB. Reszta to transport 1k + podatki 22% VAT i 2,7% clo wg kodu ISZTAR (841581 Zawierające agregat chłodniczy oraz zawór odwracający cykl chłodzenia/grzania (odwracalne pompy ciepła)). Chinczyk tak naprawde polutuje tylko rurki, bo komponety kupuje gotowe(Sanyo,Emerson...). Wada tych pomp jest elektronika (tak slyszalem), ale moim zdaniem to nie problem, mozna przeciez zastosowac inny sterownik. Jest to split z modulem 'domowym', producent twierdzi ze teoretyczna oplacalnosc tej pompy jest nawet przy -35C, ale dla bezpieczenstwa ofertowo podaje COP 1,9 dla -20C.
  • #1663
    bodziopl
    Level 24  
    No cóż, ale ja potrafię i rurki polutować i sterownik zrobić, i jeszcze trochę drobiazgów, myślę że nie skorzystam. Tam post wyżej usiłowałem przekazać że PCi powietrze-woda to baardzo wysoka szkoła jazdy, tak wysoka że, moim skromnym zdaniem: nie istnieje obecnie poprawnie zaprojektowana PCi powietrze-woda, m.in. z tego powodu że typowe algorytmy sterowania są za prymitywne w tym przypadku stąd konieczność stosowania Jednolitej (Nieliniowej) Funkcjonalnej Teorii Systemów
  • #1664
    ruxy
    Level 2  
    reaven22 napisał
    Quote:
    W przeciągu ostatnich 2 dni system działał przez jakieś 6h, w domu udało się zejść do temperatury 24'C, pewnie jak się ustabilizuje będzie mniej


    Jak aktualne efekty chłodzenia? Czy możesz podać więcej szczegółów. Wnioskuję że system nie działał w najbardziej gorącej porze dnia, skoro woda wychodząca była używana do podlewania i nie miałeś zamiaru spalić trawy :D

    rx[/quote]

    Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

    Szanowni Forumowicze,

    Przejrzałem (bo nie mogę powiedzieć że zapoznałem się dokładnie) wpisy w tym wątku z kilku ostatnich lat.
    Poruszanych tu było wiele zagadnień dotyczących pomp, także wiele odnośnie DZ.
    Wiem, że w najbliższej przyszłości nie będę miał czasu na samodzielne zbudowanie PC, pozostałe kwestie dot. systemu są bardziej w moim zasięgu.

    Między innymi pojawiły się tu dyskusje co do ryzyka związanego z wykorzystaniem studni głębinowych jako DZ, w sytuacji wysokiego zażelazienia.
    Myślę o takim DZ, bo studnia czerpna tak czy siak jest już wykonana. Badania wykazały że w "mojej" wodzie:
    - żelazo jest 2.5mg, max. dopuszczalne 0.7mg
    - mangan jest 0.46, max. dopuszczalne 0.3mg
    - twardośc ogólna 360, max dopuszczalna 200
    Jasne jest że przy takim przekroczeniu tych pierwiastków w wodzie może zachodzić konieczność okresowego czyszczenia chemicznego wymiennika PC.

    Jednak bardziej zastanawia mnie kwestia ewentualnego zapchania się (kolmatacji) studni zrzutowej a dokładnie filtra (ryzyko kolmatacji całej warstwy jest raczej minimalne w okresie używania pompy - por. np. Link). Oczywiście można przyjąć, iż układ będzie dostatecznie szczelny i nie dojdzie do powstawania wodorotlenków żelaza (czyli czynnika kolmatującego).

    Moje pytania:
    1) Czy widzicie jakikolwiek sens w podjęciu następującej próby:
    - woda ze studni czerpnej trafia do hydroforu (ale nie przeponowego, tylko zwykłego, przepływowego)
    - następnie trafia do odżelaziacza o odp. wydajności
    - stamtąd (już odżelaziona) do PC
    - następnie zrzut
    Ten proces o ile redukuje żelazo to nie likwiduje manganu, ale z okresowym czyszczeniem wymiennika mogę się teoretycznie pogodzić.

    2) Jak głęboko poniżej lustra wody studni powinny znajdować się rury zasysania i odprowadzania wody by wyeliminować nieszczelność układu?

    3) Czy wchodzi w grę wykluczenie filtra studziennego w studni zrzutowej, jako "wąskiego gardła" systemu. Gdzieś wyczytałem, że robi się studnie w sposób bezfiltrowy, zresztą tak jest zrobiona potencjalna studnia czerpna.

    4) Pod adresem:
    Link ktoś mądrzejszy napisał:
    Quote:
    Trzeba zdawać sobie sprawę, że proces zatłaczania wcale nie jest lustrzanym odbiciem poboru wody. Stożek represji wokół otworu zatłaczającego wodę jest głębszy niż stożek depresji przy poborze wody, co w praktyce oznacza konieczność wytworzenia dużego nadciśnienia, aby możliwy był odpływ wody z filtra do warstwy wodonośnej.


    Jest to nieco mowa trawa, jakie w praktyce powinno być nadciśnienie i w jaki sposób przekłada się to na dobór np. pomp tłoczących (wiem że pytanie ogólne ale może jakaś minimalna wskazówka ?)

    5) Zamiast wersji woda/woda i drążenia studni zrzutowej (czerpna i tak już jest) myślę nad kolektorem poziomym jako DZ, miejsca jest dość, prace do wykonania w miarę tanim kosztem. Gleba raczej wilgotna, miejsce na kolektor mocno nasłonecznione. Tu dwa pytania, co wybrać:
    - glikol czy (m)etanol ?
    - kolektor poziomy "odkrywka" czy spiralny ?

    Z góry zastrzegam, że być może umknęły mi dawniejsze odpowiedzi na te pytania podczas lektury wątku, jednak szukam przede wszystkim wiedzy aktualnej, popartej kolejnymi latami doświadczeń forumowiczów.
    Ciekaw jestem jak wygląda ostatecznie DZ u użytkownika Antyk1957, który także miał kłopot z żelazem w studni.

    ruxy
  • #1665
    Morferusz
    Level 11  
    Witam szanownych forumowiczów!
    Udało mi się przeczytać cały niezwykle interesujący temat PCI, co prawda spędziłem na nim kilka ładnych dni, ale moja wiedza dzięki takim tytanom forum jak Manio123, BodzioPL, Reaven22, Kuba Puchatek, Miodek, Elektryk2000 i inni wzrosła kwadratowo. Dziękuję Wam bardzo za zaangażowanie, czytało się znakomicie. Chyba jednak odpuszczę własną konstrukcję PCI, choć podaliście właściwie gotowce do skopiowania, to jestem daleki od samodzielnego wykonania, bo wychodzę z założenia, że lepiej to zrobi np. Bodzio, który popełnił już niejedną pompę, a co do ceny zawsze myślę, że można się dogadać. Jakoś nie wierzę w te cudowne PCI różnych renomowanych firm za 25 tyś zł, tym bardziej że wszystkie są zbudowane na tych samych podzespołach co polskie pompy za cenę ok. 10 tyś zł, a ich zasada działania jest identyczna. Mam natomiast inny problem związany z wykonaniem DZ a mianowicie moja działka ma wymiar 26x40m, jednak w odległości około 12m od krótszego boku biegnie na głębokości ok. 2m rurociąg 200mm zasilający w wodę Browary Tyskie . Tak więc powodowany troską o ciągłość dostaw piwa dla szanownych kolegów proszę o radę co można w takiej sytuacji zrobić aby owej rury nie zamrozić? Czy mogę przejść nad nią prostymi rurami DZ powiedzmy na głębokości 1m? Bo inaczej tracę ok. 350m2 działki i nie starczy mi powierzchni na kolektor poziomy, a jak bym mógł przejść nad rurociągiem to za nim mam jeszcze 200m2 działki do wykorzystania pod DZ uwzględniając odległość minimalną 2m od rurociągu. Planowany dom ma mieć powierzchnię po podłodze 160 -180m2 z poddaszem użytkowym, więc będę potrzebował ok. 500-600m2 działki na rozłożenie kolektora spiralnego. Jeśli macie jakieś pomysły bądź rady to bardzo proszę. Nadmienią przy tym, że na głębokości 2m zaczyna się warstwa piaskowca sięgająca podobno 30m w głąb, więc domowe sposoby odwiertów odpadają.
  • #1666
    bodziopl
    Level 24  
    Technicznie takie przejście to pikuś (i tak nie zamrozisz płynącej w rurociągu wody; nawet jak położysz na nim spiral;, ale prawnie jak masz ten rurociąg naniesiony w ZUD , to musisz się od niego trzymać z daleka, w najlepszym przypadku zniszczą Tobie DZ, przy okazji remontu rurociągu i będą mieli do tego prawo !, a w tyskim, to mój kuzyn jest piwowarem (z Ozorkowa po PŁ). Aha w kolektorze spiralnym ważny jest kierunek przepływu ! z pompy do prostego , do pompy ze spirali ! No za 10000zł to już polskiej nie dostaniesz, poza tym to nasze są lepsze od tych markowych. Daj na priw plan tej działki (nawet foto w jpg), to pokombinujemy co zrobić :)
    do ruxy: przygotuj etanol (96proof), i przyślij go do mnie, ja w zamian przyślę Tobie mieszankę na glikolu propylenowym + dodatki: inhibitor i antylepkościowy
  • #1667
    Morferusz
    Level 11  
    Bodzio mam problem bo plik w pdf a forum go nie przyjmuje, mogę wysłać mailem na Wasz biurowy albo Twój osobisty, jak mogę.
    Co do pomp za 10 Tzł to ecopol wystawia je na serwisie aukcyjnym na A.
  • #1668
    ruxy
    Level 2  
    bodziopl napisał:
    Quote:
    przygotuj etanol (96proof), i przyślij go do mnie, ja w zamian przyślę Tobie mieszankę na glikolu propylenowym + dodatki: inhibitor i antylepkościowy


    Wymianę w jakim stosunku proponujesz ? Podaj też ile roztworu glikolu potrzebne jest na każde 100 m rury - tak żebym wiedział na ile litrów spirytu szykować budżet :D

    Rozumiem z twojej odpowiedzi, że właściwy roztwór glikolu będzie tańszy niż alkohol do DZ ?

    ruxy
  • #1669
    bodziopl
    Level 24  
    rura 40mm > ok. 1l/mb; rura32 > ok. 0,606l/mb roztwór glikolu 22 -30%, mogę przygotować 95%, czyli należy go rozcieńczyć !. Sprawy handlowe raczej na priv. (glikol ma wyższą poj. cieplną, a woda ma najwyższą !)
  • #1670
    Morferusz
    Level 11  
    Bodzio wysłałem rysunek działki na emaila bchmielecki@h... Co jest najzabawniejsze w tej sytuacji rury są dwie: stara stalowa i nowa PE, stara idzie pod budynkiem po lewej stronie, partacze postawili dom na rurze :-) . Niezłe co? Nowa PE była robiona metodą przewiertu czy tez przecisku pod ziemią więc nawet nie kopali.
  • #1671
    Morferusz
    Level 11  
    Popełniłem bohomaza, domek jak widac z garazem, obrys z dachem, przerywane linie to strefa 2m od domu i rurociągów

    Dodano po 2 [minuty]:

    Coś mi się obrazek nie dodaje :-)
  • #1672
    Morferusz
    Level 11  
    Widzę że temat umarł ze starości :-) a mi pozostaje jedynie zrobienie odwiertów. Nikt nie ma żadnych pomysłów?
  • #1673
    elektryk2000
    Refrigeration equipment specialist
    Pomysłów na co?
  • #1674
    Pi!
    Level 12  
    Morferusz wrote:
    Widzę że temat umarł ze starości :-) a mi pozostaje jedynie zrobienie odwiertów. Nikt nie ma żadnych pomysłów?


    Ja mam. Wrócę do mojego pomysłu wykorzystania sprężarki samochodowej. Wpadłem na fantastyczny pomysł jak to napędzać, a mianowicie silnikiem Stirlinga.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_Stirlinga

    Można go zbudować w układzie V 45st. z kompresora. W zimę jedną stronę chłodzić
    powietrzem z dworu, a ogrzewać choćby tym co wyprodukuje nasza pompa. Natomiast latem można znowuż chłodzić tym co wyprodukuje nasza pompa, a grzać powietrzem z dworu.

    Co wy na to?
  • #1675
    reaven22
    Level 30  
    Dziś nie pierwszy kwietnia więc mniemam że piszesz poważnie.
    Próbuj jeśli się uda oprócz darmowego ogrzewania przy pomocy PC dostaniesz jeszcze nobla za wymyślenie perpetuum-mobile :)
  • #1676
    Pi!
    Level 12  
    reaven22 wrote:
    Dziś nie pierwszy kwietnia więc mniemam że piszesz poważnie.
    Próbuj jeśli się uda oprócz darmowego ogrzewania przy pomocy PC dostaniesz jeszcze nobla za wymyślenie perpetuum-mobile :)


    Od dłuższego czasu chodzi za mną budowa tego silnika. Więc silnik może kiedyś zmontuje. Wtedy zbadam jego moc i zobaczymy co dalej.

    Perpetum mobile to coś co bierze energie z niczego. Ja tu nie proponuję perpetum mobile. Przecież do całego układu ma być dostarczona energia w postaci Ciepła. Ciepło jakie wyjmiemy z ziemi.

    Załóżmy, że mamy pompę ciepła w której z 1kW energii mechanicznej(silnik sprężarki) otrzymujemy 3kW energii Cieplnej. Zakładając sprawność silnika stirlinga na poziomie 33% otrzymujemy 1kW energii mechanicznej. Pamiętajmy, straty to...Ciepło....więc na zimę w sam raz.

    Jeżeli natomiast okaże się, że silnik ma mniejszą moc(raczej tak) to na pewno zmniejszymy pobór energii przez pompę, czyż nie?
  • #1677
    reaven22
    Level 30  
    Masz rację perpetuum-mobile to nie będzie. Więc kto wie może się uda.. w myśl zasady: Wszyscy twierdzili że się nie da aż zjawił się ktoś kto nie wiedział że jest to niemożliwe i to zrobił :))
  • #1678
    pawmal
    Level 12  
    Witam,
    otrzymalem wlasnie pierwsze zdjecia z produkcji. Prosze o opinie o montazu podzespolow. Czy np wymienik plytowy do portu EVI jest na odpowiedniej wysokosci itp ...


    pliki jpeg:
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym


    pozdr
    Pawel
  • #1679
    manio123
    Level 34  
    Pi! wrote:
    Przecież do całego układu ma być dostarczona energia w postaci Ciepła. Ciepło jakie wyjmiemy z ziemi.

    Załóżmy, że mamy pompę ciepła w której z 1kW energii mechanicznej(silnik sprężarki) otrzymujemy 3kW energii Cieplnej. Zakładając sprawność silnika stirlinga na poziomie 33% otrzymujemy 1kW energii mechanicznej. Pamiętajmy, straty to...Ciepło....więc na zimę w sam raz.

    Jeżeli natomiast okaże się, że silnik ma mniejszą moc(raczej tak) to na pewno zmniejszymy pobór energii przez pompę, czyż nie?


    Otóż nie ! Właśnie pompa ciepła "wyjmuje ciepło z ziemi " i koszt energetyczny tego wyjmowania ( energia sprężarki ) to średnio około 30% uzyskanej energii. Nie ma przepływu ciepła bez nakładu zewnętrznej energii , więc i silnik nie zdziała bez zewnętrznego paliwa i zawartej w niej energii chemicznej. Fizyka jest dużo ciekawsza niż matematyka , ale tu też obowiązuje 2+2=4 a nie 6 jak byś chciał :D
  • #1680
    Wiktor z Łap
    Level 12  
    Witajcie! Mam pyanie: Czy ktoś zastanawiał się nad rozbudową klimatyzatora z pompą ciepła (powietrze/powietrze)? Rozbudowa, bez ingerencji w w sam klimatyzator polegałaby na tym, że kolektor ziemny wykonany byłby z rur PCV np o średnicy 110mm (zamiast węża PE z solanką) i podłączony do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Dodatkowe wentylatory (np kanałowe) wspomagałyby przepływ powietrza w rurach...
    Co o ty sądzicie? Może ktoś już próbował zbudować taką instalację?
    Proszę o opinię na ten temat i ewentualnie podzielenie się doświadczeniami z tej dziedziny.
    Pozdrawiam forumowiczów. Wiktor