Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 16 Lip 2011 23:20 1415619 7101
    Ride
    Poziom 16  
    manio123, sprawdziłem człony aluminiowe typu "Big" - są dostępne o wysokości:
    - 427
    - 577
    - 677
    - 777
    - 877mm
    Ty masz 577mm? Dla tego typu podana wydajność cieplna to 113W/50°C.
    Wiem, że masz PC 6kW i podczas mrozów chodzi prawie cały czas. Ale w okresach przejściowych, gdy zapotrzebowanie na moc maleje, PC zaczyna się wyłączać. Masz tam jakiś bufor, aby wydłużyć cykl Zał./Wył. [sporo się naczytałem o konieczności zapewnienia PC "komfortowych" warunków pracy :) ]? Jeśli tak, to jaki duży?
    W DZ masz Wilo 25/40.
    A jaka jest w GZ?
    Nasze domy są podobne i dlatego tak wypytuję. Informacje od Ciebie są dla mnie cenne.
    Jeszcze jedna wątpliwość. Opory hydrauliczne przeciętnego grzejnika [w małych instalacjach], to podobno ok. 1kPa [brak informacji o wielkości przepływu]. Jeśli tak, to wypadkowy opór kilkunastu grzejników połączonych przecież równolegle i to grubymi rurami, wyjdzie jakiś podejrzanie mały. Czy tak jest faktycznie?
    Ferdynand
    Poziom 13  
    Powiedzcie, czy kierunki przepływu w dochładzaczu mają znaczenie ? Wasze PC mają zawsze kierunki przeciwprądowo, a widziałem jedną PC u znajomego, co ma kierunki - takie same.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    neo62
    Poziom 16  
    Przepływy w wymiennikach z tego co wiem zawsze muszą być przeciw prądowe.
    gayetan
    Poziom 18  
    Ludzie kupcie sobie jakąś książkę i poczytajcie:
    np Rubik -"Pompy ciepła" ew. jakąkolwiek inną książkę jest ich dziesiątki!
    Nie piszcie rzeczy, o których nie macie pojęcia:
    Cytat:
    Z tym monopolem to chyba masz racje Michale bo głównym producentem jest VIESSMAN

Pompy ciepła oferują już wszyscy producenci 'kotłów' - fakt nie wszyscy je produkują ale są takie brandowe firmy jak Danfoss, Dimplex, Nibe..
    W pompach głównie korsztuje sprężarka ( scroll, wymienniki i automatyka ).
    Cytat:
    Przepływy w wymiennikach z tego co wiem zawsze muszą być przeciw prądowe.
    - no niestety nie i często nie są - bo to zależy od tego co się chce osiągnąć na wyjściu wymiennika!
    manio123
    Poziom 34  
    Ride napisał:
    manio123, sprawdziłem człony aluminiowe typu "Big" - są dostępne o wysokości:
    - 427
    - 577
    - 677
    - 777
    - 877mm
    Ty masz 577mm? Dla tego typu podana wydajność cieplna to 113W/50°C.
    Wiem, że masz PC 6kW i podczas mrozów chodzi prawie cały czas. Ale w okresach przejściowych, gdy zapotrzebowanie na moc maleje, PC zaczyna się wyłączać. Masz tam jakiś bufor, aby wydłużyć cykl Zał./Wył. [sporo się naczytałem o konieczności zapewnienia PC "komfortowych" warunków pracy :) ]? Jeśli tak, to jaki duży?
    W DZ masz Wilo 25/40.
    A jaka jest w GZ?
    Nasze domy są podobne i dlatego tak wypytuję. Informacje od Ciebie są dla mnie cenne.
    Jeszcze jedna wątpliwość. Opory hydrauliczne przeciętnego grzejnika [w małych instalacjach], to podobno ok. 1kPa [brak informacji o wielkości przepływu]. Jeśli tak, to wypadkowy opór kilkunastu grzejników połączonych przecież równolegle i to grubymi rurami, wyjdzie jakiś podejrzanie mały. Czy tak jest faktycznie?

mam grzejniki 500/100 ( rozstaw/szerokość) , mam niewielki bufor 200 l , ale mam też podłogówkę w łazienkach i kuchni ( powrót z grzeiników) i to głównie one buforują.Konieczność zapewnienia długich cykli pracy wynika z faktu że po uruchomieniu nie od razu pompa ciepła pracuje z właściwą mocą . 2-3 minuty mija zanim proces się ustabilizuje do tego należy doliczyć koszty elektryczne prądu rozruchowego silnika sprężarki, pompy DZ.
    Pompa instalacji c.o. 25-60 , DZ obsługuje WZ250 .
    Opory instalacji wcale nie są takie małe , bo w tradycyjnej instalacji c.o. schłodzenie wynosi 20°C, a w pompie ciepła 5°C . Z tego faktu wynika konieczność przepompowania 4 x więcej wody , a ponieważ opory rosną w kwadracie to ta sama instalacja przystosowana do pompy ciepła będzie miałe 16 razy większe opory ! Opór instalacji hydraulicznej to wartość oporu najbardziej niekorzystnego obiegu i ilość obiegów nie ma znaczenia :D
    gayetan
    Poziom 18  
    Nie chciałbym się niepotrzebnie 'wcinać' ale z doświadczenia to dla pomp ciepła bardzo przydaje się sprzęgło hydrauliczne zwane z niemiecka wajhą ( czasem bufor może tę rolę spełniać) chodzi o to aby uniezależnić hydraulicznie i termicznie przepływy w obwodach grzewczych ( gdzie naturalnie występują duże opory hydrauliczne - a w przypadku zastosowania głowic termostatycznych na grzejnikach nawet blokada przepływu) i instalacji odbioru ciepła z pompy ciepła - w obiegu górnym, gdzie wskazany jest przepływ o względnie stałej charakterystyce). To taka 'wrzuta'.
    P.S.
    Tu dwa słowa o co chodzi jeśli by były potrzebne sprzęgło hydrauliczne
    manio123
    Poziom 34  
    I tu się zasadniczo mylisz, sprzęgło nie tylko się nie przydaje , ale jest typowym błędem adaptowania rozwiązań "kotłowych" do pompy ciepła. Jest wysoce szkodliwym rozwiązaniem zasadniczo obniżającym sprawność .
    gayetan
    Poziom 18  
    ..no wiesz jeśli popatrzyć na schematy instalacji pomp ciepła takich mało znanych firm jak Nibe, IVT, Dimplex, Danfoss, Viessman, Vaillant, Carrier, itd.. to wszyscy je stosują. Ja będąc serwisantem fabrycznym pomp ciepła nie dopuszczam w wielu przypadkach instalacji bez sprzęgła. No ale jak powiedziałem. Nie chciałem się wcinać. Przepraszam
    P.S.
    sprzęgło hydrauliczne nie ma nic wspólnego z instalacjami kotłowymi. ..a właściwie nie musi mieć...
    a z tą sprawnością to fizyka podpowiada co innego - chodzi o stabilizację 'delty t' na pompie ciepła ale to inna inszość...
    bodziopl
    Poziom 23  
    manio123 napisał:
    I tu się zasadniczo mylisz, sprzęgło nie tylko się nie przydaje , ale jest typowym błędem adaptowania rozwiązań "kotłowych" do pompy ciepła. Jest wysoce szkodliwym rozwiązaniem zasadniczo obniżającym sprawność .

Się podpisuję pod tym co manio123 pisze, któryś już z koleji raz, aczkolwiek sam popełniłem kiedyś "półsprzęgło" = bufor szeregowy od strony gorącej, a z niego zasilone klimakonwektory w układzie "dual" - tzn. w jednym pomieszczeniu podłogówka i klimakonwektor: życzenie inwestora ?!
    gayetan
    Poziom 18  
    ..cóż to wolny kraj.. ..jak to było w tej reklamie? ..Polakk potraffi... jeśli dobrze działa to OK!!!
    bodziopl
    Poziom 23  
    gayetan napisał:
    Nie chciałbym się niepotrzebnie 'wcinać' ale z doświadczenia to dla pomp ciepła bardzo przydaje się sprzęgło hydrauliczne zwane z niemiecka wajhą ( czasem bufor może tę rolę spełniać) chodzi o to aby uniezależnić hydraulicznie i termicznie przepływy w obwodach grzewczych ( gdzie naturalnie występują duże opory hydrauliczne - a w przypadku zastosowania głowic termostatycznych na grzejnikach nawet blokada przepływu) i instalacji odbioru ciepła z pompy ciepła - w obiegu górnym, gdzie wskazany jest przepływ o względnie stałej charakterystyce). To taka 'wrzuta'.
    P.S.
    Tu dwa słowa o co chodzi jeśli by były potrzebne sprzęgło hydrauliczne

No to po koleji (bo polak potrafi, a firmy powyżej wymienione jakoś mnie nie inspirują, a moje pompy ciepła jakoś nie potrzebują protezy w postaci grzałki elektrycznej): sprzęgło w języku naszych subtelnych przyjaciół to kupplung; hydraulische auch !, się nazywa, typowa pompa ciepła pracuje NA NISKOPARAMETROWY ODBIÓR, i dlatego n.p. głowice termostatyczne są tu potrzebne jak (tu sobie sam wstaw, bo mi skreślą, ale może być coś jak przed wojną pilot do kawalerzysty o rozumie), a najlepszą regulacją jest otwarcie wszystkiego na maks. (bo moc promieniowania świetnie reguluje się sama z kwadratem DT !), na cytowanej stronie jasno pokazane są przypadki : JAK ZMNIEJSZYĆ SPRAWNOŚĆ PCi ! A DT na PCi jak mniejsza od 5K a większa od 2 , to O.K. !Smutny ten cytowany post jest, bo w zasadzie do zrozumienia pompy ciepła ciepła nie potrzeba : praktyki, doktoratu, ... . Powinna z powodzeniem wystarczyć zdana matura z fizyki ?!
    gayetan
    Poziom 18  
    1/ a matura po co ? nauka to głupota!!!
    2/ po niemiecku sprzęgło hydrauliczne - przynajmniej w literaturze technicznej to hydraulische Weiche.. a zapomniałem to cię nie inspiruje
    3/ powiedziałem przepraszam - nie znam się - ( i te nieinspirujące firmy też nie, choć one jakoś sobie dość dobrze dają radę na świecie a jakoś nie słychać o twojej fabryce...)
    4/ Zadowolenia z siebie ( nic tak dobrze nie poprawia samopoczucia)
    Za pomyłki przepraszam - nie potrzebnie się mądrzyłem tam gdzie wszystko wiedzą lepiej...
    P.S.
    proponowałbym również poprawić kod w html'u na stronie hubomag bo rozjeżdza się w niektórych przeglądarkach- chyba, że html też cię nie inspiruje..
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
    Ride
    Poziom 16  
    manio123, czytając ten temat robiłem sobie notatki, lecz jeśli chodzi o pompy obiegowe w Twojej instalacji - najwyrażniej coś mi się "pomerdało" :) .
    Dzięki za informacje, cenię i szanuję ludzi chętnie dzielących się swoją wiedzą.
    bodziopl
    Poziom 23  
    gayetan napisał:
    1/ a matura po co ? nauka to głupota!!!
    2/ po niemiecku sprzęgło hydrauliczne - przynajmniej w literaturze technicznej to hydraulische Weiche.. a zapomniałem to cię nie inspiruje
    3/ powiedziałem przepraszam - nie znam się - ( i te nieinspirujące firmy też nie, choć one jakoś sobie dość dobrze dają radę na świecie a jakoś nie słychać o twojej fabryce...)
    4/ Zadowolenia z siebie ( nic tak dobrze nie poprawia samopoczucia)
    Za pomyłki przepraszam - nie potrzebnie się mądrzyłem tam gdzie wszystko wiedzą lepiej...

ad.1.: napisałem tylko matura, co do nauki to mamy wyraźnie odmienne poglądy (z tymże moje chyba niepoprawne politycznie ?)
    ad.2: Ooo, no fakt, choć Weiche to raczej ze zwrotnicą lub rozdzielaczem mi się kojarzyło, ale dawno nie używałem języka Duerera i Fuehrera (:
    ad.3.: No cóż mam dopiero 1 ha ziemi przemysłowej (ale w dobrym miejscu), a na niej trafostację 40kVA (więcej nie potrzebuję, bo mam w planach kogenerację), z halą chyba się w tym roku "nie wyrobie", ale w 2013 zapraszam na otwarcie :). Tak; puźno, bo mnie amerykanie nie ładowali przez 40 lat pomocy bezzwrotnej, tylko pompy ciepła sam tymi ręcami robię od 7 lat - pierwszą; bo potrzebowałem, następne żeby na chlebek było !
    ad.4.: No bardzo dziękuję, ale myślę że jeszcze przez pewien czas tego stanu nie osiągnę ?
    Polak potrafi: rakiety Patriot nic ciepłego by nie trafiły, gdyby nie czujniki podczerwieni z Polski, tak mi nasunęło, bo facet co je robi , blisko mieszka (fan pomp ciepła zresztą - fizyk, prof. J.P.)
    gayetan
    Poziom 18  
    Cytat:
    ad.1.: napisałem tylko matura, co do nauki to mamy wyraźnie odmienne poglądy (z tymże moje chyba niepoprawne politycznie ?)

..a mawiali, że "...mądrej głowie dość w dwie słowie..."
    Cytat:
    choć Weiche to raczej ze zwrotnicą lub rozdzielaczem mi się kojarzy,

to już nieźle bo znam takich co im się z czym innym kojarzy i nie jest to bynajmniej zwrotnica- zresztą wszystko im się z tym kojarzy - a propos -proponowałbym wcześniej sprawdzać zanim się coś napisze..
    Cytat:
    Tak; puźno, bo mnie amerykanie nie ładowali przez 40 lat

Amerykanie ładowali, ładują i będą ładować - zawsze i wszystkich - ale np. takie IVT, lub Nibe to firmy szwedzkie - i ich nie ładowali tak bardzo...
    Cytat:
    Polak potrafi: rakiety Patriot nic ciepłego by nie trafiły, gdyby nie czujniki podczerwieni z Polski
    - nie twierdzę że Polacy nie mają dobrych pomysłów, znam wiele osób, które wymyśliły wiele super pomysłów - chodzi jednak o to, że trzeba to zamienić w solidną powtarzalną technologię i biznes a nie 'gwiazdy rozbłyskujące i gasnące natychmiast.." Sukces Chińczyków a wcześniej Japończyków polega na tym, że nie starali się wszystkiego wymyślać od podstaw...
    manio123
    Poziom 34  
    gayetan napisał:
    Cytat:

..a mawiali, że "...mądrej głowie dość w dwie słowie..."

gdybyś był choć w połowie tak mądry za jakiego chcesz uchodzić i miał byś jakiekolwiek podstawy fizyki ze zboczeniem w kierunku chłodnictwa to byś sobie napisał na przedniej szybie samochodu : "temperatury głupcze !!!". Polecam Ci kurs fizyki ze szczególnym uwzględnieniem pewnego francuskiego nudziarza o nazwisku Carnot . Jego wzór opisujący sprawność silnika cieplnego/pompy ciepła jest banalnie prosty i jest jednocześnie najlepszym komentarzem do sprzęgła hydraulicznego. Zadanie sprzęgła jest jedno : zapewnić możliwie stały przepływ przez kocioł. I koniec. Współczesne kotły mają je najczęściej uwzględnione w swojej konstrukcji. Nie chwal się , że nie odbierasz instalacji bez sprzęgła bo to obciach ,świadczący o kompletnej indolencji w tej branży, a wymienione marki nie robią na mnie wrażenia bo znam je bardziej od środka , a moja ciekawość zajrzenia do wnętrza zawsze wzbudzała wściekłość panów wystawców na wszelkich branżowych targach :D:D:D
    bodziopl
    Poziom 23  
    Nibe nie produkuje pomp ciepła ! To są kotły elektryczne ZE WSPOMAGANIEM pompą ciepła, przyznaję obudowy to IVT ma znacznie ładniejsze !
    A jak rozumiem w Łomiankach już 2011 otwarcie fabryki pomp ciepła - chyba coś obok Venture Industries budują ?
    manio123
    Poziom 34  
    gayetan napisał:
    Nie chciałem się wcinać. Przepraszam

no to się nie wcinaj i idź sobie , bo nie znajdziesz tu uznania :D, najwyżej się ośmieszysz :D:D:D Do szkoły !!!!
    gayetan
    Poziom 18  
    Cytat:
    gdybyś był choć w połowie tak mądry za jakiego chcesz uchodzić i miał byś jakiekolwiek podstawy fizyki ze zboczeniem w kierunku chłodnictwa to byś sobie napisał ..
    - zadziwiające jak dużo o mnie wiesz!!! czyżbyś posiadał również zdolności paranormalne? ..bynajmniej nie poszukuję uznania i oczywiście sobie stąd idę...
    co do fabryki w Łomiankach - no, wiesz tu jest za drogo - produkujemy w Chinach...
    bodziopl
    Poziom 23  
    A w produkcję w Chinach w sam raz nie uwierzę, bo "tambylcy" to mili ,spokojni i taktowni są raczej - to jak się nimi dogadujesz ?
    bodziopl
    Poziom 23  
    Życzenie nieszczere na "dwóch wielkich" nie ma miejsca w jednym powiecie :)
    manio123
    Poziom 34  
    przywiązujesz nadmierną wagę do samego agregatu pompowego , podczas gdy konfitury stoją gdzie indziej :|
    paranormalny manio
    p.s. wszystko mierzę , niczego nie przyjmuję ma wiarę i nie słyszałem aby W.Cz. Rubik zbudował , opomiarował i zbadał kiedykolwiek , jakąkolwiek pompę ciepła. Ty zgłoś się na to forum jak coś sam zbudujesz bo piszesz ciągle off topic . Na dziś dziękujemy .
    gayetan
    Poziom 18  
    bodziopl napisał:
    Życzenie nieszczere na "dwóch wielkich" nie ma miejsca w jednym powiecie :)

A jednak nie mogę się dziś spokojnie wziąć za robotę. Widzisz mój szef z przed lat raczył mawiać:
    "Były przed wojną w Łodzi na Piotrkowskiej trzy sklepy kolonialne: Pierwszy był największy na świecie, drugi był największy w Łodzi a trzeci największy na Piotrkowskiej..."
    bodziopl
    Poziom 23  
    I to nieprawda; ich bin auch Lodzermenensch, co prawda z Chojen, ale w Łodzi to nie jest daleko ! - Ten Szef to pewnie ze Zgierza był ?
    gayetan
    Poziom 18  
    ..i to być może że ze Zgierza ale 'kawałek niezły..' - ale ponieważ odeszliśmy już dość daleko od tematu pomp ciepła - to rzeczywiście się oddalę gdyż mam jeszcze dziś do dokończenia właśnie - pompę ciepła! dla klienta. A jak jej nie zrobię na jutro to .....'paranormalny manio' jak już sam o sobie pisze znowu będzie mówił, że jeszcze sam niczego nie zbudowałem - a tak będę mógł się spokojnie jutro włączyć do dyskusji, w której warunkiem sin equa non uczestnictwa ma być wykonanie pompy samodzielnie..( jeszcze nie wiem czy żartuję z tym włączaniem się..)
    P.S.
    swoją drogą ciężko musi być ornitologom jak nie umieją fruwać...
    Słowik
    Poziom 13  
    Mam uprzejme pytanie do bodzia i manio. Moje zapotrzebowanie na ciepło to 4,2kW mocy grzewczej wg wyliczeń grubości ocieplenia i powierzchni (120m2). Jest to jak sądzę wynik dla -20st C. Chcę zastosować akumulator ciepła z woskiem (ok 1000l). Grzanie intensywniejsze w I taryfie - większa moc. Muszę to wiedzieć na tym etapie gdyż jest to potrzebne do wyliczenia wymiennika spiralnego. Rozumiem że moc PCi musi być większa. Szacuję że dla Temp min -10st C (dogrzewanie awaryjnym źródłem ciepła) te 4,2kW to za mało. Może dodać z 1/3 czyli 1,4kW, wyjdzie 5,6kW.
    I tu drugie pytanie. Wymiennik spiralny dla mocy ciągłej 4,2kW (regeneracja w I taryfie) czy nie ufać regeneracji. Mnie tak coś wychodzi 2 lub 3x150m w rowach 20-25m.
    bodziopl
    Poziom 23  
    3x150mb Φ32mm w rowach po 25(30)m to dobrze będzie, tylko duże kręgi i duża szerokość rowu (2m) i odstęp wlotu od spirali >30cm (i kierunek glikolu!). Bez awaryjnego, tylko dla przyjemności i od braku zasilania el. kominek prosty i ciężki. Na 120m2 to tak ~~ 6kW jest i tego się trzymaj (np. ZR28, P7-10 i P7-14(10) , R407C, jaki ekonomizer i "jadziem" (mocy nie dobiera się w Aptece, zresztą tam też jest ~~). Chętnie zapoznam się z twoim planem na "wosk", bo to wcale nie jest takie proste (i tanie), albo może zrób wylewkę 7-9 cm ?, bo w 120m2 domu to 1000l zbiornik to duuży jest (mam 500l - mamkę na c.w.u.), i drogi !
    niech Carnot będzie z Tobą !
    manio123
    Poziom 34  
    zbyt mała pompa ciepła to problemy z nagrzaniem ciepłej wody, więc proponowane 6kW to granica rozsądku . Widziałeś jakieś realizacje zasobnika woskowego ? Pomijając już komplikacje konstrukcji , to jakiej temperatury ładowania zasobnika się spodziewasz ? Policz jaki uzyskasz wtedy COP i czy gra warta świeczki ( woskowej :) )