Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 08 Paź 2017 15:51 1335510 6631
  • #6181 08 Paź 2017 15:51
    dkkdarch
    Poziom 17  

To jest pc na r410 więc nie ma regeneracyjnego🤣

• ambtechnic
  • #6182 08 Paź 2017 15:58
    Wlodek22
    Poziom 27  

dkkdarch napisał:
    To jest pc na r410 więc nie ma regeneracyjnego🤣

Czy aby na pewno?

• #6183 08 Paź 2017 19:39
    dkkdarch
    Poziom 17  

Na R410 nie stosują nic takiego.
    Dziś zrobiłem kilka pomiarów:
    drugi PDF jest przed dodaniem 70g czynnika a pierwszy po dodaniu (czyli ciut więcej niż pisze w instrukcji).
    Prąd niewiele się zmienił natomiast musiałem wkręcić śrubę przegrzania i udało się ustawić przegrzanie na 2K.
    pobór prądu to około 2,9-3A a zużycie prądu na całą pompę to około 1,5kW.
    Delta na DZ około 2*C na GZ 4,4*C a ciepłomierz pokazuje uparcie ciut powyżej 5kW.
    Zaczynam wątpić czy mój ciepłomierz wskazuje właściwie.
    Podstawiłem dane do Select 7 i parametry wydają się właściwe.

Tym razem zapiąłem czujnik na wyjściu cieczy ze skraplacza.

Dodałem jeszcze pomiar mojej PC na R407C .
    Chyba to nie jest normalne że dół sprężarki na R410 bardzo się grzeje? Być może jest uszkodzona sprężarka ?

• #6184 15 Paź 2017 11:31
    andrzejkm
    Poziom 16  

Mam taki watomierz jak poniżej. Mierzy jak wiadomo pobór mocy ale też pokazuje prąd. Czy można by go użyć zamiast amperomierza cęgowego podłączając do jednej z faz idących na sprężarke ZH21? Niby mierzy on prąd do 16A ale z tego co wiem sprężarka przy rozruchu pobiera znacznie więcej no i ciekawe czy nie spali się ten mierniczek. Myślałem jeszcze aby na czas rozruchu zbocznikować go, a po chwili przełączyć przepływ prądu na/przez watomierz.
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

• #6185 15 Paź 2017 20:53
    anwist
    Poziom 13  

Mam taki sam w mojej pompie

z tym ze umnie sprzęzarka jest na 230v

wlutowałem tylko w płytke drukowaną kable , na stałe

bo to wersja jest na wtyczkę i strasznie sie grzały styki

• #6186 15 Paź 2017 23:32
    andrzejkm
    Poziom 16  

Dzięki, mam też do dyspozycji licznik energii el. 3f. Jakiś no name z alle... kupiony jeszcze w zeszłym roku ale widzę, że to kropka w kropkę ORNO OR-WE-505. O ile dobrze widzę ten mój jest bardzo podobny do rozgryzionego już podobnego licznika w tym wątku przez kolegę @michcior. Polecam.

ps. fajna ta Twoja stronka o PC online. Ja jakiś czas temu uruchomiłem sobie dość prymitywną stronę o swojej PC :P (www.r290.pl)

• #6187 17 Paź 2017 00:00
    EETRON
    Poziom 11  

Koledzy - dziękuję za tak długi i bogaty w wiedzę wątek, chylę czoła. Chciałbym zbudować/przerobić klimatyzator na urządzenie grzewcze i proszę o pomoc i krytykę moich pomysłów.

Moja babcia mieszka sama w domku, ogrzewanym węglem( ogrzewa tylko jedno pomieszczenie 20m2), gdzie temperatura przy dużym mrozie -15 potrafi spaść przez noc nawet do 10 stopni, więc postanowiłem babci sprezentować klimatyzator z funkcją grzania, ale teraz po przeczytaniu jeszcze nie całego wątku mam więcej wątpliwości niż przed, pomóżcie wybrać właściwy kierunek , tj:

pomysł 1. Klimatyzator split naścienny inverter 3,5 kw, Gree, czynnik R410, rozbieram obudowę, odcinam rurki od skraplacza i kieruję do dolnego źródła czyli gruntu, w którym ułożę kolektor poziomy z rurki 3/8 cala (czy lepiej 1/2) , powiedzmy zakładając 50W/1metr, ułożę dwa kolektory po 15 m tam i 15 spowrotem =30 i w odległosci 1 m od siebie, z spadkiem w stronę domu. Z tego co wyczytałem, muszę zastosować odolejacz, żeby nie wypluć oleju do kolektora. Problemem będzie oszukanie elektroniki, która steruje wentylatorem jednostki zewnętrznej, bo jego odłączenie spowoduje zapewne błąd jedn. zewn , ale to pomińmy, ostatecznie wentylator może pracować, a zdejmę tylko śmigło.
    Czy ktoś wie jak organizowane jest odszranianie, cyklicznie co pewien czas, niezależnie od warunków ? czy elektronika to ustala na podstawie temperatur zasilania i powrotu skraplacza, przy ziemnym ten proces jest nam niepotrzebny.

pomysł 2. wszystko jak powyżej, tylko wymiennik(skraplacz) zostaje w układzie, ale przed i za nim zakładam zawór trój drogowy, i mam możliwość przełączania pomiędzy gruntem a powietrzem, zwykły termostat, który wybiera cieplejsze źródło i przez nie organizuje obieg. I tu pytanie, dlaczego do tej pory niema takich rozwiązań, dlaczego nikt z Was o tym nie pisze ? przecież to byłoby najlepsze, i można w ten sposób dać krótsze wymienniki gruntowe, bo nie tylko z nich będziemy ciągnąć ciepło non stop.

pomysł 3. Mam dostęp do używanych sprawnych klimatyzatorów on/off, zarówno na R407 i R410, polecaliście 407, ale to z uwagi na niższe ciśnienia i tańsze wymienniki płytowe, który czynnik będzie lepszy, nie patrząc pod kątem cen wymienników -bo ich nie będzie, tylko wydajności przy moich temperaturach.?

W on/off mogę wszystkim sterować w prosty sposób, np: temp w pokoju byłaby mierzona niezależnym termostatem, który uruchamiałby wentylator jedn. wewn tylko podczas grzania, np: z opóźnieniem 5 sek po starcie sprężarki, na wygrzanie wymiennika, żeby nie dmuchał zimnym. W inverterze wentylator jedn. wewn będzie pracował cały czas, co mi nie do końca odpowiada, a oszukanie takiej elektroniki nie jest już takie proste dla mnie, jak w on/off. Można oczywiście odłączać zasilanie od klimatyzatora inverterowego za pomocą termostatu, i wtedy wszystko stoi, ale to niedobre dla invertera.

Czy korzyści płynące z regulacji mocy w inwerterze, są dla mnie ważne ? regulowana moc to mniej cykli włacz/wyłącz przy jednym tak małym odbiorniku, ale jaka jest sprawność tej sprężarki inverterowej przy pracy na 50% wydajności ? , może lepiej zastosować on/off i ustawić większą amplitudę temperatury zadanej, żeby obniżyć liczbę rozruchów ?
    Proszę doradźcie, w którą stronę podążać, bo temat mnie zaciekawił i zainspirował do działania. Na aspekt finansowy, że invertera muszę kupić, a on/off mam za darmo, proszę nie patrzcie, liczy się tylko ekonomia działania.
    Od strony montażu chłodniczego i dostępu do sprzętu niema żadnego problemu, na weekendy mam nawet dostęp do manometrów z rejestracją parametrów temp, ciśn, pobór prądu, cop i mam wielką chęć poznawczą, tylko pchnijcie mnie proszę w stronę odpowiedniejszego rozwiązania, bo nie chciałbym utopić na samym początku przy wyborze klimatyzatora do przeróbki.

Wielkie dzięki dla chcących pomóc.

• #6188 17 Paź 2017 00:37
    zbignieww
    Poziom 15  

Najważniejsze to izolacja termiczna tego pomieszczenia , do tego sprawna wentylacja by wilgoci nie było . Najprościej jakiś powietrzny klimatyzator co do -25 grzeje , ale piec co teraz zostaw. Może sie przydać awaryjnie .

• ambtechnic
  • #6190 17 Paź 2017 12:10
    EETRON
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź, ale nie o to pytam, proszę żebyście doradzili który pomysł będzie najlepszy - 1, 2, czy 3 ? założenie zwykłego klimatyzatora z grzaniem do - 25 jest bez sensu, dogrzewanie dla babci jest potrzebne właśnie w te największe mrozy i dlatego chciałbym zainstalować wymiennik gruntowy, kopać chcę jeszcze przed zimą.
    Wiem, że izolacja jest ważna, ale nikt nie będzie teraz ocieplał budynku, gdy chodzi o jedno pomieszczenie.

• #6191 17 Paź 2017 16:44
    wnoto
    Poziom 32  

@EETRON ... hm ... dla jednego pomieszczenia 20m2 chcesz robić tyle rzeczy - rozwalanie klimatyzatora/kopanie wymiennika ? Czy to ma sens ?
    Jaka tu będzie ekonomia o której piszesz , że

EETRON napisał:
    Na aspekt finansowy, że invertera muszę kupić, a on/off mam za darmo, proszę nie patrzcie, liczy się tylko ekonomia działania.

• #6192 17 Paź 2017 20:22
    EETRON
    Poziom 11  

Babcia ma 80 lat, emerytury 1100, grzanie prądem za pomocą olejaka było poprzedniej zimy, ale do pierwszego rachunku za prąd - stwierdziła, że za drogo, więc chciałem dołożyć do tego prądu i niech grzeje sobie dalej, ale nie - za drogo i koniec, korzystać nie będzie. Teraz powiedziałbym, że urządzenie mam za darmo i jej zamontuje taki nowoczesny piec, tylko rurki trzeba na polu zakopać, wiec drodzy koledzy, tu nie chodzi o rozmyślanie czy warto, czy nie warto, tylko o stworzenie urządzenia, które będzie najtańsze w eksploatacji, koszty zakupu i montaż to mój koszt, ale ma być tanie w eksploatacji, bo znowu stwierdzi, że za drogo. Klima ma utrzymać temperaturę powiedzmy 20 stopni od momentu pójścia spać czyli 22 do 8-10 rano, rano i tak rozpala w piecu. więc 10 godzin, zakładam, że praca urządzenia to połowa, więc 5 h. Klimatyzator 3 kw pracując pobiera ok 1 kw z sieci, zakładam, że przy wymienniku gruntowym i bezpośrednim odparowaniu, oraz grzaniu jednostką wewnętrzną bez wymiennika i pompy obiegowej osiągnę cop 3, czyli 1 kw/h przez 5 h = 5kwh /dzień x 30 dni = 150 kwh / miesiąc x 0,6 zł = 90 zł miesiecznie. Taką kwotę powinna zaakceptować. Dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów, które rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne w eksploatacji, reszta jest nieistotna - w granicach rozsądku. Dziękuje .

• #6193 17 Paź 2017 22:30
    jack63
    Poziom 41  

Zamontuj tego on offa normanie. Ponizej -15 dogrzejesz czymkolwiek na prąd. Wyjdzie najtaniej licząc koszty inwestycyjne.
    Praownik w gruncie mysiałby być bardzo duży. Opory przepływu i problemy ilością czynnika. Nie ma sensu eksperymentować. Czynniki bardzo zdrożały.

• #6195 18 Paź 2017 03:04
    EETRON
    Poziom 11  

gdyby nikt nie eksperymentował - chodzilibyśmy z maczugą i mówili: ugu gaga bake rolls,
    postanowione : jutro uruchamiam klimatyzator on/off i zakładam do niego regulator skraplania, na którym ustawię obroty tak, żeby powracający czynnik za wymiennikiem jednostki zewnętrznej miał około 5 stopni , później około 0 i powiedzmy minus 5, przy takich warunkach zmierzę pobór prądu, wilgotność w pomieszczeniu , temperaturę na wlocie i wylocie i jeżeli będe znał ilość powietrza przechodzącego przez jednostkę wewnętrzna, to policzę moc cieplną i cop. Czy taki pomiar będzie obarczony dużym błędem ? czy dla moich rozważań wystarczy ?

nie obraźcie się - ale nikt nie odpowiedział na moje pytanie : dlaczego niema pomp z wymiennikiem gruntowym i powietrznym, tam gdzie lepsza temperatura, tam przełącza zawór i grzejemy.

• #6196 18 Paź 2017 08:26
    michcior
    Poziom 30  

EETRON napisał:
    wymiennikiem gruntowym i powietrznym, tam gdzie lepsza temperatura, tam przełącza zawór i grzejemy.

1) Droższe zarówno urządzenie jaki i instalacja - mały rynek nikomu nie opłaca się tego produkować. Tak jak pomp z drugim wymiennikiem na przegrzanym gazie
    2) Ktoś ma na to patent, tak kiedyś znalazłem gdzieś.
    3) Widziałem w ofercie jakieś włoskiej firmy dogrzewacz powietrzny tego co przychodzi z gruntu.

Pomysł jest jednak dobry. Robimy mniejszy wymiennik gruntowy - 50% tego co by było i odpowiednim algorytmem dbamy o jego optymalne wykorzystanie.

• #6197 18 Paź 2017 09:32
    jack63
    Poziom 41  

wnoto napisał:
    on/off na -15C. Ostro.

Co to znaczy ostro???
    Nie masz żadnego pojęcia o chłodnictwie a się wypowiadasz.
    Zakres temperatur na grzaniu nie zależy od tego czy sprężarka ma silnik BLDC (tzw. inwerter) czy zwykły indukcyjny. Są inne czynniki decydujące:
    1. Rodzaj oleju.
    2. Wielkość wymiennika JZ
    3. Zakres "dopuszczalnego" COP.
    EETRON napisał:
    ale nikt nie odpowiedział na moje pytanie : dlaczego niema pomp z wymiennikiem gruntowym i powietrznym, tam gdzie lepsza temperatura, tam przełącza zawór i grzejemy.

Nie produkuje się bo to bardzo komplikuje i podraża urządzenie. Przełączanie między wymiennikami nie jest takie proste jak Ci się wydaje... To zupełnie osobny temat. Z resztą bardzo trudny. Potykałem się o niego (z resztą nie sam) w instalacji chłodniczej centrali wentylacyjnej. Pierwotnie ukłąd nieźle chłodził ale ... nie chciał nawet wystartować na grzaniu po odwróceniu obiegu choć parownik był ogrzewany ciepłym (ok24 oC) powietrzem. Dużo pisać. Dzielenie skraplacza i się zaczęła cała lawina problemów.
    EETRON napisał:
    jutro uruchamiam klimatyzator on/off i zakładam do niego regulator skraplania, na którym ustawię obroty tak, żeby powracający czynnik za wymiennikiem jednostki zewnętrznej miał około 5 stopni , później około 0 i powiedzmy minus 5, przy takich warunkach zmierzę pobór prądu, wilgotność w pomieszczeniu , temperaturę na wlocie i wylocie i jeżeli będe znał ilość powietrza przechodzącego przez jednostkę wewnętrzna, to policzę moc cieplną i cop. Czy taki pomiar będzie obarczony dużym błędem ? czy dla moich rozważań wystarczy ?

Napisz dokładniej o co Ci chodzi, bo na razie nie rozumiem celu stosowania regulatora temp skraplania w tym układzie. Takie regulatory stosuje się przy chłodzeniu w zimie aby nie przechładzać skraplacza. Przy grzaniu wentylator JZ (czyli parownika) musi chodzić na full aby napłynęło jak najwięcej ciepła do wymiennika i czynnik mógł odparować.

• #6198 18 Paź 2017 10:21
    wnoto
    Poziom 32  

jack63 napisał:
    wnoto napisał: on/off na -15C. Ostro.
    Co to znaczy ostro???
    Nie masz żadnego pojęcia o chłodnictwie a się wypowiadasz.
    Zakres temperatur na grzaniu nie zależy od tego czy sprężarka ma silnik BLDC (tzw. inwerter) czy zwykły indukcyjny. Są inne czynniki decydujące:
    1. Rodzaj oleju.
    2. Wielkość wymiennika JZ
    3. Zakres "dopuszczalnego" COP.

Może i się nie znam. Ale przeczytałem kilka opisów klim on/off (sam mam taką). Nie spotkałem tam informacji że można używać do -15C. Na inwerterach i owszem.
    Ale chętnie się dowiem więcej.

• #6199 18 Paź 2017 11:25
    EETRON
    Poziom 11  

odnośnie dodatkowego wymiennika powietrznego, miałem na myśli zawór trój drogowy, która przełącza albo grunt - albo powietrze, lub druga wersja i ta wydaje mi się bardziej prawdopodobna do zrealizowania - czynnik najpierw przechodzi przez grunt, potem przez powietrzny wymiennik, wymiennik musiałby być w pomieszczeniu , żeby przy dużym mrozie nie wychładzał tego co przyjdzie z ziemi, do tego kanały + czerpnia i wyrzutnia z przepustnicami- żeby odcinać zewnętrzne powietrze, problem w tym, że przy tym rozwiązaniu zimny czynnik zawsze będzie podróżował przez grunt, więc nie możemy zmniejszyć kolektora ziemnego - wniosek, wracamy do idei przełączania pomiędzy źródłami.

jack63 - regulatorem chciałem tak zmniejszyć obroty wentylatora jedn. zewn, żeby zasymulować powrót czynnika z ziemi o temperaturze np: -15, -5 , 0, 5 i porównać pobór prądu i uzyskiwane temperatury na jednostce wewnętrznej, tylko się zastanawiam - czy to faktycznie tak będzie, bo coś mi świta w głowie, entalpia/entropia i to, że czynnik w temp -5 może mieć różną ilość energii ? czy dobrze kombinuję i taki pomiar cop przy symulowaniu wydajności wymiennika gruntowego będzie nie miarodajny, czy jestem w błędzie i jak czynnik na powrocie ma -5 to zawsze niesie z sobą taką samą ilość energii ? - podsumowując chcę pomierzyć cop dla różnych temperatur dolnego źródła.

odnośnie stosowania on/offa do - 15, to różnica jest taka, że inverter startuje z mocą powiedzmy 20% i powoli rozgrzewa olej, żeby odparować z niego czynnik - który pogarsza smarowanie, w on/offie sprężarka startuje od razu na 100% i jest gorsze smarowanie, bo rozpuszczony czynnik w oleju nie odparował. Dlatego jeżeli on/off ma pracować zimą to trzeba założyć na sprężarkę grzałkę, która utrzyma temp.oleju na powiedzmy 0 stopni. - Jeżeli się mylę poprawcie, ale chyba dobrze to zrozumiałem.

Poza tematem cieszę się, że trafiłem na ten wątek i fajnie, że go prowadzicie, na wiosnę planuję budowę garażu ok 80m2 + mała część mieszkalna i zastanawiałem się nad ogrzewaniem, bo ziemnego gazu niema, a piec kopciuch- to nie te czasy. Teraz, wiem, że na pewno położę podłogówkę co 10 cm pod pompę na całości.

• #6200 20 Paź 2017 11:32
    jack63
    Poziom 41  

EETRON napisał:
    czynnik najpierw przechodzi przez grunt, potem przez powietrzny wymiennik, wymiennik musiałby być w pomieszczeniu , żeby przy dużym mrozie nie wychładzał tego co przyjdzie z ziemi, do tego kanały + czerpnia i wyrzutnia z przepustnicami- żeby odcinać zewnętrzne powietrze, problem w tym, że przy tym rozwiązaniu zimny czynnik zawsze będzie podróżował przez grunt, więc nie możemy zmniejszyć kolektora ziemnego - wniosek, wracamy do idei przełączania pomiędzy źródłami.

Ale kombinujesz. Po co łączyć szeregowo wymienniki? No chyba, że chodzi ci o coś innego? Narysuj schemat, to będzie jednoznacznie.
    Po co wymiennik w domu. Przecież go wychłodzisz jak zamkniesz czerpnię. Poza tym przy niskich temp. z gruntu dostaniesz więcej ciepła niż z powietrza. Oczywiście pod warunkiem że parownik jest głęboko i go nie opróżnisz z ciepła i nie zamrozisz gruntu.
    Zamiast tak kombinować do tego regulatora prędkości wentylatora JZ (to ok 250 zł obecnie) dołóż grzałkę karteru i solidnie zaizoluj sprężarkę.
    Wg. mnie to jest clue sprawy.
    EETRON napisał:
    regulatorem chciałem tak zmniejszyć obroty wentylatora JZ, żeby zasymulować powrót czynnika z ziemi o temperaturze np: -15, -5 , 0, 5 i porównać pobór prądu i uzyskiwane temperatury na jednostce wewnętrznej, tylko się zastanawiam - czy to faktycznie tak będzie, bo coś mi świta w głowie, entalpia/entropia i to, że czynnik w temp -5 może mieć różną ilość energii ? czy dobrze kombinuję i taki pomiar cop przy symulowaniu wydajności wymiennika gruntowego będzie nie miarodajny, czy jestem w błędzie i jak czynnik na powrocie ma -5 to zawsze niesie z sobą taką samą ilość energii ? - podsumowując chcę pomierzyć cop dla różnych temperatur dolnego źródła.

Ale po co Ci to??? COP będzie jakie będzie. Dla danej konstrukcji klimatyzatora (JZ + JW) i danej temp. w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Nie masz na to wpływu, bo masz taki klimatyzator a nie inny! Doczytaj w dokumentacji na temat COP i tyle.
    Poza tym warunków zimowych nie zasymulujesz stosunkowo mało precyzyjnym regulatorem. mało tego gotowe regulatory nie uwzględniają nastawy niskich temp skraplania(!). Montowałem taki wczoraj i zakres nastawy był 0 - 80 oC.
    Do tego dochodzi problem wilgotności powietrza. Powietrze w kilku stopniach ma dużo więce wody niż przy -15. Jak zejdziesz z temp to szybko zaszronisz parownik i du..
    Ogólnie pomysł wg. mnie nietrafiony.
    EETRON napisał:
    odnośnie stosowania on/offa do - 15, to różnica jest taka, że inverter startuje z mocą powiedzmy 20% i powoli rozgrzewa olej, żeby odparować z niego czynnik - który pogarsza smarowanie, w on/offie sprężarka startuje od razu na 100% i jest gorsze smarowanie, bo rozpuszczony czynnik w oleju nie odparował.

To nie do końca tak jak piszesz. W zasadzie w karterze sprężarki nie powinno być ciekłego czynnika. Stosowane w klimatyzatorach sprężarki rotacyjne mają zawsze(!) separator cieczy na ssaniu, bo gdyby się dostała do samej sprężarki ta mogłaby ulec uszkodzeniu. W niskich temp. może nastąpić skroplenie pary czynnika, ale to bardzo mała ilość.

Start sprężarki, nie ważne z jaką prędkością, jest zawsze problematyczny pod względem smarowania, bo tylko duże sprężarki posiadają niezależne pompy oleju. Niby mała prędkość rozruchu nie prowadzi do dużych ciśnień i przez to obciążeń, ale wtedy pompowanie oleju w miejsca go potrzebujące jest też słabe. Dlatego też oraz aby nie "wygonić na zawsze" oleju ze sprężarki układ sterowania inwertera co jakiś czas zwiększa RPM niezależnie od obciążenia cieplnego układu. Wtedy olej ma szanse powrócić, bo zwiększają się prędkości przepływu.
    Najlepiej po postu olej podgrzać i, co jest stosowane w większych układach z zaworami rozprężnymi zrobić suszenie parownika (pump down)przed wyłączeniem i włączeniem sprężarki.
    W prostych klimatyzatorach stosowano i stosuje się nadal kapilary (cena!), więc ciekły czynnik może dopływać do sprężarki, dlatego separator.
    Temperaturę załączenia grzałki ustawia się na ok 4 - 8 oC. temp. otoczenia JZ.
    wnoto napisał:
    Może i się nie znam. Ale przeczytałem kilka opisów klim on/off (sam mam taką). Nie spotkałem tam informacji że można używać do -15C. Na inwerterach i owszem.

Pisałem wielokrotnie Tobie i nie tylko, że opieranie wiedzy na materiałach marketingowych jest mało, że niekształcące, to wręcz wprowadzające w błąd!
    Dolna temp. pracy na grzaniu zależy jak pisałem od wielu czynników. Jednym z nich jest też koszt wykonania urządzenia.
    "Oszczędności" np. na grzałce, elemencie rozprężnym czy innych elementach armatury chłodniczej skutkują wyższą temp dopuszczalną.
    Sam silnik BLDC sprężarki, czyli tzw. inwerter nie czyni "cudów" w zakresie w/w temperatur.
    Natomiast mocno podnosi COP ze względu na dużo wyższą sprawność samego silnika. Z resztą wyższa sprawność silnika, to jego NIŻSZE temperatury...

• #6201 20 Paź 2017 14:02
    EETRON
    Poziom 11  

jack63 - chcę aby moja konstrukcja była bezpośredniego odparowania - niema pompy obiegowej, która pobiera energię i wymiennika na którym są straty, odolejacz jest konieczny, ale nie to jest najważniejsze, najważniejsze to jak zrobić układ, który będzie się przełączał na wymiennik ziemny lub powietrzny ?, i tu mam pomysł na trzy wersje wykonania, podpowiedzcie, czy to ma sens, czy może coś inaczej kombinować ?

1. Czy przełączenie pomiędzy skraplaczami wystarczy zrobić na zaworze trój drogowym, który będzie przed i za sprężarką i przełączą się w tym samym czasie na drugi obieg - oczywiście podczas postoju sprężarki.
    2. Czy dodatkowo trzeba zamontować 4 zawory elektromagnetyczne które najpierw się zamkną na obydwu obiegach przed i za sprężarką i dopiero zawór trójdrogowy zmieni położenie - żeby nie dopuścić do przenikania czynnika pomiędzy układami ?
    3. Czy lepiej po wyłączeniu sprężarki wyrównać ciśnienie za pomocą dodatkowego zaworu pomiędzy ssaniem i tłoczeniem i po chwili elektromagnetyczne zamykają przepływy w obydwu obiegach i dopiero przestawiają się trójrogi.
    Może ktoś ma inny pomysł, jak to zrealizować, chętnie posłucham, uwagi mile widziane. Dziękuję.

• #6202 20 Paź 2017 14:36
    manio123
    Poziom 34  

Przekombinowane. Radziecki klej uniwersalny co wszystko kleił ale g. trzymał. Jak masz bezpłatnie klimatyzatory to zainstaluj po prostu klimatyzator z funkcją grzania . Jeśli chcesz pompę ciepła z parowaniem bezpośrednim w gruncie to zrób ją oddzielnie bez cyrku z łączeniem niepołączalnego. Dopiero po stronie wodnej będziesz wybierał źródło , które aktualnie pracuje. Będziesz miał wtedy dwa niezależne źródła , wyższą niezawodność i doświadczenie , które nie sposób przecenić . Wtedy zrozumiesz moje wątpliwości i się pochwalisz na forum. Teraz lecisz w przepaść , a nawet nie wiesz czy masz spadochron. To się nie może udać :( . Przepraszam za szczerość .

• #6203 20 Paź 2017 15:23
    EETRON
    Poziom 11  

manio123 - dzięki za radę, trochę pomieszałem może, ale chciałbym zbudować coś co będzie pobierać energię lub z gruntu lub z powietrza, za pomocą jednej sprężarki, a za sprężarką - albo damy zwykły klimatyzator wewnętrzny, którym będziemy grzać (to dedykuję do ogrzewania w domu mojej babci),

albo wymiennik płytowy i zamienimy to na ciepłą wodę, która pójdzie do podłogówki (to dedykuję do ogrzewania garażu 100m2, który buduję na wiosnę).

Ale obie wersje bazują na zmiennym źródle ciepła na jednej sprężarce, pompy na jednym źródle zrobili wszyscy na forum, na zmiennym jeszcze nikt - więc czas na mnie ! :)

• #6204 20 Paź 2017 15:42
    manio123
    Poziom 34  

Zrób coś do ogarnięcia bo tylko się daremnie napracujesz. Nie zdajesz sobie sprawy na co się rzucasz, tanio i niezawodnie to dwie sprężarki jak napisałem. To małe moce i Twój teoretycznie rewolucyjny pomysł nawet z tego powodu nie ma sensu. Pomijając już termodynamikę i problemy techniczne. Zrób jak piszę , a potem kombinuj jak skrzyżować kota z koniem. Może się okazać ,że nawet prosty klimatyzator zniechęci Babcię do jego użytkowania , a już zawodny i awaryjny z natury rzeczy kombajn, z całą pewnością.

• #6205 20 Paź 2017 16:59
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jak bardzo chcesz się wykazać to zrób dwa wymienniki szeregowo powietrzną chłodnicę i za nią płytowy na glikol. Pojemność układu nie wiele się zmieni, nie będzie problemu z czynnikiem i olejem. Wysteruje to zwykły Tzr, a przełączanie źrudła będzie polegało na wł/wył pompy i wentylatorów. Co i tak nie zmienia faktu, że ta operacja będzie nieopłacalna, a przy niewystarczającej wiedzy nierealizowalna. Różnica w SPF między PC gruntową, a powietrzną jest tylko o ok 0,5 lepszy na korzyść gruntowej, a koszty instalacji dwa razy większe.

• #6206 20 Paź 2017 20:42
    kynia13
    Poziom 12  

Do EETRON
    W garażu ogrzewanie podłogowe? Ne jest to najlepsze rozwiązanie. Chyba, że garaż ma służyć za magazyn lub warsztat. Poczytaj trochę o ogrzewaniu garażu i szkodliwości podłogówki w nim. Na muratorze sporo użytkownicy się na ten temat wypowiadają i ma to sens.

Co do czegoś co nazywasz PC to proponuje jak poprzednicy wysłuchaj bardziej doświadczonych. Oni otworzyli nie jedne drzwi w tym temacie.

Pozdrawiam

• #6208 20 Paź 2017 21:45
    kynia13
    Poziom 12  

Bercik dlatego pisałem, że podłogówka w garażu to nie najlepszy pomysł w garażu. Jedno z rozwiązań w miarę dobrych to jak już ktoś pragnie grzać garaż to niewielkim grzejnikiem. ściennym.

• #6209 21 Paź 2017 10:40
    EETRON
    Poziom 11  

wlodek 22- powietrzny i za nim wymiennik glikol psuje moją koncepcję bezpośredniego odparowania, ale sam pomysł + rozłączanie pompy od glikolu jest bardzo dobry, nie tracimy ciepła pobranego z powietrza.

Odnośnie garażu, to będzie faktycznie będzie warsztato -garaż i potrzebna jest temperatura dyżurna 10-15 stopni całą dobę, a w razie potrzeby podgrzanie na szybko.

Trochę się was posłucham i przemyśle to jeszcze raz, pomysł wlodek22 mi się podoba.

• #6210 21 Paź 2017 19:39
    Brencik
    Poziom 25  

kynia13 napisał:
    Bercik dlatego pisałem,

Bercik to był w "Świętej wojnie"...
    kynia13 napisał:
    Jedno z rozwiązań w miarę dobrych to jak już ktoś pragnie grzać garaż to niewielkim grzejnikiem. ściennym.

Tylko że to problematyczne gdy ktoś ma w całym domu podłogówkę.