Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 05 Aug 2012 18:09 1574190 7626
Optex
    brodaadi
    Level 11  
    Pompa ciepła zużywa od 3 do 6 razy mniej prądu niż analogiczne ogrzewanie mieszkania i wody samym prądem. Może zakup kolektory słoneczne, mniej wydajne ale jak nie masz dużych potrzeb to może wystarczą np do podgrzania wody :)
  • Optex
    manio123
    Level 34  
    Jak na moje parchate oko to jakoś dziwnie komplikujesz sprawę i mnożysz koszty. Wystarczy przecież dodatkowy wymiennik - z jednej strony istniejący obieg z glikolem DZ i istniejąca pompka DZ, a z drugiej obieg wodny i pompka c.o.
    Zasilić z tego klimakonwektor i po sprawie. Moce dopasować można wydajnościami pompek. Problemy widzę tylko dwa : odprowadzenie skroplin z klimakonwektora i synchronizacja pracy tego z włączaniem się PCi na potrzeby c.w.u ( żeby przepływ DZ nie był za mały). Bawiłem się tak ze zwykłą instalacją grzejnikową, ale albo płynie po grzejnikach, albo efekt za słaby.
    Może wykombinuję jaką nagrzewnicę wentylatorową :), ale lato się kończy i nie ma już motywacji :)
    reaven22
    Level 29  
    To może ja 2 słowa o chłodzeniu :)
    Upały były jakie były i trzeba było rękawy zakasać. Jako że na wiosnę udało się uruchomić podlewanie automatyczne trawnika to w obieg CO wlutowane zostały 4 zawory i po odpowiednim przełączeniu przez podłogówkę hula woda która leci do systemu nawodnienia.

Wiadomo że grzeje się od dołu a chłodzi od góry ale mimo to podłogówka skutecznie przeciwdziała nagrzewaniu się domu. Temperatura nie przekroczyła 25'C przy największych upałach.
    Tak więc dom chłodzi się wodą która i tak poleciała by na podlewanie trawnika i roślinek.

Raz przy próbach schłodziłem podłogę do tego stopnia że w kilku miejscach zaczęła wykraplać się woda. Ale po wyregulowaniu czasu podlewania więcej coś takiego się nie pojawiło.
    Jak ktoś ma możliwości techniczne to w czystym sumieniem mogę polecić takie rozwiązanie.
    bodziopl
    Level 24  
    Co do mocy: temperatura "spoczynkowa" DZ = temp. Średniej wieloletniej w danym miejscu ~= 10st.C. Jak PCi grzeje to temp. DZ jest n.p.: +4/0 st.C -> moc znamionowa, DT DZ ~= 6K.
    to jak będziesz chłodził z taką samą mocą pod takim samym przepływem to na fancoil'u (klimakonwektorze) będzie +20/+16 st.C. No to musi być spore urządzenie !, ale gdyby starczyła n.p. 1/4 mocy, to już jest rozsądnie ! W "zawodowych" układach klimy tzw. woda lodowa ma +7/+12 st.C, i to w sam raz w Polsce pasuje bo DZ po paru sezonach, też ma tyle latem.
    Fancoile do wody (lodowej), lub glikolu nazywają się klimakonwektory, i już coraz więcej firm ma je w ofercie
    Słowik
    Level 13  
    bodziopl wrote:

to jak będziesz chłodził z taką samą mocą pod takim samym przepływem to na fancoil'u (klimakonwektorze) będzie +20/+16 st.C.

Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie Bodzia. Pomysł jest taki że powiedzmy gdyby moc chłodnicza z DZ była za mała na zwykłym wymienniku, a jest co schładzać bo poddasze w największe upały dochodziło do 29, wtedy angażujemy PCi, ona daje chłód w klimakonwektor (na glikolu i PO DZ) a ciepło poprzez wymiennik do DZ. Oczywiście regulacja tak żeby na wyjściu PCi było np ok 30st. Ale jeśli ma być ok bez kombinacji, to czekam na schłodzony grunt po zimie i będzie cool. 8-)
  • Optex
    bodziopl
    Level 24  
    No tak skróty MUSZĄ być precyzyjne; chodzi mi o to że dla takich samych DT, Dolne źr. będzie miało taką samą co wartości moc, |P+| = |P-|, a słowami: tyle samo może pobrać ciepła, ile oddać, jeżeli spadki są takie same, a wniosek: jak masz odpowiednio duże (czyli duże !) wymiennik i klimakonwektory (możesz też wykonać układ bez wymiennika, ale wtedy glikol będzie też w zładzie grzewczym, co specjalnie mocno nie szkodzi), to DZ w danym budynku z pewnością da radę go biernie ochłodzić ! (choć oczywiście jednocześnie PCi może grzać c.w.u.) (kilka lat temu sobie taki węzeł grzewczo-chłodzący rozrysowałem i chyba zacznę go robić, bo ostatnio moda na gotowe węzły w obudzie skoordynowanej z obudą PCi). U mnie "na warstacie" prototyp PCi z nadskraplaczem w baniaku c.w.u. - PCi klasy 7,5 (6 - 10kW) z permanentnym grzaniem c.w.u. (ale tylko w zimie !), ale jak ładnie na ulotkach ?
    RafalK-ce
    Level 15  
    Dawno nie było nic o sterownikach. Macie jakieś nowe doświadczenia z pogodówkami, które można zastosować w naszych PCi? U mnie pracuje z COMPIT R420. Daje rady, nie jest skomplikowany w obsłudze, ale teraz wiem, że mógłby mieć kilka dodatkowych, szybko dostępnych funkcji i jeszcze większe możliwości tworzenia krzywych.
    bodziopl
    Level 24  
    No właśnie uruchamiam nowy sterownik (ale nie mój) i słabo idzie, początek obiecujący: Pt1000, manipulator z gałką, USB, możliwość nastaw z kompa, ...
    pamstudio
    Level 2  
    Witam!

Może tutaj uda się znaleźć coś ciekawego na temat pomp ciepła

Moderated By mirrzo:

Blokuję pisanie do czasu wyjaśnienia o stosowanie reklamy. Post był raportowany.
    3.1.10. Zabronione jest rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy.

dublet
    Level 10  
    Parę dni temu nawiązałem kontakt z firmą Dimplex,która posiada rozwiązania dla bloków! :D
    bodziopl
    Level 24  
    No ale to co z tego, 35kW (to jest ok. 10 mieszkań w bloku !) robię w jednostce, a jak trzeba to i 70kW na 1 sprężarce, ograniczenie jest raczej od zasilania (prąd rozruchu), poza tym dla mocy cieplnej ponad ~150kW stosuje się inne sprawniejsze rozwiązania n.p. turbiny i układ bezolejowy !
    No nie chcę potępiać hurtowo tego co zachodnie, ale raczej nie mają tam wielu inspirujących rozwiązań !
    manio123
    Level 34  
    Problem w dolnym źródle , bo sama pompa ciepła to nie kosmos trudno tu się chwalić samym sprzętem nawet jeśli "lepszy niż zwykłe" bo to lekceważenie inteligencji potencjalnego klienta . Znam kilka instalacji spółdzielczych i jedną w placówce znanego banku i wstydził bym się każdej z tych realizacji gdybym maczał w nich palce. Wykonały je wiodące firmy z zagramanicznymi nazwami i takimi samymi ekspertami . Koszty eksploatacji na poziomie oleju i co śmieszniejsze właściciele zadowoleni bo "ekologicznie" - co też nie jest prawdą bo dobry kocioł na węgiel bije ekologicznościa na łeb.
    anwist
    Level 13  
    Mam nadzieje ze nie bedzie to potraktowane jako reklama , z Waszą pomocą zbudowałem p.c i juz kiedys wspominałem ze zrobie dlaniej wizualizacje .
    Strona juz jest , jeszcze pare poprawek i powinna działaś jak nalezy www.pompaciepla-24.pl
    Strona www jak i sama pompa niejest wykonana dla celów działalnosci gospodarczej .
    SAWEK101
    Level 31  
    Kolego , jeśli układ pc masz identyczny jak na rysunku to bym go nie propagował, bo niema się czym chwalić, czeski błąd jeśli chodzi o podłączenie zasobnika cwu= duże rachunki.
    anwist
    Level 13  
    Tak , jest jak na rysunku i teraz c.w u , kosztuje mnie 2,5 kW dziennnie , zuzycie 300dm3 na 4 osoby na dobe , tyle srednio idzie w ciągu tygodnia
    p.s. zima ,,zweryfikuje,, błedy :D
    p.s 2 Masz racje jest jeden błąd na rysynku, zasilanie c.o. jest 1/3 od góry ,,mamki,, i tam tez jest zainstalowany czyjnik c.w.u który steruje pracą PC i dlatego pompa obiegowa c.o. nigdy nie ,,zabierze,, całego ciepła zgromadzonego w mamce , tym sposobem chciałem wyeliminowac zawór 3 drozny . czy dobrze mysle - zobacze , czekam na zime :D
    reaven22
    Level 29  
    anwist wrote:
    .... tym sposobem chciałem wyeliminowac zawór 3 drozny ....

Zamiast zaworu 3drożnego stosujesz 2 pompki obiegowe z zaworami zwrotnymi.
    CWU i podłogówka podpięte równolegle do PC. I teraz w zależności którą pompkę uruchomisz to nabijasz albo CWU albo podłogówkę.

Układ który przedstawiłeś jest do poprawy jeśli chcesz "tanio grzać" :)
    SAWEK101
    Level 31  
    Muszą być osobne układy na cwu i ogrzewanie.
    Czyli albo działa jedno albo drugie, nigdy oba naraz.
    Tak jak jest teraz grzejąc tylko cwu nic nie tracisz, ale jeśli zechcesz ogrzewać chatkę będziesz musiał porządnie trząchnąć sakiewką :D
    Pewnie chciałeś dobrze i tanio :D , musisz odpiąć całkiem mamkę od zasilania co bo ciągle będzie ci studziło wodę cwu i nie pomoże to że zasilenie co jest niżej, sprawdzone przetestowane :D
    bodziopl
    Level 24  
    fajna wizualizacja ! zgadzam się z "przedpiszącymi" , tylko "pomorze" inaczej się pisze :) (no chyba że to to na płn. Kraju ? Może (nie morze) dodałbym że "zespół pompowy ekonomiczny" to: zawór odcinający, filtr skośny, śrubunek1/2, pomp obiegowa, śrubunek1/2; zawór zwrotny; podąłem "z biegiem wody, jak dla siebie to przewymiaruj o 1 zawór zwr. t.j. zamiast 1" daj 5/4" i użyj dobrych z grzybkami z metalu, bo jak ci się który zawór zawiesi - to masz problem (system głupieje)
    anwist
    Level 13  
    Przyjdą mrozy wielkie - pozdrawiam MANIO123 :D -- wtedy skieruje wode c.o. z pominienciem ,,mamki ,, i sprawdze ile jest racji w tym co Mówicie . a ze ją Macie to wiem , ale ,,,,,,,,na ,,3,, mam TOMASZ :D
    bodziopl
    Level 24  
    "Będziesz Pan zadowolooony", ale dobra rura kosztuje nieco więcej [http://www.hep2odlah2o.pl/] - przykładowo, wczoraj kupiłem już 4 generację, ale 3 jeszcze jest, Hep... to taki "idiotsystem" - wtykasz i działa !, ale b. mocny !. To jest polibutylen, także z Alu !, aha to Alu dla niskich temperatur niewiele zmienia !
    klimek1974
    Level 15  
    Dzięki za powyższy post
    Jeszcze mam pytanie odnosnie warstw i chciałem się upewnic na 1000% czy pod styropian nie kłaść folii w moim przypadku będzie kładziony bezposrednio na wylewce betonowej jak na obrazku. Czy styropian może sie utleniac ze tak powiem?

Moderated By mirrzo:

Usunąłem źle wstawione zdjęcie
    Proszę stosować zasady określone w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

bodziopl
    Level 24  
    Styropian się już nie "utlenia" (to było kiedyś, jak był trochę inaczej robiony), ale siądzie sobie ok. 1-3mm. Nie rób sobie krzywdy i nie kładź folii pod styropian, a jak już masz tę folię to ją połóż na styropianie !!!. Tu uważaj, bo: 90% "fachowców" będzie Tobie mówić odwrotnie, no ale to jest tylko dowód na to że fizyki uczyło się te 10% !. Folię i nie tylko musiałbyś położyć, gdybyś mieszkał nad rzeką, poniżej jej poziomu ! Aha jak już chcesz tak naprawdę dołączyć do tych 10% (i nie mieszkasz nad rzeką :cry: , to co ~0,5m nawierć ten chudziak Φ 16mm i otwory zasyp żwirem - tak na wszelki wypadek :) . To jest proste zagadnienie: wystarczy tylko zauważyć że: n.p. 90% wilgotności w temp +8 °C, to o wiele mniej gramów wody w metrze sześć niż n.p. 50% wilgotności w temp +30 °C !!! c.b.d.p.
    manio123
    Level 34  
    Nie istnieje wodoszczelna folia , więc nawet przy naporze wody będzie mokro. Mieszkam na d. Prusach , tu wody pełno, a stare budynki wszystkie miały pod fundamentami warstwę filtracyjną i drenaż odwadniający , mogło wcale nie być wody gruntowej , ale robili tak na wszelki wypadek , jakby była awaria czy ulewa. Fundamenty były byle jakie i brak izolacji poziomej, stropy i klatki drewniane - stoją do dziś i ani śladu wilgoci, chyba że ktoś coś próbował ulepszyć. Trochę OT , ale zwsze warto się zastanowić po co folia , z której strony grozi zalanie i jak ma się woda wydostać z pułapki :)
    klimek1974
    Level 15  
    Dzięki za powyższe odpowiedzi
    W sklepie w którym chciałem kupic styropian z folią z nadrukiem było takie coś
    i ta folia mi się bardzo a bardzo nie podoba gdyż jest przezroczysta jak widać jakaś dziwna
    natomiast była sama folia i wygląda OK dla mnie która ma chyba za zadanie odbijać promieniowanie radiacyjne

CZy rzeczywiscie jest zle ukladac rurki na samej folii?
    Z góry dziękuje

Dodano po 13 [minuty]:

Aha, chciałem sobie kupic ta rurke którą Pan polecał kupic hep2o i podzwoniłem do kilku sklepów w Rzeszowie i nikt tego nie sprzedaje tutaj bo pewnie sie nie sprzedaje w naszym rejonie bo droga no to znalazłem sklep w Warszawce co sprzedaje online i gdzies wychodzi przy rolce 500metrowej około 5.5 czy to cenna OK? No to pewnie bede zamawiał bo taniej nigdzie pewnie nieznajde
    bodziopl
    Level 24  
    manio123 wrote:
    Nie istnieje wodoszczelna folia , więc nawet przy naporze wody będzie mokro. Mieszkam na d. Prusach , tu wody pełno, a stare budynki wszystkie miały pod fundamentami warstwę filtracyjną i drenaż odwadniający , mogło wcale nie być wody gruntowej , ale robili tak na wszelki wypadek , jakby była awaria czy ulewa. Fundamenty były byle jakie i brak izolacji poziomej, stropy i klatki drewniane - stoją do dziś i ani śladu wilgoci, chyba że ktoś coś próbował ulepszyć. Trochę OT , ale zwsze warto się zastanowić po co folia , z której strony grozi zalanie i jak ma się woda wydostać z pułapki :)

UWAŻNIE CZYTAJCIE CO manio123 PISZE, "BO NIE BĘDZIE 2 X POWTARZAĆ

Dodano po 4 [minuty]:

DO: klimek1974, folia z Alu to ok. 0,5% zysku, ewent na priv mogę napisać gdzie i za ile można kupić "hepa" 16mm + tulejki + rozdzielacze (bo to komplet jest i inne nie pasują bo inna grubość ścianki. 5,5PLN/m to cena katalogowa !
    klimek1974
    Level 15  
    Witam
    Rozrysowałem podłogówkę w Autocadzie w rzeczywistych wymiarach pomieszczeń
    co 10 cm odstępy i długości 66 m
    Dwa rozdzielacze są w centrum domu w garderobie każdy 9 obiegów czyli razem 18 obiegów
    czy może ktoś zauważy błędy w rozkładzie rur i późniejszej dylatacji wylewek
    Z góry dziękuje

anwist
    Level 13  
    Reaven22 , przyznaje sie bez bicia ze byłeś dlamnie inspiracją do wykonania mojej wizualizacjii www.pompaciepla-24.pl .
    Mam takie pytanie , czy to co u Ciebie widac w godzinach 17--18 na wykresie temp zew, tak nagły wzrost temp. to jest spowodowane tym , ze w tych godzinach czujnik ,,widzi,, sie ze słońcem oko w oko ??
    bodziopl
    Level 24  
    Do: klimek1974 no "książkowo", w praktyce dałbym trochę dłuższe pętle, ze 3-4 obiegi mniej, i średnio co 10-14 cm (zrobienie lepiej niż bardzo dobrze daje 3% lepiej za +15% kosztów więcej ! - no tak jak w piosence: nasza pokaże sześć !!!)