Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 23 Lis 2015 11:40 1418220 7125
    colvic
    Poziom 12  
    colvic napisał:
    SAWEK101 napisał:
    Mówiłem o tym że jak masz dużo buforów to i duże straty do otoczenia, no i trzeba by sprawdzić czy nie dokładasz do buforowania zamiast na nim oszczędzać.
    Grzanie co i cwu jednocześnie nie ma sensu przy pc, zawory zwrotne niestety też nie są rozwiązaniem w sprawie uciekającego ciepła, wiem bo przerabiałem ten temat.
    Najlepiej sprawdzi się tu zawór trójdrożny i redukcja średnic rur do np 3/4 cala stali w okolicy pc i zasobnika cwu, instalacja zasilająca cwu musi być przemyślana tak by uniemożliwić grawitacyjną cyrkulację wody jest to bardzo częsty błąd popełniany przez hydraulików i potem lament dlaczego po nocy niema ciepłej wody :D
    Miałeś problemy z odpowietrzeniem bo zapewne przez jakiś odpowietrznik automatyczny podsysało ci powietrze, co do brudu w starych instalacjach to jest on tam zawsze :D , więc zawsze montuję się porządne filtry , na rozruch instalacji z nowym kotłem np gazowym.
    Wymiennik z syfu oczyścisz mocnym strumieniem wody.

Po zmianie dostawcy prądu w nocnej taryfie energię kupuję po 25 groszy. Prąd dzienny mam po 69 groszy. Obie ceny uwzględniają wszelkie dodatkowe koszty więc opłaca mi się buforować nawet gdy straty wyniosą nawet 20% czy 30%.
    Mam zainstalowany świetny zawór 3 drogowy 2 cale. W trakcie poboru ciepła z buforów zawór jest przełączny na zbiornik cwu aby uniemożliwić zasysanie. Z tą redukcją średnic to muszę spróbować. Z tą redukcją średnic to nie próbowałem. Specjalnie robiłem rurociąg do buforów jak najgrubszy i mam 1i1/4 cala.
    Problemy z odpowietrzeniem były spowodowane kawitacją. Jak pewnie wiecie przy pracy pompy bez ciśnienia na pompie nieustannie wytwarza się powietrze. Tak więc nic się nie zapowietrzało ale powietrze nieustannie było produkowane przez pompy obiegowe. Odpowietrzniki pracujące na podciśnieniu mam stale zakręcone odkręcam tylko na czas odpowietrzenia. Wymiennik właśnie przepłukałem przez odwrócenie obiegu. Altherma ma świetny system do spuszczania wody. Przy zaworach odcinających są dwa małe zaworki serwisowe. Na zamkniętych zaworach głównych podłączyłem do zaworka na wylocie wodę z kranu a kranik wlotowy do wiadra. Przepuściłem dwa wiadra wody wyczyściłem filtr z zewnątrz i mam nadzieje że gotowe.
    Co do ekonomiki myślę że jest nieźle. Pompę pod licznik podłączyłem 11 Września i do dzisiaj pociągła 230 KWh. Mam spory domek niezbyt rozsądnie ocieplony. początkowo ciepło nie puszczałem ca cały dom tylko na łazienkę i buforowałem tylko 300l wody. W tym okresie pobierał 2,5 KWh dziennie. Dopiero około miesiąca pracuje cały pakiet. W zimniejsze dni zbuforowanego ciepła z temperatury 50 stopni zaczynało brakować na 2 godziny przed tanim prądem. Wynika z tego, że nie zaszkodził by z jeszcze jeden baniaczek 1000l. Wówczas dał bym radę dociągnąć bez uruchamiania pompy w drogiej taryfie. Postanowiłem jednak poczekać z dalszymi modyfikacjami do większych mrozów. Myślę że wtedy wszystko się wyjaśni. Jeśli zapotrzebowanie domu będzie zbyt duże może nie wystarczy mocy na buforowanie. Wtedy pompa i tak będzie musiała pracować non stop i nie będzie sensu buforować. Na największe mrozy mam jeszcze w odwodzie mocną klimę Daikina i w ostateczności kocioł na miał.

Bardzo przepraszam ale a pomiarach zużycia prądu zaszła spora pomyłka. Przedwczoraj podłączałem grzałki bojlera do dezynfekcji pod licznik pompy ciepła. Wykryłem pomyłkę podłączenia jednej fazy licznika (Pompa ciepła jest 3 fazowa). Po naprawieniu błędu podłączenia zużycie prądu wzrosło wielokrotnie. Jak uśrednię skorygowane pomiary oczywiście podam wyniki.
  • Relpol przekaźniki
    bodziopl
    Poziom 23  
    SAWEK101 napisał:
    Bodziu, ...Ja swego czasu nabiłem klimatyzator w ramach eksperymentu propanem z butli i ciśnienie skraplania było kosmiczne i dałem sobie spokój.

To może był problem z ilością propan jest "lekki" i dość trudno go dozować, a kilka gramów może już namieszać (tu mogło być przepełnienie)
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Nie, bo był wziernik który nie do końca był pełny, może taki po prostu był mój propan techniczny.
    W sumie to się nie znam :D , to był mój pierwszy raz i jeszcze nie rozumiem dlaczego mówicie o kilku gramach przepełnienia (co to za kosmiczny czynnik), ja to jestem niedowiarek jak dokładnie nie obmacam to nie uwierzę hehe, taki już jestem, uczę się na swoich błędach i potem wiem jak już nie robić, a pomysłów mam sporo i jak coś mi nie pasuję to potrafię i 3 razy przerobić aż będę zadowolony z tego co wyszło.

Zastanawia mnie dlaczego mówisz że regenerator przy R410A jest niekorzystny, nie twierdzę że tak nie jest tylko zastanawia mnie to dlaczego tak się dzieje, może za dużo podgrzewałeś ssanie, przecież wymiennik płytowy nigdy nie pracuje w 100% równomiernie, tak jak każdy parownik.
    Myślę że ideałem by było podgrzewanie pary o np 2-3K , bo o 10K przy R410A to już trochę odlot, występuje wtedy szkodliwe zwiększenie objętości par ssania.

Bodziu, nie mówiłeś nic o cwu bardzo mnie ta sprawa interesuje jeśli chodzi o R410A.
    jack63
    Poziom 42  
    SAWEK101 napisał:
    bo był wziernik który nie do końca był pełny,

A gdzież to miałeś wziernik przy/w klimatyzatorku???
    Jak na cienkiej rurce idącej do JW (parownika) to ... gratulacje.... Jeżeli ta to podejrzenia @bodziopl są w 100% uzasadnione i nie chodzi o pojedyncze gramy.
    SAWEK101 napisał:
    dlaczego mówisz że regenerator przy R410A jest niekorzystny,

Tak już jest i trzeba z tym żyć. Przy R22 stosowanie regeneratorów było bez sensu w przeciwieństwie do R12 czy R134a.
    W kwestii CWU i R410a. Choć stosuje się go "nagminnie", to temp. podgrzanej wody szałem nie jest. Wszystko przez stosunkowo niską temp. krytyczną (ok 67 oC) R410a. Co prawda występuje skok wydajności chłodnicze w pobliżu tej temp, ale praca w tym zakresie jest "śliska".
  • Relpol przekaźniki
    SAWEK101
    Poziom 31  
    To był klimatyzator ze skraplaczem płytowym bez dystrybutora, linia płynu 40cm do rozprężnego.
    Może coś mnie z tym propanem okantowali, ciśnienie w butli ok, ale palnik ładnie pali na nim hehe.
    Nie no bez przesady wiem co potrafi się dziać z płynem nie napełniam układów od wczoraj, wiele razy musiałem robić to bez manometrów wziernika i wagi, tylko macanie rurek i obserwacja rozkładu temperatur i dawałem radę, natomiast jak mówię z propanem nie mam żadnego doświadczenia z R410A też nie eksperymentowałem, tylko lajtowe napełnienia i serwisy klim, teraz 90% urządzeń przemysłowych to R507 więc na tym robię, no i R407C, jak wiadomo daleko tym czynnikom do legendarnego R22, może kiedyś jeszcze wróci hehe, no niestety takie porąbane prawo.
    marek_ka
    Poziom 26  
    SAWEK101 napisał:
    Ja swego czasu nabiłem klimatyzator w ramach eksperymentu propanem z butli i ciśnienie skraplania było kosmiczne i dałem sobie spokój.
    Dziwne???
    Kiedyś pisałem o mojej PCI nabitej propanem technicznym.
    Propan dawkowałem na manometry. Wynalazek działa.
    Marek C.
    Poziom 6  
    Witam. Mam pompę ciępła od trzech lat Waterkotte i jestem bardzo zadowlony. Zużycie pradu w lato za cały dom 233 m 2 350,- w zimę 500,- Jest tez rekuperacja i bardzo energooszczędny dom szkieletowy. Od jakiegoś czasu ubywa mi płynu z układu pompy i są to ilości dosyć duże. Wydajność raczej taka sama nic nie zauważyłem. Jaka ilośc glikolu z woda kupuję gotową mieszankę jest dopuszczalna na rok. Co należy sprawdzić od czego zacząć. Pozdrawiam i dziękuję za wszytkie rady.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Kolego chyba nie sądzisz że po tak napisanym poście ktoś ci tu pomoże.
    Ride
    Poziom 16  
    Marek C. napisał:
    Od jakiegoś czasu ubywa mi płynu z układu pompy i są to ilości dosyć duże. Wydajność raczej taka sama nic nie zauważyłem. Jaka ilośc glikolu z woda kupuję gotową mieszankę jest dopuszczalna na rok. Co należy sprawdzić od czego zacząć.

Ile glikolu znika w ciągu roku?
    Rury w ziemi były łączone (połączenia zgrzewane, skręcane)?
    Jakie ciśnienie w DZ?
    Kolektor poziomy, czy odwierty?
    Ile sekcji?
    Masz po dwa zawory odcinające na sekcji?
    Układ ze studzienką, czy rozdzielacze w budynku?
    Marek C.
    Poziom 6  
    Dwa odwierty pionowe na 70 m oddalone jeden od drugiego o 7m. Całość podłączeń na zewnątrz i zasypane zwykła ziemią. Wykonawca nie dopilnował abym wykonał studzienkę która miała byc wykonana we własnym zakresie. W umowie małymi literami na stronie 25. Ubywa ze 20 litrów na rok.
    Ride
    Poziom 16  
    Marek C. napisał:
    Dwa odwierty pionowe na 70 m oddalone jeden od drugiego o 7m. Całość podłączeń na zewnątrz i zasypane zwykła ziemią. Wykonawca nie dopilnował abym wykonał studzienkę która miała byc wykonana we własnym zakresie. W umowie małymi literami na stronie 25. Ubywa ze 20 litrów na rok.

Chcesz powiedzieć, że tradycyjnego rozdzielacza (z zaworami) nie ma, a rozgałęzienie na dwie sekcje jest pod ziemią?
    Jeśli tak, to możesz już zacząć kopać lub (dolewając glikol) zaczekać do wiosny.
    I oby ten wyciek był w miejscu rozgałęzienia...

Zastanawia mnie dlaczego ten wykonawca uparł się na studzienkę przy dwóch sekcjach. Przecież wystarczyło wprowadzić obydwie do budynku.
    Jaka jest odległość od odwiertów do budynku?
    Jeśli chodzi o połączenia w ziemi, to powinny być wykonane jako zgrzewane. W przypadku skręcanych istnieje spore ryzyko, że po jakimś czasie pojawi się wyciek.
    Rozumiem, że wszystkie miejsca połączeń są Ci znane.
    vequinox
    Poziom 11  
    RaStro napisał:
    bodziopl napisał:
    Mooże do końca roku uruchomię PCi 10kW na R290 będzie bombowo (i na czasie ;) )

Hej,

Możesz napisać coś więcej o tym projekcie, nie ukrywam że jestem zainteresowany tematem zaważywszy że R290 na wykresach dość ciekawie. Jest jeden problem z tym czynnikiem, nigdzie nie potrafię namierzyć w opakowaniach innych niż jednorazówki bodajże po 700g.

Cześć,
    Nie wiem gdzie kupujecie czynniki chłodnicze, ale w naturalny sposób należy zadzwonić do hurtowni chłodniczej i zamówić R-290.
    Może każą poczekać ze 2 tygodnie ale powinni załatwić, czasem nawet nie wiedzą, że to po prostu propan...
    Jak kupisz 5kg, to i tak zapłacisz mniej niż za 1kg w tych butelkach po 370g.
    Z 1 kg na 10kW to może być różnie, zależy od aplikacji. Znam takie, które przy tej mocy potrzebują 2kg.
    Ostańcie z Panem.
    Brencik
    Poziom 26  
    vequinox napisał:
    Ostańcie z Panem.

Bóg zapłać dobry człowieku za informację!
    Z Panem Bogiem!
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Nie każdy ma miejsce w budynku na wprowadzenie i połączenie wszystkiego, prościej czasami jest ze studzienką wystarczy ruszyć głową i za 150-300zł można mieć studzienkę, mniejsza oto ale miejsca połączeń skręcanych to trzeba znać by nie kopać całego ogródka, 20l/rok to duże ilości na 80% raczej puszcza na trójnikach, chyba że masz ruchy tektoniczne i zgniata gdzieś rury w odwiercie, byłem u człowieka któremu zgniotło rurę studni fi120 głębinówka jeszcze działała ale nic nie mógł z tym zrobić tylko bić nową studnię, mieszkał na skałach wapiennych.

Bóg zapłać!, ale u księdza to płacić trzeba już tylko realnie hehe.
    kynia13
    Poziom 13  
    Witam ponownie

Chwilę trwało analizowanie posiadanej przeze mnie pompy. I stwierdzam jednoznacznie, że już nic nie wiem choć powinienem widzieć więcej i że, ciężko w okolicy o kogoś kto coś wie w tym temacie. I nie ma znaczenia fakt, czy to produkcja małych złotych rączek czy europejska. Okazuje się, że znających się na temacie jest naprawdę trudno znaleźć i jak problem wychodzi poza standardy to hasła "a bo to chiński badz.." i pozostaje samemu uczyć się czegoś nowego nie do końca mi potrzebnego.

Przypomnę R410a
    compresor Sanyo C-SBN 373 H8D
    oddzielne skraplacze na CWU i CO z funkcją chłodzenia Brak danych o mocach.
    DZ 10 pętli fi40 po 150mb w gruncie piaszczysto glinianym na głębokości ok 1,8m Kopany w zeszłym roku latem.

Ostatnio był wymieniony czynnik i zostało zalane 2,2kg według tabliczki dołożony wymieniony filtr (dwukierunkowy) był emerson BFK-0845 (po sekcji okazało się że, faktycznie był brudny) jest Danfoss też dwukierunkowy i wziernik. Tyle, że wziernik złożony został za TZR a przed filtrem. Czy może być?

Po wymianie i uruchomieniu delta T czynnika przed i za filtrem wynosi 3 st C. a według danych z dokumentacji filtra (0.07 bar) powinna być ok 0.3stC to mnie zastanawia czy nowy filtr może stawiać aż taki duży opór? z różnic temperatur wynika że 0,8 bara.

Pytanie czy może jeszcze raz wymienić filtr? Tyle tylko czy aby ostatni :-)

W założonym wzierniku (mam wątpliwość czy dobrze) nie mogę osiągnąć stanu wypełnienia czynnikiem bez "bąbelków".

Podczas grzania CWU t skraplania to 63,2 st C przy 24 bar i za skraplaczem CWU jest 34,5 st C woda wejście do wymiennika 30,8st wyjście 27,3 st. za skraplaczem CO (tu nie ma odbioru ciepła) czynnik ma 34,2 sztC za TZR -1,9 st a co ciekawe do parownika wchodzi już -3,5 st. Nadmienić muszę, że po drodze jest właśnie wspominany filtr i coś w postaci zbiornika na czynnik. W parowniku czynnik podgrzewa się o ok 2stC a różnica glikolu to 4 st C. Ciśnienie powrotu do sprężarki 5 bar

Natomiast przy grzaniu CO temperatura skraplania czynnika to już 101 st przy 30 barach za wymiennikiem CWU (bez odbioru ciepła w nim) 87,3 st do wymiennika
    CO (po drodze jest tylko zawór czterodrogowy) wchodzi czynnik o temperatórze 77,1 stC a na jego wyjściu jest już tylko 20 stC przy temperaturze wody wlot 20 wylot 26 stC. za TZR -5,5 stC wlot do parownika -8,5 stC różnica temperatury czynnika w parowniku to 0,2 stC ale na minus tak jakby parownik wychładzał czynnik a nie podgrzewał go (chyba że, zachodzi w nim jakaś przemiana która wychładza czynnik) gdy glikol ma różnicę między wlotem a wylotem 5 stC. Ciśnienie powrotu do sprężarki 4 bary
    Tu temperatura grzania CO zatrzymuje sie po ok 3 godzinach na poziomie wyjście z pompy do podłogi 28 stC a T skraplania cały czas rośnie jakby coś blokowało przepływ.

Podstawowe pytanie to czy ten układ jest aż tak kiepski czy po prostu coś jest uszkodzone. Jeśli mam wymienić wszystkie wymienniki (bo pozostałe komponenty już mam :D ) to chciałbym to wiedzieć. Aby zdążyć jeszcze przed świętami.

Bardzo proszę o pomoc. Jeśli potrzeba jakichś dodatkowych informacji to z chęcią ich udzielę. Jeśli to możliwe to prosiłbym Bodzio o opinię.

Pozdrawiam
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Daj zdjęcia bo z tego co opisujesz to się kupy nie trzyma, podaj zdjęcia to się wyjaśni z tym filtrem, wymienniki można przemierzyć i policzyć płyty i będzie wiadomo co i jak.
    Ale tu się nic nie zgadza, poco tam zawór czterodrogowy na freonie, co to za wynalazek.
    Na nowym filtrze płynu nie może być żadnych spadków.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    O rzesz ale chiński wynalazek, no jest tak jak mówisz strata ciśnienia na filtrze może być jak czynnik częściowo odparowuje w filtrze, ale poco zawór rewersyjny normalnemu człowiekowi ?
    Nie wiem co ci powiedzieć, zrobili to chyba wbrew fizyce (wnioskuję ze zdjęcia)
    Ja bym spróbował to przebudować i zobaczyć wtedy co będzie, tzn niewiadomą pozostają wymienniki, ale PC pracować będzie już normalnie.
    Mianowicie> początek jest dobrze czyli ze sprężarki na wymiennik Cwu, wyrzuciłbym zawór 4drogowy, z wymiennika cwu na wymiennik CO potem koniecznie zbiornik czynnika ok 2L najlepiej z wziernikiem i kulką, ze zbiornika na zwykły filtr potem wziernik, TZR i parownik.
    Wtedy powinno chodzić jak trzeba.

A to rosnące ciśnienie skraplania to wnioskuję że przez brak zbiornika cieczy (płynu),tzn jakiś tam jest ale jest on śmieszny.
    Przy dwóch wymiennikach (skraplaczach) musi być zbiornik cieczy bo jeśli go niema to przy grzaniu CO czynnik niema się gdzie skroplić i objawy będą takie jak opisujesz, możesz też upuścić czynnika i grzanie co powinno wrócić do normy, za to CWU będzie kulało :D .
    Jeśli będziesz potrzebował zbiornika to mogę pomóc.
    Niepokoi mnie ten brudny filtr, możliwe że przez te temperatury skraplania usmażyłeś olej w sprężarce :cry:
    Ups dopiero zauważyłem że prosiłeś Bodzia nie mnie, ech się wciąłem ale już nie będę kasował.
    kynia13
    Poziom 13  
    O pomoc proszę wszystkich zainteresowanych :-) co do tego oleju to jeśli informacje które wyczytałem są prawdziwe to POE może pracować do 230 st. C u mnie sprężarka nie przekroczyła 125 wyłącza ją zabezpieczenie.

Zawór czterodrogowy jest między dwoma skraplaczami tak jak sugerujesz.
    w załączniku schemat obecnego stanu pompy.

Jak upuszczę gazu poniżej wartości to przez przypadek nie będzie się obladzał zbyt mocno układ? Co się stanie z niskim ciśnieniem nie będzie za małe?
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Tak jak mówiłem, gdy działa CO w układzie jest za dużo czynnika(niema się on gdzie skroplić bo w wymienniku CWU są tylko pary, gdy grzejesz CWU ilość czynnika jest ok bo wymiennik CO robi za zbiornik = czyli konstruktor tej PC się położył.
    Nie za bardzo rozumiem, zależy ci na zaworze rewersyjnym ?
    On przynosi tylko straty i tak nie będziesz chłodził przecież PC za pomocą podłogówki.
    Jak już jest wszystko pod ręką to przebudowa tej pompy i uruchomienie to 3-4 godz pracy jak dla mnie więc bym się nawet nie zastanawiał.
    A moim zdaniem zawór rewersyjny i dwa skraplacze = wtopa tego nie da się prostym sposobem zrobić bo zawsze będzie coś ne tak z ilością czynnika.
    No nic i tak kombinować pewnie musisz sam.
    Marek C.
    Poziom 6  
    Dwie sekcje połaczone ze sobą w studzience której nie ma. jest zasypane ziemią miejsce gdzie powinna byc. Potem ze studzienki wprowadzenie do domu. Nie wiem co mam sprawdzac. Dom budowala mi Firma niemiecka i róże bzdety dopilinowali a tego nie. W podobnym domu budowanym przez nich też nie ma studzienki i Gość miał wyciek Przyjechali stwierdzili iż brak jest studzienki w związku z tym gwarancji nie ma i naprawili usterkę która była przy połączeniu tych sekcji. Jakąs śróba nie trzymała rzekomo przez to że było to zasypane ziemią, a nie piaskiem wiślakiem. Zażyczyli sobie 10 000,- których Im nie zamierza płacić i wybiera się do sądu. Studzienkę chyba muszę zrobić ale zaczekam już do wiosny.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Masz zamiar lać glikol w ziemię?, wykop ten trójnik sprawdź czy to tam ucieka, pookręcaj to jakąś izolacją np tą siwą do rur co i zasyp.
    Swoją drogą 10tyś to mistrzostwo świata, nono niema to jak niemiecka solidność, nie wiem skąd to powiedzenie bo już dawno jest ono nie aktualne.
    Marek C.
    Poziom 6  
    Tak dziękuję muszę się do tego dobrac. Pozdrawiam
    kynia13
    Poziom 13  
    SAWEK101
    To nie PC ma być chłodzona za pomocą podłogówki lecz podłogówka za pomocą odwrócenia obiegu w PC

Chciałbym jednak zachować możliwość chłodzenia bo mam przygotowany wymiennik kanałowy na wlocie do rekuperatora który zimą miał podgrzewać a latem chłodzić pobierane powietrze. Ale mocno upierał się nie będę.

Napisz coś więcej na temat zbiorników na czynnik o którym wspominałeś. Jak się z takim zbiornikiem napełnia układ do wziernika czy na wagę, jak policzyć pojemność takiego zbiornika. Znalazłem na stronie ok 27-29, że wielkość ma drugorzędne znaczenie czy to prawda?

Mam pytanie jeszcze jak mamy dwa skraplacze to sumuje się ich moc czy oblicza się je mnożąc przez jakiś współczynnik?
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Słuchaj temat zaworu rewersyjnego i dwóch skraplaczy jest złożony i nie da rady nic na to poradzić na odległość.
    Jak by był jeden parownik, jeden skraplacz i zawór rewersyjny wtedy jest dużo większa szansa na sukces.
    Ale jak masz oddzielny wymiennik (rekuperator) to poco ci do tego PC, podłącz go do DZ i masz chłód prawie za darmo.
    Jak masz prosty układ bez rewersyjnego to napełniasz czynnikiem aż kulka w oczku zbiornika cieczy ci się podniesie i włala, po kłopocie.
    Przecież to logiczne jeśli odbierasz ciepło z dwóch skraplaczy naraz to moc ich się sumuję, jeśli albo CWU albo CO to masz moc jednego skraplacza.

Jeszcze jedno masz wymiennik w zasobniku CWU czy zasobnik to tylko bufor, powinienem wcześniej zadać to pytanie bo od tego sporo zależy co dalej z tym fantem.
    kynia13
    Poziom 13  
    Mam zabudowane dwa zbiorniki szeregowo: SGW(S) MAXI 400; Moc ciągła dla pomp ciepła (50/10/45°C) powierzchnia wymiennika 5m2 37KW oraz Ermet POWIERZCHNIA GRZEWCZA - 2,23 m2
    MOC WYMIENNIKA - 51 kW Dane producentów :-)

Dlatego dwa bo pierwszy był Ermet i mimo tak mocnego wymiennika nie dal rady odbierać ciepła w wymaganym stopniu.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    O rzesz , robi się ciekawie, jak grzejesz przez wężownice to po kiego ci dwa skraplacze?
    Robi się tak że albo dwa skraplacze i bezpośrednio grzejesz CWU albo jeden skraplacz zawór przełączajacy lub dwie pompy obiegowe do CWU i CO.
    Więc nie wiem wybieraj co chcesz masz masę możliwości, możesz połączyć oba skraplacze jeśli przepływ wystarczający to najlepiej szeregowo, lub wcześniejsze moje rady :D
    Jeśli połączysz skraplacze to wtedy masz jeden ale porządny.
    Widzisz tak to jest jak nie widzę schematu twojej instalacji tylko gdybam po omacku.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Schemat da się otworzyć ale ani śladu w nim o zasobnikach CWU.
    Zwykła stal jest często używana budowy do różnych np separatorów cieczy i jest ok.