Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 05 Jan 2015 14:06 1573686 7626
Optex
 • #4981
  jack63
  Level 43  
  zbignieww wrote:
  Są już impulsowe czujniki przepływu .

  Były już dawno. Tylko w wykonaniu przemysłowym i za "przemysłowe" pieniądze. :cry:
  Zobacz na ceny. Z resztą tu nie jest potrzebna dokładność "do rozliczeń handlowych".
  Wodomierz ma te zalety, że jest sprawdzony niezawodnościowo, tani i prosty do "oczujnikowania". Dla większości mało-kumatych w elektronice problemem będzie zrobienie układu "odbierającego" impulsy.
 • Optex
 • #4982
  Ride
  Level 16  
  elektryk2000 wrote:

  wystarczy elektronika która np. po 4 wywaleniach presa da totalny stop sprężarce.
  Ja sobie takie rozwiązanie dopisałem i kilka razy uratowało mi dupę.

  Ciekawi mnie w jakim tempie spada ciśnienie po zaniku przepływu w DZ (np. zatarcie obiegówki). Gdyby zastosować presostat LP z ręcznym resetem, ustawiony np. 0,5bar poniżej minimalnego ciśnienia występującego w układzie podczas normalnej pracy, to czy zdąży on zadziałać zanim woda w parowniku zamarznie?
  Czy może poziom ryzyka jest nieakceptowalny?
 • #4983
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Ride:
  Załóż zwykły mechaniczny termostat regulowany na rurę łączącą TZR z parownikiem.
  Ustaw doświadczalnie żądany próg wyłączenia. I GIT.
  Najprostsze rozwiązanie.

  W systemie glikolowym może być presostat, najwyżej zrobi się "kasza" w wymienniku.
  Przy wodzie trzeba uważać.
 • #4984
  jack63
  Level 43  
  elektryk2000 wrote:
  Przy wodzie trzeba uważać.

  Szczególnie przy wodzie ognistej :D
  A tak na poważnie. Rzadko się zdarza, że pierwsze drugie lub dziesiąte zadziałanie pres. LP będzie sygnałem zamrożenia wymiennika. Jednak ja bym nie ryzykował, ale jak ktoś jest hazardzistą, to jego wola i skrzypce.
 • Optex
 • #4985
  kynia13
  Level 13  
  Witam

  Panowie co do liczników z impulsatorem to nie tak różowo to wygląda. Przy rozmiarach od 1/2" 1l/imp to są specjalne wykonania oczywiście dostępne. Najpopularniejszy z półki to 10l/imp. Co do "wychyłowych" on/off to zależy od producenta np. SIKA robi dobre pracujące w stosunkowo trudnych warunkach i całkiem nieźle się go montuje. Owszem trzeba zaingerować mechanicznie w układ lecz nie ma nic za darmo. Jeśli już wskaźnik przepływu który nie będzie zależny od "czystości medium" to trzeba rozważać bezkontaktowe czyli ultradźwiękowe. Jednak ceny już nie rzędu kilkuset PLN :-(

  Można pójść jeszcze dalej wbudować licznik przepływu i temperatury (jakiś dokładny podpięty do kompa) i po jakimś czasie pracy wygenerować krzywą temperatury mieszanki DZ (glikol różna gęstość zależna od temp.) do jego przepływu. Wpuścić to do jakiegoś sterownika i kontrolować z odpowiednim wyprzedzeniem zachowanie układu i wykorzystać te informacje do ochrony pomp ciepła tak mozolnie składanych przez nas.

  Sami piszecie, że podstawa to ochrona PC poprzez odpowiednie kontrolowanie DZ. Pytanie ile chcecie na to wydać? Czy warto dać trochę więcej na samą ochronę tanio i w pocie wykonanych pomp.

  Swoją drogą to co się dzieje druga pompa w krótkim okresie czasu problemy z zamulonym/zaszlamionym wymiennikiem teraz zamarzło DZ i to w pompach "tymi... zrobionymi" czyżby źle obliczone DZ, nie dało rady się zregenerować, czy może zbyt duże oszczędności.....?

  Pozdrawiam wszystkich.
 • #4986
  jack63
  Level 43  
  Na podstawie doświadczenia moich kolegów nie polecam wychyłowych flow-switch'y. Działają super, ale ...dość krótko. Mają "dziwną" tendencję do "zachodzenia" szlamem w rejonie ruchu dźwigni płetwy.
  Niestety nie znam żadnego sposobu realizacji flow-switch'a, który działał by bezawaryjnie przez długi czas przy zanieczyszczonej wodzie. :cry:
  Pomysł z wodomierzem wpadł mi do głowy i przedstawiłem go na forum pod ocenę.
  Nie upieram się przy nim.
  Nie analizowałem oferty rynkowej wodomierzy z impulsatorami. Dziwi mnie tak mała dokładność: 1imp/l ??? Przecież w zwykłym wodomierzu domowym "najmniejsza" wskazówka pokazuje setki ml a kółeczko kręci się przy jeszcze mniejszych przepływach.
  A może impulsator trzeba zrobić samodzielnie w oparciu o najprostszy wodomierz i transoptor "odbiciowy"???
 • #4987
  reaven22
  Level 29  
  Na znanym portalu aukcyjnym są czujniki przepływu.
  Pod hasłem (Czujnik przepływu cieczy przepływomierz 1"cal) można znaleźć coś z turbinką i czujnikiem Halla. Nie wiem co to warte, może ktoś miał do czynienia ??

  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
 • #4988
  Ride
  Level 16  
  elektryk2000 wrote:
  Ride:
  Załóż zwykły mechaniczny termostat regulowany na rurę łączącą TZR z parownikiem.
  Ustaw doświadczalnie żądany próg wyłączenia. I GIT.
  Najprostsze rozwiązanie.

  W systemie glikolowym może być presostat, najwyżej zrobi się "kasza" w wymienniku.
  Przy wodzie trzeba uważać.

  Ja nie kombinuję z dwoma studniami (mam kolektor poziomy). A zapytałem z ciekawości, trochę zdziwiony wzmianką kolegi reaven22 o zadziałaniu presostatu LP "ze 30 razy".
  Nie bardzo rozumiem, dlaczego zezwalać presostatowi w PC w-w na wielokrotne, kolejne zadziałanie, skoro (przykładowo) zanik przepływu w DZ nie jest zjawiskiem o charakterze przemijającym?
 • #4989
  SAWEK101
  Level 31  
  Ale to plastikowe cudo szybko się rozleci, lepiej już kupić licznik ciepła za 40zł i z nim kombinować jakiś baypass.
 • #4990
  kynia13
  Level 13  
  Jack63 masz całkowitą rację z dokładnością odczytu zwykłych wodomierzy. Lecz te wszystkie wskaźniki to sprzężone ze sobą kółka zębate. Może technicznie nie da się zamontować czujnika do odczytu na najmniejszym kółku a może nie ma popytu na takie dokładności i pytanie jak ze stabilnością odczytu. Wiem nas według tego rozliczają :-( a przecież taki wodomierz przekazuje napęd na oś główną tych zębatek magnesami stałymi z turbinki zanurzonej w korpusie przez którą płynie ciecz.
  Trzeba by sprawdzić czy się da zrealizować twój pomysł na jakimś kółku z mniejszej skali.

  Co do wychyłowych to co masz na myśli pisząc "brudna woda" bo przecież DZ jeśli nie jest układem otwartym to raczej mieszanka glikolu, solanki, alkoholi itp. Powinny być stabilne jeśli chodzi o czystość.

  reaven22 ten czujnik nie ma przez przypadek zbyt małego maksymalnego przepływu? ok 1800l/h a z tego co piszecie w tym wątku przy pompie ok 8KW przepływ po stronie DZ powinien oscylować od 2,8-3,5m3/h. Chyba, że masz takie małe zapotrzebowanie lub jak to ktoś tu wspomniał zamontować go na jakimś boczniku.

  Co do jakości to trzeba by się zapoznać wewnętrznie z budową czy turbinka jest plastikowa na jakiej osi i z czego wykonane gniazda tej osi. tak z zewnątrz nic nie można wywnioskować lecz po cenie nie spodziewałbym się "wypasu" :-)

  Widzę, że ten sam sprzedający ma i większe. Cyba się skuszę w celach poglądowych bo jak widać na zdjęciach jest w jakimś stopniu rozbieralny.

  Pozdrawiam.
 • #4991
  reaven22
  Level 29  
  Wodomierz wydaje się być łatwy do przerobienia.
  Po zdjęciu mechanizmu licznika wystarczy wsadzić hallotron i mamy czujnik przepływu.

  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
 • #4992
  Wlodek22
  Level 30  
  Większość tego typu wynalazków ma duże opory przepływu. Sprawdźcie najpierw ile stracicie na delcie zanim takie coś sobie zamontujecie. Moim zdaniem czujnik temperatury za TZR jest wystarczającym zabezpieczaniem.
 • #4993
  jack63
  Level 43  
  @reaven22 Wszystko super. Jednak są Ale lub bardziej ale:
  1. Jak zbudowany jest ten pieścien magnetyczny. Tzn. czy ma wyraźnie wyróznione bieguny N-S lub odpowiednią przerwę magnetyczną ??? Chodzi o to aby była wyraźna zmiana pola magnetycznego. Swoją drogą bardziej czułe są czujniki magneto-rezystancyjne stosowane w np. ABS samochodów.
  2. Co zrobisz z tym "sygnałem", a w zasadzie tranzystorowym przerywaczem obwodu jakim są "cyfrowe" Hall'e ??? Przecież trzeba jakoś tą informację o obrotach turbinki wodomierza przetworzyć.
  3. Jak "wepniesz" tą informację w automatykę układu chłodniczego. Pasowałby jakiś sterownik.
  Wg. mnie do tego super nadaje się Raspberry Pi. Jest "tylko" jeden problem: oprogramowanie.
 • #4994
  adamszendzielorz
  Level 12  
  jack63 wrote:
  2. Co zrobisz z tym "sygnałem", a w zasadzie tranzystorowym przerywaczem obwodu jakim są "cyfrowe" Hall'e ??? Przecież trzeba jakoś tą informację o obrotach turbinki wodomierza przetworzyć.


  Ja to bym zrobił (uwaga zatrzymałem się jako początkujący elektronik-amator 15 lat temu!!) jakiś prosty generator np. na NE555 który generowałby regulowany (np. sekundowy) impuls i który byłby resetowany przez owy tranzystorek w liczniku. Każdy reset to podtrzymanie wysokiego stanu na wyjściu generatora. Stop licznika (lub znaczne spowolnienie przepływu) = generator nie zdąży się zresetować i wyjście przestawi się w niski stan. Za generatorem zwykła blokująca się bramka logiczna z przekaźnikiem i mamy elegancki i regulowany "sterownik" zabezpieczający pompę :-) Takie coś do polutowania na pająka w 5 minut ;)

  Da się to pewnie zrobić sto razy bardziej elegancko (na mikroprocesorze, czy nawet wspomnianym raspberry pi) ale ja tam wyznaję zasadę im prościej tym lepiej :-)
 • #4995
  reaven22
  Level 29  
  adamszendzielorz wrote:
  Ja to bym zrobił (uwaga zatrzymałem się jako początkujący elektronik-amator 15 lat temu!!) jakiś prosty generator np. na NE555 który generowałby regulowany (np. sekundowy) impuls


  W sumie nie tylko Ty :) czujnik halla wyjęty z wentylatora komputerowego plus prototyp NE555 na płytce uniwersalnej już działa. W połączeniu z opóźnieniem czasowym kolejnego załączenia kompresora powinno być skuteczne.
  Jeśli wszystko będzie działało poprawnie to umieszczę schemat. ( choć nie wiem czy jest się czym chwalić, bo to w zasadzie podstawowa aplikacja generatora monostabilnego na 555 :) )
 • #4996
  SAWEK101
  Level 31  
  Są jeszcze ultradźwiękowe i chyba pojemnościowe.
 • #4997
  kynia13
  Level 13  
  SAWEK101 wspominałem już o ultradźwiękowych bardzo ciekawie to wygląda lecz ceny troszkę zaporowe :-) przynajmniej nie byłoby kłopotu z zabrudzaniem i ew. blokadą elementów mechanicznych przepływomierzy.

  Jutro jak znajdę podrzucę link do jednego z producentów tych zabawek.

  Panowie wrócę do zamulonego wymiennika jednego z użytkowników tuż przed świętami. Czy ktoś korzystał z materiałów firmy Ferdom? Jakieś opinie na ich temat. wygląda, że inhibitor jak i środek do czyszczenia układów mają ciekawy, do wszystkich typów materiałów z jakich można zbudować instalacje.
 • #4998
  SAWEK101
  Level 31  
  Mój inhibitor działa, no cudów niema ale jest dużo lepiej ze stalą, tylko ta cena ok 100zł za litr, stężenie 1/100, a nie wiem jakiej to było firmy gdzieś mam jeszcze opakowanie.
 • #4999
  kynia13
  Level 13  
  Inhibitory spotkałem sam już kliku producentów. Problem z ich użytkowaniem to po każdym dolaniu lub wymianie wody oraz okresowo minimum co rok należy sprawdzać stężenie w układzie. Ceny te z wymienionej firmy nie są takie złe. Mam porównanie z niemieckimi i angielskimi a stężenia podobne :-(. Tylko ciekawe jak ze skutecznością tego z Polski.
 • #5000
  jack63
  Level 43  
  @adamszendzielorz Pomysł z układzikiem godny uwagi. Na tyle prosty i tani, że nawet jak się nie sprawdzi, to mała strata czasu i kasy. :D Popieram.
  Trzeba tylko dobrać czas impulsu. Na pewno nie będzie on sekundowy, co i tak jest "zdrowsze" dla układu z 555. Najpierw trzeba sprawdzić jakie impulsy będzie robił hall dołączony do wodomierza lub czegoś innego. Częstotliwość i wypełnienie. Spokojnie można do tego użyć karty dźwiękowej z komputera po dołączeniu dzielników do wejścia.
  Hall'e "cyfrowe" mają przerzutnik aby zapewnić histerezę oraz wyjście open colector. Wystarczy dać rezystor kolektorowy i zasilanie prawie dowolnym napięciem.
  Życzę powodzenia w próbach i sukcesów w realizacji.
  A może ktoś pokusi się o zrobienie pełnego sterownika na np. Raspberry Pi ? Są tanie. Oprogramowania gotowego jest mnóstwo. Sporo wejść wyjść i innych bajerów z możliwością podłączenia do netu włącznie. Bazując na Pi można zrealizować dowolne algorytmy sterownia oraz całe mnóstwo zabezpieczeń bez czasówek itp. Ten ostatni pomysł z wodomierzem też. :D
  adamszendzielorz wrote:
  Da się to pewnie zrobić sto razy bardziej elegancko (na mikroprocesorze, czy nawet wspomnianym raspberry pi) ale ja tam wyznaję zasadę im prościej tym lepiej
  Coś w tym jest. Jednak pewnych algorytmów sterowania nie da się "zrobić na piechotę". Mając procesor czy de facto komputer jakim jest Pi można też próbować wybierać się w EZR i ... być na bieżąco ze współczesną techniką. :D
  kynia13 wrote:
  SAWEK101 wspominałem już o ultradźwiękowych bardzo ciekawie to wygląda lecz ceny troszkę zaporowe przynajmniej nie byłoby kłopotu z zabrudzaniem i ew. blokadą elementów mechanicznych przepływomierzy.
  Ceny znałem wcześniej niż Wy, dlatego zaproponowałem wodomierz.
  Jak się uda, to będę się bardzo cieszył, bo lubię wykorzystując wiedzę i umiejętności (w tym wypadku adamszendzielorz i reaven22 :D ) zrobić coś z prawie niczego za małe pieniądze.
 • #5002
  reaven22
  Level 29  
  Po wymianie filtra i napełnieniu nowym czynnikiem, PC wróciła do dawnej świetności :) Okienko wesoło przybrało kolor zielony, co oznacza że resztki wilgoci zostały usunięte z układu.
  Przy okazji zrobiłem porządki z pomiarami temperatur i aktualny stan można podejrzeć na stronce:
  http://makowka.no-ip.org:88/

  Podczas naprawy zamontowałem zapasowy wymiennik 30 płytowy zamiast 20, w każdym razie po wymianie w zasadzie nie widać różnicy w parametrach pracy. Stąd wniosek że znaczne przewymiarowanie wymienników nie ma zauważalnego wpływu na parametry pracy i na COP.

  Kończę testy z czujnikiem przepływu, jak będę pewny co do działania opublikuje opis.
 • #5003
  rwxw
  Level 23  
  kynia13 wrote:
  Co do "wychyłowych" on/off to zależy od producenta np. SIKA robi dobre pracujące w stosunkowo trudnych warunkach i całkiem nieźle się go montuje.

  Mam u siebie coś podobnego, też chyba Sika, i parę lat działa na dz bezproblemowo. Podłączenie jest łatwe, bo wstawia się to w trójnik. Dobrze, żeby czujnik nie miał mechanicznego wyłącznika, tylko kontaktron, bo te badziewne mogą mieć mechaniczny i to może powodować problemy.
 • #5004
  lokmen
  Level 12  
  Ja mam u siebie taki czujnik przepływu:

  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

  Wyskalowany mam na ok 1500l/h (DZ to 2 studnie + zapasowy zrzut do rowu melioracyjnego na wypadek gdyby studnia się przytkała)- poniżej rozłącza stycznik pompy. Umiejscowiony jest przed licznikiem do wody. Działa wyśmienicie.

  Wcześniej ktoś pytał o zawór 3D- u mnie taki funkcjonuje. Mam jedną pompkę obiegową. Zawór przełącza na GZ podłogówkę lub na mały obieg PC-wymiennik 32 płytowy od CWU. Zbiornik do CWU jest zwykłym zbiornikiem 200l z bezpośrednim przepływem. Na wężownicy nie da rady-za mała powierzchnia odbioru ciepła. U mnie różnica pomiędzy PC a zbiornikiem wynosi ok 9sC.

  Co do WZ250 to u mnie są 2 :P- na jednej był za mały przepływ. Był też problem z piachem ale dorobiłem filtr odśrodkowy ze zbiornika układu powietrznego zdaje się od stara- problem piachu znikł.
 • #5005
  qutrit
  Level 20  
  Witam,
  Panowie przedstawiam swoją pompę ciepła którą przy Waszej pomocy udało mi się w KOŃCU dokończyć :D

  Dla przypomnienia składniki:
  1. Zawór TZR - Honeywell TMVX-z zew.wyrownaniem. dysza 2
  2. Parownik - GBS 240H-30
  3. Skraplacz - GBS 240H-24
  4. Sprężarka Copeland - ZH15K4E-PFJ - 5.9 m3/h
  5. Dochładzacz Danfoss - HE 1.0
  6. R407C

  Wyrównanie i sonda od TZRa umieszczona przy wylocie z parownika (przed dochładzaczem HE). Przy parametrach pracy jak w załącznikach pobiera 6,5A (230V)
  Czy parametry pracy zamieszczone na obrazkach są prawidłowe :?:
  Estetyka pozostawia wiele do życzenia ale była złożona 'na szybko'. Może jak będą jakieś uwagki, to przy jej ewentualnym przerabianiu zadbam o jej wygląd.
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
 • #5006
  lokmen
  Level 12  
  nie wiem czy dobrze to odczytuje ale temperatura parowania wynosi u Ciebie ok -9stC? - u mnie ta wartość wynosi ok 6stC. Ten szron raczej nic dobrego nie wróży.
 • #5007
  bodziopl
  Level 24  
  Spróbuj przesunąć banieczkę pomiaru temperatury od TZR'a bezpośrednio przed sprężarkę, na w miarę prosty i poziomy odcinek w połowie średnicy, lub tak jak zalecają na ulotce TZR'a (będzie stabilniej). Jaka jest różnica temperatur glikol/freon na górze parownika ? i na dole, obrazki sugerują: "za mało czynnika" ?
 • #5008
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Jedna pętla dolnego źródła nie pracuje - dlaczego?
 • #5009
  bodziopl
  Level 24  
  elektryk2000 wrote:
  Jedna pętla dolnego źródła nie pracuje - dlaczego?

  zatkała się, zapowietrzyła, a odkręciłeś ? ;)
  jeżeli się zapowietrzyła, to puść pompę DZ na maks. i zakręć te działające, jeżeli to poziom to powinno pójść, jeżeli pion to trochę "poimpulsuj" (zał. na ~30s i wyłącz na 30s), może się rozbuja, ...
 • #5010
  qutrit
  Level 20  
  lokmen wrote:
  nie wiem czy dobrze to odczytuje ale temperatura parowania wynosi u Ciebie ok -9stC? - u mnie ta wartość wynosi ok 6stC. Ten szron raczej nic dobrego nie wróży.


  bodziopl wrote:
  Spróbuj przesunąć banieczkę pomiaru temperatury od TZR'a bezpośrednio przed sprężarkę, na w miarę prosty i poziomy odcinek w połowie średnicy, lub tak jak zalecają na ulotce TZR'a (będzie stabilniej). Jaka jest różnica temperatur glikol/freon na górze parownika ? i na dole, obrazki sugerują: "za mało czynnika" ?


  Tak też mi się wydaje, że ona nie pracuje do końca tak jak powinna. Banieczkę od pomiaru przesunę przed sprężarkę i zobaczymy.
  Czynnik napełniałem do momentu w którym zniknęły bombelki we wzierniku umieszczonym przed TZR. A może należy na coś jeszcze zwrócić uwagę przy napełnianiu ?
  Temperatura czynnika po wyjściu z parownika około -3, -4C. Na wejściu parownika około -11C (po rozprężeniu przez TZR).


  bodziopl wrote:
  elektryk2000 wrote:
  Jedna pętla dolnego źródła nie pracuje - dlaczego?

  zatkała się, zapowietrzyła, a odkręciłeś ? ;)
  jeżeli się zapowietrzyła, to puść pompę DZ na maks. i zakręć te działające, jeżeli to poziom to powinno pójść, jeżeli pion to trochę "poimpulsuj" (zał. na ~30s i wyłącz na 30s), może się rozbuja, ...


  Przy użytkowaniu pompy ciepła odpowietrzenie układu jest BARDZO ważnym etapem. U siebie w momencie budowania DZ i GZ odrazu przygotowywuję sobie dodatkowe zawory (np przed i za pompką obiegową). Następnie nalewam płyn do wiadra i podłączam pompkę OGRODOWĄ (spora wydajność). Wiadro ->pompa ogrodowa ->zawór i z drugiego zaworu z powrotem do wiadra. Następnie jeżeli to konieczne to podłączam na odwrót (zawór który prowadził do wiadra podłączam do pompy a ten który był przy pompie do wiadra) Czas operacji 20 minut. Zawory zakręcam włączam pompkę obiegową i po sprawie. Dodatkowe zawory i pompa ogrodowa ~200zł za spokojne nerwy i późniejszy stracony czas, to chyba nie jest dużo :D
  Zawory powinny być takie jak wyjście z pompy (1''), żeby nie stawiały zbyt dużego oporu bo pompa ogrodowa zacznie 'mielić' płyn i do układu będzie szła piana.