Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 04 Maj 2015 20:56 1265130 6207
  • #5161 04 Maj 2015 20:56
    tatanka
    Poziom 20  

Czy kompresor lodówkowy nadaje się do pracy ciągłej :?:

Co będzie jeżeli cala działającą lodówkę rozbiorę na części, zwinę skraplacz w rulon i wsadzę do bojlera 100l :?:

Ile *C schłodzi się powietrze ( po 6h ) przy non stop działającym agregacie z lodówki
    mocy 100W.
    Objętość pomieszczenia to 200m3, temp pow 25-30*C
    Bojler 100l, temp. pocz wody 10*C

• Megger
  • #5162 04 Maj 2015 21:19
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Nadaje się do pracy ciągłej.
    Nie nadaje się skraplacz z lodówki do wody, bo ...zardzewieje... TYM BARDZIEJ DO UŻYTKOWEJ.

Przy COP=2 od 10*C do 45*C zagrzeje 100litrów wody w 12 godzin, nie licząc strat. Jeżeli te 100W które podajesz to moc elektryczna.

• #5163 04 Maj 2015 22:00
    tatanka
    Poziom 20  

Moc elektryczna.
    Trochę inaczej mi to wyszło.

Podgrzanie 1m3 o 1*C to 1,2kWh
    100L o 10*C to 1,2kWh
    Przy COP=2 i 100W mamy 0,2kW
    Po 6h 100L ogrzejemy o 10*C

Co się stanie z powietrzem po tym czasie :?:

Czy miedziany przewód hamulcowy nadaje się na skraplacz :?:

• #5164 04 Maj 2015 22:13
    bodziopl
    Poziom 22  

pracuję nad czymś podobnym, choć o mocy cieplnej ~1kW, no i zbiornik c.w.u. ~80l - to moim zdaniem kompromisowe optimum dla urządzenia wentylacyjnego z ubocznym przygotowaniem c.w.u.. Czynniki: R134a, CARE 30 (R600a + R290), R290

• #5165 04 Maj 2015 22:34
    elektryk2000

tatanka napisał:

Trochę inaczej mi to wyszło.
    (...)
    Po 6h 100L ogrzejemy o 10*C

Masz rację, zastosowałem skrót myślowy... Podstawiłem 1200 minut więc nie wyjdzie z tego 12 godzin tylko 20 godzin, przepraszam.

• #5166 04 Maj 2015 22:48
    tatanka
    Poziom 20  

200m3 x 30*C x 1kJ x 1,2kg / 3600=2kWh suche powietrze

Jeżeli wykroplę 10g z każdego m3 to wychodzi mi 1,5kWh w 200m3

razem 3,5 kWh

Dobrze policzyłem :?:

• #5167 10 Maj 2015 14:54
    martii
    Poziom 10  

bodziopl napisał:
    pracuję nad czymś podobnym, choć o mocy cieplnej ~1kW, no i zbiornik c.w.u. ~80l - to moim zdaniem kompromisowe optimum dla urządzenia wentylacyjnego z ubocznym przygotowaniem c.w.u.. Czynniki: R134a, CARE 30 (R600a + R290), R290

A ja z innej beczki, o ile dobrze pamiętam wspomniałeś o zabawie z propanem i wymiennikami w postaci aluminiowego sopla. Udało się wykonać jakieś testy? :-)

Że specyfikacji jakie podają firmy norweskie wygląda to ciekawie, zastanawiam się dlaczego nie przyjmuje się to u nas.

• #5168 25 Maj 2015 22:23
    colvic
    Poziom 12  

Za swoją pompę ciepła dałem niecałe 1000 zł gdzie 500zł to koszt transportu. Więc czy warto kombinować z jakąś lodówką. Lepiej poszukać w internecie gotowego lub prawie gotowego rozwiązania np pompę basenową widziałem za 170 Euro i przerobić sterowanie.

• Megger
  • #5169 26 Maj 2015 08:11
    colvic
    Poziom 12  

Ok poprawiam się mam nadzieję we właściwym dziale forum.
    Kupiłem okazyjnie Holenderską prawie nie używaną pompkę ciepła Daalderop Combiair 2,5. Link do dokumentacji jaką otrzymałem od producenta tej pompy: Link
    Konstrukcyjne podobna do Hewalex PCWU 2,5kW czy HPI-4 kospel.
    Po przywiezieniu do domu poczytałem w dokumentacji i okazało się, że pompa ciepła sterowana jest z kotła Gazowego instalowanego w komplecie. Niestety mam samą pompę ciepła bez części gazowej ze sterowaniem. Sterowanie niby proste 2 przewody opisane w dokumentacji jako ArgusLink. Pompa ciepła wygląda na prostą kompaktowąkonstrukcję bez żadnych zaworów elektronicznych itp. Postanowiłem wyeliminować całkowicie fabryczne sterowanie pompą ciepła składające się z 7 czujników temperatury, pompy obiegowej i elektrycznego zaworu wodnego. Sprężarka zadziałała bez problemu. Niestety z wentylatorem EBM R3G225 miałem nieco kłopotów ale dzięki fińskiej dokumentacji do Niemieckiego silnika jakoś się udało. Jak się okazało turbina ma płynną regulację obrotów. Sterowanie napięciem, częstotliwością lub tylko potencjometrem podpiętym z zewnątrz. Uruchomiłem pompę z obiegiem wody otwartym przepływowo (zasilanie z węża ogrodowego).
    Planuję oczywiście wstawić sterownik chłodniczy celem zabezpieczenia pracy pompy. W czasie kilkunastu minut testu temperatura sprężarki doszła do 60 stopni, temperatura parownika 5 do 7 stopni Przy temperaturze powietrza prawie 20 stopni.
    Mam kilka pytań:
    Gdzie poza parownikiem zainstalować czujniki temperatury i ile. Fabryczne sterowniki chłodnicze jakie widziałem mają zwykle jeden lub dwa pomiary temperatury. Chodzi mi tutaj o bezpieczeństwo samej pompy ciepła nie o automatykę wodną z tym niem mam problemu.
    Jak rozwiązać problem rozmrażania parownika nie mam pojęcia jak to się odbywało fabrycznie w tej maszynie. Dać grzałkę czy zwłokę czasową do samoczynnego rozmrożenia parownika.
    Co sądzicie o zamontowaniu tej pompy na dworze celem wyeliminowania kanałów wentylacyjnych i hałasu z domu (z dokumentacji turbiny wynika że rezygnując z kanałów mogę zmniejszyć moc dmuchawy z 119W na 50W nie tracąc na wydajności) . Kombinuję czy w tym wariancje w ogóle nie wywalić tej turbiny i wstawić zwykły wentylator np. z samochodu. Pompę postawić bez obudowy. Oczywiście pompa będzie pracować tylko od +5 i na zimę będę musiał spuszczać wodę.
    Jaka jest bezpieczna temperatura pracy sprężarki w pompie ciepła czy te 60 stopni to nie za dużo.
    Czy stały wzrost temperatury pracy sprężarki i mocy pobieranej nie jest spowodowany złymi warunkami pracy (praca w układzie otwartym może nieco zapowietrzonym zamiast z pompą obiegową)
    Ta pompa ciepła ma docelowo w taniej taryfie poza okresem grzewczym produkować CWU i ogrzewać jedną łazienkę w określonych godzinach. Mam dotychczas zamontowany bojler elektryczny 140 l z wężownicą chcę wstawić dodatkowo 300 l zasilany z pompy ciepła. Jeszcze kombinuję jak zasilać ten grzejnik łazienkowy czy z obiegu wymiennika bojlera 140l czy wstawić dodatkowy zasobnik z 300l. Zaznaczam że te zbiorniki kupuję używane za niewielkie pieniądze. Docelowo jak zgromadzę bufor chociaż 2000 l zamierzam zainstalować pompę ciepła do ogrzewania całego domu. Tymczasem połowę domu ogrzewa mi klimatyzator. Ale opłaca się to tylko przy taniej taryfie dlatego kombinuję z baniakami. Proszę o konstruktywne rady.

• #5170 30 Maj 2015 12:26
    morzedzungli
    Poziom 14  

Witam wszystkich,

Mam pytanie trochę z innej beczki. Chciałbym przerobić klimatyzator zibro na pompę ciepła glikol-woda, powiedzcie mi czy ma to sens i jaki byłby koszt przeróbki ? Chyba trzeba by tylko dokupić wymienniki płytowe?

Karol

• #5171 30 Maj 2015 13:13
    dkkdarch
    Poziom 16  

Wydaje mi się że najpierw powinieneś podać jakiej mocy masz klimatyzator,jaka jest sprężarka i ile mocy cieplnej potrzebujesz.Tak nikt nie odpowie na twoje pytanie.
    Poczytaj temat bo tam były podejmowane przeróbki klimy na pc.

Dariusz

• #5172 31 Maj 2015 21:47
    morzedzungli
    Poziom 14  

Moc to 4,8 a szczytowa 6,2, tak podaje producent. Moje zapotrzebowanie na ciepło nigdy nie przekroczy 5kw.

Mogę zrobić powietrzną jak w temacie który jest jż na elektrodzie ale chciałbym glikolową. Mierzyłem zima temp wody w studni i na 4m jest 13,7 stopnia, myślę że na 1,5m też już tyle jest:) Model klimy to zibro sc3048

• Megger
  • #5173 04 Cze 2015 20:50
    Mario730
    Poziom 6  

Witam panowie - zrobiłem test na szczelności azotem mojej PC i okazało się że jest nieszczelny wymiennik płytowy - nie zauważyłem aby woda dostała się do układu ale zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie osuszyć układu, ponownie proszę o radę jak skutecznie osuszyć - w PC jest zainstalowana sprężarka copeland scroll-
    jeszcze jedno zapytanie o wymiennik produkcja niemiecka typ WP-AE 530-26 -nie wiem jak odczytać parametry - może ktoś podpowie gdzie mogę nabyć odpowiednik sprawdzonej firmy

Pozdrawiam Mario

• #5174 04 Cze 2015 21:03
    p.obelix

Najlepiej wymienić olej plus długa próżnia tak wysuszysz układ koniecznie wymień filtr.

• #5175 05 Cze 2015 08:44
    reaven22
    Poziom 27  

Miałem uszkodzony wymiennik. Zalało układ wodą.
    Suszenie to próżnia i podgrzanie całej pompy do c/a 80'C. Czas ok 2h. Potem wymiana odwadniacza i napełnienie.
    Jak narazie wszystko śmiga. Oczko wesoło barwi się na zielono.

• #5176 05 Cze 2015 08:59
    klimek1974
    Poziom 15  

Jak nie czuć przepalonym olejem w systemie to powinno wystarczyc zmienić filter i 3 razy dobra próżnię przerwać azotem i na koniec dobra próżnia oczywiście. I oczywiście test szczelności przed tym wszystkim 1,1xcisnienie robocze

• #5177 12 Cze 2015 11:23
    adamrex
    Poziom 12  

Witam
    Mam prośbę do Szanownych Państwa o uwagi i opinię do przestawionego w załączeniu schematu, a zwłaszcza rozdzielacza DZ - czy ma prawo całość funkcjonować prawidłowo?

Zamierzam sam zbudować DZ, podłączyć do rozdzielacza, napełnić i uruchomić.

Rysunek "PC_rozdzielacz_podlaczenie.pdf" powstał na podstawie zdjęć i opisu kolegi Rwxw

• #5178 12 Cze 2015 16:53
    bodziopl
    Poziom 22  

Naczynie wzbiorcze zwane tu zbiornikiem przeponowym nie może mieć możliwości przypadkowego odcięcia ! reszta poprawnie dla mocy cieplnej 12kW -15kW. Osobiście łączę naczynie wzbiorcze na tłoczeniu pompy DZ, dla małych instalacji bez znaczenia, dla dużych ma pewne dobre strony (uderzenia hydrauliczne). W zasadzie rury w pętlach mogą mieć i średnicę 32mm.

• #5179 13 Cze 2015 15:23
    Ride
    Poziom 16  

adamrex
    Gdzie jest zawór bezpieczeństwa?
    Z ciekawości - jaka moc grzewcza PC i jakie rozmiary rowów planujesz?

• #5180 14 Cze 2015 16:05
    adamrex
    Poziom 12  

Dziękuję za zainteresowanie i spostrzeżenia.

Jeśli chodzi o grupę bezpieczeństwa to zakładam, że będzie przy pompie PC.

Na razie mam plan DZ rozrysowany jak w załączonym rysunku.
    Szerokość rowów 2,2m aby oddalić o 0,5m rurę powrotną od spirali.
    Głębokość rowów 2,5m. Odstępy od sąsiednich pętli 1,5m.
    Długość każdej z 5 pętli 200m.
    Powierzchnia przeznaczona na całość DZ to 750m2, moc DZ około 15kW.

• #5181 14 Cze 2015 16:53
    Ride
    Poziom 16  

adamrex
    Skoro przyjmujesz chłodniczą 15kW, to rozumiem, że grzewcza ok. 20kW?
    Głębokość ułożenia to zwykle 1,6 ÷ 2,0m. Moim skromnym zdaniem, głębiej raczej nie warto. Rosną koszty i ryzyko podczas pracy w tak głębokim wykopie.
    Grunt to glina?

• #5182 18 Cze 2015 19:48
    adamrex
    Poziom 12  

Miałem tu na myśli 15kW mocy grzewczej. Bo gleba piaszczysta i trochę mało wody. Dlatego DZ chciałem ułożyć jako spiralę tylko mocno rozciągniętą. Trochę też blisko od siebie ułożone kolejne pętle- też może obniżać wydajność gleby.
    Myślę jeszcze o 2 rurach do rozsączania wody z rynny.

A mam stary dom 300m2 (ściana - mur 40cm i 10cm styropianu, poddasze słabo ocieplone). Jedyny plus to to, że wszędzie jest podłogówka. Mam 4 rozdzielacze.

• #5184 18 Cze 2015 21:41
    p.obelix

W jakiej odległości będzie ta kanaliza od DZ nie zamarznie Ci.

• #5185 18 Cze 2015 22:09
    elektryk2000

bodziopl napisał:
    Jaką PCi będziesz instalował ?

Z pewnością najlepszą z Zaborowa :D ;)

Dodano po 1 [minuty]:

A w ogóle, dlaczego część osób pisze jako skrót od Pompy Ciepła "PCi" ???

• #5186 18 Cze 2015 23:23
    Ride
    Poziom 16  

adamrex
    Zatem chłodnicza będzie jednak niższa. Obciążenie wychodzi ok. 16W/m2.
    Doświadczenia z piaskiem nie mam (u mnie jest glina). Dla suchego piasku przyjmuje się chyba ok. 10W/m2, ale u Ciebie chyba ten piasek całkiem suchy nie jest? Może koledzy z większym doświadczeniem to ocenią.

Rozumiem, że te 15kW grzewczej to dla B0/W35, tak?

• #5187 19 Cze 2015 06:19
    bodziopl
    Poziom 22  

elektryk2000 napisał:
    bodziopl napisał:
    Jaką PCi będziesz instalował ?

Z pewnością najlepszą z Zaborowa :D ;)

Dodano po 1 [minuty]:

A w ogóle, dlaczego część osób pisze jako skrót od Pompy Ciepła "PCi" ???

No faktycznie ostatnio miałem możność przebadać kilka modeli renomowanych firm, i te z Zaborowa były nieco sprawniejsze (że o cenie nie wspomnę). A teraz w Zaborowie stoi "w robocie" pierwsza PCI glikolowa na R290. No to może z Zaborowem nie jest tak źle ?
    A PCi - to dlatego że PC już zajęte ;)
    PS: A w okolicy Torunia stoi 5 moich robót, z czego najstarsza od 2004 r.

• #5188 19 Cze 2015 08:11
    elektryk2000

bodziopl napisał:
    A PCi - to dlatego że PC już zajęte ;)

Bodzio, jak zajęte jak nie zajęte?
    Jak piszemy po polskiemu to piszmy wszystko, PC (PompaCiepła) i odpowiednio KO (KomputerOsobisty).
    A jeśli PC dla "komputra" ma zostać, to proponuję na pompę mówić konsekwentnie HP, czyż nie? ;)

• #5189 19 Cze 2015 19:34
    bodziopl
    Poziom 22  

Zupełnie nie, ale to długo by tłumaczyć, jako że nie mam zamiaru karmić trolla, to ten wpis wykasuję w niedzielę. Co do słowotwórstwa, to jeszcze redaktorem merytorycznym będą w Muratorze wymyśliłem taki n.p.: "zbiornik z mamką", a i tak PCi się także przyjęła ?

• #5190 19 Cze 2015 22:47
    elektryk2000

bodziopl napisał:
    Zupełnie nie, ale to długo by tłumaczyć, jako że nie mam zamiaru karmić trolla, to ten wpis wykasuję w niedzielę. Co do słowotwórstwa, to jeszcze redaktorem merytorycznym będą w Muratorze wymyśliłem taki n.p.: "zbiornik z mamką", a i tak PCi się także przyjęła ?

Świetnie i miło. Gratuluję zadowolenia z siebie.......

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME