Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 29 Nov 2017 23:26 1550817 7615
Metalwork
 • #6241
  revolt2
  Level 17  
  klimek1974 wrote:
  Witam
  Bede sie zabieral do montowania zbiornika cieplej wody uzytkowej.
  Wlasnie przegladlem strone acv. Jaki dobrac wymiar wymiennika na 4 osoby w domu pompa z zr34 compland.
  Czy ktos jest w posiadaniu albo montuje i ma doswiadczenie

  https://www.acv.com/pl/customer/technology/VYv5jyMAACQAgk0S/wymienniki-ciep%C5%82ej-wody

  Z gory dziekuje


  masz do przestudiowania kilka punktów w zależności skąd bierzesz zbiornik.
  Najlepiej zapłać za projekt (w nim uwzględniona będzie cała instalacja z doborem odpowiednich zbiorników czy to na wodę czy na glikol jako czynnik jeszcze do zbiorników bardzo ważny jest parametr wężownicy, nie pamiętam jak go się fachowo nazywa).
 • Metalwork
 • #6242
  idepopizze
  Level 33  
  @klimek1974
  Przyjmuje się w jakichś normach 50l dziennie na osobę więc minimalny zbiornik to 200l.
  Ja mam podobną liczbę osób w domu i mam 300L - sądzę, że to jest optymalne (ale to pod moje domowe potrzeby). Możesz też mieć w domu pralkę z podłączeniem ciepłej wody, czy też zmywarkę. Tutaj oszacuj sobie ile ci praktycznie idzie, bądź będzie szło bo coś tam planujesz dokupić.
  Zależnie od tego jak masz zamiar grzać tak dobierasz wężownice. Jeżeli tylko pompą to szukasz zasobnika z dużą długą wężownicą. Jeżeli masz jakieś solary albo awaryjny kocioł o którym nic nie wspominasz to wtedy też pasuje pod to osobna wężownica.
  To takie ogólny wytyczne.
 • #6244
  andrzejkm
  Level 17  
  Cześć Klimek1974, mam podobną sytuacje do Twojej, rodzina mniej więcej 4-osobowa, PC ok. 8KW. Przydałby się zbiornik w zbiorniku. Myślałem też o używanej kwasówce ze Szwecji. Trafiają się stamtąd zasobniki ze stali kwasoodpornej z dodatkiem molibdenu i tytanu. W Polsce też są chyba Chełchowskiego - ale nowe, a więc cena.. :(
  Odnośnie zbiornika w zbiorniku moglibyśmy się zebrać i zorganizować transport z Czech czegoś takie:
  https://www.topenilevne.cz/drazice-nado-500-200-v1-p4846/
  Koszt brutto wraz z izolacją to około 2300-2400 zł tylko, że dochodzi transport. Jestem w kontakcie emailowym z jednym ze sklepów w Czechach tuż przy granicy z Polską, która ma ten zasobnik w ofercie, są tutaj https://www.google.com/maps/@50.5762672,15.96...4!1ssDqP-cQqvGq2H0cso_klFA!2e0!7i13312!8i6656

  Może jakbyśmy się we dwóch wzięli i zorganizowali transport pół na pół to wyszłoby całkiem nieźle.
 • #6245
  bodziopl
  Level 24  
  Wszystko schodzi na psy! Kiedyś był ACV E300 miał "synka" 160l i średnicę <600 mm. z własnego doświadczenia: starcza "na styk" dla 5 osób (w tym trzy żeńskie). Ogólnie: ACV im wyższy tym lepszy! a objętość c.w.u. dostosować do wydatku. Czasami z braku miejsca bateriowałem dwa zbiorniki pamiętając o zapewnieniu równych przepływów zarówno c.o. jak i c.w.u. . Jeżeli jest dużo miejsca można rozpatrzyć NADO (tańsze)
 • #6246
  andrzejkm
  Level 17  
  Dziś po wielu bojach z tworzeniem DZ i GZ ostatecznie domknąłem temat skończenia i uruchomienia PC.
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  No... obudowy jeszcze nie ma ale i na nią przyjdzie czas. Dla przypomnienia:
  Sprężarka Copeland ZH21
  Wymienniki WTK P7-20 i P7-24
  Zawór rozprężny Danfoss Tube - 8 dla R290.
  Presostaty EXowe Danfoss KP1E i KP7EB
  Filtr + wziernik
  Wszystkim zarządza sterownik Compit R470 (z nim mam pewien kłopot ale o tym na sam koniec).
  GZ - ok 154mkw podłgówki + Pompa Yonos pico 1-6/25
  DZ - 3x200m PE32 liniowo w glinie i kurzawce + 25% glikolu etylenowego + (do smaku) 10l alkoholu izpopropylowego + Pompa Yonos Pico 1-8/30.
  Poniżej wyniki z kilkudziesięciu minut pracy PC.
  Uruchomienie i pierwsze pomiary zrobiłem na okołu 500g czynnika (dobrowolnie więcej nie weszło). W oczku ostro bomblowało:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Po stopniowym dodawaniu (po stronie ssącej) propanu już jako gazu (nie cieczy) w oczku przestało bomblować, poczekałem chwilkę dodałem jeszcze z parę gramów i po wyczekaniu wyniki przedstawiają się jak niżej:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Przepraszam, za nieco chaotyczne nazewnictwo dallasów ale jak się na szybko robi to tak jest..
  Dla powyższych temperatur ciśnienie parowania i skraplania kształtuje się tak:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

  Odnośnie poboru prądu, przy bomblowaniu we wzierniku prąd wynosił ok. 2,45 - 2,55A. Po dopełnieniu i uciszeniu się oczka prąd przy podanych powyżej temperaturach kształtuje się na poziomie około 2,68A.
  Temperatura dołu sprężarki:
  Jeśli chodzi o jej górę to widać to wyżej na "Skraplacz tłoczenie" natomiast dół sprężarki i gdzieś tak mniej więcej jej środek wyglądają tak:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Czy to są prawidłowe temperatury?
  Jeszcze jedno może dość banalne pytanie o odgłos pracy sprężarki. W zasadzie to jest to pierwsza w życiu sprężarka copelanda, którą osłuchuję. Czy taka praca jak słychać jest prawidłowa:
  https://drive.google.com/file/d/1WzkRw3ZRw1c_EJcKnyRu96bZSo7xvN2o/view?usp=sharing ?

  No i na koniec ostatni temat z którym mam problem to ten nieszczęsny sterownik. Co jakiś czas włącza się w nim funkcja "odmrażanie". Zielonego pojęcia nie mam jak to zmienić. Niby wszystko poustawiałem jak dla gruntowej pompy ciepła, a mimo to funkcja ta co jakieś 40 min złącza się powodując wyłączenie się sprężarki na kilka minut i ponowne jej włączenie. Jutro ponownie jadę na budowę i będę
  jeszcze kombinował z ustawienia, bo nie może tak być, że sprężarka będzie się wyłączała i załączała 15 razy na dzień. Sięgnąłem nawet do instrukcji ale w niej ani słowa o funkcjach odmrażania.
 • #6248
  bodziopl
  Level 24  
  Ze sterownikami jest tak: trudno kupić gotowy dobry i tani, już nawet myślałem, żeby zaprzyjaźnić się z kimś od Arduino i zrobić coś fajnego i w "open" za ~1/2 ceny i to łącznie z kolorowym dotykowym i sterownikiem silnika krokowego EZR ??? (z tabelą dla: R290, R600, R407, R410, ...) ????
 • Metalwork
 • #6249
  Wlodek22
  Level 30  
  Kolory i dotyki, łatwiej i taniej zrobić przez stronę www lub apkę dla androida (tel, tablet), a ot obsługa EZR to było by COŚ!
  Dało by się taką funkcjonalność zaadoptować do Quotka? Pytanie do Piotra.
 • #6250
  michcior
  Level 30  
  Właśnie na czymś takim pracuję, przeniosłem swoją starą konstrukcję sterownika "swobodnie programowalnego" na PC/RPI czy co tam kto woli. Do tego moduł wykonawczy:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Jak by byli chętni na eksperymenty, a może do programowania, to można będzie niedługo coś uruchamiać. Nie mam natomiast wiedzy odnośnie EZR, sprzęt to nie kłopot tylko algorytmy by się przydały.
  A kolorowe wyświetlacze wtedy to żaden kłopot, jak widać z linku poniżej, za 200zł brutto/detal można mieć 5" dotyk pojemnościowy razem z minikomputerem.

  Oczywiście open-hardware, open-source :)
 • #6251
  andrzejkm
  Level 17  
  Wlodek22 wrote:
  Kolory i dotyki, łatwiej i taniej zrobić przez stronę www lub apkę dla androida (tel, tablet)
  Uważam, że to dobry kierunek. Tę część hardware'u sterownika czyli tzw Panel dotykowy każdy ma w domu i to w nadmiarze, mam na myśli właśnie komórki, tablety czy laptopy.

  Chciałem jeszcze ponowić moje wcześniejsze pytanie. Czy ta moja sprężarka ma prawidłowe odgłosy pracy (wrzuciłem na YT krótki filmik) i temperaturę dołu? . Pytam, bo nie raz była mowa o dzwonieniu sprężarki podczas jej zalewania. Ta moja właśnie tak pracuje chociaż ktoś z Was tutaj na forum kiedyś mówił, że Copelandy Scrolle tak mają. Zauważyłem też, że gdy na chwilę wyłączyłem pompę GZ, a ciśnienie tłoczenia nieznacznie wzrosło to i sprężarka zrobiła się cichsza.
 • #6252
  bodziopl
  Level 24  
  Scrolle copyland są głośne, ZH są głośniejsze od starych ZR, na propanie powinno być ciszej?, temperatury obudy sprężarki nie są aż tak ważne, jak przegrzanie przed sprężarką (Temp zmierzona - Temp. z ciśnienia). Ono powinno być ~7K, można próbować zejść niżej, ale nie niżej niż 4K! (3K dla EZR). Być też może, że dla tej konkretnej aplikacji przegrzanie musi być wyższe? Odgłos zalewania sprężarki (dzwonienie) to jest tak, jakby nawalać ostro młotkiem po szynie kolejowej! Te scrolle nawet to znoszą, ale bez przesady (10 - 15 min tak, ale godzina to za dużo). Jak na początku pracy sprężarka leciutko "przydzwoni" zanim się TZR nie ustawi, no to może być!
 • #6253
  andrzejkm
  Level 17  
  Dzięki, myślę że u mnie aż tak to nie nawala. Bardziej nazwałbym to takim metalicznym cykaniem. Odnośnie przegrzania jak patrzyłem wczoraj na termometr i manometr to po 4h pracy na manometrze pokazywało gdzieś tak 3,7bara (czyli 0oC), a na wyjściu z parownika 5 - 5,25oC no to chyba prawidłowo.

  Jak szybko w oczku powinno się uciszyć bomblowanie po uruchomieniu PC? U mnie zajmuje to około 15-20min. Po tym czasie jest już tylko ciecz. Zastanawiałem się czy nie dodać czynnika ale nie wiem czy dobrze myślę, bo jeśli GZ jest jeszcze dość chłodne to rozumiem, że w skraplaczu znajduje się aktualnie więcej cieczy czynnika niż gdy GZ będzie cieplejsze? Poniekąd zgadzałoby się, bo wczoraj niebawem po uruchomieniu PC wyłączyłem na chwile pompę GZ, a w oczku od razu zrobiła się ciecz - bąble zniknęły. Po włączeniu pompy GZ znowu pojawiły się bąble i tak aż do ostatecznego ustabilizowania.

  Poza tym już na stabilnej pracy PC na próbę odłączyłem na chwilę bańkę tzr od ssawnego, po chwili zaczęło bomblować. To chyba też prawidłowy objaw?
 • #6254
  bodziopl
  Level 24  
  To o ile rozumiem zapis przegrzanie ~5 K? . Można deelikatnie nawet podwyższyć, bo propan minimalnie reaguje spadkiem sprawności na duże przegrzanie! (A to co mierzy to ma błąd, więc może lepiej naprawdę "o włos" ale podwyższyć)
  {TZR też ma błąd i MUSI mieć błąd, bo to jest typu "P" regulator}
  A jak jest z temperaturą końca sprężania (mierzymy tuż na wylocie gorącej pary ze sprężarki, przy najmiższej Temp. DZ i najwyższej temp. odbioru). Temperatura końca sprężania na propanie jest stosunkowo niska (niższa niż dla R407C, R22, że o R717 nie wspomnieć) i jest to tego czynnika kapitalną zaletą (mała destrukcja oleju, długowieczność sprężarki)
  (dod.) Z dopełnianiem R290 zalecałbym duużą ostrożność, on naprawdę jest czuły na przepełnienie ! Tu także pewnym wskaźnikiem jest Temp. końca sprężania - za wysoka -> może za mało czynnika? (albo duże przegrzanie, ... )
 • #6255
  andrzejkm
  Level 17  
  bodziopl wrote:
  To o ile rozumiem zapis przegrzanie ~5 K? . Można deelikatnie nawet podwyższyć
  Tak, aktualnie jest mnie więcej 5K +/- 0,5K. Temperatura końca sprężania przy temp DZ ~6/3, GZ ~19/15, temperaturze skraplania ok 32oC (11bar) waha się w okolicach 48-50oC. Sprawdzę dokładniej przy wyższe temp GZ, a szczególnie po podłączeniu zasobnika, którego jeszcze nie kupiłem..
  A tak na marginesie dla takiej sprężarki i tego czynnika na ile ustawić górny presostat? Aktualnie ustawiłem o ile dobrze pamiętam na około 20 bar. To nie za dużo?
 • #6256
  bodziopl
  Level 24  
  W tej chwili jest: wysoka Tdz -> oogromna moc, pewnie dlatego tak duża różnica na skraplaczu (13 K ? a powinno być maks. 5K). Doprowadzić do bardziej typowych temperatur i dopiero zacząć analizować! Tdz (-5 st.C do +5 st.C), Tgz (30 st.C do 50 st.C).
  Aha:
  Temp. końca sprężania: na króccu sprężarki (HP)
  Temp. skraplania: gdzieś tam w wymienniku gdzie jest przemiana fazowa (ale mierzymy za pomocą ciśnienia)
  Dochłodzenie: różnica Temp. skr. a temperaturą przed TZR (im większe, tym lepiej!)

  Temp parowania (Temp. przemiany fazowej w parowniku (mierzymy ciśnienie)
  Przegrzanie: różnica między Temp. na wlocie do sprężarki, a Temp. parowania (ma być te ~7 K , ale pracuję nad tym, żeby było możliwe mniej!!)
 • #6257
  andrzejkm
  Level 17  
  Tak właśnie na razie planuję niczego nie ruszać do póki temperatury nie zrobią się "typowe".

  A teraz muszę to napisać, bo chciałem to zrobić wiele lat temu:
  Chciałem wszystkim bardzo serdecznie podziękować za pomoc, cierpliwość i dobrą radę, którą nie raz od Was otrzymałem na przestrzeni ponad 4,5 roku :) Cieszę się ogromnie, bo początkowo małe marzenie, które zapączkowało w głowie w marcu 2013 roku poprzez przypadkowe czytanie tego wątku zaowocowało tym co mi dziś działa w kotłowni :)
  Szczególne podziękowania dla (alfabetycznie ;)):
  bodziopl, elektryk2000, jack63, klimek1974, manio123, michcior, P.Obelix, przemeksternal , Sawek101, Wlodek22 no i dla samej Elektrody - że jest ;) i innym, którzy także przyczynili się do powstania mojej konstrukcji :)
  Wszystkim, którzy się wahają życzę więcej wiary w siebie i podjęcia się konstruowania w domowych zaciszach
  ..
  Ok, mam nadzieję, że Mod mnie nie popędzi ;) - Koniec off topic..
 • #6258
  bodziopl
  Level 24  
  Ot się zdarzyło: sam nie wiedziałem, a doradziłem (to tak jak doradcy Rządu ;) ), to cieszę się 2x. Jedno chciałem dodać: R290 w pewnych warunkach wybucha i proszę naprawdę tego nie lekceważyć!!!
 • #6259
  michcior
  Level 30  
  andrzejkm wrote:
  Kolory i dotyki, łatwiej i taniej zrobić przez stronę www lub apkę dla androida (tel, tablet)
  Uważam, że to dobry kierunek. Tę część hardware'u sterownika czyli tzw Panel dotykowy każdy ma w domu i to w nadmiarze, mam na myśli właśnie komórki, tablety czy laptopy.

  Dokładnie tak samo myślę, tylko jakieś 50% klientów chce mieć coś na ścianie. Dlatego moja odpowiedź to aplikacja przeglądarkowa. Zrobiłem już ich kilka i jest to idealne rozwiązanie. To jest strona, tylko że głównie w grafice wektorowej, animowana (z bajerami). Ten sam kod na ścianie, na telewizorze, w komórce i internecie. Coś takiego np:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Do modułu wykonawczego wystarczy Nano Pi Neo http://www.nanopi.org/NanoPi-NEO_Feature.html za 60zł, albo Malinka czy inne coś z wyświetlaczem, wtedy jest na ścianę/obudowę.
 • #6260
  andrzejkm
  Level 17  
  michcior to jest tylko "view only" tak? czy można tym także sterować konfiguracją modułu wykonawczego? Ten interfejs rozumiem pobiera dane z modułu wykonawczego "po" C14?
  qrcze właśnie zorientowałem się po Twoim interfejsie co z resztą jeszcze przed chwilą sprawdziłem w instrukcji do R470, że pomyliłem się i w złe miejsce zamontowałem u siebie w PC czujnik "freon" - dałem go na tłocznej zamiast na ssanie.. :crazyeyes:
  Musze czem prędzej zmienić. Odziwo PC działa, ciekawe jaki to ma wpływ na "przemyślenia" sterownika..

  Update:
  Wczoraj poważyłem butelki od propanu i Zakładając że w kazdej z nich bylo tyle czynnika ile napisano na opakowaniu czyli 370g to wyszło, że w PC siedzi mi teraz 702g.
 • #6261
  bodziopl
  Level 24  
  702 g - wydaje się sensowne powinno być między 1/3 a 1/2 ładunku R407C (R407C dla tych wymienników to pewnie ~1800 g)
 • #6262
  Wlodek22
  Level 30  
  Moim zdaniem z tą deltą 13K jest coś nie tak i nie zrzucał bym tego na "dużą moc". Z jakiegoś powodu skraplacz nie pracuje jak powinien. Nie podoba mi się ten ogromny regeneracyjny, będziesz przez niego miał kłopoty z Tks i nie wiem czy obecne problemy z deltą też nie są z jego powodu. Może gdzieś rurka się zagniotła lub przesuneła w trójniku przy lutowaniu i teraz tłumi przepływ ciekłego czynnika. Teraz syfonowanie. Zwróć uwagę jaka drogę musi pokonać ciekły czynnik by trafić do Tzr. Czynnik nie przepływa wg metody fifo, może być tak, że cały skraplacz jest wypełniony czynnikiem właśnie przez ten syfon.
 • #6263
  bodziopl
  Level 24  
  13 K - nie wiemy dokładnie gdzie i jak mierzone, dla dobrego skraplacza temperatura czynnika (cieczy) na wylocie powinna =~temp. zasilania GZ. ? Dla tych wymienników powinno tak być ~~.
 • #6264
  andrzejkm
  Level 17  
  aktualnie po ok 2h pracy wygląda to tak:
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
  Dziś już ciśnień nie mierzyłem ale pewnie ciśnienie skraplania nieznacznie wzrosło zakładam, że do około 11,5 bara (patrząc na Tks, dane z Coolselector2 i moje wcześniej obserwacje PC). Odnośnie skraplacza i jego temperatury to ta strona gdzie wchodzi gorący gaz, na samej górze jest gorąca ale już 20-22 cm niżej ma mniej więcej tyle co "Skraplacz ciecz".
 • #6265
  jack63
  Level 43  
  andrzejkm wrote:
  Odnośnie skraplacza i jego temperatury to ta strona gdzie wchodzi gorący gaz, na samej górze jest gorąca ale już 20-22 cm niżej ma mniej więcej tyle co "Skraplacz ciecz".

  Odkryłeś Amerykę. :D W każdym opracowaniu z chłodnictwa jest napisane, iż początek skraplacza jest tzw. preheaterem. Odbira ciepło sprężania aby temp gazu mogła się obniżyć poniżej krytycznej i gaz mógł się skroplić. Dlatego np. czujniki temp regulatorów ciśnienia skraplania klimatyzatorów umieszcza się " za trzecim kolankiem" .
 • #6266
  bodziopl
  Level 24  
  Na glikolu jest O.K. proponuję nieco przykręcić (zakręcić) część obwodów GZ, żeby chwilowo podnieść temp. skraplania (za mała, to też źle). Tskr. =~30st.C
 • #6267
  andrzejkm
  Level 17  
  Panie jack63 proszę się tu nie naśmiewać :D
  jack63 wrote:
  Odkryłeś Amerykę.
  Nie masz pojęcia jaką sprawia mi to czasem przyjemność ;)
  jack63 wrote:
  W każdym opracowaniu z chłodnictwa jest napisane, iż początek skraplacza jest tzw. preheaterem.
  Przeczytałem:
  1. TECHNIKA CHŁODNICZA. PORADNIK - prof. Butrymowicz
  2. Poradnik domowe i handlowe urządzenia chłodnicze
  3. Technika Chłodnicza Poradnik tom I
  4. Technika Chłodnicza Poradnik tom II
  5. Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła
  Ze wszystkich (może oprócz ostatniej pozycji) "zrozumiałem ze zrozumieniem" mniej niż z pomacania i obmierzenia wymienników, rurek, sprężarki, TZR, pokręcenia pompami GZ, DZ :D
  bodziopl wrote:
  proponuję nieco przykręcić (zakręcić) część obwodów GZ, żeby chwilowo podnieść temp. skraplania (za mała, to też źle). Tskr. =~30st.C
  Czy takie spore dochłodzenie szkodzi w jakiś sposób PC? Jeśli nie to dociągnę jakoś do podniesienia temperatury w domu, bo jest pilna potrzeba osuszania/wygrzewania budynku (stoją już meble kuchenne -> wilgoć), a później pomyślę o jakieś modyfikacji.
  Dla rozwiania gdybań na temat COP postanowiłem wejść w to:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3327502.html
 • #6270
  andrzejkm
  Level 17  
  Bodziopl pewnie chodzi o tę wypowiedź: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16684404#16684404 Tylko jakoś nie mogę sobie wyobrazić u siebie braku oleju w sprężarce z powodu sporego dochłodzenia. Tzn, że olej zostaje w skraplaczu czy jak to jest?
  W każdym razie odetnę dziś część podłogówki (czyli jakieś 85mkw) a zostawię parter gdzieś tak 54mkw i zobaczę co będzie.