Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 17 Maj 2013 21:47 1489743 7479
    saskia
    Poziom 38  
    bodziopl napisał:
    Szczelność lepiej sprawdzać helem niż azotem, atom helu jest pewnie parę rzędów wielkości mniejszy od cząsteczki azotu (może jakiś fizyk czy chemik dopowie ile konkretnie ?), najlepszym "wykrywaczem nieszczelności jest "opatentowana" mieszanka: najtańszy krem do golenia + ludwik + woda w dość swobodnych proporcjach

Hel prawdopodobnie ulotni sie nie przez nieszczelnosci, a przez strukture materialow. :-)
    Z mieszanek na sprawdzanie szczelnosci najlepsze jest piwo. :-)
    Jest to uniwersalny i latwo dostepny preparat :-), mozna przy okazji wzniesc toast za pomyslne zakonczenie sprawdzania szczelnosci. :-)
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    bodziopl
    Poziom 24  
    saskia napisał:
    bodziopl napisał:
    Szczelność lepiej sprawdzać helem niż azotem, atom helu jest pewnie parę rzędów wielkości mniejszy od cząsteczki azotu (może jakiś fizyk czy chemik dopowie ile konkretnie ?), najlepszym "wykrywaczem nieszczelności jest "opatentowana" mieszanka: najtańszy krem do golenia + ludwik + woda w dość swobodnych proporcjach

Hel prawdopodobnie ulotni sie nie przez nieszczelnosci, a przez strukture materialow. :-)
    Z mieszanek na sprawdzanie szczelnosci najlepsze jest piwo. :-)
    Jest to uniwersalny i latwo dostepny preparat :-), mozna przy okazji wzniesc toast za pomyslne zakonczenie sprawdzania szczelnosci. :-)

Kiedyś tydzień trzymałem 30 barów He1 50% + N2 50%, i nie uciekło ?
    ale z tym piwem to dobry pomysł jest (ale pieniące), z toastem to może gorzej, bo to jest moja praca i zwykle potem montuję elektrykę, a tu to trzeba mieć 0,00 promila !
    saskia
    Poziom 38  
    Czy instalacja byla sucha, czy zaolejona?

Z tymi promilami to roznie bywa, u mnie kiedys wyszlo ponizej normy (0.16 w wydechu, norma 0.36), po 3 godzinach od wypicia 0.7 l whisky na 2 osoby. :-)
    Wlodek22
    Poziom 30  
    Ja biedny robaczek myślałem, że ty czystym helem testujesz po 100zł/m3, a tu 50/50 :)
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    saskia napisał:
    u mnie kiedys wyszlo ponizej normy (0.16 w wydechu, norma 0.36), po 3 godzinach od wypicia 0.7 l whisky na 2 osoby. :-)

Może podaj przelicznik xxx ml/kg wagi ciała, będzie jaśniej ;)
    saskia
    Poziom 38  
    Waze tylko 80kg.
    Reszte mozesz sam przeliczyc , aby nie odbiegac od tematu.
    zbignieww
    Poziom 19  
    Do pomp ciepła są dedykowane specjalne sprężarki, Copeland ma serię ZH, Mitsubischi AY czy podobnie. Stosują je do PC powietrze-woda i glikol-woda.
    Z porównania COP wyszło mi, ze w tych samych warunkach maja mniejszy nawet o 1 niż klasyczne sprężarki np. ZR .
    Rozumiem ich stosowanie w PC powietrze -woda , mogą pracować do niższych temperatur np. -25, ale po co je budować w układach co ok. 0 st C pracują ?
    dkkdarch
    Poziom 17  
    Witam
    Dyskusja trochę słabo idzie więc trzeba dać coś nowego.
    Mam dziś przed sobą pompę WPF 5 firmy Stiebel Eltron z poległym parownikiem (rozszczelnił się z powodu zamarznięcia wody w parowniku). Ku mojemu zdziwieniu ie wygląda to źle gdyż powolutku gaz "pykał " do obiegu wodnego parownika z częstotliwością co kilkanaście minut.Po rozlutowaniu okazuje się że wilgoci brak wewnątrz instalacji.
    Tak dla informacji podam szczegóły budowy tej pompy.
    Sprężarka Copeland Scroll ZP23 na R410 4,04m3h
    Parownik Alfa Laval CB52-36H z dystrybutorem
    Skraplacz Alfa Laval CB52-30H
    Zawór rozprężny lutowany Honeywell dysza ???
    Filtr Alco
    Brak dochładzacza i rury przewymiarowane:
    Ssąca 22mm
    Tłoczna gas 15 za skraplaczem 12
    Obieg DZ na rurkach 28mm a GZ na 22mm

Widać że nie oszczędzają na wymiennikach bo są przewymiarowane a w parowniku praktycznie nie było oleju ale to tłumaczy małe przepływy DZ i GZ.Poniżej załączam zdjęcia dystrybutora który wyciągnąłem z parownika.
    Jak widać nie jest to jakiś skomplikowany stwór :lol:
    Kawałek rurki mosiężnej z nawierconymi otworkami około 0,5mm w stronie rurki skierowanej w dół wymiennika w dwóch rzędach po 17 otworów natomiast na wejściu parownika wewnątrz tej rurki był zamontowany jak gdyby mikser wykonany ze spieków brązu o dużej porowatości.Wygląda to jak tłumik sprężonego powietrza tyle że bardziej porowate i stawia niewielki opór.
    Myślę że może te dane się komuś przydadzą podczas budowy pompy na R410. Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    m2m2
    Poziom 15  
    Witam
    czy wykonując DZ jako kolektor pionowy u-rura (lub rura w rurze) na głębokość 6 do 10 mb wgłąb (bo tyle można odwiercić ręcznie
    i 20-30 szt. o sumarycznej długości wgłąb ok. 150-200mb) warto w takie mikro odwierciki wbić/wpłukać (równolegle) metalowe (sztangi) rury
    aby osiągnęły one głębokość np. od 6 do 12m (lub więcej jeżeli się tylko da). To samo dotyczyłoby mojej 6m studni (z włożeniem wężownicy i zasypaniem jej
    ,
    bo wody w niej mam jednak za mało, a kapryśność wydajności sugerowaliście).
    Wczoraj doradca/hanlowiec odradzał mi wykonanie kolektora pionowego o głębokości mniejszej niż 30 m z powodu zbyt słabej regeneracji gruntu w zakresie od poniżej 2 do 30 m.
    Wydaje mi się to jednak niecałkiem słuszne twierdzenie, gdyż o ile te 'szpilki' sięgną warstwy wodonośnej (a powinny) twierdzenie o słabej regeneracji wg mnie się zachwiało.

ps. o włożeniu wężownicy do studni i jej zasypaniu myślę poważnie, a obecna część górna tej studni mogłaby z powodzeniem zostać zmieniona na rozdzielnię tych kilkudziesięciu mikro-pionowych-sond (chodzi o środek podwórza i bez całkowitej...tylko kawałkami).
    Sama realizacja to trochę jeszcze wody upłynie, ale koncepcję jakąś muszę wypracować.
    Pzdr m2m2
    zbignieww
    Poziom 19  
    Kolektory robi się też poziome, na głębokości ok 1,8 m . Maja się regenerować Słońcem. Regeneracja DZ jest potrzebna, skuteczna ? Dla mnie to coś podobnie do globalnego ocieplenia, ktoś wymyślił.
    Jak będziesz miał duży obszar, np. co planuję wzdłuż ogrodzenia tak min co 5 m 20 odwiertów 10 m, to masz dodatkowo 100 m kolektora poziomego, bo łączyć te odwierty potrzeba. Nawet regeneracja DZ będzie, jak poza okresem grzewczym włączysz obieg glikolu. Pewnie pozioma część zregeneruje DZ.
    To moje domysły. Jak widziałem to ciągi rur PE 40 mm z glikolem po ok.130 m robili, Łączyli je równolegle w kotłowni. Na każdej linii był zawór z hydrokontrolem jak go nazywali. Wkręcając go regulowali przepływy, aby te same temperatury na powrotach były.
    Ponoć głębokie odwierty ok. 100 m są mniej wydajne niż 2 odwierty 50 m. Wygodniej zrobić 100 m, szybciej.
    dkkdarch
    Poziom 17  
    Cytat:
    Kolektory robi się też poziome, na głębokości ok 1,8 m . Maja się regenerować Słońcem. Regeneracja DZ jest potrzebna, skuteczna ? Dla mnie to coś podobnie do globalnego ocieplenia, ktoś wymyślił.

I tu się mylisz ,to wody opadowe mają największy wpływ na regenerację DZ.
    U mnie już mam 10* C na zasilaniu a jeszcze 17.04.2013 miałem 0*C.Nie wolno tylko stawiać budynków i utwardzać nawierzchni (oczywiście duże drzewa też nie są wskazane).
    zbignieww
    Poziom 19  
    Dziękuję, dobrze wiedzieć. Teren masz suchy ? DZ jakie ?
    50 W na metr długości odwiertu przyjmują zwykle, 40 W jest pewniejsze.
    Sam chcę z 10-15 m odwierty robić, ale na razie remontując dom podłogówkę gdzie się da założę .
    m2m2
    Poziom 15  
    Witam (wkrótce ten post usunę, i poproszę o jego niekomentowanie, że jest częściowo poza tematem)

Dkkdarch - ja na razie krótkimi skokami, ale sukcesywnie.
    Palnik nabyłem, teraz będę palił rury, co prawda na solarze, ale muszę zdobyć trochę wprawy. Na resztę też przyjdzie czas :-)

Małe pytanie: chcę lutować miedź z miedzią
    1.rurę fi 22mm (gr. 1mm) i rurę fi 12mm gr. 1mm
    2.rurę fi 12mm (gr. 1mm) i rurę fi 10mm gr. 0,3mm

gdy grzałem dyszą nr1 to zdaje się zbyt długo trwa, ale miałem lut CuP 2x2
    teraz kupiłem różne luty także o mniejszym przekroju, łącznie z zawartością Ag 2 , 5 (i 34) % a dyszę może wziąć nr.3 ? (w przypadku nr 2)

oraz czy to jest jak z lutowaniem stali nierdzewnej karbowanej, że tej rurki gr. 0,3 nie grzeje się zbyt mocno bo będzie krucha. Ty i inni Koledzy macie dużą wprawę w lutowaniu takich rzeczy stąd pytanie.

Z góry dzięki za odpowiedź.Pzdr m2m2

Choroba jak ciężko jest sie dogadać w sposób piśmienny.

Zbigniew - lutowanie miedź z miedzią, lut to uświadomiłem sobie ze musi być cieńszy.
    Ja bardziej pytam o to (skoro to ma bezawaryjnie wisieć na dachu) czy można przegrzać trochę tę cienkościenną rurkę czy wręcz nie wolno, bo zdaje się przegrzana miedź też staje się krucha. Porównałem to z lutowaniem stali bo tam to chyba duży błąd. Nie mam gdzie podpatrzeć, a nigdy się tym nie zajmowałem, a w moim najbliższym otoczeniu to Forum i jest najbliższe. :-)
    W lutowaniu stal nierdz. miedź, i grubościenna miedź, fachowego instruktażu udzielił mi Bodziopl

Pzdr
    zbignieww
    Poziom 19  
    Nie do mnie, ale troszkę ostatnio lutowałem. Najlepiej mi się lutowało propan z tlenem. Trochę mniej tlenu aby płomień dłuższy był, rozgrzać tak rurkę obok miejsca lutowania aby podobnie jak cyna lut topił się . W sumie podobnie jak cyna lutowałem lut z 5% srebra, rury miedziane . Z żelazem czy czymś co ten lut nie łapie 45% lutowałem, ale z grubsza usunąłem topik .
    Rurki miedziane przegrzane chyba lepiej wyciąć niż męczyć się z ich lutowaniem .
    Mokrą szmatka otulałem rurki od oczka, to samo z filtrem. Z nim miałem problem, 5% lut nie "chwytał" do filtra dopiero 45%. Nie wiem dlaczego, duży filtr firmy Castel.
    klimek1974
    Poziom 15  
    Lutowanie palinkiem minimum 5; ja w pracy to cały czas używam 7 przy acetylenie
    To się robi tak ze nagrzewaz do czerwonosci (ale nie zaduzo tak żeby ci topik topnial od miedzi a nie od płomienia a czerwonosc regulujesz odlegloscia palnika od połączenia lutowanego
    Wpisz w YouTube "brazing copper pipes" lub "brazing refrigeration pipes (lines)" to z oglądania może ci co pomoże ale w lutowaniu to praktyka najwazniejsza
    m2m2
    Poziom 15  
    Klimku - dzięki, to oznacza, że na zbyt małej dyszy znacznie przekraczałem czas grzania, ok, poniał.

Spróbujcie jeszcze o tych szpilkach -
    faktycznie to szpilka mogłaby być tylko osłoną dla grubego drutu aluminiowego 8mm, i może wtedy nawet możliwe byłoby wyciągnięcie samej rury zewnętrznej a pozostawienie tylko drutu alu. Gdybam o wzroście mocy samego kolektora osiągniętym w ten sposób, ale on sądzę jakiś niewielki powinien być. Natomiast sama regeneracja DZ w okresie zimy (przecidziałanie jego zamrożeniu) sądzę, że byłaby już wyraźna. W studni z wężownicą chciałem wbić/wpłukać 3 lub 4 szpilki.

Pzdr m2m2
    zbignieww
    Poziom 19  
    Jak palnik ma za słaby płomien, to nie nagrzejesz na tyle aby lut topił się jak cyna. Przykładasz do rurki i musi sie od niej ogrzewajac topić, zasysa w szczelinę miedzy rurkami . Jak palnik za słaby to kawałkami sie rozgrzewa i o nieszczelność łatwo.
    Musisz ta karbowaną rurkę lutować , możesz ja miedzianą zastąpić i koncówkę z gwintem przylutować
    Dodam
    Czy wymiennik http://promag.sklepna5.pl/towar/86/wymiennik-...la-40-kw-typpgm-1c-20-cena453-pln-brutto.html nadaje się do PC max 10kW, na parownik i na skraplacz, gaz R407, 134 ? Można lutować do niego rurki .
    HOLUM
    Poziom 13  
    reaven22 napisał:
    Jeśli ktoś jest na etapie kompletowania części to jest dobra promocja na wymienniki danfossa.

np: 26 płytowy wymiennik 50cm wysokości 582pln netto.
    Są to wymienniki do R410 czyli do 45bar.
    Tu jakaś karta katalogowa
    http://www.ra.danfoss.com/TechnicalInfo/Liter...uals/24/520H7576_DKQB.PD.320.V3.02_D55_EU.pdf

http://coolstore.pl/Promocja-dwutygodniowa-cinfo-pol-22.html
    byłbym zainteresowany. Tylko czy ktoś pomoże mi dobrać odpowiednie?
    dkkdarch
    Poziom 17  
    HOLUM napisał:
    reaven22 napisał:
    Jeśli ktoś jest na etapie kompletowania części to jest dobra promocja na wymienniki danfossa.

np: 26 płytowy wymiennik 50cm wysokości 582pln netto.
    Są to wymienniki do R410 czyli do 45bar.
    Tu jakaś karta katalogowa
    http://www.ra.danfoss.com/TechnicalInfo/Liter...uals/24/520H7576_DKQB.PD.320.V3.02_D55_EU.pdf

http://coolstore.pl/Promocja-dwutygodniowa-cinfo-pol-22.html
    byłbym zainteresowany. Tylko czy ktoś pomoże mi dobrać odpowiednie?

Tylko zauważ że one są projektowane jako skraplacze.
    Tu masz też w dość dobrej cenie Link
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Tylko że to jest wymiennik woda/woda, wszystkie króćce gwintowane.
    reaven22
    Poziom 28  
    elektryk2000 napisał:
    Tylko że to jest wymiennik woda/woda, wszystkie króćce gwintowane.

Na pierwszej stronie karty katalogowej jest informacja: "Flexible two-in-one connection"
    Co oznacza że króćce są uniwersalne, można je lutować bądź przykręcać.
    zbignieww
    Poziom 19  
    Ma ktoś doświadczenie z izobutanem, tj. R 600 .
    Czy ma sens używać go w PC, w jaki sposób ZRT dobiera się ? Jest jakieś porównanie z R 407?
    Wlodek22
    Poziom 30  
    Do czego ta PC miała by być? Jak na CWU latem, to jest idealny, jak na CO zimą lepszy R-290.
    zbignieww
    Poziom 19  
    Do CWU latem , czyli ma sens ? Dłuższa kapilara ma być jak slyszalem.
    Wlodek22
    Poziom 30  
    Po co kapilara? To nie lodówka. Tu w miarę nagrzewania wody ciśnienia, przepływ, moc, wszystko się zmienia. Sens ma taki, że potrafi nagrzać wodę do wyższych temperatur niż nawet R-134.
    zbignieww
    Poziom 19  
    Pytałem się o TZR na ten gaz i nie potrafiono określić jaki ma być, z kapilarą mówili abym poeksperymentował.
    Wlodek22
    Poziom 30  
    Niestety z tzr faktycznie jest problem. Najbliżej byłby pod r-134, ale jak chcesz eksperymentować, to wymień wypełnienie czujnika tzr na r-600a. Tylko uwaga bańka czujnika musi mieć kawałek zalutowanej kapilary, jak ALCO TI, bo z takim np jak danfoss TEX2 nic nie zrobisz.
    zbignieww
    Poziom 19  
    Przymierzam się, zobaczę co wyjdzie, spróbuję z sprężarką rotacyjną na r22 , mam jeszcze tłokową na 134 . Olej nie musi być syntetyczny ?
    Wlodek22
    Poziom 30  
    R600 jak i r290 miesza się doskonale z każdym, ale ze względu na temperaturę radziłbym nie lać tam taniego mineralnego.