Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 29 Kwi 2014 23:56 1279584 6230
  • #4621 29 Kwi 2014 23:56
    dkkdarch
    Poziom 16  

Też mam zr36 tyle że w guntówce i nie odbiega głośnością od innych scroli .Fakt trzeba dawač tłumiki drgań pomiędzy wymiennik a instalację.są na aledrogo.pl o różnych długościach i średnich.

• Fibaro
  • #4622 30 Kwi 2014 14:02
    manio123
    Poziom 33  

Ja daje anakondę po stronie ssania sprężarki i oczywiście elastycznymi wężami przyłączam do instalacji odbiorczej i DZ. Oczywiście słychać pracę, ale jakby nie było słychać to bardziej bym się denerwował że coś nie działa. Bardziej mnie irytuje jakaś much czy komar który obija się o ściany , bo mieszkam pod lasem i jest bardzo cicho.
    Wytłumianie samej sprężarki wiel nie daj bo drgania się przenoszą , wystarczy jak jest w szczelnej obudowie + instalacja wygaszająca drgania .

• #4624 05 Maj 2014 18:35
    marek_ka
    Poziom 26  

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, na początek zmajstrowałem powietrzną pompę ciepła. Wykorzystałem używany klimatyzator LG 7kW. Odciąłem jednostki wewnętrzne. Zamiast jednostki wewnętrznej dałem dwa wymienniki w szeregu. Górny grzeje wodę użytkową, a dolny napędza podłogówkę.
    Fajnie działa, ale mam trochę mało czynnika. Teoretycznie Niestety klima jest na R22. Nie wiem skąd go wziąć. Wstępnie rozglądam się na złomowcu za jakimś urządzeniem z tym czynnikiem, ale póki co nic nie trafiłem.
    Zastanawiam się nad dopełnieniem propanem lub butanem. Czy ktoś ma już takie doświadczenie?

• #4625 05 Maj 2014 20:03
    bodziopl
    Poziom 22  

R22 należy do tzw. substancji kontrolowanych, raczej nie pisz tu takich rzeczy, no chyba że piszesz czysto teoretycznie, bo teoretycznie powinieneś znaleźć kogoś z uprawnieniami, do końca roku 2014 jeszcze wolno serwisować takie urządzenia, ale nie można wprowadzać do obrotu nowego czynnika. Można też likwidować taki czynnik (należy go oddać po odzysku), a potem procedura nazywana retrofit. Prywatnie mogę Tobie powiedzieć że: jak już uprawniony oczywiście chłodnik wybawi Ciebie z kłopotu R22, to część układów na R22 (z TZR), będzie całkiem nieźle chodzić na czystym propanie, z tym że napełnienie R290 jest krytyczne (+/- 2% ?!), są jeszcze inne zamienniki n.p.: R417, .... Raczej nie mieszaj czynników, choć słyszałem i o takich "wynalazkach i ponoć czasem się udaje ?, [w styczniu zrobiłem kurs na substancje kontrolowane, to na bieżąco jestem]

• #4626 05 Maj 2014 20:04
    Wlodek22
    Poziom 25  

Napełniać czystym propanem i nie mieszaj do tego izobutanu

• Fibaro
  • #4627 05 Maj 2014 21:59
    manio123
    Poziom 33  

marek_ka napisał:
    Nie wiem skąd go wziąć.
    \
    Odwiedź ( osobiście nie telefonicznie) dowolnego sewisanta urządzeń chłodniczych, przedstaw swój problem i będziesz zadowolony.

• Fibaro
  • #4628 05 Maj 2014 22:07
    marek_ka
    Poziom 26  

bodziopl napisał:
    do końca roku 2014 jeszcze wolno serwisować takie urządzenia,

Rozumiem, że nie wolno serwisować, a jak z używaniem?

Zaglądałem do środka, ale nie zauważyłem TZR wygląda, że jest tylko zwykła kapilara. Czy to duży problem z wymianą oleju w sprężarce i płukaniem instalacji? Jakie koszty takiej zabawy?

• #4629 06 Maj 2014 14:15
    bodziopl
    Poziom 22  

zaraz, zaraz; masz teraz R22. Teoria mówi że uprawniony serwisant może to serwisować jeszcze, przepisy są nieco zawiłe, ale może (teoretycznie może tylko uzupełnić tylko tym R22 co go pozyska u danego klienta ?). co dalej ? tzw. retrofit. można tam wlać (po usunięciu i oddaniu R22 oczywiście) n.p. R417, tu nie jest wymagana wymiana oleju, bo R417 pracuje z mineralnymi, podobnie pracuje R290 (czysty propan) z tym że zalecane jest dać olej o stopień gęściejszy. Z wymienionymi czynnikami układ powinien pracować podobnie jak z R22. widziałem taką PCi używaną ktoś sobie przywiózł co była w oryginale na R22, i zmodernizowana na R290, modernizacja polegała na wycięciu w obudzie dziurki i zamontowaniu tamże wentylatorka komputerowego ?. Kapilary, zawsze mi sie myli, ale chyba dla R290 należałoby nieco skrócić ?, TZR z R22 w zasadzie pasuje do R290 (zresztą do R290 się nie sprzedaje ;). Płukanie i te zabawy to dla zmiany na R407C, tu musi być olej POE i on źle się miesza z mineralnym, wymiana i płukanie jest nieco kłopotliwe, zwykle należy zlać i zmierzyć stary olej, wlać tyla samo nowego, chwilę popracować (ale jak ?) i operację powtórzyć (bez palnika i pewnych chłodniczych umiejętności się raczej nie da, stacja odzysku by się przydała). Taki propan z butli do kuchenki raczej się nie nadaje bo ma 95% propanu (lub ~45% propanu + 50% butanu). Uwaga na olej POE - chłonie wilgoć i po otwarciu na ponad 15 min jest bezwartościowy.

• #4630 06 Maj 2014 23:01
    marek_ka
    Poziom 26  

Z palnikami nie ma problemu. Mam różne, ale do miedzi najwygodniejszy propan-tlen i go mam.
    W międzyczasie przypomniałem sobie o starych lodówkach stojących w stodole. Są sprawne, niedawno używałem je do osuszania pomieszczeń. Tylko nie mam jeszcze dobrego pomysłu jak ściągnąć z nich czynnik (brak zaworu serwisowego).

Zastanawiam się też nad dodaniem samego R134a , mam go. Jest on głównym składnikiem R417, a R417 miesza się w dowolnym stosunku z R22. Tak piszą w internecie.

• #4631 07 Maj 2014 08:19
    bodziopl
    Poziom 22  

W starych lodówkach może być R12, tego to już w ogóle "nie wolno nawet oglądać", należy odzyskać i oddać do utylizacji !!!

• #4634 07 Maj 2014 11:21
    pawelek 1981
    Poziom 1  

Witam czy moze ktos polecic firme z Małopolski, ktora sie zajmuje montażem gruntowych pomp ciepła i aktualne koszta??
    Dzieki

• #4635 07 Maj 2014 12:13
    bodziopl
    Poziom 22  

do: SAWEK101 szkolenie jak najbardziej już obowiązuje, tylko to "substancje kontrolowane" ma obejmować uprawnieniami f-gazy. może tu coś: http://sntchik.pl/ , aha uwaga w systemi prawnym neokolonii jaką jesteśmy jest tak że: polskie normy nie są obowiązujące prawnie, a dyrektywy europejskie (po angielsku) akurat tak. Ale konia z rzędem temu kto to wszystko ogarnie ? bo to jest akurat nierealne, gdyż wg. obowiązujących dyrektyw nalezy mieć uprawnienia do jedzenia grochówki (bo się gazy cieplarniane emituje), a poważnie to szkolenia Fgazowe są, i chyba są wymagane ale wg. dyrektyw, bo krajowej regujacji jeszcze nie wykonali - no bo gender jest ważniejsze nieco ;)

• #4636 08 Maj 2014 19:43
    lidmar
    Specjalista AGD

moja pompa tak jak pisałem to agregat klimatyzacji ze sprężarką zr36 w połączeniu z wymiennikiem 1,6m2. o ile grzanie co działa jak na razie ok, to problem mam z grzaniem cwu . bojler to biawar 120L z wężownicą o powierzchni wymiany 0,75m2 . gdy cwu przekroczy około 35 stopni to ciśnienie skraplania jest już dość wysokie , nie mierzyłem ale słychać ciężką pracę sprężarki i tłoczenie jest bardzo gorące. sprężarka jest za duża do mojego bojlera . może ktoś coś poradzi , dodam że wymiana bojlera nie wchodzi w grę.

• #4637 08 Maj 2014 23:11
    marek_ka
    Poziom 26  

Dziękuję za rady i podzielenie się waszą wiedzą. Dzięki wam zaczęło działać super. Dolałem propanu technicznego i pompa dostała kopa i cop-a.
    Dopełniałem na manometry a nie na wagę.

• #4638 09 Maj 2014 06:04
    bodziopl
    Poziom 22  

Masz teraz mieszaninę o nieznanych oficjalnie własnościach, propan techniczny z uwagi na swoją wątpliwą czystość może skrócić nieco żywot sprężarki. Propan wymaga b. precyzyjnego napełnienia. Dość czułym wskaźnikiem nap. jest temp. końca sprężania, w tym przypadku będzie ona niższa niż dla czystego R22 i z praktyki będzie wyższa od temp. skraplania nie więcej niż o ~25K (temp. skraplania masz na manometrze dla R22)

• #4639 09 Maj 2014 07:18
    marek_ka
    Poziom 26  

Mieszanina jest wyjątkowo dziwna. Przed dodaniem propanu z zaworka wyszło trochę białej piany. Po dodaniu propanu piana zniknęła. Widocznie poprzedni właściciel klimy coś kombinował z czynnikiem .
    Po nocnych doświadczeniach stwierdzam konieczność wymiany kapilary. Nawet przelanie czynnika nie pozwala podnieść ciśnienia na ssaniu. Według skali manometru R22 pokazuje temp. -30C. Sprężarka jest niedociążona, pobiera ok. 6,5A przy poborze nominalnym 12A.
    Chcę wstawić TZR zamiast kapilary, tylko nie wiem jaki wybrać.

• #4640 09 Maj 2014 07:23
    Wlodek22
    Poziom 25  

Miałeś napisane kilkakrotnie czysty propan, a użyłeś techniczny. Teraz masz zawilgocony i zabrudzony układ oraz zamrozoną kapilarę.

• #4641 09 Maj 2014 13:28
    marek_ka
    Poziom 26  

Mam w układzie filtr odwadniający, ale też o tym myślałem. Dolałem ok. 1kg propanu ilość wilgoci w nim jest mniejsza niż pojemność filtra. Przed dodaniem propanu odpowietrzyłem pompą próżniową układ. Próżnię trzymałem ok. 30 min.
    Nie wiem z czego zrobiła się biała piana. Po dodaniu propanu znikła.

Chcę ściągnąć tą dziwną mieszaninę i napełnić ponownie czystym propanem, obawiam się jednak, że problemem jest zatkana kapilara dlatego chcę wstawić TZR. Przy TZR mam regulację, a kapilara jest jaka jest. Nie wiem tylko jaki TZR wybrać. (Dedykowany do R22 czy na inny czynnik)

Po eksperymentach skłonny jestem zostać przy propanie, bo zmiana na inny, łatwo dostępny czynnik, wymusza wymianę oleju.
    Nie wiem jak sprawdzić poziom oleju i czy profilaktycznie dolać trochę oleju (jaki?) razem ze świeżym propanem.
    To pierwsza instalacja chłodnicza w jakiej bezpośrednio grzebię, ale staram się zrobić to dobrze, nie koniecznie jednak tak jak robi większość.

Dodano 3 godz. później

Ściągnąłem do butli to co było w klimie i na pewno nie był to r22. Było dużo gazów które nie chciały się skroplić przy 10°C i 20Bar. Trzymałem próżnię ok. 60min. Dałem z drugiej butli 1,1kg propanu i grzeje super. Prąd sprężarki wzrósł do 11,5A w końcu oba wymienniki grzeją się konkretnie.
    Rzeczywiście jest duża wrażliwość na napełnienie. Najpierw wlałem 1kg propanu przy nominalnym napełnieniu R22 1,55kg. Po dodaniu 7 dkg prąd podskoczył o 2A i zaczął grzać zdecydowanie dolny wymiennik.

• #4642 11 Maj 2014 19:30
    SAWEK101
    Poziom 30  

Ta biała piana z zaworka to oczywiście olej+freon, ciekaw jestem co spowodowane jest tym że napełnienie propanem musi być takie dokładne, nie miałem z lodówkami nic wspólnego od czasów mińska i r12 ech kiedy to było :D .
    Moja wiedza na temat propanu jest żadna, ale nie daje mi to spokoju, bo jak w układzie jest zbiornik to przecież jest magazyn nadmiaru czynnika.

• #4643 11 Maj 2014 19:52
    Wlodek22
    Poziom 25  

Chodzi o gęstość, która w przypadku propanu jest prawie 2x mniejsza niż R-22. W instalacji np lodówkowej zaś chodzi o objętość, więc i dokładność napełniania musi być 2x większa niż przy R-22.

• #4644 12 Maj 2014 10:04
    jack63
    Poziom 40  

A co ma gęstość/ objętość do dokładności napełniania ???
    Ważny jest element rozprężny. Jak jest zbiornik czynnika i zawór rozprężny to dokładność napełnienia prawie nie gra roli.
    Przy kapilarze (lodówka/prosty klimatyzator) napełnienie musi być bardzo dokładne, ale nie spodziewam się aby procentowe różnice miały negatywny wpływ.

marek_ka napisał:
    Przed dodaniem propanu odpowietrzyłem pompą próżniową układ. Próżnię trzymałem ok. 30 min.

Coś dziwnie "zeznajesz" ? Czy opróżniłeś układ całkowicie? Czy może tylko jakąś jego cześć?
    marek_ka napisał:
    Było dużo gazów które nie chciały się skroplić przy 10°C i 20Bar.

O co ci chodzi? Nie rozumiem.
    Napisz jaki klmatyzator był bazą dla twojej PC? Tabliczka znamionowa ew. typ sprężarki.
    R22 nie stosuje się w klimatyzatorach od co najmniej kilku lat. Zdarzały się takie z R407C a obecnie dominuje R410A.
    Uwaga do wszystkich "bombowców".
    Propan ma stosunkowo niską temperaturę krytyczną (poczytaj co to jest). Dla R290 (propan "chłodniczy") jest to ok 80 oC. Przepełnienie układu z kapilarą grozi brakiem skraplania!

• #4645 12 Maj 2014 10:25
    Wlodek22
    Poziom 25  

jack63 napisał:
    A co ma gęstość/ objętość do dokładności napełniania ???

Poczytaj sobie i nie zaczynaj znów z tą temperatura krytyczna, bo tu też musiałbyś najpierw poczytać

Jak byś przypadkiem łączył PC z czajnikiem, to proponuję zamiast propanu izobutan
    :D

• #4646 12 Maj 2014 11:51
    jack63
    Poziom 40  

Wlodek22 napisał:
    Poczytaj sobie i nie zaczynaj znów z tą temperatura krytyczna, bo tu też musiałbyś najpierw poczytać

A co ma pienik do wiatraka? Tzn. objętości i gęstości do dokładności napełnienia. Jak wiesz to napisz a nie wyjeżdżaj z temperaturą krytyczną o której mam czytać.
    Napisałeś coś z czym się nie zgadzam. Bez dokładnego wytłumaczenia twoja teoria/hipoteza jest tylko bełkotem.
    Mniejsza gęstość w stanie gazowym czynnika chłodniczego prowadzi do konieczności użycia sprężarki o większej wydajności objętościowej. Jaki to ma związek z dokładnością napełnienia? Dla mnie żaden. Tym bardziej w układach z zaworem rozprężnym. Przy zbiorniku cieczy to już zupełny kosmos.
    Wlodek22 napisał:
    Jak byś przypadkiem łączył PC z czajnikiem, to proponuję zamiast propanu izobutan

Nie wiem o co ci chodzi, ale o ile pamiętam, to ja proponowałem tobie użycie izobutanu, który ma sporo wyższą temp. krytyczną.
    W ogóle odbieram ten post jako typowo polityczne odwrócenie uwagi od bzdury którą wcześniej wygłosiłeś.
    Wciąż uważam, że napełnienie instalacji PC wykonanej przez amatora propanem jest sporym ryzykiem. Z jednej strony brak wiedzy z chłodnictwa i uczenie sie na własnych błędach a z drugiej totalny brak wiedzy o właściwościach "zatankowanego" węglowodoru, gdy bierzemy go ze stacji LPG!
    Jak by nie było są to substancje palne i z reguły wybuchowe!
    Z doświadczenia też wiem, iż najczęstszą radą fahofców w sytuacji gdy instalacja nie działa poprawnie jest ... DOBIĆ czynnika!

• #4647 12 Maj 2014 12:43
    bodziopl
    Poziom 22  

ciecz 20 °C: R290 - 1,993dm3/kg, R22 -0,778dm3/kg, R407C - 0,864dm3/kg [progr MASTA ver 3.0]

• #4648 12 Maj 2014 12:51
    Wlodek22
    Poziom 25  

jack63 napisał:

A co ma pienik do wiatraka?

Nie wypada mi tak doświadczonemu tłumaczyć. Przypomnę Ci także bezodzowne wielokrotne prośby o wytłumaczenie z twojej strony tematu "temperatur krytycznych". Nigdy nie wytłumaczyłeś przed czym ostrzegasz! Temperatura krytyczna propanu wynosi ponad 96C, tylko 4C mniej od słynnego R-22. I co z tego wg ciebie wynika? Eliminuje go to ze stosowania w niskotemperaturowych pompach ciepła?
    Co do pojemności, to poszukaj sobie nawet w tym długim wątku jak szacuje się wstępnie ilość czynnika w instalacji i nie patrz na gęstość par, tylko cieczy.

• #4649 12 Maj 2014 13:32
    jack63
    Poziom 40  

Wlodek22 napisał:
    Nie wypada mi tak doświadczonemu tłumaczyć.

Dalej uchylasz się od udowodnienia twojej hipotezy
    Wlodek22 napisał:
    Co do pojemności, to poszukaj sobie nawet w tym długim wątku jak szacuje się wstępnie ilość czynnika w instalacji i nie patrz na gęstość par, tylko cieczy.

Aha, teraz mam się uczyć szacować ilość potrzebnego czynnika! Czyli gęstości i objętości do tego są potrzebne. Dzięki za info. Teraz już jest wyuczony.
    Jednak jaki to ma związek z DOKŁADNOŚCIĄ napełnienia???
    W kwestii temperatury krytycznej.
    Wlodek22 napisał:
    Temperatura krytyczna propanu wynosi ponad 96C, tylko 4C mniej od słynnego R-22. I co z tego wg ciebie wynika?

Nic... poza tym że:
    1. R22 jest NIEPALNY
    2. W ilu amatorskich (i nie tylko amatorskich :cry:) konstrukcjach PC jest presostat HP?
    3. Ilu domowych "konstruktorów" potrafi zrobić prawidłowe obliczenia ilości czynnika?
    4. Ilu z nich ma i użyje (!) wagi?
    5. Jak jest pewność że lutowana przez amatora instalacja się nie rozszczelni ??? Szczególnie gdy zostanie przepełniona!
    6. Od kiedy przepisy dopuszczają w ogóle użycie cisnieniowych (!) instalacji z PALNYM gazem w budynkach mieszkalnych z kratkami wentylacyjnymi przy suficie?
    7. Czy ktoś napełniając instalację propanem, często ze stacji LPG (!) zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie ponosi on i jego rodzina, sąsiedzi ?
    Czy musi spaść jeszcze jeden samolot abyśmy pozbyli się naszej polskiej fanfaronady?

• #4650 12 Maj 2014 13:44
    Wlodek22
    Poziom 25  

Fobie / stereotypy / przesądy
    Żaden z wymienionych punktów nie ma nic wspólnego z temperaturą krytyczną.
    W domowych konstrukcjach raczej nie wielu w przeciwieństwie do budżetowych chińskich oszczędza na presostacie HP. Nikt też nie napełnia ich na wagę, z tego prostego powodu, że nie ma na nich tabliczki z taką informacją :D. W domowych konstrukcjach ludzie montują wzierniki przed rozprężnymi i na tej podstawie określają ilość czynnika. Dalsza dyskusja wydaje się być zbędna. Pozdr

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME