Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 21 Paź 2017 20:57 1467072 7411
    andrzejkm
    Poziom 17  
    Mam pytanko, nie wiem czy jednoznaczne ale.. jakie jest mniej więcej ciśnienie spoczynkowe w PCi, tzn gdy pompa jest wyłączona? Załóżmy, że na R407C. Tak ogólnie apropos tego bezposredniego odparowania ciekawy jestem co by się stało jakby rury PE od DZ wykorzystał do bezpośredniego odparowania?
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    kynia13
    Poziom 13  
    Brencik Przepraszam za pomyłkę mam nadzieję, że nie uraziłem.

Myślę, że PC nie obrazi się na jeden grzejnik w pomieszczeniu w którym i tak nie trzeba grzać jak w domu.
    kkk6969
    Poziom 14  
    Słucajcie mam taki problem - chyba problem.
    PC przerobiona z klimy na powietrze woda i zasilająca bufor jak się uruchamia i powoli wchodzi na obroty to we wzierniku trochę bąbluje, lecz po kilku minutach jak się układ ustabilizuje i wejdzie na powyżej 50% mocy we wzierniku sam płyn.
    Pc jak chodzi na pół mocy lub więcej to jest ok - tj we wzierniku na rurze ssawnej sam płyn i cop chwilowy wysoki wg ciepłomierza i licznika energii ok 3-4 przy temperaturze wody w co 45 stopni i na dworze 11 stopni.
    Po pewnym czasie jak pc już nabije temperaturę i zchodzi z mocy na tzw podtrzymanie (pracuje ok 20-30% mocy) to wzierniku zaczyna bąblować i cop spada do około 2-2,2. Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

Chyba to nienormalne? Czy nie za mało czynnika? Może za dużo?
    pc grzeje ok jeżeli chodzi o moc -jak włączę na maksa to ciepłomierz wskazuje 11 kw. W klimie zawór rozprężny elektroniczny.
    Filtr - temperatury przed i za takie same, więc nie przypchany.
    Grzeje tak wysoko dla cwu przepływowego w buforze i kalafiorów w domu.
    Przeróbka z klimy AOYZ24LBT-ZEW, AWYZ24LBC-WEW. Wymiennik Wymiennik płytowy D55L-H-30 021H3597 powierzchnia wymiennika: 1,65 m2, pojemność około 0,8l x2. Czynnik 410a. czynnika w oryginale 1,9l, po przeróbce wlane 2,3l. I po pierwszym uruchomieniu na początku bąble a jak weszła na obroty to brak bąbli we wzierniku. Dalej jak na początku.
    Pomożecie ?
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    EETRON
    Poziom 11  
    wlodek 22 - jeżeli faktycznie SPF jest o 0,5 niższy dla powietrznej, od gruntowej, to patrząc na całość inwestycji - moim zdaniem montowanie gruntowej niema sensu.
    Może macie ciekawe pomysły, czym tanim zastąpić powietrzną pompę w bardzo zimne dni, może taki ogrzewacz gazowy
    http://allegro.pl/ogrzewacz-gazowy-termet-aqu...=8d16b539-ceec-468a-9369-b27b9362d54d#thumb/3

jest tani, sprawność może nienajlepsza, ale po podłączeniu do butli 33kg trochę mocy w zapasie by było - jak myślicie, możnaby takim ogrzewaczem pogonić podłogówkę w mrozy ?
    kkk6969
    Poziom 14  
    EETRON napisał:
    wlodek 22 - jeżeli faktycznie SPF jest o 0,5 niższy dla powietrznej, od gruntowej, to patrząc na całość inwestycji - moim zdaniem montowanie gruntowej niema sensu.
    Może macie ciekawe pomysły, czym tanim zastąpić powietrzną pompę w bardzo zimne dni, może taki ogrzewacz gazowy
    http://allegro.pl/ogrzewacz-gazowy-termet-aqu...=8d16b539-ceec-468a-9369-b27b9362d54d#thumb/3

jest tani, sprawność może nienajlepsza, ale po podłączeniu do butli 33kg trochę mocy w zapasie by było - jak myślicie, możnaby takim ogrzewaczem pogonić podłogówkę w mrozy ?

Jak podłogówka to zestaw grzałek 3x2 kw za 100 zł w jakiejś rurce metalowej za klika zł i druga taryfa i wyjdzie tak samo jak gaz butlowy.
    kynia13
    Poziom 13  
    kkk6969

20-30% pełnych obrotów sprężarki to dużo mniejszy masowy przepływ czynnika. Jaka T w czasie "podtrzymania " przed TZR jakie ciśnienie po stronie cieczy i za parownikiem? Może za mocno przechłodzony czynnik? Mocno przechłodzony byłby cały skroplony . Do tego EVR który lepiej sobie radzi z mniejszymi prędkościami przepływu.
    Jeśli wzrasta T (a tak może być przy zmianie wydajności sprężarki do 20%) za parownikiem to EVR mocniej się otwiera i więcej wpuszcza czynnika do parownika.

Sprawdź ciśnienia wysokie i niskie przy różnych wydajnościach sprężarki. To może nasunąć podpowiedź.

Dużo tych "bombli" się pojawia przy zmniejszeniu mocy?

EETRON
    Jak bardzo tanio ma być?

Może coś takiego lecz trochę burzy to iede TANIO
    http://allegro.pl/kominek-piec-z-plaszczem-wodnym-na-pellet-melinda-i6531336621.html
    EETRON
    Poziom 11  
    ja dążę do rozwiązania jakie można zastosować w moim planowanym garażu 100m2 i obok dostawki mieszkalnej , ogrzewanie musi być bezobsługowe, więc groszki, miały odpadają, podoba mi sie pompa powietrzna - najlepiej własnej produkcji, i do tego tanie dodatkowe źródło, na mroźne dni, niekoniecznie super ekonomiczne, typu piec kondensacyjny za 5000 , ale taki ogrzewacz gazowy za kilka stów, byłby dobrym rozwiązaniem, moim zdaniem.
    tedzio4
    Poziom 17  
    EETRON
    Taki podgrzewacz możesz kupić ale zastanów się czy warto. widzę że nie przeczytałeś od początku tego tematu. Ile tych dni z WIELKIMI MROZAMI u nas jest to ci może odpowiedzieć kolega z Wielkich Mrozów (Kol.Manio)
    Taki zestaw jak kupisz to musisz go delikatnie przerobić. TY go chcesz zastosować w układzie zamkniętym więc trzeba przed kupnem spytać czy będzie się uruchamiał tak samo jak kocioł gazowy CO. Takie urządzenie uruchamia się gdy spada ciśnienie po odkręceniu kranu. Czy nie trzeba go przerabiać lub dostroić. Mam takie urządzenie (Junkers) piezoelektryczne i dlatego pisze ten post.
    klon111
    Poziom 11  
    Proszę o poradę wykonania pompy ciepła typu woda woda do ogrzania domu o powierzchni około 200 m2 podłogówki.
    Mam zamiar zastosować kompresor md30d 12 KW parownik i skraplacz ze starych 2 hydroforów o pojemności około 250 l w niech zamontować wymienniki ciepła z rurki miedzianej. Studnia 8m i wody ful .
    Tylko nie wiem jaka średnica i długość rurki tej miedziane ma być oraz jaki zawór rozprężny zastosować?

Wyjdzie coś z tego ?
    EETRON
    Poziom 11  
    koledzy śledząc i zgłębiając temat pompy natrafiłem na coś takiego, 7 KW za 5000 zł, czy to dobra cena, bo wydaje mi się, że tak, co o tym sądzicie ?
    moc jest niby podawana przy 20, więc to mało ma wspólnego z zimą ? , czy wykresy cop i wydajności z tej strony mogą być wiarygodne, przy tak tanim sprzęcie ?
    czy jest to typowy chiński bubel, mający moc 2 KW przy, A2/35. Miał ktoś może kontakt z tą maszyną ?

http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-7kw-230v
    kkk6969
    Poziom 14  
    EETRON napisał:
    koledzy śledząc i zgłębiając temat pompy natrafiłem na coś takiego, 7 KW za 5000 zł, czy to dobra cena, bo wydaje mi się, że tak, co o tym sądzicie ?
    moc jest niby podawana przy 20, więc to mało ma wspólnego z zimą ? , czy wykresy cop i wydajności z tej strony mogą być wiarygodne, przy tak tanim sprzęcie ?
    czy jest to typowy chiński bubel, mający moc 2 KW przy, A2/35. Miał ktoś może kontakt z tą maszyną ?

Co prawda brak linka do sprzętu ale to chyba pompa basenowa na lato jak przy A2/35 ma 2 kw.
    andrzejkm
    Poziom 17  
    Chciałem odgrzać starszy post w którym jest mowa o włączniku, styczniku ABB. Mam prośbę o podpowiedź, bo czytając manual do ABB MS116 nie jestem pewny kilku rzeczy, tzn czy ten włącznik ma zabezpieczenie przed zanikiem i złą kolejnością faz? A także, jak on jest sterowany, tzn rozumiem, że dokupuję zewnętrzną cewkę np. HK1-11 i na nią podając 230V załączam styki MS116?
    Może dodam, że zaopatrzyłem się ostatnio w sterownik Compit R470 i on będzie sterował wszystkimi urządzeniami w i wokół PCi.
    MULTIHYDRO
    Poziom 2  
    Pompy meeting to typowy chinol. Nie polecam pomp z tego rynku ze względu na fakt jak często mam problemy z LG oraz z Panasonikiem . Ten drugi poprawił swoje urządzenia ale są kosztowne. I tak ona jest do basenu. Nie wiem czemu buduje cie pompy na r410 jak można jeszcze kupić r22 . Nie ma lepszego czynnika do grzania co wiedzą w stanach oraz Chinach.
    michcior
    Poziom 30  
    andrzejkm napisał:
    Compit R470

Skąd go wytrzasnąłeś? Nie chcą tego sprzedawać, nawet nie maja w ofercie na stronie. Jaką masz sygnaturę wersji oprogramowania?

Dodano po 1 [minuty]:

MULTIHYDRO napisał:
    Pompy meeting to typowy chinol.

Nie polecam, widziałem taką co wymagała 7m3/h w CO małego domku!!! Skraplacz to dwie zlutowane rury!
    MULTIHYDRO
    Poziom 2  
    kkk6969 napisał:
    PC przerobiona z klimy na powietrze woda i zasilająca bufor jak się uruchamia i powoli wchodzi na obroty to we wzierniku trochę bąbluje, lecz po kilku minutach jak się układ ustabilizuje i wejdzie na powyżej 50% mocy we wzierniku sam płyn.
    Pc jak chodzi na pół mocy lub więcej to jest ok - tj we wzierniku na rurze ssawnej sam płyn i cop chwilowy wysoki wg ciepłomierza i licznika energii ok 3-4 przy temperaturze wody w co 45 stopni i na dworze 11 stopni.
    Po pewnym czasie jak pc już nabije temperaturę i zchodzi z mocy na tzw podtrzymanie (pracuje ok 20-30% mocy) to wzierniku zaczyna bąblować i cop spada do około 2-2,2. Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

pc grzeje ok jeżeli chodzi o moc -jak włączę na maksa to ciepłomierz wskazuje 11 kw. W klimie zawór rozprężny elektroniczny.
    Przeróbka z klimy AOYZ24LBT-ZEW, AWYZ24LBC-WEW. Wymiennik Wymiennik płytowy D55L-H-30 021H3597 powierzchnia wymiennika: 1,65 m2, pojemność około 0,8l x2. Czynnik 410a. czynnika w oryginale 1,9l, po przeróbce wlane 2,3l. I po pierwszym uruchomieniu na początku bąble a jak weszła na obroty to brak bąbli we wzierniku. Dalej jak na początku.
    Pomożecie ?

Powiedziałbym ze nie ma skraplania czyli zbyt mały przepływ wody lub zbyt mała różnica temperatury a po drugie to chyba taki masz algorytm w klimatyzator na który pewnie nie masz wplywu
    andrzejkm
    Poziom 17  
    michcior napisał:

Skąd go wytrzasnąłeś? Nie chcą tego sprzedawać, nawet nie maja w ofercie na stronie. Jaką masz sygnaturę wersji oprogramowania?

v6.00
    Dogadałem się z kimś kto mi go odsprzedał (nówka).
    A czemu nie chcą go sprzedawać? Taki tragiczny? Właśnie się w nim szkole tak ogólnie na sucho na stole..
    kkk6969
    Poziom 14  
    MULTIHYDRO napisał:
    kkk6969 napisał:

Pomożecie ?

Powiedziałbym ze nie ma skraplania czyli zbyt mały przepływ wody lub zbyt mała różnica temperatury a po drugie to chyba taki masz algorytm w klimatyzator na który pewnie nie masz wplywu

Przepływ w co 1,4m3/h. Różnica temperatury freon/woda co to około 2-3 stopnie Przy dużej mocy klimy we wzierniku ciecz więc odbiór jest.
    Na forum klimatyzacji pisali że taki objaw może być przy zagiętej rurce cieczowej. Wyrzucę dochładzacz cieczy(3,5m rurki cieczowej zwiniętej w rulonik 5cm) i obaczę czy to jest przyczyna - może tam jest przytłumiony przepływ?
    MULTIHYDRO
    Poziom 2  
    Jako sterownik to z firmy Tech się sprawdzają. I serwisem nie ma problemu
    michcior
    Poziom 30  
    MULTIHYDRO napisał:
    Jako sterownik to z firmy Tech się sprawdzają. I serwisem nie ma problemu
    Nice Try!
    andrzejkm napisał:
    v6.00
    Dogadałem się z kimś kto mi go odsprzedał (nówka).
    A czemu nie chcą go sprzedawać? Taki tragiczny? Właśnie się w nim szkole tak ogólnie na sucho na stole..

Wręcz przeciwnie. Nie chcą chyba bo maja jakieś umowy z kluczowymi klientami. Jakieś algorytmy czy coś. Generalnie, w odróżnieniu od "wiodącej" marki robią rzeczy dobrze działające choć mniej wizualnie piękne. Już kiedyś pisałem, że zrobili EZR-a ale pewnie też nie ma go w sklepie.
    Musiałem rozpracować ich magistralę, zrobiłem moduł C14-MODBUS bo gdzieś na produkcji mieli ich chillery.
    dkkdarch
    Poziom 17  
    Mają w ofercie ale cena powaliła mnie na kolana.
    morzedzungli
    Poziom 14  
    Witam serdecznie,

Mam pytanie ponieważ mogę kupić pompę ciepła waterkotte glikol-woda ale chciałbym aby dz była woda, i tu mam pytanie, ponieważ na tabliczce znamionowej jest podana wartość ciśnienia 2,5 b o ile na glikolu uzyskanie takiego ciśnienia nie sprawia problemu o tyle na wodzie musiałbym dławić zrzut a t bez sensu. Pytanie brzmi: czy pompa będzie pracowała na mniejszym ciśnieniu niż podane na tabliczce?
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
    manio123
    Poziom 34  
    To ciśnienie maksymalne wody i oczywiście może być dowolnie niskie np. 0,25 bara. Z wodą jako dolnym źródłem są za to różne inne poważne problemy , doczytaj bo wątek wody był tu szeroko omawiany. Zbadaj koniecznie wodę z której masz zamiar korzystać . To zdecydowanie najsłabszy element Twojego pomysłu.
    andrzejkm
    Poziom 17  
    Chciałem się zapytać o pierwsze napełnienie układu. Zamknąłem tematy napełnienia DZ i GZ. Przy czym w DZ jest jeszcze tylko destylowana woda, jej temperatura oscyluje w okolicach 10oC. Glikolu jeszcze nie dolewałem. Do "szczęścia" zostało mi napełnienie układu czynnikiem (R290). Mam zamiar najpierw zalać układ czynnikiem, gdzieś tak z 500g, włączyć sprężarkę, obserwować co się będzie działo głównie w oczku i na "niskim" manometrze + natężenie prądu. No i tu pytanie (nie wiem czy dobrze myślę) jak uruchamia się układ na mniejszej niż potrzeba ilości czynnika to w parowniku jest wyższe przegrzanie i temperatura jest w nim wyższa czy niższa, bo z drugiej strony mniejsza ilość czynnika to niższe ciśnienie w parowniku (sprężarka wysysając więcej niż TZR podaje obniża temperaturę w prawniku czyli temperatura spada). Pytam, bo nie chcę przymrozić wymiennika i wody w nim.
    manio123
    Poziom 34  
    Napełnij DZ glikolem bo jesteś na prostej drodze do zniszczenia parownika, a więc i pompy ciepła. Dopiero jak będziesz miał glikol , możesz robić jakieś eksperymenty. Ja dasz tak mało czynnika to sprężarkę wyłączy presostat i nie zdążysz niczego zobaczyć. Możesz też uszkodzić silnik . Za mało czynnika to niska temperatura parowania ( TZR oblodzony) i duże przegrzanie ( bardzo gorący tłoczny sprężarki). Nie wiem co chcesz zbadać, ale nie idź tą drogą. Poproś lepiej chłodziarza o pomoc w napełnieniu , będzie wiedział czego nie wolno.
    revolt2
    Poziom 17  
    Witam,
    Pytanie za 100 pt,
    zestaw meeting na 380W jak system w spoczynku to temperatury CWU są w normie i odczyty poprawne , natomiast kiedy załączają się poszczególne elementy układu tj. obciążenie w postaci poboru prądu dzieje się cyrki z odczytami temperatur skaczą co i o 8-5-10 stopni,

ma ktoś jakiś pomysł ?
    kkk6969
    Poziom 14  
    Rozpisz szerzej i dokładniej bo nie wiadomo o co chodzi?
    Sam przeczytaj i spróbuj zrozumieć co napisałeś?
    revolt2
    Poziom 17  
    kkk6969 napisał:
    Rozpisz szerzej i dokładniej bo nie wiadomo o co chodzi?
    Sam przeczytaj i spróbuj zrozumieć co napisałeś?

chwila dojdę do domu ;DDD

cieszę się , że ktoś wyraża chęci na pomoc ..

Dodano po 56 [minuty]:

tak to wygląda ,

odczyty z czujników temperatur mają bardzo duże wahania jak pompa się załącza , jak w spoczynku stan IDLE , wszystko wygląda na ok.
    tak wygląda PCB sterowania.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innymPompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
    kynia13
    Poziom 13  
    Jest to nowa instalacja elektryczna i CO? w nowym domu czy w remontowanym? Jest to awaria, to znaczy było dobrze i się pogorszyło? Czy od samego montażu jest tak samo?

Wygląda na zakłócenia polem elektromagnetycznym. Jak masz położony przewód zasilający sprężarkę względem płytki i przewodów od czujników? Jeśli idą w jakimś odcinku blisko siebie i równolegle to spróbuj je odsunąć. Mogą się krzyżować to ma mniejszy wpływ na zakłócenia.

Może też być uszkodzona sama płytka sterownika.

Kolejna rzecz to sprawdź czy masz dobrze poskręcane przewody na przyłączach (te siłowe).

Meeting kupiony u producenta czy u polskiego przedstawiciela?
    klimek1974
    Poziom 15  
    Witam
    Bede sie zabieral do montowania zbiornika cieplej wody uzytkowej.
    Wlasnie przegladlem strone acv. Jaki dobrac wymiar wymiennika na 4 osoby w domu pompa z zr34 compland.
    Czy ktos jest w posiadaniu albo montuje i ma doswiadczenie

https://www.acv.com/pl/customer/technology/VYv5jyMAACQAgk0S/wymienniki-ciep%C5%82ej-wody

Z gory dziekuje