Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 18 Feb 2013 23:26 1514154 7576
 • #3871
  Wlodek22
  Level 30  
  rozwiń proszę myśl, bo nie bardzo nadążam
  masz na myśli dodatkową wężownice do zasobnika, czy wymiennik regeneracyjny, czy może jeszcze coś innego?
 • TespolTespol
 • #3872
  evolution1
  Level 11  
  Mam pytanie czy do zestawu: piec kondensacyjny, solar, zbiornik 300l firmy Vieśman warto inwestować w powietrzną PC? Dom ma około 240 m2, zmodernizowany, ocieplony. W miesiącach listopad-luty zużywam średnio 450 m3 /miesiąc ( temp. w domu 21st). Czy jest w ogóle sens się w to bawić by zaoszczędzić na paliwie?
 • #3873
  manio123
  Level 34  
  Nie piec kondensacyjny tylko kocioł ( piec grzeje powietrze , kocioł wodę). Nie warto, nigdy się inwestycja nie zwróci, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych.
 • #3874
  bodziopl
  Level 24  
  evolution1 wrote:
  Mam pytanie czy do zestawu: piec kondensacyjny, solar, zbiornik 300l firmy Vieśman warto inwestować w powietrzną PC? Dom ma około 240 m2, zmodernizowany, ocieplony. W miesiącach listopad-luty zużywam średnio 450 m3 /miesiąc ( temp. w domu 21st). Czy jest w ogóle sens się w to bawić by zaoszczędzić na paliwie?

  Moim zdaniem warto ale: 1. - to zabawa, 2. może założyć dobry (sprawny) klimatyzator z funkcja grzania ? - najlepiej w cenie okazyjnej ? 3. koszty powiązać tylko z funkcją chłodzenia, a grzanie potraktować jako bonus !
 • #3875
  SAWEK101
  Level 31  
  Moim zdaniem, przy dobrym kotle gazowym, w żadnym wypadku nie kalkuluję się inwestowanie w pc do cwu, nie komplikuj sobie życia.
  Mówią nadgorliwość gorsza od faszyzmu :D i się z tym zgadzam, czasem jestem taki nadgorliwy :D

  Wlodek22, dajesz taki sam skraplacz jak do co i grzejesz wtedy bezpośrednio cwu, wtedy zasobnik do cwu to zwykły zbiornik bez wężownic i mamki, a sprawność grzania cwu lepsza, owszem wymiennik kosztuje ale mamka też kosztuje.
 • #3876
  Wlodek22
  Level 30  
  dzięki, teraz rozumiem, ale nie mam miejsca na drugi zasobnik. Plan jest taki, by w 300l zasobnikunsolarnym wykorzystać drugą górną wężownice, dolna jest podłaczona do kotła tłokowego. Kotłownia jest typowo gazowa 1,3m x 2,3.
  Mam na dolnej wężownicy zamontowqny ciepłomierz i prosiłbym kogoś o określenie stopnia przydatności/nieprzydatności takiej wężownicy.
  Przy temperaturze wody ok 40C
  zasilanie 60,5C, powrót 43,5C, przepływ 333l/h, moc chwilowa 6,74kW, wężownica z rurki miedzianej ok fi10mm. Do tego mam dwie sprężarki tłokowe jedna r22 750W, druga r404 ok 950W. Jako parownik wykorzystam zamintowaną na strychu jednostkę wewnętrzną od klimatyzacji 3,5kW / 620m3/h. Ciepło będzie pobierane z pokoju na poddaszu, a chłodek będzie do niego wracał.
  Ma to sens? Czy wężownica się sprawdzi i która sprężarka będzie lepsza?
 • #3877
  SAWEK101
  Level 31  
  Zapomnij o wężownicy, a poco ci drugi zasobnik jak twój jest niemal idealny to układu o którym mówię, masz przecież grzać BEZPOŚREDNIO cwu.
  Łączysz wyjście na mieszanie i zasilanie zasobnika wodą użytkową z pc i już.
 • TespolTespol
 • #3878
  Wlodek22
  Level 30  
  w planach miałem grzanie pc tylko pół zbiornika, ale to dało by się zrobić wykorzystując mufę do grzałki w połowie zbiornika.
  Problemy widzę dwa, z tego najważniejszy to twardość wody ok 17 stopni niemieckich, drugi to koszt wymiennika. Całą pompę planowałem zrobić za 1000zł, a tu za sam wymiennik może wyjść podobna kwota.
 • #3879
  DIGI80
  Level 11  
  Witam

  Przeczytałem ten temat 3 razy i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem dolnego źródła.
  Ale może od początku....Mieszkam w domu ok 100mkw.Dom lata 70,ocieplony 10cm styro. W/g moich obliczeń potrzeba mi ok 5KW mocy.Miałaby to być PC z bezpośrednim odparowaniem na R290.I tu mój pomysł na DZ.
  W odległości 25 m od domu mam staw,wielkości ok 30*30m i głębokości 1,5m.Wiem z Waszych doświadczeń że to nie jest najlepsze DZ z uwagi na szybko spadającą temperaturę zimą. Koło domu mam też nie używaną od 12 lat (pojawił się wodociąg)10m studnię z instalacją hydroforową w piwnicy.Nie wiem jaka jest jeszcze jej sprawność,ale wykopał ją dziadek i aktualnie poziom wody jest na ok 4m,a wody z niej nigdy nie zabrakło.Z piwnicy do tego stawu na wypadek zalania wkopana jest rura fi100 na głębokości 1,8m(żaby wchodzą:))Mam też działkę koło domu ok 2ha z bardzo starym sadem owocowym.
  W oparciu na dostarczoną w tym temacie wiedzę mam taki plan;
  -wykopać dwa kolektory płaskie,dwie pętle Pe 40 o długości 100mb każdy....
  -wprowadzić w nie dwie pętle przewodu miedzianego w osłonie z tworzywa(cuprotherm ctx 16mm)
  -rury pe 40mm połączyć szeregowo,z jednej zasilić wodą studzienną,odpływ do rury do stawu
  -pętle parownika połączyć równolegle i do sprężarki

  Posiadam także system solarny z panelami rurowymi 4*10 rur,i zasobnik c.w.u. 300l z podwójną wężownicą.Jednak że z ograniczoną ingerencją,ponieważ w 70% dotowany przez UE(koszt zakupu 3200PLN!!!Słoneczna Gmina Łubianka...:)głośno w mediach było) i przez następne 5 lat nie wolno mi się do niego zbliżać.Ewentualnie mógłbym zastosować jakiś mały wymiennik P7-10 na powrocie parownika i zasilić go wodą użytkową z obiegu curkulacji a zasilania zimnej wody zasobnika(dolny poziom z wężownicą solarną,niższa temperatura zależna od temperatury wody zasilającej i aktualnej mocy solarów)...

  to rysunek zrobiony na kolanie ale powinien zobrazować mój pomysł...

  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

  Poddaje pomysł ocenie zacnemu gronu projektantów,nie zdziwi mnie "kubeł zimnej wody"swoją wiedzę opieram wyłącznie na wiadomościach dostarczonych w tym temacie,może być też tak że coś przeoczyłem lub też źle zrozumiałem.
 • #3880
  bodziopl
  Level 24  
  To nawet powinno działać, może trochę "nieeleganckie" jest łączenie wody szeregowo, a freonu //, zresztą podobne wymienniki całe z miedzi są robione przemysłowo (http://www.packless.com), i były wcześniej niż płytowe !? Osobiście zrobiłbym tak:
  1. sprawdził skład wody w studni, albo choć zorientował się czy jest żelazo i jaka twardość i czy zapylenie ?
  2. Sprawdził wydatek studni (z 1m3/h masz ok. 5kW mocy PCi), zrobił sobie normalną PCi typu woda/woda (czyli glikol-woda, z większymi "o numer" wymiennikami i zabezpieczeniem (czujnik przepływu + termometr freonu za TZR), + ewentualnie parownik na JAD'zie, lub Onda'zie (odporniejsze na przyłapanie lodem). Cieszył się nadzwyczajnym COP>>5, ale psutym nieco poborem prądu przez pompę w studni
  3. W układzie DZ przewidziałbym częste czyszczenie (układ CIF)
 • #3881
  Ferdynand
  Level 13  
  DIGI80Freon puść odwrotnie i będzie przeciwprądowo do przepływu wody.
 • #3882
  kacperix1984
  Level 2  
  kacperix1984 wrote:
  Witam,
  widzę że są tutaj fachowcy którzy będą w stanie odpowiedzieć na moje pytania.
  Aktualnie posiadam piec dwufunkcyjna na gaz płynny. Piec to Vitopend 100 co+cwu.
  Zuzycie gazu w chwili obecnej kształtuje się na poziomie 3m3 dziennie czyli 36pln dziennie daje kwte ponad 1tys pln miesiecznie.
  Budynek jest nowy z silki ocieplony styropianem 12cm. Dość spora powierzchnia okien.
  Łączny wymiar kubatura pomieszczeń 70m2. Grzejniki wysokotemperaturowe niestety tylko jako ogrzewanie.
  W chwili obecnej aby wygrzać mieszkanie grzejnikami do 21st. potrzebuje na wyjściu pieca ustawić temp 60st.

  Brak ogrzewania podłogowego i grzejników niskotemperaturowych.
  Ponieważ kominek w chwili obecnej jest nie możliwy jako alternatywne źródło ciepła, zastawiam się nad powietrzną pompa ciepła. Zależy mi aby tylko ogrzewanie było na tej pompie aby ograniczyć koszty instalacji (zasobnik) oraz brak miejsca na zasobnik.

  Przy standardowej pompie ciepła wiem że zainstalowany system grzejników się nie sprawdzi, dlatego ewentualność jest taka aby zainstalować niskotemperaturowe grzejnik i podpiąć do nich pompę ciepła.

  a teraz nieco inny pomysł który wpadł mi do głowy ale nie wiem czy jest możliwy do zrealizowania, mianowicie chciałbym zakupić i podłączyć powietrzną pompę ciepła na wodę ale zamontować ją do istniejącej instalacji co.
  Pytanie czy jest taka możliwość? Zasobnik ciepła stanowiła by wtedy moja instalacja co (ok 60L) i z tego co wiem w takim zasobniku pompa ciepla jest w stanie utrzymać temperature w granicach 55-60st. więc byloby ok, instalacje mogłbym napelnić jakąś specjalną wodą/innym czynnikiem który nie powodował by korozji itp..
  koszt takiej pompu do wodu to ok 7-8tys zatem po 2 sezonach grzewczych miał bym zwrot instalacji, pytanie czy to faktycznie by działało?
  z góry dzięki za odpowiedzi.


  Witam chciałbym powrócić do tematu gdyż koszty ogrzewania tych 70 metrów są wręcz kosmiczne z pomoca gazu z butli wkopanej na działce...

  po wprowadzeniu się sąsiada na górę zauważyłem że w chwili obecnej przy temp zewnetrznej ok -5st. jestem w stanie dogrzać mieszkanie do 21st przy temperaturze na kotle 45st.
  W związku z tym odpadała by nawet instalacja grzejników niskotemperaturowych,
  znalazłem taką pompę ciepła:
  http://www.jula.pl/pompa-ciepa-powietrze-woda-6200-3000-w-416085
  wydaje mi się że w korzystnej cenie,

  chciałbym ją podłączyć zgodnie ze schemtem C, czyli kocioł pozostal by tylko do ogrzewania cwu a do co korzystał bym z tej pompy
  http://www.jula.pl/media/pdf/product/Manual/416085_SV-NO-PL-EN_20110629.pdf

  czy sądzicie że takie rozwiązanie sprawdziło by się w moim przypadku?
  Jakie ewentualne dane potrzebuje aby policzyć na razie teoretycznie czy dana pompa da radę, oczywiscie pracowała by ona zawsze w górnym zakresie swojej charakterystyki czyli ok 45st co zapewne skróciło by jej żywotność, ale podejrzewam że koszt tej inwestycji zwróciłby się również w przeciągu 2-3 lat.

  Widzę że są tu również konstruktorzy, zatem czy ktoś z Państwa zajmuje się tym zarobkowo i chciałby skonstruować powietrzną pompę ciepła dla konkretnie mojego przypadku?
 • #3883
  klimek1974
  Level 15  
  Hej kacperix1984 to co to podajesz ta powietrzna pc to sory ale dla mnie to trochę na badziew wyglada.
  Jak nie chcesz grzejniki kupować nisko temp to może udałoby ci się przewymiarowac (dokrecic żeberka)- musisz pamiętać ze w pc jak najbliżej temp Gz i Dz. - to ważne
  Może się zainteresuj Altherma daikina system dwustopniowy bo kiedyś wpadłem na jakieś polskie forum to chwalą, ale drogie , ale może są już podróbki tańsze.
 • #3884
  DIGI80
  Level 11  
  Dzięki za szybką odpowiedz.Dodało mi to trochę wiary w siebie i motywacji do dalszego dzialania.
  Podając taki przyklad DZ,wyprzedziłem trochę fakty i moje obawy co do właśnie tej studni.Kolektor poziomy miałby być na wypadek spadku wydatku wody studziennej.(działał by wtedy jako układ z typowym kolektorem poziomym.Z jakością wody też jest problem,jest to studnia kopana(kręgi betonowe 1m),więc wymiennik płytowy jako parownik całkowicie odpada.
  Oczywiście bodziopl sprawdzę i przeanalizuję te 3 punkty o których piszesz wyżej.
  W pierwszej wersji mój pomysł był taki,zeby zwinąć dwie wężownice z tej miedzianej rury CTX i umieścić je wprost w tej rurze fi110 która idzie do stawu(oczywiście na końcu wykonać syfon,żeby rura w całości wypełniona była wodą studzienną)jednak decydującym problemem jest właśnie wydatek tej studni.
  Pompę instalowałbym w dobrze wentylowanej piwnicy,ma wejście od zewnątrz,o propan się nie boję.Tu też plusem była by wysokość podnaszenia słupa wody,byłaby od 1-5m,w takim przypadku można by zastosować jakąś małą pompę hydroforową
  Kolejną sprawą jest dobór elementów,mam z tym problem,w temacie jest wiele rozwiązań z różnymi komponentami,każde z nich ma swoje zalety i wady.
  Chciałbym jednak wykorzystać wasze ogromne doświadczenie w temacie i poprosić o poradę sprzętową;
  -jaka sprężarka do bezpośredniego odp. na czynnik R290
  -jaki wymiennik na skraplacz p7-14 czy p7-20
  -jaki TZR i z jaką dyszą
  -ekonomizer projektu" bodziopl"(jest idealny i nie zamierzam dorabiać danfossa)
  Myślę że optymalne parametry to temp.skraplania ok 45 i parowania 3-4(byle powyżej 0)wtedy taka PC i jej COP bedzie miało jakieś uzasadnienie.
  W razie ostrej zimy zostawie kocioł(32 letni żeliwny żebrowy weglowo-koksowy KAMINO o mocy 12KW)i bedę dogrzewał drewnem.
  Czeka też mnie poważny remont domu,wykonanie w pokojach ogrzewania podlogowego,aktualnie mam deski na legarach,płyta,panel.Reszta w terakocie z ogrzewaniem podlogowym.
  Jestem na etapie projektowania(wspólnego,dzięki Waszej ogromnej wiedzy i praktyce),przyjdzie czas na kosztorys:/,no i wykonanie,ale do tego jeszcze długa droga.....
 • #3885
  klimek1974
  Level 15  
  Co do wymienikow to wpisz w wyszukiwarkę prawy górny róg tkey i powinno ci wyskoczyć program do doboru co Manio podał
  Dysze to na stronie producenta są podane wydajności dla danego czynnika chlodniczego
  Tzr danfosa
  A jak bezpośrednie odparowanie to odolejacz będziesz potrzebował
  Kompresor to najlepiej Scroll ale jest drogii
 • #3886
  m2m2
  Level 15  
  Witam
  mam pytanie do założeń DIGI80 (bo doszukałem się małej analogii jak u mnie, o ile to można porównać):
  Jeżeli wydajność studni duża to nie ma problemu, ale jeżeli jednak musiałby korzystać przemiennie raz se studni a raz z kolektora poziomego wodnego-
  czy jeżeli połączy on dwa źródła tj. studnia (ca. ok +8C) i kolektor poziomy (ca. ok.1-5C) to nastąpi podobna sytuacja, (którą wskazał Manio u mnie): że połączenie (glikolowych) kolektorów poziomego i spiralnego umieszczonego w studni spowoduje, że kolektor poziomy wyssa energię ze studni i wydajnośc spadnie w porównaniu do samej studni jako DZ.
  Czyli, że w przypadku kolektora glikolowego spokojnie mogłoby to pracować, ale na wodzie okaże się, że łącznie pompa DIGI80 byłaby miała dużo przestoju bo temperatura niebezpiecznie bliska będzie 0C -> czyli albo studnia albo kolektor bezpośredniego odparowania. Oceńcie proszę stopień tego ryzyka.
  Pzdr m2m2
 • #3887
  still77
  Level 11  
  odp do kacperix1984.

  Ta pompa nie bardzo się nadaję, spójrz na wykres który jest załączony, piszą że pracuje do - 25 C a na wykresie masz tylko -15 C.
  Wykres nie obejmuje parametru COP (jak temp CWU). Generalnie tak trochę ściema.
  Może lepiej iść w stronę klimakonwektorów, a CWU ogrzać za pomocą kotła który masz, ewentualnie dołożyć wymiennik i zastosować któryś z dostępnych agregatów z klimatyzacji. Jeszcze jak za moc 5 kW to chyba trochę drogo to wycenili :)
 • #3888
  SAWEK101
  Level 31  
  Dajcie spokój z tą pompą, to nawet nie jest podobne do pc i jeszcze ta cena.
  Kupują ludzie taki wytryski i potem rozpowiadają wkoło że pc jest beee...

  Jeśli ktoś chce taniej by używać w okresie przejściowym to można kupić tani klimatyzator inverter np LG i dołożyć mu wymiennik do co, ale trzeba troszkę po kombinować.
 • #3889
  rwxw
  Level 22  
  still77 wrote:
  Jeszcze jak za moc 5 kW to chyba trochę drogo to wycenili :)

  Totalna lipa, 5kw to przy około +3*, przy -7 to tylko 4kW, ale przy jakich temperaturach gz, bo trudno się doczytać ? Na pewno nie przy 45*. 6kW osiąga pzzy -15, ale z 3kw grzałką. Straszna bieda...
 • #3890
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Daikin podobno ma jakieś super hiper promocje teraz, mi to wygląda na ostrą wojnę cenową albo desperację. Chinol nie będzie wcale konkurencyjny....
  Żeby się chopy nie wykończyli sami....
 • #3891
  michcior
  Level 30  
  Witam,
  Będę zamawiał i kompletował części do swoich sterowników bo kilka osób jest chętnych. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to proszę o wiadomości na priv.
  Płytka (i części) będzie można zamówić po minimalnych kosztach jeśli ktoś chce montować sam.
  Szczegóły: http://code.google.com/p/quotek
 • #3893
  michcior
  Level 30  
  klimek1974 wrote:
  jaki koszt tego sterownika calkowity (z czujkami etc)

  Szacunkowo, materiały to max. 350zł. To też zależy od ilości jakie uda mi się zebrać no i można indywidualnie nie wmontowywać pewnych części. W każdym razie to ten rząd wielkości. Gotowe sterowniki mogę wykonać jednak o cenie mogę pomyśleć za jakiś czas, jak będę wiedział czy zlecać gdzieś montaż.
 • #3894
  qutrit
  Level 20  
  Witam.
  Ponieważ skompletowałem już wszystkie potrzebne mi części do budowy PC chciałem poradzić się odnośnie jej montażu.
  Oto jakie nasuwają mi się pytania:
  1) Jak najlepiej względem siebie powinny być umieszczone parownik i skraplacz ? Mnie wydaje się, że lepiej jest gdy skraplacz jest nieco wyżej od parownika rysunek 1 ?
  2) Czy na rysunku 2 nie lepiej byłoby umieszczenie ekonomizera poziomo (na dole) a nie ciągnąć ze skraplacza rurkę do góry a następnie z powrotem w dół do TZR ?

  Czy ma to jakiekolwiek znaczenie czy można "bezkarnie" wyginać rurki "byleby" połączyć odpowiednie wyjścia ze sobą ?

  3) Czy napełniać układu (czynnik 407C) należy do momentu gdy czynnik pojawi się w fazie ciekłej we wzierniku ?

  Nie chcę zakładać nowego tematu, bo nie znajde w nim tylu specjalistów co tutaj :-)

  rysunek 1
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  rysunek 2
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
 • #3895
  klimek1974
  Level 15  
  ad 1) za bardzo nie ma znaczenia na takich odległościach chyba że za dużo przewymiarujesz ssący, a jak zamontujesz scrolla to to ssie tak że Ci nie powiem co. Ale najlepiej wszystko w poziomie, wszystko jak najkrócej, a co nie masz miejsca?
  ad 2) za bardzo nie znam tematu jak powinno być zamontowane.
  ad 3) dałbym z 1.5 kg i później przy pierwszym uruchomieniu dodawał do wypełnienia wziernika (zakładam że robisz próżnie tak?)
  po co Ci ten zawór odcinający?
 • #3896
  qutrit
  Level 20  
  Quote:
  klimek1974
  PostWysłany: 12 Mar 2013 06:47 Temat postu: Re: Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  ad 1) za bardzo nie ma znaczenia na takich odległościach chyba że za dużo przewymiarujesz ssący, a jak zamontujesz scrolla to to ssie tak że Ci nie powiem co. Ale najlepiej wszystko w poziomie, wszystko jak najkrócej, a co nie masz miejsca?
  ad 2) za bardzo nie znam tematu jak powinno być zamontowane.
  ad 3) dałbym z 1.5 kg i później przy pierwszym uruchomieniu dodawał do wypełnienia wziernika (zakładam że robisz próżnie tak?)
  po co Ci ten zawór odcinający?


  ad ad 1) chyba powinno być "Ale najlepiej wszystko w pionie" jeśli chodzi o wymienniki. Tak mam scrolla ZH15. Co do miejsca to nie ma dla mnie znaczenia, właśnie chodzi oto, że chciałem się poradzić jak rozplanować ułożenie elementów, ale widzę że przy tych mocach (~10kW) to nie ma znaczenia. Jedyne czym się kierować to jak najkrótsze odcinki połączeniowe.
  ad ad 2) tak w ogóle, to się zastanawiam czy montować ten ekonomizer.
  ad ad 3) Mam zamiar zrobić próżnie gdy będę napełniał. Pompę próżniową posiadam :) Ale z odpowiedzi kolegi wynika, że trzeba obserwować wziernik.

  Poniżej zamieszczam elementy jakie posiadam może komuś się przydadzą. Ja tylko wybrałem sprężarkę i podałem parametry dolnego (0-5C) i górnego (ogrzewanie podłogowe) źródła. Wymienniki dobierał sprzedający, programem doborowym.
  ZAWÓR TZR
  TMV-00001 TMV R22 A +15/-45 5/8X3/4UNF +dysza numer 2 firmy Honeywell
  SPRĘŻARKA
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  WYMIENNIKI
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
 • #3897
  SAWEK101
  Level 31  
  Z tego co widzę na zdjęciu masz dobrze połączone, a na animacji ten schładzacz to jakiś kosmos :D , filtr będzie do wyrzucenia po takim traktowaniu, no chyba że pod izolacją są org. nakrętki, dochładzacz zamontuj, dysza no2 może być mała.
  Patrzę na ceny wymienników i ekonomizera i powiem, targuj targuj jest z czego :D
  Nie ma słowa o dystrybutorze w parowniku ?
  A wymienniki WTK nie będą tańsze?, tzr polecam jednak danfoss zdecydowanie mniej awaryjny.
 • #3898
  klimek1974
  Level 15  
  Ad1 to może się poprawie żeby jak najkrócej to może nie ale tak z sensem, czy będziesz dawał anakondy czy rurkami do wymienikow z komp. to i tak musisz ugiąć w dół a pózniej do góry aby zamortyzowac drgania
  Z tym ekonomizerem to jest tak ze jak patrzyłem dla swojego gazu to nic praktycznie nie zmienialo się - obliczalem to coolpack(tylko angielski) a jak zobaczyłem cenę tego wymiennika to zrezygnowałem
  Gea wymienniki to drogie tez miałem kupić nawet mam program doboru ale zrezygnowałem, wtk dużo tańsze
  407c- dodajesz tylko jako ciecz czynnika do układu - to mam nadzieje ze wiesz
  Jak chcesz to Ci mogę wklejic zdjęcia mojej pc
 • #3899
  qutrit
  Level 20  
  :arrow: SAWEK101

  Quote:
  Z tego co widzę na zdjęciu masz dobrze połączone
  - zdjęcie nie jest moje, zostało użyte jako przykład. Animacja jest jest mojego autorstwa ;)
  Quote:
  a na animacji ten schładzacz to jakiś kosmos
  - chodzi oto, że nie potrzebny, czy nie będzie działał ? Zawsze mogę podłączyć go szeregowo ze skraplaczem i ogrzewać mieszkanie a nie wodę w bojlerze.
  Quote:
  filtr będzie do wyrzucenia po takim traktowaniu
  - jakim traktowaniu ? Chodzi, że "wisi" w powietrzu ? Jakie miało być mieć znaczenie czy ją nakrętki czy byłby lutowany ?
  Quote:
  Nie ma słowa o dystrybutorze w parowniku ?
  Dzwoniłem i pytałem się o dystrybutor. Uzyskałem odpowiedź, że przy takich mocach i tak małych przepływach (małych wymiennikach) nie ma sensu ich montowanie. Koszty montowania są o wiele większe niż uzyskana sprawność.
  Quote:
  A wymienniki WTK nie będą tańsze?
  - kupiłem już GEA

  :arrow: klimek1974
  Quote:
  Z tym ekonomizerem to jest tak ze...
  - przy kosztach jakie już wpakowałem w ten interes, to jednak go zamontuję, na pewno nie zaszkodzi. Myślę, że HE 1.0 będzie odpowiedni ?
  Quote:
  407c- dodajesz tylko jako ciecz czynnika do układu - to mam nadzieje ze wiesz
  - napełnianie to dla mnie odległa przyszłość. Ale raczej zlecę to jakiejś firmie zajmującej się chłodnictwem. A później ewentualnie będę uzupełniał w razie potrzeby. Ale doczytać muszę.
  Quote:
  Jak chcesz to Ci mogę wklejic zdjęcia mojej pc
  - myślę, że przydadzą się nie tylko mi, ale wielu osobą składającym pompę :D

  Być może moje wątpliwości są banalne, ale chciałem się upewnić żeby czegoś nie spaprać.
  Ile ja bym dał, żeby ktoś ten ogromny temat uporządkował. Żeby zdjęcia były w jednym miejscu. Sprawy dotyczące DZ, w innym, itd.
 • #3900
  klimek1974
  Level 15  
  qutrit czy ty możesz napisać ile za te wszystkie fanty wydałeś kasy, czy Ty jesteś np chociaż samemu coś zrobić przy tej swojej p-c np lutowanie twarde, bo jak Ci przyjdzie brać firme do zrobienia pc i później uruchomienia tego to może cię to drogo kosztowac. bo piszesz że masz pompe prozniowa a chcesz zlecac firmię napełnianie gazem to cos chyba nie rozumiem

  dzisiaj zrobiłem pare zdjec mojej pc ale nie mam czasu za bardzo wklejac ich tylko wrzuciłem je na google+ z telefonu: http://picasaweb.google.com/pstafski i jeszcze wrzuce starych. projekt nie skonczony jeszcze także brak docieplenia rurek itp