Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 26 Wrz 2017 08:19 1399530 7088
  • #6151 26 Wrz 2017 08:19
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Te czujniki z Testo dość dobrze mierzą bez folii i izolacji, nie wiem jak chciałbyć tam zakładać folię i po co? One są na klamrach ze sprężyną.

• Napad.pl
  • #6152 26 Wrz 2017 09:03
    manio123
    Poziom 34  

Warto sprawdzić zamiast czekać na cud lub snuć dziwne teorie. Nie mam pojęcia jakiej klasy to pomiary , polegam na swoich , tym bardziej jeśli są problemy.

• #6153 28 Wrz 2017 08:58
    dkkdarch
    Poziom 17  

Na wydruku z Testo jest mały błąd.
    Tam gdzie pisze temperatura przewodu cieczowego jest temperatura gazu na tłoczeniu ze sprężarki do skraplacza.

• #6154 28 Wrz 2017 09:18
    elektryk2000

Nie żaden błąd Testo tylko klips temperatury przewodu cieczowego przypiąłeś w inne miejsce, o to pytałem wcześniej ale chyba nie czytasz???

• #6155 28 Wrz 2017 17:17
    andrzejkm
    Poziom 17  

Mam trochę stres, bo za chwile będę lutował sprężarke, a na koniec filtr. Wiem, że sprężarka otwarta może być dość krótko. No i mam pytanie, czy jak zdejme te korki gumowe z króćców sprężarki to musze te króćce szczotkować od środka czy włożyć do nich rury i zalutować bez ceregeli?

• Napad.pl
  • #6156 28 Wrz 2017 17:33
    elektryk2000

Nic nie szczotkuj, lutuj. To jest czyste jak jest nowe.

• #6158 28 Wrz 2017 22:36
    andrzejkm
    Poziom 17  

Dziękuję. Tak myślałem ale wolałem się upewnić. No to polutowane, później poszła próżnia z dobre pół godz. Później azot, na razie do 15 barów. Jutro dam do 30 barów. Dokonałem pewnej modyfikacji rurki tłocznej za poradą kolegi p.obelix, najpierw w dół, później w górę. Wbrew moim początkowym przypuszczeniom drobne rzeczy lutowało się gorzej niż większe. Ostatecznie nie szczędziłem srebra, bo lepiej szło :)
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

• #6159 28 Wrz 2017 23:14
    zbignieww
    Poziom 16  

Przyjrzyj się lutom z góry regeneracyjnego , w/g mnie źle się lutem z 40% srebra lutuje miedź, mi łatwiej 5% , 40-stę do filtru musiałem użyć .

• #6160 28 Wrz 2017 23:27
    andrzejkm
    Poziom 17  

Wiem, na regeracyjnym na gorze jak się łączy łuk 12ki z regeneracyjnym poszło tak sobie. Zacząłem lutowanie miedzią chyba 15% bez otuliny. Szło kiepsko chyba dlatego, że regeneracyjny dość szybko odbierał ciepło. Później poprawiłem to srebrem, bo po samej miedzi nie miałem pewności. Generalnie kilka lekcji już dostałem.. Robiąc po raz kolejny już wiem, że w paru miejscach zrobiłbym inaczej. M.in. juz wiem czemu niektórzy stosują anakondy przy sprężarce. Spora oszczędność czasu zamiast robienią precyzyjnych łuków dopasowanych końcami do króćców sprężarki.

• #6161 28 Wrz 2017 23:30
    elektryk2000

Drobiazg - rury fi6 do presostatów - będą drgania podczas pracy i może to pękać przy takich długich prostych odcinkach. Może ale nie musi, jak częstotliwości będą się odpowiednio nakładać lub nie, to loteria.
    Ogólnie to mniej narażone po stronie tłocznej byłoby wlutowanie presostatu HP nie zaraz po sprężarce, a po skraplaczu ale koniecznie przed filtrem.

• #6162 29 Wrz 2017 00:05
    jack63
    Poziom 42  

andrzejkm napisał:
    anakondy przy sprężarce.

Nie daje się ich dla wygodnictwa, tylko aby odciąć się od drgań. W przypadku scrolli drgań skrętnych. Przy starcie szarpią na prawdę mocno. Zwróć na to uwagę. Szczególnie chodzo o grubą rurę ssącą. Drganie musi się rozproszyć nie powodując szarpania elementami bo wreszcie za którymś razem pękną.

• #6163 29 Wrz 2017 11:17
    andrzejkm
    Poziom 17  

Odnośnie rurki FI 6 to też nie podoba mi się ta którą poprowadziłem do HP. Po zlutowaniu zauważyłem, że przy obecnym kształcie i długości drgania z tłocznej mogą przenosić się na presostat. Chyba przetnę ją gdzieś w połowie i wlutuję coś na kształt "U" aby amortyzowało. O ssawną i FI 6 do LP nie martwię się. Obie są dość długie, poza tym elastyczność ssawnej jest "przedłużona" o elastyczność regeneracyjnego i wymienników. Tych ostatnich nie mocowałem na sztywno do obudowy. Wymienniki mają na "plecach" ten termaflex i poprzez tę izolację elastycznie dolegają do sztywnej części obudowy będąc do niej jakby dociśnięte śrubami i profilami z ALU, tak więc cała instalacja, sprężarka, miedź i wymienniki (oprócz presów) są w pewnym stopniu elastyczne. Po uruchomieniu sprężarki zobaczę co i gdzie najbardziej drga / rezonuje i tam złapie uchwytami. Po prostu dostroję PCi jak gitarę ;). Ogólnie to sprężarki też jeszcze nie przytwierdziłem do obudowy. Nie robiłem wcześniej pod nią otworów co do mm. Postanowiłem zrobić to po przylutowaniu do instalacji. Przymocować tam gdzie będzie jej "najwygodniej" względem rur.
    Potrzymam ją na ciśnieniu jakiś czas, a teraz zabieram się za skończenie DZ i GZ po stronie kotłowni. A na koniec zostawię sobie doprowadzenie do niej "prundu" i sterowania. No i pierwsze uruchomienie.. - wtedy się pewnie dopiero zacznie... :/

• #6164 02 Paź 2017 12:53
    andrzejkm
    Poziom 17  

Mam pytanie odnośnie szczelności. Trzymam swoją PC od paru dni pod azotem na około 30 barach. Ciśnienie podnosiłem stopniowo. W ciągu pół godziny do 15 barów, dzień tak potrzymałem i później stopniowo do 30 barów. Zauważyłem, że ciśnienie nieznacznie spada, tak około 0,3 - 0,5 bara na dobę. Dodam, że cały czas podłączony jest "wysoki" manometr dodatkowo przez ten kątowy zawór serwisowy. Zastanawiam się czy zacząć poszukiwać nieszczelności na lutach czy dać sobie spokój? Ten spadek może odbywać się przez połączenia elastyczne (zawór kątowy i złączki na wężach)?

A i dodam może jeszcze, że przed napełnieniem azotem robiłem próżnie tak ze 40 min. Zaraz po niej oczko było zielone. Od razu po próżni załadowałem azot. Teraz widzę, że oczko zrobiło się takie bladozielone, prawie żółte. To normalne na samym azocie, czy może próżnie trzeba było dłużej potrzymać? Nie mam z tym doświadczenia.

• #6167 02 Paź 2017 14:19
    manio123
    Poziom 34  

Sprawdzałeś szczelność spoin czy chcesz polegać na rejestracji ciśnienia ? Spada ciągle czy za każdym razem jak uzupełnisz? Ciśnienie jest tylko pomocnicze, sprawdzam pianką . Próżnię trzymam dobę co najmniej , aż przestanie spadać próżnia ( bo to świadczy o wilgoci) . Całkiem odwrotnie jak Ty :)

• #6168 02 Paź 2017 14:37
    andrzejkm
    Poziom 17  

manio123 napisał:
    aż przestanie spadać próżnia ( bo to świadczy o wilgoci)
    Co to dokładnie oznacza tak od strony fizycznej? Woda pod wypływem obniżenia ciśnienia paruje stopniowo i stopniowa zwiększa objętość - "pogarsza" próżnię?

Wiem, że obniżając ciśnienie obniża się temperatura parowania wody (nie tylko wody). Robiąc tutaj u siebie próżnię dodatkowo nagrzałem pomieszczenie puszczając farelkę na graty. W sumie było ze 24oC.
    Zawsze ciekawiła mnie kwestia próżni i tego co się tam w niej dzieje, jak to parowanie wody się odbywa, czy para w tej naszej "próżni" opada i więcej jej znajduje się w dolnej części urządzenia chłodniczego czy wręcz przeciwnie ma tendencję do unoszenia się i wówczas lepiej wysysać powietrze od góry urządzenia?

• #6169 02 Paź 2017 15:10
    manio123
    Poziom 34  

Nie chodzi o proste odparowanie wody , tylko o osuszenie instalacji , a więc odparowanie wody z oleju , czy wprowadzonej z azotem. Szczególnie ważne jak pompa ciepła po przejściach bo takimi się głównie zajmuję. W każdym razie w tych warunkach para jest gazem i chodzi o to aby ją usunąć nie licząc na lecznicze działanie filtra. W każdym razie napełniam następnego dnia , jeśli manometr ( czy raczej wakumetr) stoi jak stał. Nie polegam na tym etapie na wskazaniu przeziernika bo przecież czynnik nie krąży.

• #6170 02 Paź 2017 22:03
    zbignieww
    Poziom 16  

W większych instalacjach próżnię ściągaliśmy kilka godzin, choć po pół godzinie było ok. Chodziło o odparowanie wody . W/g mnie przy 30 barach pianka pokaże gdzie wyciek . Do butelki z 1/4 wody dolewam trochę płynu do naczyń , wstrząsam nią i poprzez dziurkę w nakrętce tą pianka pokrywam luty. Sprawdź też tak zegary, kiedyś na szklanym oczku wyciek miałem.
    Zamiast płynu do naczyń płyn do mycia szyb używano, ponoć delikatniejszy .
    W/g mnie luty są pewniejsze jak na końcówce rurki o większej średnicy / po której się grzeje / jest pierścionek z lutu co oblewa wchodzącą do niej druga rurkę . Dlatego lutuję z 5% Ag, bez topnika, nie spływa tak . Jak za mocno nie przygrzejesz to masz w koło płynne , nie spływa, zwykle dodaje jeszcze trochę lutu z góry by pogrubić lutowanie.

• #6171 03 Paź 2017 08:15
    andrzejkm
    Poziom 17  

Dzięki za porady Panowie. Wczoraj tak na szybko nie mając nic pieniącego pod ręką , dysponując tylko tym co organizm wyprodukował zbadałem szczelność samych Schraderów . Mam ich 3. Na jednym cisza, a na dwóch niezbyt szybko robią się bańki więc to może być to. Do jednego z nich podłączony miałem wcześniej manometr więc teoretycznie za jego pośrednictwem nie uciekało ale pozostał drugi popuszczający. Dziś jeśli czas pozwoli wykręcę oba i może jakoś tylko przeczyszczę je. Mam nadzieje, że nie będę musiał wylutowywać całych schraderów.

Przy okazji zdecydowałem, że jednak presy połączę z reszta gratów kapilarą. Obecne rurki przetnę gdzieś w połowie i wlutuję na tym odcinku ze dwie pętle kapilary. Tutaj pytanie, rurka 6mm wewnątrz ma dość dużą średnicę. Jak fachowo połączyć rurkę 6mm z rurką 3mm? Wystarczy włożyć jedną w drugą i oblutować? Widzę to tak, wkładam trójkę do szóstki trochę więcej niż potrzeba i oblewam spoiwem..
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

• #6172 03 Paź 2017 09:02
    manio123
    Poziom 34  

W zaworkach wymień wentylki ( chyba je wykręciłeś do lutowania ?) , a kapilarę możesz tak wlutować , chociaż lepiej całość wykonać z rurki 6mm.
    Do sprawdzania szczelności używam pianki w aerozolu stosowanego do sprawdzania instalacji instalacji lpg w samochodach.

• #6173 03 Paź 2017 09:11
    andrzejkm
    Poziom 17  

Tak Manio, wykręciłem :)

manio123 napisał:
    kapilarę możesz tak wlutować , chociaż lepiej całość wykonać z rurki 6mm.
    To jeszcze pomyślę nad tymi rurkami.
    A jeszcze zadam może głupie pytanie: Te wentylki to są takie same jak samochodowe czy specjalne do zaworów do chłodnictwa? Pytam, bo już powoli męczą mnie te wysyłkowe zakupy przez internet.

• #6174 03 Paź 2017 19:31
    manio123
    Poziom 34  

Pewnie takie same , inny może sam materiał uszczelnienia . Odwiedź serwis chłodniczy i kupisz za grosze, albo zamów przy okazji piankę do sprawdzania nieszczelności - to wbrew pozorom bardzo czuła próba.

• #6175 06 Paź 2017 20:11
    kynia13
    Poziom 12  

Do dkkdarch opanowałeś tego Vieśka? Napisz co zdiagnozowałeś.

• #6176 06 Paź 2017 22:05
    dkkdarch
    Poziom 17  

Jutro się biorę za niego bo dopiero będę miał czas.

• #6177 07 Paź 2017 20:29
    manio123
    Poziom 34  

dkkdarch napisał:
    Jutro się biorę za niego bo dopiero będę miał czas.

Zwracam nieśmiało uwagę ,że wedle przedstawionych pomiarów masz przegrzanie 8,8 K , co by było Ok dla R407C , ale to R410A , który ma poślizg 0,2K - takie przegrzanie to kosmicznie wysokie i będzie skutkowało wysoką temperaturą za sprężarką. Nie ma awarii , tylko za wysokie przegrzanie. Ustaw przegrzanie 2K i wtedy zrób pomiar .

• #6178 08 Paź 2017 10:41
    dkkdarch
    Poziom 17  

Manio
    Miałeś rację z przegrzaniem.Niestety brak czasu skutkował tym że wieczorem napełniłem układ czynnikiem i odkręciłem śrubę regulacji przegrzania o trzy obroty.Moc wzrosła dość znacznie ale to jeszcze nie jest to co powinno być.Muszę jeszcze podłączyć testo i posprawdzać temperatury oraz pobierany prąd. Rura tłoczna jest nadal bardzo gorąca(parzy bardzo mocno )
    Tak na szybko co zmierzyłem:
    Moc z ciepłomierza 5,3kW powinno być przy tych temperaturach około 9,5kW
    DZ zasilanie 13*C Powrotu nie mierzyłem ale pompa DZ pracuje na trzecim biegu.
    Pompa GZ bieg 2 delta 4,3*C 28*C/23,7*C przepływ 1040 litrów na godzinę.Po przełączeniu na trzeci bieg zwiększa się do 1120 l na godzinę nominalny przepływ według Vissmana jest chyba 600 l
    Ciśmienie skraplania 18bar
    Ciśnienie na ssaniu 10,3bar
    Przy grzaniu ciepłej wody gdzie temperatura wody zasilającej boiler 47*C wyłączył pompę czujnik temperatury gorącego gazu.
    Na stronie elektronika S.A. są tabelki odnośnie poboru prądu i zastanawiam się czy nie ma tam błędu.ZP26 https://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php...e=HCSSC-ZP-2006&model=ZP26K3E-TFD&RID=5&Tab=2
    ZP32 https://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php...e=HCSSC-ZP-2006&model=ZP32K3E-TFD&RID=5&Tab=2
    Czy to możliwe żeby sprężarka z mniejszym silnikiem pobierała większy prąd niż ta większa czy to tylko błąd w tabelce?

• #6179 08 Paź 2017 11:36
    manio123
    Poziom 34  

Jeden obrót to około 3K , więc chyba przesadziłeś. Nie ma przegrzania i wtedy sprężarka tłoczy nieco na dużo czynnika, który nie odparowuje i tylko obciąża silnik.