Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 28 Gru 2013 20:05 1361733 6775
  • #4531 28 Gru 2013 20:05
    marisz
    Poziom 13  

elektryk2000 napisał:
    marisz, co ty tu znowu reklamujesz?
    Czytałeś w ogóle ten tekst do którego link zamieszczasz????
    COP=3,3 dla powietrza minus 21,1*C??????????????????
    :D

Znowu? Czy kiedykolwiek coś tu reklamowałem?
    Na pompach ciepła znam się tyle, co wyczytałem na tym forum, znalazłem coś takiego w sieci i rzuciłem na pożarcie fachowcom.

Cytat:
    COP=3,3 dla powietrza minus 21,1*C??????????????????

Niemożliwe? Ponoć ciągnie to ciepło nie z powietrza a zamarzającej pary wodnej.

Kopernik też kiedyś głosił nieprawdopodobne poglądy.

• Metal Work Pneumatic
  • #4532 28 Gru 2013 21:31
    bodziopl
    Poziom 23  

Jest to możliwe, z tego co wiem (a wiem, bo widziałem to cudo, w okolicach Tarczyna u Pana Adama stoi), to jest to na ZR81, i na ... R290 !, (a R290 luubi regenerator !) a Pan Rz... jakąś habilitację pisze o resublimacji. Zresztą nie są to pierwsze PCi tego typu, Szwedzi mieli coś podobnego z 10 lat temu. Także w sumie możliwe, zresztą pewien czas temu postawiłem tezę: jest możliwe wykonanie PCi czerpiącej z powietrza (pary wodnej), ale w cenie porównywalnej z glikolówka + DZ pion, sprawność średnioroczna tej powietrznej będzie nieznacznie gorsza w warunkach naszego klimatu ! Z tej półki szykuje coś też Emerson, jeszcze w tajemnicy: sprężarka scroll-inwerter z wtryskiem pary (cieczy ?), R410a, .. ??? Jak będę miał fundusze, to się tematem zajmę, podobnie jak "ziemną" PCi o mocy ponad 200kW ?, ale sprawną +20%. Tu jest sporo do poprawienia algorytmem sterowania EZR; bo powietrzna PCi ma b. szybko zmienne warunki !, no i drugie: sposób odszraniana

• #4533 29 Gru 2013 21:04
    SAWEK101
    Poziom 30  

Moje prace nadal stoją :cry: , nie mam nigdy całego dnia by rozbebeszyć CO i z powrotem złożyć bo żonka mnie udusi :D, też zamierzam pobawić się z TZR i napisać jakiś prosty algorytm, stwierdziłem że do prostej PC wystarczy tylko pomiar temperatury na 2-3 czujkach bez czujnika ciśnienia, jeśli teoria zgodzi się z praktyką to dam radę to uruchomić, spróbuję uruchomić to na zaworze krokowym, mam tego pełno :D , ma to działać na razie tylko otwieraj, zamykaj bez liczenia kroków, czas pokaże, kurcze miało być wolne a trzeba zasuwać.

Bodziu, zapewne do PC powietrznej wykonałeś jakąś rzeźbę z kwasówki która ma się prezentować w ogródku, a może płot jako parownik hehe.

• Metal Work Pneumatic
  • #4534 30 Gru 2013 11:10
    bodziopl
    Poziom 23  

No nie mam talentów plastycznych, ale faktycznie były już w Polsce takie rzeczy (przykładowo krzyż przy kościele, i PCi pewnie rozliczona jako wotum ;)) ), myślę raczej o czymś bardziej zwartym, coś podobnego stoi zwykle w pobliżu instalacji gazów (tlenu, azotu) w ciekłej postaci

• #4535 30 Gru 2013 13:50
    Wlodek22
    Poziom 27  

Czytałem gdzieś w sieci jakieś opracowanie na ten temat i tam w wyliczeniach zakładają prawie taki sam przepływ powietrza jak w moje z 2 wentylatorami 100W. Idea może i fajna, ale np w obecnych temperaturach ta PC będzie wyraźnie gorsza od zwykłej powietrznej, a przy ekstremalnie niskich temperaturach wymaga jednak dość sporego wiatru. Coś przecież musi dla tych radiatorów tę wilgoć dostarczać.

Pierwszy wynik w googlach pod hasłem "pompa ciepła resublimacja"
    Reszewski. Resublimacja odnawialne i nieograniczone ...

W załozeniach przepływ powietrza jak w zwykłej PC 1kg/s - w normalnych warunkach nierealny.
    Kolejne nierealne założenie, że do resublimacji wystarczy -1C, poniżej t powietrza, a nie -8C jak zwykłej PC. Też gdzieś w sieci widziałem zdjecia z pomiarów pirometrem t radiatorów w rożnych zewnętrznych. Z pamięci ale delty były po 13C, a nie 1C. Może komuś uda się je odnaleść. W zwykłej inverterowej jak wiadomo przy częściowym obciążeniu delty wcale nie muszą i nie mają po 8C, no i kosztują mniej ;)

• #4537 30 Gru 2013 23:15
    Wlodek22
    Poziom 27  

Fajnie, to było by zrobić hybrydę powietrzno gruntową. Powyżej 0C na wentylatorach, poniżej na glikolu. Dz wtedy wcale nie musiało by być duże.

• #4538 31 Gru 2013 09:34
    bodziopl
    Poziom 23  

do: Wlodek22; medycyna już notowała podobne przypadki (widziałem jeden odwiert (na 4) zamiast wwiercony, to na płocie rozpięty - kicha: latem jak jest ciepło - działa (a trawa wokół zielona !), zimą jak jest zimno musiało być zakręcane. Dwa osobne przełączane DZ no tak: DZ glikolowe wyjdzie z 10% mniejsze, i pewnie o tyle poprawi się sprawność średnioroczna, o kosztach drugiego DZ nie wspominam.

• #4539 09 Sty 2014 16:29
    marek_ka
    Poziom 26  

Witam
    Kończę kompletację materiałów. Na parownik mam JAD 3/18 ze względu na wodę studzienną. Czynnik R134a, bo go mam pod dostatkiem. Wstępnie chciałem kupić sprężarkę C-SBN263H8A ale C-SBN303H8G jest tylko 30PLN droższa więc chyba wezmę tę większą.
    Czy jest sens zamontować filtr ssący przed sprężarką? Parownik nie jest nowy.
    Czy stosować jakieś zawory odcinające/elektromagnetyczne?
    Zamierzam zamontować po stronie skraplającej w szeregu:
    -wymiennik podgrzewający wodę użytkową
    -wymiennik właściwy napędzający podłogówkę - skraplacz
    - mały wymiennik dochłądzający ciecz, a podgrzewający wodę użytkową (nie chcę dawać regeneratora)
    -filtr cieczy
    -wziernik

Nie wiem jaki zastosować zawór rozprężny.
    TN2 jest tańszy, czy jest sens stosować TEN2?
    Zawory z gwintami są dużo tańsze od lutowanych, w zasadzie nie znalazłem TN2 z końcówkami do lutowania. W http://www.centrumchlodnictwa.pl/termostatyczny-zawor-rozprezny-tn-2-id-697.html.. Co radzicie, filtr cieczy też jest przykręcany?

Mam kolejny dylemat. Po obcięciu flansz w JAD 3/18 mam końcówki z nierdzewki.
    Czym to polutować z miedzią?
    Czy redukować od razu przy parowniku, czy ciągnąć grubsze rury, a redukować dopiero przy zaworze rozprężnym i sprężarce?

Proszę o rady, bo to moja pierwsza konstrukcja w chłodnictwie.

• #4540 09 Sty 2014 17:29
    manio123
    Poziom 34  

Do Twojej pompy wymiennik JAD3/18 jest ogroooooomny, wielokrotnie przewymiarowany. W żaden sposób nie zabezpieczy też przed niewłaściwej jakości wodą studzienną. Woda ( żelazo) to głównie zagrożenie dla zrzutu wody. Zażelaziona woda zalepi studnię zrzutową, zanim zalepi wymiennik, a JAD też się fajnie zalepia bez zmniejszenia przepływu, więc prędzej zamarznie.
    Wymiennik tych gabarytów nie tylko będzie wyglądał kuriozalnie, ale i będzie słabo pracował : wolny przepływ czynnika w przewymiarowanych rurkach to gwarancja braku powrotu oleju (chyba że zasilisz nietypowo i wbrew sztuce, od góry) i mało efektywna wymiana ciepła. Przemyśl to jeszcze raz.
    Żadnych zaworów nie daję, za wyjątkiem standardowo zaworu elektromagnetycznego przez TZR. Zawór z zewnętrznym wyrównaniem ciśnienia , czyli TEN-2.
    Stal i miedź lutujemy lutem srebrnym w otulinie ( otulinę obij bo jest jej za dużo)
    http://elgracool.pl/product-pol-812-Lut-twardy-srebrny-L-Ag40Sn-otulony-AS40.html
    Filtra na ssaniu par z parowacza nie dajemy , pogorszy jedynie pracę. Szczelne połączenia tylko lutowane, ale jakby coś wymieniać to zawsze lepiej skręcane, tylko że to też nie za wiele , 1-2 razy bo się w końcu ukręci złącze lub rura.
    Wymiennik musi być idealnie czysty , inaczej każdy syf dostanie się do czynnika i jeśli nie uszkodzi sprężarki to zapcha filtr cieczy i dyszę TZR(sitko przed nią).
    Do czyszczenia kwas azotowy, a potem wypłukać benzyną ekstrakcyjną.
    Poczytaj jakiś podręcznik chłodnictwa dla techników, bo nie masz przygotowania i szkoda zmarnować Twój zapał przez popełnianie podręcznikowych błędów.
    Zrezygnuj z JADa 3/18 , podaj zawartość żelaza w wodzie surowej ( test dla akwarystów wystarczy) to Ci powiem czy warto się trudzić. Zrobiłem kilka pomp woda-woda więc mam jakiś pogląd.

• #4541 09 Sty 2014 17:30
    bodziopl
    Poziom 23  

ASI316L polutujesz z miedzią srebrem 45% najlepiej z kadmem (ale unia zabrania kadmu), regenerator to dobra rzecz, jak parownik zabrudzony w środku, lub pracował w układzie przykładowo ze spaloną sprężarką - musowo odpowiedni filtr (duży)

• #4542 09 Sty 2014 18:54
    marek_ka
    Poziom 26  

Mam miejsce i tak myślałem o prawie poziomym montażu JAD-a, ewentualnie jakiś odolejacz. Też myślałem o zasileniu parownika od góry. Jest duży i w sumie woda o temp. 4 C ma największą gęstość. Schładzając wodę do 2 C byłoby całkiem nieźle.
    Może od razu dać większą sprężarkę? Mam 150m2 podłogi z zamontowaną podłogówką, z opcją podwojenia tej powierzchni, jeśli dzieci postanowią przeprowadzić się do nas i zaadoptować górę na mieszkanie.

Już go mam, za w sumie niewielkie pieniądze. Na oko jest czysty, ale nie wiem co czynnik z niego wypłuka.
    Ze zrzutem wody nie ma problemu, studnia z wodą podskórną, składu nie znam, ale poprzedni właściciele używali jej do pojenia zwierząt i na swój użytek. Studnia ma dużą wydajność, a zamierzam zrzucać wodę na łąkę położoną ok. 1m poniżej podłogi w domu, do rowu który wykopię ( w sumie to nie wykopię tylko oczyszczę istniejący, rów zaczyna się jakieś 7m od domu).

Jeszcze o zaworze rozprężnym.
    Do czego zawór elektromagnetyczny przed zaworem rozprężnym?
    W czym przejawia się przewaga TEN2 nad TN2? Co daje ta dodatkowa rurka?

Skąd wziąć ten lut z kadmem? Czy w Rosji jest dostępny? Jestem dość często koło Kaliningradu. Mam dostęp do TIG. Może TIG-iem spawać? Dysponuję też palnikami propan_tlen.

• #4543 09 Sty 2014 22:36
    manio123
    Poziom 34  

Policz ile wody zrzucisz na dobę w mrozy. To będzie ok 30m3 lodu bo rowem nie spłynie. To też kolejny zły pomysł , dość częsty na forum. JAD wychwyci cały olej i zatrzesz sprężarkę, to pewne. Do takiej wielkości jaką planujesz wystarczy JAD H1K, jak już koniecznie JAD . Robiłem takie pompy . Za duża pompa to większe nieszczęście niż za mała , więc nie kombinuj na zapas.
    Poczytaj jednak podręcznik chłodnictwa bo pytasz o absolutne podstawy i nie da się wszystkiego tu opowiedzieć . TZR z zewnętrznym pomiarem ciśnienia pracuje precyzyjniej bo mierzy ciśnienie na ssaniu pompy , a nie w miejscu montażu zaworu. To duża różnica, a potrzebujesz dużej dokładności pracy bo inaczej woda zamarznie. Woda w studni ma ok, 10°C, 4 °C to ma na zrzucie. Kup test do oznaczania żelaza w sklepie akwarystycznym (zoolek test Fe) , oznaczenie jest banalnie proste . Unikniesz rozczarowań , Do podlewania żelazo bardzo pożądane. Do oznaczenie nie pobieraj wody od razu ze studni tylko pompuj intensywnie z godzinę i nabierz wody która nie stała w studni bo żelazo w kontakcie z powietrzem szybko się wytrąca.

• #4544 10 Sty 2014 19:01
    marek_ka
    Poziom 26  

To prawda, że o chłodnictwie mam niewielkie pojęcie, ale po przebrnięciu tych 152 stron trochę mi się wyjaśniło. Na temat pomp ciepła mam od lat książkę w formacie A4 z zieloną okładką ( tytułu obecnie nie pamiętam) muszę rozbebeszyć kartony z książkami. Remont ma swoje prawa.
    Możesz polecić jakąś książkę dostępną w pdf?
    Dzięki twoim wpisom i innych kolegów wiele sobie poukładałem.
    Wiem, że lepiej mniejsza sprężarka i dogrzewać się kominkiem w duże mrozy, ale większa sprężarka z portem olejowym C-SBN453H8G kosztuje niewiele więcej, tylko trzeba dołożyć separator oleju.

Woda w rowie płynie nawet w największe mrozy, tyle że pod lodem. Kwestia odpowiedniego zrobienia zrzutu wody. Obejżałem starą pompę i hydrofor, u poprzednich właścicieli pracowało to kilkanaście lat, a szlamu w rurach i hydroforze niewiele. Jak będę w większym mieście kupię ten test do wody.

Zdaję sobie sprawę że pytam o proste rzeczy, ale twoja odpowiedź utwierdziła mnie w tym czego się domyślałem.

Męczy mnie jeszcze ten zawór elektromagnetyczny przed TZR.
    Przy zasilaniu parownika od góry zabezpieczy sprężarkę przed zalaniem i pewnie trzeba dołożyć separator cieczy, chyba że dam parownik poziomo.

• #4545 10 Sty 2014 20:02
    manio123
    Poziom 34  

Zawór elektromagnetyczny zamyka się po wyłączeniu sprężarki. Bez niego sprężarka będzie zalewana czynnikiem , co powoduje wypłukiwanie oleju z łożysk sprężarki i skraca jej żywotność - takie rozwiązanie to klasyka chłodnictwa przy zastosowaniu TZR. Jeśli zamiast TZR jest zawór elektroniczny to się zamyka po wyłączeniu sprężarki - takie 2 in 1.
    Niczym nie da się zabezpieczyć powrotu oleju, jeśli koniecznie upierasz się przy tym zupełnie nieprzydatnym wymienniku to zasil go od góry , przynajmniej olej wróci do sprężarki, bo w poziomie to z całą pewnością będzie w nim cały olej i nie ma siły czy urządzenie , która by temu zapobiegła.
    Książka o której piszesz to pewnie nieśmiertelna pozycja Rubika praktcznie nieprzydatna bo żadnych praktycznych informacji tak nie ma. Raczej bym kupił jakiś podręcznik technika chłodniarza - tam znajdziesz praktyczne podstawy budowy i diagnostyki urządzeń chłodniczych. O książce w pdf nic nie wiem

• #4547 11 Sty 2014 08:40
    manio123
    Poziom 34  

To czysty marketing, zupełnie nieprzydatny edukacyjnie :| Potrzebny podręcznik zawodowy chłodnictwa , a nie bełkot czy naukawe dywagacje

• #4548 12 Sty 2014 17:43
    HOLUM
    Poziom 13  

ZybiTom napisał:
    No ale zakładając, że nie chce grzejników i mam drewniany strop (podłogówka bez wylewki) - jak to zrealizować? Bufor ciepła wodny grzany grzałkami w nocy czy jak?

Za PC za całość liczyłem, że się koło 20 kPLN. Więc jest to jeszcze akceptowalna dla mnie kwota, no i później niskie rachunki i tanie CWU...

na rynku jest coraz więcej używek w dobrej cenie, które zmieszczą się w tej kategorii cenowej i zostanie jeszcze mała nawiązka. Może pomyśl więc nad używką?

• #4549 19 Sty 2014 20:20
    tomleszno
    Poziom 19  

Panowie podpowiedzcie, czy jest sens robić z tego PC powietrze -woda.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

Sprężarka to ZR34K3E PFJ 522

• #4550 20 Sty 2014 00:19
    Wlodek22
    Poziom 27  

Na moje oko wykorzystasz z tego sprężarkę i TZR. To coś połączone z filtrem wygląda na zbiornik cieczy więc się nie nada, chyba że to separator cieczy, to tak. Chłodnica za mała i raczej nie przewidziana do pracy jako parownik, bo nie widać rozdzielacza cieczy. Bardziej wygląda na skraplacz powietrzny, a całość na agregat wody lodowej.

• #4551 20 Sty 2014 07:43
    tomleszno
    Poziom 19  

Pracowało to do niedawna jako klima z funkcją nawilżacza powietrza. Za filtrem powietrza jest jeszcze jedna chłodnica. Jednostka zewnętrzna była podłączona za pomocą dwóch króćców po lewej stronie urządzenia obok sprężarki. Sądzę że właśnie do nich powinno się podłączyć odpowiedni wymiennik. Jeżeli będzie potrzeba zrobienia dodatkowych zdjęć to oczywiście je zrobię, tylko proszę o wskazanie miejsc szczególnie interesujących.

• #4552 21 Sty 2014 00:44
    josephgo87
    Poziom 10  

Witam, mam w swoim domu pompę ciepła Viessmann Vitocal 200G - 9,7kw, 5x150m fi 32 z glikolem etylenowym zakopane w mokrej glinie liniowo. Ogrzewanie tylko podłogowe + grzejnik w garażu i pompowni i miejsce na dwie drabinki-nie podłączone.
    Powierzchnia grzanych podłóg 170m2. Całość-parter i piętro na jednym rozdzielaczu gorgiela 14 obwodów w pompowni-2m od pompy+dokładka na grzejniki.
    Całość była szykowana pod kondensat,ale gazownia stwierdziła że zrobią plan na całą ulicę a to potrwa 3-4 lata. Pompa z odzysku po jednym sezonie grzewczym,jest to urządzenie "all in" z pompami do dz i gz oraz zaworem 3d.
    Dom jeszcze nie zamieszkany 30cm wełny w dachu,gazobeton+13cm grafit,podłoga 13cm (termos to to nie jest ) Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym + dorobię drugi wymiennik-będzie duo.
    Problem polega na tym,że mam bardzo wysoką deltę na samej podłogówce- 12oC,więc grzeje praktycznie tylko połowa pętli. Pompka dz na 2 biegu,gz na 3.
    Mieszkaliśmy dwa tygodnie w święta,pompa chodziła z ograniczeniem czasowym 4,5h w jednym cyklu (jesteśmy jeszcze na taryfie budowlanej,więc nie szalejemy) Teraz nie ma nas w Polsce,ograniczenie czasowe ustawione na 3 godziny,poziom krzywej 16oC,nachylenie 0,6.
    Na początku miałem nadzieję że budynek nowy-nie wygrzany to po prostu pobiera więcej energii. Podczas świąt utrzymywaliśmy temperaturę wewnątrz na poziomie 19-20oC.
    Prawdopodobnie przyczyna leży w małej średnicy rur pp zasilającej i powrotu z rozdzielacza- pp 25 dn20,wejścia w rozdzielaczu też tylko 3/4. Rozdzielacz pod piec gazowy więc miał mieszacz,który jest teraz wyrzucony. Przepływy na rotametrach ok 1,2-1,3 l/min. Pompa obiegowa willo ma na 3 biegu pobór prądu 130W,więc do najmniejszych nie należy. Myślałem o wyrzuceniu istniejącego rozdzielacza,zamiast niego rozdzielacze z wejściem 1" bez rotametrów-tylko zaworki (i tak poustawiam przepływy według temperatur powrotów) i nowe podejście z rury pp 32 lub 40.
    Problem w tym że wyjścia z pompy,zawór 3d w pompie też są średnicy wewnętrznej 20mm...
    Opcje które rozważam to:
    1.Usunięcie rotametrów i założenie zwykłych zaworków na starym rozdzielaczu (pewnie nie da zbyt wiele),
    2.Nowe grubsze podejścia (poza pompą) pod nowe rozdzielacze z wejściami 1" z zaworkami, (może coś zmieni),
    3.Mały bufor od razu za pompą,dodatkowa pompka obiegowa na zasilanie za buforem + nowe grubsze podejścia i zasilacze.
    4.Dołożenie elektrozaworów i grzanie na przemian parteru i piętra,
    5. Poczekać,pomieszkać...może delta sama spadnie
    6.Wymiana pompy obiegowej w pompie ciepła na mocniejszą.
    Może macie jakieś inne lepsze sugestie jak ten bajzel naprawić możliwie małym nakładem.
    Filtr GZ czysty.

Poniżej zdjęcie rozdzielacza przed usunięciem mieszacza i zrobieniem wylewki. Pozdrawiam. Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

• #4553 21 Sty 2014 06:42
    manio123
    Poziom 34  

Masz pewnie zbyt długie pętle podłogówki, napisz jakie są jej długości oraz jak gęsto ułożone. 25 mm średnicy wewnętrznej przewodów zasilających i pionów wystarczy.

• #4554 21 Sty 2014 08:39
    bodziopl
    Poziom 23  

Zmień bieg na Dz na 3, bieg 2 to żadna oszczędność - więcej stracisz na niższej nawet minimalnie Todparowania, a pompa obiegowa na 2 ma znacznie mniejszą sprawność. GZ - jaka to rura, jak zgrzewana, to czasem zrobią takie "talerzyki" na zgrzewach i DN z 25 robi się 5 ;), poza tym zwykle nie stosuję rozdzielacza dłuższego niż 10 portów. I oczywiście nowy budynek potrafi "PObrać" nawet ze 2 x więcej

• #4555 21 Sty 2014 09:51
    josephgo87
    Poziom 10  

Przepraszam, "rypłem" się w kilku miejscach. Rura do rozdzielaczy to oczywiście PP zgrzewany śr.zew 25mm/śr wew 20mm. Rozdzielacz jaki jest-taki jest,pod kondensatem przy większej temperaturze zasilania prawdopodobnie byłoby lepiej,podczas montażu nie przypuszczałem że będziemy Mieć PC,która jak wiadomo potrzebuje o wiele większych przepływów gz. Pętle są napewno krótsze niż 100m (teraz wiem że idealne dzielenie to 200/3=66m)
    Rozstaw pętli to 12,5cm. Zapomniałem że w święta profilaktycznie przestawiłem bieg dz na 3 (na 2 delta wynosiła ok 3oC więc też tragedii nie było)
    Liczę na to,że jeśli pompa będzie chodzić dłużej to podłoga będzie miała trochę wyższą temp,więc temp powrotu też wzrośnie...mam nadzieję.
    Najprościej pewnie będzie wymienić pompke gz na mocniejszą. Wspomnę instalatorowi,jeśli będzie gdzieś robił podłogówke to może sprzada ten rozdzielacz,wtedy kupie nowe 1'' i dam grubsze podejścia...

• #4556 21 Sty 2014 16:24
    manio123
    Poziom 34  

za długie nieco pętle i za mała średnica podejścia - to już wiesz co robić. Wymiana pompy nic nie da , bo jeśli chcesz zmniejszyć Δt instalacji o połowę to musisz podwoić przepływ, to spowoduje 4 krotny wzrost oporów i potężny wzrost mocy pompy. To bez sensu, skoro nie możesz zrobić krótszych pętli to chociaż przerób podejście. Instalacja nie została zaprojektowana i wykonana do pompy ciepła.

• #4557 21 Sty 2014 20:53
    josephgo87
    Poziom 10  

Przypuszczałem,że może być ciężko osiągnąć jakąś sensowną deltę na tych średnicach.
    Jaką średnice PP polecacie? Podzielić rozdzielacz na dwie sekcje i zrobić dwa osobne podejścia?
    Zdjęcie poniżej przedstawia odległość do rozdzielacza od pompy. Nowe zasilanie i powrót będę musiał puścić sufitem.
    Druga sprawa jest taka że rurki w pompie i zawór 3d to też średnica wewnętrzna 20mm.
    Prawdopodobnie wymysł viessmanna żeby każdą pompę łączyć z buforem...

Dodano po 6 [minuty]:

Zdjęcia poniżej, Pozdrawiam. Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

• #4558 21 Sty 2014 22:16
    SAWEK101
    Poziom 30  

Z tego co pamiętam to pp25 niema w środku 20mm, zawór 3d też mi się nie podoba dziwny jakiś może mieć mały przepust, generalnie coś tu się nie zgadza w tym co podałeś, te rury przy zaworze 3d to raczej nie pp tylko miedź.
    Tego rozdzielacz w życiu bym nie zamontował do pc, generalnie żadnego z rotametrami i takimi pokrętłami bym nie zamontował to to czyste nie potrzebne straty ciśnień.

• #4559 21 Sty 2014 22:31
    josephgo87
    Poziom 10  

Rury przy zaworze to miedź-z tego co pamiętam i na co mi to wygląda to 22mm. Zarówno rury w pompie jak i zawór 3d to wytwór firmy Viessmann. Z pompy wychodzą szybkozłącza elastyczne o średnicy wewnętrznej 20mm i dopiero tutaj zaczyna sie zrobiona instalacja z pp.
    Dlatego właśnie boję się że pomimo grubszych podejść do rozdzielaczy i samych rozdzielaczy to może nie wystarczyć bo średnice w pompie są małe.
    W każdym bądź razie i tak podejścia do rozdzielaczy są za małe i sam rozdzielacz też ma tylko 3/4 więc będzie do wymiany,wtedy okaże się jaka będzie delta...powinno być już lepiej a jeśli to nie pomoże to albo mały bufor za pompą i dodatkowa pompka na rozdzielacze albo wymiana bebechów zainstalowanych w pompie ciepła.
    Poprawcie mnie jeśli źle kombinuje...

Wywalenie rotametrów pewnie i tak nie rozwiąże problemu. Może będzie "ciut" lepiej ale nie 6oC.

• #4560 22 Sty 2014 08:31
    SAWEK101
    Poziom 30  

Z tego co opisujesz, to wszystko jest no wiesz :cry: ile masz tego pp25 od PC do rozdzielacza i ile kolan, chyba jest więcej niż 2m
    Jeśli chodzi o średnicę miedzi 22mm w pompie to może być, samo przyłącze 3/4 też da radę jeśli dalej średnice były by większe, nie jest z zapasem ale niema co płakać, gorzej reszta.
    Daj aktualne zdjęcie rozdzielacza bo stare jest nieaktualne i może wprowadzać nas w błąd, dyskutujemy o czymś czego nie widzimy, wystarczy jeden kulawy zawór np grzejnikowy na kolektorze i będziesz miał to co teraz.

Szukaj w 5mln produktów