Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 04 Maj 2015 20:56 1455525 7387
 • #5161
  tatanka
  Poziom 20  
  Czy kompresor lodówkowy nadaje się do pracy ciągłej :?:

  Co będzie jeżeli cala działającą lodówkę rozbiorę na części, zwinę skraplacz w rulon i wsadzę do bojlera 100l :?:

  Ile *C schłodzi się powietrze ( po 6h ) przy non stop działającym agregacie z lodówki
  mocy 100W.
  Objętość pomieszczenia to 200m3, temp pow 25-30*C
  Bojler 100l, temp. pocz wody 10*C
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #5162
  elektryk2000
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  Nadaje się do pracy ciągłej.
  Nie nadaje się skraplacz z lodówki do wody, bo ...zardzewieje... TYM BARDZIEJ DO UŻYTKOWEJ.

  Przy COP=2 od 10*C do 45*C zagrzeje 100litrów wody w 12 godzin, nie licząc strat. Jeżeli te 100W które podajesz to moc elektryczna.
 • #5163
  tatanka
  Poziom 20  
  Moc elektryczna.
  Trochę inaczej mi to wyszło.

  Podgrzanie 1m3 o 1*C to 1,2kWh
  100L o 10*C to 1,2kWh
  Przy COP=2 i 100W mamy 0,2kW
  Po 6h 100L ogrzejemy o 10*C

  Co się stanie z powietrzem po tym czasie :?:

  Czy miedziany przewód hamulcowy nadaje się na skraplacz :?:
 • #5164
  bodziopl
  Poziom 24  
  pracuję nad czymś podobnym, choć o mocy cieplnej ~1kW, no i zbiornik c.w.u. ~80l - to moim zdaniem kompromisowe optimum dla urządzenia wentylacyjnego z ubocznym przygotowaniem c.w.u.. Czynniki: R134a, CARE 30 (R600a + R290), R290
 • #5165
  elektryk2000
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  tatanka napisał:

  Trochę inaczej mi to wyszło.
  (...)
  Po 6h 100L ogrzejemy o 10*C

  Masz rację, zastosowałem skrót myślowy... Podstawiłem 1200 minut więc nie wyjdzie z tego 12 godzin tylko 20 godzin, przepraszam.
 • #5166
  tatanka
  Poziom 20  
  200m3 x 30*C x 1kJ x 1,2kg / 3600=2kWh suche powietrze

  Jeżeli wykroplę 10g z każdego m3 to wychodzi mi 1,5kWh w 200m3

  razem 3,5 kWh

  Dobrze policzyłem :?:
 • #5167
  martii
  Poziom 11  
  bodziopl napisał:
  pracuję nad czymś podobnym, choć o mocy cieplnej ~1kW, no i zbiornik c.w.u. ~80l - to moim zdaniem kompromisowe optimum dla urządzenia wentylacyjnego z ubocznym przygotowaniem c.w.u.. Czynniki: R134a, CARE 30 (R600a + R290), R290


  A ja z innej beczki, o ile dobrze pamiętam wspomniałeś o zabawie z propanem i wymiennikami w postaci aluminiowego sopla. Udało się wykonać jakieś testy? :-)

  Że specyfikacji jakie podają firmy norweskie wygląda to ciekawie, zastanawiam się dlaczego nie przyjmuje się to u nas.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #5168
  colvic
  Poziom 12  
  Za swoją pompę ciepła dałem niecałe 1000 zł gdzie 500zł to koszt transportu. Więc czy warto kombinować z jakąś lodówką. Lepiej poszukać w internecie gotowego lub prawie gotowego rozwiązania np pompę basenową widziałem za 170 Euro i przerobić sterowanie.
 • #5169
  colvic
  Poziom 12  
  Ok poprawiam się mam nadzieję we właściwym dziale forum.
  Kupiłem okazyjnie Holenderską prawie nie używaną pompkę ciepła Daalderop Combiair 2,5. Link do dokumentacji jaką otrzymałem od producenta tej pompy: Link
  Konstrukcyjne podobna do Hewalex PCWU 2,5kW czy HPI-4 kospel.
  Po przywiezieniu do domu poczytałem w dokumentacji i okazało się, że pompa ciepła sterowana jest z kotła Gazowego instalowanego w komplecie. Niestety mam samą pompę ciepła bez części gazowej ze sterowaniem. Sterowanie niby proste 2 przewody opisane w dokumentacji jako ArgusLink. Pompa ciepła wygląda na prostą kompaktowąkonstrukcję bez żadnych zaworów elektronicznych itp. Postanowiłem wyeliminować całkowicie fabryczne sterowanie pompą ciepła składające się z 7 czujników temperatury, pompy obiegowej i elektrycznego zaworu wodnego. Sprężarka zadziałała bez problemu. Niestety z wentylatorem EBM R3G225 miałem nieco kłopotów ale dzięki fińskiej dokumentacji do Niemieckiego silnika jakoś się udało. Jak się okazało turbina ma płynną regulację obrotów. Sterowanie napięciem, częstotliwością lub tylko potencjometrem podpiętym z zewnątrz. Uruchomiłem pompę z obiegiem wody otwartym przepływowo (zasilanie z węża ogrodowego).
  Planuję oczywiście wstawić sterownik chłodniczy celem zabezpieczenia pracy pompy. W czasie kilkunastu minut testu temperatura sprężarki doszła do 60 stopni, temperatura parownika 5 do 7 stopni Przy temperaturze powietrza prawie 20 stopni.
  Mam kilka pytań:
  Gdzie poza parownikiem zainstalować czujniki temperatury i ile. Fabryczne sterowniki chłodnicze jakie widziałem mają zwykle jeden lub dwa pomiary temperatury. Chodzi mi tutaj o bezpieczeństwo samej pompy ciepła nie o automatykę wodną z tym niem mam problemu.
  Jak rozwiązać problem rozmrażania parownika nie mam pojęcia jak to się odbywało fabrycznie w tej maszynie. Dać grzałkę czy zwłokę czasową do samoczynnego rozmrożenia parownika.
  Co sądzicie o zamontowaniu tej pompy na dworze celem wyeliminowania kanałów wentylacyjnych i hałasu z domu (z dokumentacji turbiny wynika że rezygnując z kanałów mogę zmniejszyć moc dmuchawy z 119W na 50W nie tracąc na wydajności) . Kombinuję czy w tym wariancje w ogóle nie wywalić tej turbiny i wstawić zwykły wentylator np. z samochodu. Pompę postawić bez obudowy. Oczywiście pompa będzie pracować tylko od +5 i na zimę będę musiał spuszczać wodę.
  Jaka jest bezpieczna temperatura pracy sprężarki w pompie ciepła czy te 60 stopni to nie za dużo.
  Czy stały wzrost temperatury pracy sprężarki i mocy pobieranej nie jest spowodowany złymi warunkami pracy (praca w układzie otwartym może nieco zapowietrzonym zamiast z pompą obiegową)
  Ta pompa ciepła ma docelowo w taniej taryfie poza okresem grzewczym produkować CWU i ogrzewać jedną łazienkę w określonych godzinach. Mam dotychczas zamontowany bojler elektryczny 140 l z wężownicą chcę wstawić dodatkowo 300 l zasilany z pompy ciepła. Jeszcze kombinuję jak zasilać ten grzejnik łazienkowy czy z obiegu wymiennika bojlera 140l czy wstawić dodatkowy zasobnik z 300l. Zaznaczam że te zbiorniki kupuję używane za niewielkie pieniądze. Docelowo jak zgromadzę bufor chociaż 2000 l zamierzam zainstalować pompę ciepła do ogrzewania całego domu. Tymczasem połowę domu ogrzewa mi klimatyzator. Ale opłaca się to tylko przy taniej taryfie dlatego kombinuję z baniakami. Proszę o konstruktywne rady.
 • #5170
  morzedzungli
  Poziom 14  
  Witam wszystkich,

  Mam pytanie trochę z innej beczki. Chciałbym przerobić klimatyzator zibro na pompę ciepła glikol-woda, powiedzcie mi czy ma to sens i jaki byłby koszt przeróbki ? Chyba trzeba by tylko dokupić wymienniki płytowe?

  Karol
 • #5171
  dkkdarch
  Poziom 17  
  Wydaje mi się że najpierw powinieneś podać jakiej mocy masz klimatyzator,jaka jest sprężarka i ile mocy cieplnej potrzebujesz.Tak nikt nie odpowie na twoje pytanie.
  Poczytaj temat bo tam były podejmowane przeróbki klimy na pc.

  Dariusz
 • #5172
  morzedzungli
  Poziom 14  
  Moc to 4,8 a szczytowa 6,2, tak podaje producent. Moje zapotrzebowanie na ciepło nigdy nie przekroczy 5kw.

  Mogę zrobić powietrzną jak w temacie który jest jż na elektrodzie ale chciałbym glikolową. Mierzyłem zima temp wody w studni i na 4m jest 13,7 stopnia, myślę że na 1,5m też już tyle jest:) Model klimy to zibro sc3048
 • #5173
  Mario730
  Poziom 8  
  Witam panowie - zrobiłem test na szczelności azotem mojej PC i okazało się że jest nieszczelny wymiennik płytowy - nie zauważyłem aby woda dostała się do układu ale zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie osuszyć układu, ponownie proszę o radę jak skutecznie osuszyć - w PC jest zainstalowana sprężarka copeland scroll-
  jeszcze jedno zapytanie o wymiennik produkcja niemiecka typ WP-AE 530-26 -nie wiem jak odczytać parametry - może ktoś podpowie gdzie mogę nabyć odpowiednik sprawdzonej firmy

  Pozdrawiam Mario
 • #5175
  reaven22
  Poziom 27  
  Miałem uszkodzony wymiennik. Zalało układ wodą.
  Suszenie to próżnia i podgrzanie całej pompy do c/a 80'C. Czas ok 2h. Potem wymiana odwadniacza i napełnienie.
  Jak narazie wszystko śmiga. Oczko wesoło barwi się na zielono.
 • #5177
  adamrex
  Poziom 13  
  Witam
  Mam prośbę do Szanownych Państwa o uwagi i opinię do przestawionego w załączeniu schematu, a zwłaszcza rozdzielacza DZ - czy ma prawo całość funkcjonować prawidłowo?

  Zamierzam sam zbudować DZ, podłączyć do rozdzielacza, napełnić i uruchomić.

  Rysunek "PC_rozdzielacz_podlaczenie.pdf" powstał na podstawie zdjęć i opisu kolegi Rwxw
 • #5178
  bodziopl
  Poziom 24  
  Naczynie wzbiorcze zwane tu zbiornikiem przeponowym nie może mieć możliwości przypadkowego odcięcia ! reszta poprawnie dla mocy cieplnej 12kW -15kW. Osobiście łączę naczynie wzbiorcze na tłoczeniu pompy DZ, dla małych instalacji bez znaczenia, dla dużych ma pewne dobre strony (uderzenia hydrauliczne). W zasadzie rury w pętlach mogą mieć i średnicę 32mm.
 • #5179
  Ride
  Poziom 16  
  adamrex
  Gdzie jest zawór bezpieczeństwa?
  Z ciekawości - jaka moc grzewcza PC i jakie rozmiary rowów planujesz?
 • #5180
  adamrex
  Poziom 13  
  Dziękuję za zainteresowanie i spostrzeżenia.

  Jeśli chodzi o grupę bezpieczeństwa to zakładam, że będzie przy pompie PC.

  Na razie mam plan DZ rozrysowany jak w załączonym rysunku.
  Szerokość rowów 2,2m aby oddalić o 0,5m rurę powrotną od spirali.
  Głębokość rowów 2,5m. Odstępy od sąsiednich pętli 1,5m.
  Długość każdej z 5 pętli 200m.
  Powierzchnia przeznaczona na całość DZ to 750m2, moc DZ około 15kW.
 • #5181
  Ride
  Poziom 16  
  adamrex
  Skoro przyjmujesz chłodniczą 15kW, to rozumiem, że grzewcza ok. 20kW?
  Głębokość ułożenia to zwykle 1,6 ÷ 2,0m. Moim skromnym zdaniem, głębiej raczej nie warto. Rosną koszty i ryzyko podczas pracy w tak głębokim wykopie.
  Grunt to glina?
 • #5182
  adamrex
  Poziom 13  
  Miałem tu na myśli 15kW mocy grzewczej. Bo gleba piaszczysta i trochę mało wody. Dlatego DZ chciałem ułożyć jako spiralę tylko mocno rozciągniętą. Trochę też blisko od siebie ułożone kolejne pętle- też może obniżać wydajność gleby.
  Myślę jeszcze o 2 rurach do rozsączania wody z rynny.

  A mam stary dom 300m2 (ściana - mur 40cm i 10cm styropianu, poddasze słabo ocieplone). Jedyny plus to to, że wszędzie jest podłogówka. Mam 4 rozdzielacze.
 • #5185
  elektryk2000
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  bodziopl napisał:
  Jaką PCi będziesz instalował ?

  Z pewnością najlepszą z Zaborowa :D ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  A w ogóle, dlaczego część osób pisze jako skrót od Pompy Ciepła "PCi" ???
 • #5186
  Ride
  Poziom 16  
  adamrex
  Zatem chłodnicza będzie jednak niższa. Obciążenie wychodzi ok. 16W/m2.
  Doświadczenia z piaskiem nie mam (u mnie jest glina). Dla suchego piasku przyjmuje się chyba ok. 10W/m2, ale u Ciebie chyba ten piasek całkiem suchy nie jest? Może koledzy z większym doświadczeniem to ocenią.

  Rozumiem, że te 15kW grzewczej to dla B0/W35, tak?
 • #5187
  bodziopl
  Poziom 24  
  elektryk2000 napisał:
  bodziopl napisał:
  Jaką PCi będziesz instalował ?

  Z pewnością najlepszą z Zaborowa :D ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  A w ogóle, dlaczego część osób pisze jako skrót od Pompy Ciepła "PCi" ???

  No faktycznie ostatnio miałem możność przebadać kilka modeli renomowanych firm, i te z Zaborowa były nieco sprawniejsze (że o cenie nie wspomnę). A teraz w Zaborowie stoi "w robocie" pierwsza PCI glikolowa na R290. No to może z Zaborowem nie jest tak źle ?
  A PCi - to dlatego że PC już zajęte ;)
  PS: A w okolicy Torunia stoi 5 moich robót, z czego najstarsza od 2004 r.
 • #5188
  elektryk2000
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  bodziopl napisał:
  A PCi - to dlatego że PC już zajęte ;)

  Bodzio, jak zajęte jak nie zajęte?
  Jak piszemy po polskiemu to piszmy wszystko, PC (PompaCiepła) i odpowiednio KO (KomputerOsobisty).
  A jeśli PC dla "komputra" ma zostać, to proponuję na pompę mówić konsekwentnie HP, czyż nie? ;)
 • #5189
  bodziopl
  Poziom 24  
  Zupełnie nie, ale to długo by tłumaczyć, jako że nie mam zamiaru karmić trolla, to ten wpis wykasuję w niedzielę. Co do słowotwórstwa, to jeszcze redaktorem merytorycznym będą w Muratorze wymyśliłem taki n.p.: "zbiornik z mamką", a i tak PCi się także przyjęła ?
 • #5190
  elektryk2000
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  bodziopl napisał:
  Zupełnie nie, ale to długo by tłumaczyć, jako że nie mam zamiaru karmić trolla, to ten wpis wykasuję w niedzielę. Co do słowotwórstwa, to jeszcze redaktorem merytorycznym będą w Muratorze wymyśliłem taki n.p.: "zbiornik z mamką", a i tak PCi się także przyjęła ?


  Świetnie i miło. Gratuluję zadowolenia z siebie.......