Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 14 Cze 2013 15:51 1473375 7415
    Wlodek22
    Poziom 29  
    85zł 370 gr kosztuje
    nie jest to mało, ale też nikt tego nie potrzebuje w ilości np 12 kg
    puszkę na małą klimę, i ze dwie na małą pompę powinno wystarczyć
  • AM TechnologiesAM Technologies
    kazjan62
    Poziom 10  
    Witam Szanownych forumowiczów,
    Właśnie przymierzam się do złożenia pompy z czynnikiem R134A.
    Chciałem poddać przez dyskusje dobór podzespołów (czyli zaprojektowanie urządzenia):
    1. Sprężarka Scroll ZB38KCE-TFD . . 1 szt.
    2. Wymiennik(parownik) WTT GBS500H -40 Qk= 10,3 kW (Tk=45/ delta T=5)
    3. Wymiennik( skraplacz) WTT GBS500H -40VR . . 1 szt.
    4. Presostat LP Johnson . . 1 szt.
    5. Presostat HP Johnsonn . . 1 szt.
    6. Zawór rozprężny TZR Danfos TEZ + dysza 5 . . 1 szt.
    7. Filtr osuszacz Ø 15 . . 1 szt..
    8. Wziernik Ø 15 . . 1 szt.
    9. rury + kształtki miedziane Ø 28 + Ø 15 + Ø 12 . . 1 komp.
    10. Zaworki serwisowe Schreadera . . 4 szt.
    11. Rama nośna + obudowa . . 1 szt.
    12. Szafa elektryczna (sterownik Compit R420 , zMS, stycznik, CZF) 1 komp.
    ) . . 1 szt.
    3. Wymiennik( skraplacz) WTT GBS500H -40VR . . 1 szt.
    6. Zawór rozprężny TZR Danfos TEZ + dysza 3,5 . . 1 szt.
    12. Szafka elektryczna (sterownik Compit R420 , zMS, stycznik, CZF) 1 komp.
    Nie wiem czy rury nie są o stopnień przewymiarowane.
    Może jakieś podpowiedzi lub porady?!
    Czekam bo chciałem zacząć montowanie?
    kazjan62

Dodano po 5 [godziny] 50 [minuty]:

Witam ponownie i przepraszam z pomyłkę...

Pozdespołow jest mniej : tylko 12
    1. Sprężarka Scroll ZB38KCE-TFD . . 1 szt.
    2. Wymiennik(parownik) WTT GBS500H -40 Qk= 10,3 kW (Tk=45/ delta T=5)
    3. Wymiennik( skraplacz) WTT GBS500H -40VR Qo= 8,7 kW (To=0/ deltaT = 5)
    6. Zawór rozprężny TZR Danfos TEZ + dysza 3,5 . . 1 szt.
    12. Szafa elektryczna (sterownik Compit R420 , zMS, stycznik, CZF) 1 komp.
    Tak najbardziej to chodzi imi o średnice rur: ssanie, tłoczenie i ciecz?
    Jak to obliczacie, może jakieś programy lub sprawdzone metody obliczeń.

kazjan62
  • AM TechnologiesAM Technologies
    rudy_11
    Poziom 11  
    Mam pytanie:
    - gdzie zamontujesz te 4 zawory serwisowe - byłem przekonany że 2 wystarczą
    - pozycja rama nośna - obudowa - użyjesz jakiegoś gotowca ?
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Dobre pytanie ;)
    Pewnie z tego samego powodu co propan zamiast r-22
    Na moje oko powinna do tego też być przystosowana sprężarka, bo z jednej strony może pojawić się konieczność pracy przy podciśnieniu, z drugiej łatwo ją ugotować przy wysokim przegrzaniu i wysokiej temp skraplania.
    Ciekaw jestem jak dalej sprawa z tymi czynnikami się rozwinie, R-134a wycofają i co będzie z tym R 1234yf
    andrzejkm
    Poziom 17  
    Może zrobiłem zbyt duży skrót myślowy i napisało mi się dość oszczędnie.. Fakt, instalacja bardziej niebezpieczna ze wzgledu na palność czynnika, a po drugie pewnie nieco węższa możliwość stosowania (np układ woda-woda) ze względu na dość wysoką temp. wrzenia izobutanu. Sprężarek to chyba za bardzo takich nie ma. Większość zasuwa na wyższym ciśnieniu no chyba, że jakieś przemysłowe.
    kazjan62
    Poziom 10  
    Cześć Rudy_11
    Dwa zaworki na DZ do odpwoetrzania i aby zrobić próbe szczelności na DZ.
    Dwa na PC 1 na ssaniu, drugi na tłoczeniu ...
    Obudowę kupiłem gotowca 120x68x58
    kazjan 62
    bodziopl
    Poziom 24  
    ile kosztuje obuda ?
    R600 ma b. małe ciśnienia, wymaga specjalnych dość dużych, na niskie ciśnienia sprężarek i osprzętu. Za R134a "wychodzi" dać mieszankę ~50% R290 +~50%R600a (chyba ?)
    kazjan62
    Poziom 10  
    Witam,
    za obodowę dałe 400,- dośc ektetycznie wykonana z jakiegos owielacza czestotliwości na radzieckich tyrystorach.

pozdrawiam kazjan62
    klimek1974
    Poziom 15  
    kazjan62/
    dlaczego filtr i wziernik to 15mm nie powinno być 3/8 cala. cieczową rurkę(za skraplaczem) masz 15mm czym to obliczałeś? ja używałem coolpack
    jakie rozmiary masz króćców w kompresorze takie daj do wymienników a cieczowy 3/8 wystarczy(Wylot z skraplacza) a jak się boisz to 1/2 cala na pewno będzie ok
    presostaty czego dwa LP i HP nie taniej będzie dwa w jednym?
    ten zawór to skręcany czy lutowany sam to będziesz składał?
    pzdr
    kazjan62
    Poziom 10  
    Do Klimka1974,
    Robię pompę na R134A obliczenia robiłem na programie niemieckim COOLTOOL, a właściwie kolega może nie ma wielkiego doświadczenia w obliczeniach pomp, ale za to wspólnie projektowaliśmy setki instalacji chłodniczych!
    W zasadzie wychodzi tak na granicy 12mm/15mm ,ale dla pewności aby gaz nie miał za dużej prędkości. Na kompresorze ZB38KCE mam 30/25mm chciałem robić na ZH38,
    ta ka 7/8" / 1/2", ale ZB mam za 500,- a kasy brakuje. Presostaty może masz racje że podwójny taniej zawór dobiorą mi do parownika w "Popularnej" lutowany - pewniejsze łącze. Kolega jest zawodowym lutowaczem więc zrobi to profesjonalnie.
    Mam pytania:
    1. o rozdzielaczu mój na wzdłuż rurki może 15mm nacięcie 1 -0,5mm dobrane do głębokości parownika tu prezentowane to nawiercane mini dziurki?
    2. ja am dobrany parownik o takiej samej wielkości jak skraplacz, tutaj parownik większy od skraplacza - dlaczego???
    Kazjan62 pzdr
    Załączniki:
    zbignieww
    Poziom 18  
    Parownik, skraplacz zwykle przewymiarowany jest. Tez czytam i większy na parownik polecają . Może związane to z tym, ze w parowniku ciecz z gazem jest i mniej skutecznie wymiennik działa .
    klimek1974
    Poziom 15  
    kazjan62
    w tym załączniku co podałeś tego kompresora to masz tłoczny 1/2 cala także bez sensu żebyś cieczowy dawał 15 mm daj 3/8 będzie dobrze
    jaką moc grzania masz mieć?
    tym kompresorem się nie przejmuj że tłokowa najważniejsze jest dolne i górne źródło dobrze zrobione
    z tego co pamiętam to 1/4 cala cieczowy jest w stanie zapatrzyć tzr w 10 KW chłodu przy R22
    kazjan62
    Poziom 10  
    Mnie nie interesuje R22, ja robię pompę na R134A i potrzebuję poradę czy na ZB38KCE Scroll dla uzyskania mocy grzewczej min 8KW wi 15 ystarczy ssanie Fi22, tłoczenie gazu do skraplacza Fi 15 ciecz za skraplacze Fi 12, a może trzeba dać: kolejno Fi 28, 18 i 15? Czy ktoś mi rzezcowo odpowie lub policzy na programach doborowych coolpack lub innych????
    Jak zbudować ekonomizer (szczegóły) aby uzyskać dochłodzenie cieczy 10 K bo inacze to się chyba nie opłaca??? Proszę o rzetelne i konkretne podpowiedzi!!!
    Pozdo Kazjan62 :cry: [/img]
    zbignieww
    Poziom 18  
    Fabryczna PC 17kW na 407 ma tej średnicy rurki.
    kazjan62
    Poziom 10  
    Witam,
    Tak jakoś... nie mogę doczekać sie wsparcia w Szanownym Formum na temat średnicy rur może moderator coś poradzi?!?
    To może z innej beczki co robiliści lub co doradzicie, czy zawór termostaryczny rozprężny Honeywell z duszą 3,5 na R134A z sterownikiem Compit 420, niestety ten zestaw to kokoło 1500,-PLN. Czy elektroniczny zawór rozprężny krokowy Carela( E2V z sterownikiem EVD4) +sterownik sprężarki Carela µGEO z rozszeżeniem podobny koszt.
    Ulotki Carela mówia o 30% energii oszczędności w urządzenia na zaworze E2V z tytułu bardzo precyzyjnego rozprężania czynnika.
    Czekam na opinie bo musze rozpocząć składanie urządzenia!
    Pozdrawiam Kazjan62
    reaven22
    Poziom 27  
    kazjan62 napisał:
    Tak jakoś... nie mogę doczekać sie wsparcia w Szanownym Formum na temat średnicy rur może moderator coś poradzi?!?

Kolega Klimek1974 napisał wcześniej w TYM POŚCIE jakie rurki są wystarczające, nie wiem jakiej odpowiedzi więcej oczekujesz ?

Co do TZR i EZR proponuje cofnąć się kilka stron wcześniej, była dyskusja nad tym i wnioski.
    andrzejkm
    Poziom 17  
    Witaj kazjan62, fajnie że podjąłeś się budowy PC ale forum to nie Urząd Marszałkowski, który ma obowiązek odpowiedzieć Ci w określonym czasie (choć i tam bywa z tym różnie), bo akurat Ty zbierasz teraz części na pompę. Więcej empatii i cierpliwości :)

Anyway, mam pytanie trochę do podstaw związanych z budową PC, mianowicie zestaw do lutowania/spawania propan-tlen. Na słynnym portalu aukcyjnym za ok 720 zł pewna osoba (firma) oferuje zestaw z palnikiem i butlami. Teraz tak:

1. Czy opłaca się kupić taki zestaw za w/w kwotę? Palnik pewnie jakiś tańszy, a butle z odzysku ale z legalizacją jeszcze na 8-9 lat.
    2. W zestawie tym są butle: tlenowa 8kg, propan 3kg. - na ile lutowania mogą wystarczyć takie (pełne) butle? Wiem, że to pytanie ogólne typu na ile km wystarczą klocki hamulcowe ale mniej więcej, czy da się rozlutować i zlutować jedną PC na tych butlach - zakładając, że powiedzmy ma się wprawę w lutowaniu :)
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Ja kupiłem używany zestaw palnik z dyszami + reduktor tlenowy za 150zł, reduktor azotu za 80zł, tlen wypożyczyłem duża butla za ok 40 zł + kaucja 350zł, azot 100zł + kaucja, propan butan miałem w domu, reduktor od kuchenki z regulacją. Pochlastałem tym zestawem 3 tony złomu, zlutowałem jedną pompę, a starczy jeszcze na drugą.
    andrzejkm
    Poziom 17  
    dzięki Wlodek22, wbrew niektórym opiniom jednak zacznę chyba od propanu-butanu + tlen.

Mam pytanie czy giętarki sprężynowe do rur miedzianych oprócz tego, że są tańsze od np. kuszowych czy takich zakręcanych nadają się do zaginania? Czy może jednak osłabiają rury niedokładnie wyginając? Znalazłem w sieci przykładową ofertę:
    Giętarka sprężynowa 1/4" - netto 3 zł brutto 4 zł
    Giętarka sprężynowa 3/8" - netto 5 zł brutto 6 zł
    Giętarka sprężynowa 5/8" - netto 7 zł brutto 8 zł
    Giętarka sprężynowa 1/2" - netto 8 zł brutto 9 zł
    Giętarka sprężynowa 3/4" - netto 8 zł brutto 10 zł
    klimek1974
    Poziom 15  
    andrzejkm napisał:
    dzięki Wlodek22, wbrew niektórym opiniom jednak zacznę chyba od propanu-butanu + tlen.

Mam pytanie czy giętarki sprężynowe do rur miedzianych oprócz tego, że są tańsze od np. kuszowych czy takich zakręcanych nadają się do zaginania? Czy może jednak osłabiają rury niedokładnie wyginając? Znalazłem w sieci przykładową ofertę:

Sprezyny nadają się do miękkiej miedzi(w zwojach)
    Rury chlodnicze dzelą się na trzy rodzaje: miękka, twarda i zajebiscie twarda
    Ale jakbyś już miał twarde to da się zrobic sprezynami po "polsku"
    Nagrzewasz do czerwonosci i szybko woda i rura miękcznieje
    Pzdr
    manio123
    Poziom 34  
    kazjan62 napisał:
    Witam,

Tu poradzi tylko podstawowy podręcznik chłodnictwa, nie oczekuj, że ktoś będzie kopiował na forum rozdziały powszechnie dostępnych książek. Kryterium w przypadku pomp ciepła jest proste , wystarczy zapewnić minimalne prędkości transportu oleju. Doczytaj jak działa EZR i na czym polega jego "precyzyjne sterowanie". Na początek radzę jednak zastosować zwykły TZR , a dopiero jak uznasz że nie możesz się obyć bez EZR , wymienić go świadomie, wiedząc dlaczego , co i jak.
    kazjan62
    Poziom 10  
    O rutyniarze,
    Precyzja odpowiedzi godna pożałowania i ciągle ogólniki ogólniki...
    Większość programów podaje maksymalne dopuszczalne prędkości czynnika cz to w postaci gazowej czy cieczowej...
    Dziękuję za otrzymane podpowiedzi ... zapewne najlepiej nauczyć się na własnych błędach! pozdrawiam
    Kazjan 62 :D
    zbignieww
    Poziom 18  
    klimek1974 napisał:
    andrzejkm napisał:

Sprezyny nadają się do miękkiej miedzi(w zwojach)
    Rury chlodnicze dzelą się na trzy rodzaje: miękka, twarda i zajebiscie twarda
    Ale jakbyś już miał twarde to da się zrobic sprezynami po "polsku"
    Nagrzewasz do czerwonosci i szybko woda i rura miękcznieje
    Pzdr

warunek jeden , rurę wypelinj azotem i zaślep . Dopiero poxniej grzej . do 19 w palcach wygniesz bez spreżyny , ale 2 ostatnie na gorąco gnę . W sumie wygodniej z większymi średnicami kolanka lutować .
    bodziopl
    Poziom 24  
    średnice: nie zrobisz (w PCi) błędu jak: dasz średnice takie jak ma króćce sprężarka ?, na cieczy możesz dać 1 lub 2 stopnie mniej, ciśnienie odniesienia na TZR podaj 1/4" (6mm), chyba że masz 4mm. Gięcie: 1/4" na rurce fi40, słoiku,..., dalej to już raczej giętarka, bo i ładniej i się nie spłaszczy ! Temat wyczerpany ? Dobór średnic w PCi jest raczej dość swobodny; za mały da niewielkie straty (bo rurociąg krótki), trochę za duży, też nie spowoduje zaraz zalegania oleju (wyjątek wyjście z mojego dochładzacza - nie może być "do góry)
    manio123
    Poziom 34  
    kazjan62 napisał:
    O rutyniarze,
    Precyzja odpowiedzi godna pożałowania i ciągle ogólniki ogólniki...

Wcale nie ogólniki , tylko odesłanie do lektury bo trudno zrobić wykład na forum. Deklarujesz się pod awatarem ,że wyznajesz chłodnictwo , więc powinieneś mieć jakiś podręcznik na podstawowym poziomie zawodowym z rozdziałem "dobór średnic rurociągów". Nawet posługując się programem potrzebne jest minimum wiedzy ,żeby ustawić kryteria doboru - ma to jednak sens tylko w dużych , rozległych obiegach chłodniczych. Na szczęście Bodziopl uratował sytuację i dał uniwersalną receptę opartą na ogólnikach :) Pozdrawiam :)
    kazjan62
    Poziom 10  
    Aaaa... jednak jest rekcja!?
    Jeżeli mam oceniać to chyba na pierwszy rzut oka widać, że która odpowiedź niesie
    ze sobą konkret i rzeczowość! Nie będę używał argumentów ad personam, a jeżeli chodzi o wyuczony zawód to jestem elektrykiem, ale obecnie pracuje w firmie, która
    projektuje buduje i serwisuje instalacje chłodnicze. Ja zajmuje się zasilaniem i sterowaniem ale muszę rozumieć procesy chłodnicze. W szkole jakoś nie miałem do czynienia z procesami chłodniczymi tak samo z pneumatyką.
    Jeżeli PC to odwrócony układ chłodniczy w całej rozciągłości to to czuję. Ale wszyscy wiemy jak ważnie są szczegóły i detale szczególnie w projektowaniu.
    Przecież pełno jest niepoprawnie wykonanych urządzeń i instalacji, i nie łatwo je naprawić. A jak łatwo utrzymać w ruchu poprawnie i porządnie wykonana instalacje; elektryczna cieplna czy chłodniczą.
    O to mi tylko chodzi! Szczególnie że będzie z nie korzystać moja rodzina i ja.
    "Chce być bohaterem w swoim domu" Ha, ha, ha...
    Pozdrawiam Kazjan
    bodziopl
    Poziom 24  
    Nie bodziopl, tylko Pan Henry Ford - on często n.p. : patrzył na prototyp silnika i mówił: tu zamiast łożyska 1", to dajcie góra 3/4", no i to chodziło (ale Ford nie był inżynierem, no i ja akurat jeżdżę fordem, a on nigdy?). Ford, fordem, ale faktycznie krytyczna jest średnica rurociągu: parownik-sprężarka (pary jest sporo, a sprężarka lubi sprężać, ale nie "ssać", a z drugiej strony olej !!!)
    zbignieww
    Poziom 18  
    Montując klimatyzację próżnię ściąga się z rurek i jednostki wewnętrznej , tam nie ma oleju . JAk jakąś używaną amatorsko odciętą co gazu w niej nie ma chciało by się montować to faktycznie z sprężarki próżnię ściąga się, ale nie wiem czy tak wilgoć wyjdzie, z tego co wiem olej zakwasza, co izolacje uzwojeń uszkadza.