Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 09 Sty 2018 09:30 1342938 6685
  • #6361 09 Sty 2018 09:30
    bodziopl
    Poziom 23  

Bezpośredniego dowodu nie mam, ale w tym samym 2005 r.(Chyba w 2006 r. -dod.) zrobiłem jeszcze 3 PCi na ZR w identycznych układach, podobnie pracujących? Jasne jest, że będę unikał Bristola (co nie jest trudne, bo już dawno fabrykę Danfoss'owi sprzedali)

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #6362 09 Sty 2018 12:37
    dkkdarch
    Poziom 17  

Akurat ja ją przechwyciłem :spoko:
    Materiały na PC dla mojej córki.Wymienniki 24płyty skraplacz i 30 płyt parownik z podłączeniami 1".Sprężarka Bristol w zasadzie nie do użytku dla mnie ale pewnie jest sprawna.
    .Czujnik przepływu na DZ. Grzanie było oparte na wężownicy miedzianej wewnątrz zbiornika .Obieg grzania otwierał elektrozawór przez skraplacz a drugi elektrozawór otwierał obieg freonowy grzania cwu. Sterownik Frisko RX910 Multico z czujnikami .
    Mam tylko jeden problem a mianowicie brak hasła do menu serwisanta.W nowszych MR208 było hasło 1410 a tu nie pasuje.Poza tym sterownik ma dodatkową taśmę na wejścia do sygnałów przepływu,presostatu i czujnika kontroli faz.Dzwoniłem do Frisco ale twierdzą że ktoś kupił sterownik i sam go zaprogramował.
    Nie ma żadnej tabliczki znamionowej.
    Mam może ktoś pomysł jak go odblokować?

• #6363 12 Sty 2018 14:22
    Ferdynand
    Poziom 13  

Szukam zasobnika cwu do pompy ciepła 8KW o pojemności 200..300L ale co bardzo ważne średnica zewnętrzna z ociepleniem 60cm. Co znalazłem to Lemet 26.200SE powierzchnia wężownicy 1.9m2, pojemność 200L. Czy taka mała powierzchnia nie będzie zbyt mała do mocy pompy ciepła ? Czy znacie inne zasobniki ?

• #6364 12 Sty 2018 17:02
    dkkdarch
    Poziom 17  

Za mała .Przerabiałem u mnie ten temat i nagrzewało do 34* i pompa taktowała.Wywaliłem wężownicę i wstawiłem zbiornik wykonany z kega.Przy 50*C wyłączenia pompy uzyskuję wodę w zbiorniku na poziomie 47*C .Szkoda kasy na takie rozwiązanie z małą wężownicą.
    Lepiej poszukaj jakiegoś wissmana 200l za 1200-1300pln kup kega na złomie za 150pln i daj do jakiegoś spawacza co spawa tigiem.

• #6365 12 Sty 2018 17:27
    Ride
    Poziom 16  

Ferdynand
    Skoro max. średnica to tylko 60cm, to tak na szybko wyszukane ("Bojler pionowy z dwoma wężownicami"):
    Lemet 250l/0,9m²+1,3m²/1890zł.
    Lemet 300l SLIM/1m²+1,4m²/1990zł.
    Jaka max. temperatura na wyjściu tej PC?

Ten wygląda interesująco (może komuś się przyda), niestety średnica 70cm:
    "Zasobnik emaliowany do pomp ciepła" WEBER WS 15 300/wężownica 3,4m²/1940zł.

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #6366 12 Sty 2018 18:46
    Ferdynand
    Poziom 13  

Max temperatura na wyjściu z PC przy grzaniu CWU to 50'C. Niestety zasobnik musi być wymieniony zamiast poziomego z płaszczem 100L. Ten znajduje się na strychu i tam przez schody strychowe trzeba wtargać nowy zasobnik. Stąd ograniczenie średnicy bo taki jest otwór na strych. Czy jest jakaś mamka szczupła ?

• #6368 12 Sty 2018 21:14
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Ferdynand napisał:
    Czy jest jakaś mamka szczupła ?

Zadaj to pytanie na portalu randkowym ;)

• #6369 13 Sty 2018 12:17
    Ride
    Poziom 16  

Ferdynand
    Kombinować można na wiele sposobów, ale gdybym musiał zdecydować o wyborze (uwzględniając ograniczenia, o których pisałeś), to chyba bym wybrał opcję 300l/2,4m² + grzałka (grzałka z termostatem + zegar sterujący) dogrzewająca o brakujące kilka stopni.
    Poszukaj, może znajdziesz jeszcze jakiś zbiornik z większą powierzchnią wężownicy.

Przykładowa różnica pomiędzy wyjściem skraplacza/temperaturą wody w zbiorniku to 10°C dla gruntówki 9kW i wężownicy 2,3m² (podana przez jednego z użytkowników).

• #6370 15 Sty 2018 18:27
    dansing
    Poziom 3  

Witam wszystkich forumowiczów - to mój pierwszy post .Z góry przepraszam jeżeli pytam w nieodpowiednim dziale. Planuję w tym roku budowę domu ok.200m2 p.u.(aktualnie jestem w fazie projektowania), i nurtuje mnie wybór systemu c.o. i c.w.u. .Zrobiłem badania geologiczne (4 odwierty na 5 m. głębokości) i proszę szanownych ekspertów o ocenę gruntu jako dolne źródło do pompy ciepła.

CHARAKTERYSTYKA GEOLOGICZNA I GEOTECHNICZNA
    PODŁOŻA
    Dokumentowany teren stanowi taras nadzalewowy leżący w obrębie Doliny Środkowej Wisły
    makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej. Grunty zalegające w podłożu, według literatury [5],
    zbudowane są z piasków eolicznych (eQ) oraz mad mułkowato-ilastych (ciężkich) tarasu
    nadzalewowego Wisły (mac
    fQh
    n) na piaskach rzecznych różnoziarnistych tarasu praskiego (fQp4
    III).
    Ocenę geotechnicznych warunków posadowienia dla projektowanego obiektu wykonano
    dzieląc grunty występujące w podłożu na warstwy geotechniczne biorąc pod uwagę ich genezę,
    rodzaj oraz stan w jakim się znajdują, zgodnie z normą PN-86/B-02480.
    W podłożu wydzielono następujące warstwy:
    • Do warstwy pierwszej (I) zaliczono grunty mineralno-organiczne, tworzące glebę i
    poziom próchniczy, oraz grunty nasypowe związane z zagospodarowaniem terenu
    których występowanie stwierdzono do głębokości 0,2÷1,6m p.p.t. Grunty te należy
    traktować jako niebudowlane i usunąć pod obrysem inwestycji.
    • Do warstwy drugiej (II) zaliczono grunty mineralne niespoiste pochodzenia rzecznego,
    wykształcone w postaci piasków różnoziarnistych, mało wilgotne, wilgotne i nawodnione.
    Wydzielono trzy podwarstwy różniące się miedzy sobą składem granulometrycznym,
    stopniem zagęszczenia, barwą oraz głębokością zalegania:
    Warstwę IIa stanowią piaski średnie, w stanie średnio zagęszczonym, o przyjętym
    uogólnionym stopniu zagęszczenia ID=0,50.
    Warstwę IIb stanowią piaski średnie, piaski średnie na pograniczu grubych, piaski grube
    w stanie średnio zagęszczonym, o przyjętym uogólnionym stopniu zagęszczenia ID=0,60.
    Warstwę IIc stanowią piaski średnie, w stanie średnio zagęszczonym, o przyjętym
    uogólnionym stopniu zagęszczenia ID=0,40.

WARUNKI HYDROGEOLOGICZNE
    W okresie wykonywania badań polowych, nawiercono swobodne zwierciadło wód
    gruntowych na głębokości 3,3m p.p.t. tj. na rzędnej 85,6m n.p.m.
    Stan wód gruntowych w momencie wykonywania wierceń szacuje się na średni. Poziom wód
    podziemnych może ulegać zmianom w zależności od pory roku i natężenia opadów. Ze
    względu na lokalizację na obszarze doliny Wisły, szacuje się iż zmiany poziomu wód gruntowych
    na badanym terenie mogą przekraczać ±1

• #6371 17 Sty 2018 14:59
    dansing
    Poziom 3  

Witam.
    Zapomniałem dodać że na działce mam studnie wierconą używaną do podlewania ogrodu, no i kusi mnie żeby wykorzystać wodę jako DZ.
    Dzisiaj przyjrzałem się bliżej tej studni i tak: rura około fi 40 w środku, głębokość 9 m., lustro wody na 3,3m, temperatura na dnie 9 stopni.Dodam jeszcze, że w studni jest rura ssawna od pompy i po wyciągnięciu na całej długości jest biały osad. No i teraz pytanie czy iść w tym kierunku czy wybić to sobie z głowy, i robić odwierty (DZ poziome odpada)?
    pozdrawiam

• #6372 17 Sty 2018 15:06
    michcior
    Poziom 30  

dansing napisał:
    No i teraz pytanie czy iść w tym kierunku czy wybić to sobie z głowy, i robić odwierty (DZ poziome odpada)?

Problemem nie jest zwykle skąd wziąć wodę tylko gdzie się jej pozbyć! To jest tak na oko 1.5-2m3 na godzinę!
    Potem są problemy z jej jakością, twardość chyba nie robi dużego kłopotu, raczej żelazo bo zamula wszystko po drodze a głownie to zamuli miejsce zrzutu.
    Też miałem taki dylemat. I w końcu mam 700mbr rur na piaszczystym gruncie bez grama wody powierzchniowej. Zaliczam 8 sezon bez problemów. Pompa ok 11kW

• #6373 17 Sty 2018 15:18
    dansing
    Poziom 3  

Dzięki michcior za odzew.Mam jeszcze pytanie czy idąc w tym kierunku w razie jakichś problemów ze zrzutem wody problematyczne będzie przejście na glikol bez wymiany pompy?

• #6375 17 Sty 2018 15:23
    reaven22
    Poziom 27  

dansing napisał:
    No i teraz pytanie czy iść w tym kierunku czy wybić to sobie z głowy, i robić odwierty (DZ poziome odpada)?
    pozdrawiam

Miałem PC na 2 studniach. Po 4 sezonach studnia zrzutowa przestała przyjmować wodę. Mimo że w wodzie nie było żelaza ani znaczących ilości wapienia.
    Obecnie kolejny 2 czy 3 sezon mam kolektory pionowe. Parametry temperaturowe nieco gorsze od studni ale jest spokojna głowa że ogrzewanie nie padnie 2h przed wigilią :)

• #6376 17 Sty 2018 15:37
    Kamil Barlak
    Poziom 2  

michcior napisał:
    dansing napisał:

Problemem nie jest zwykle skąd wziąć wodę tylko gdzie się jej pozbyć! To jest tak na oko 1.5-2m3 na godzinę!
    Potem są problemy z jej jakością, twardość chyba nie robi dużego kłopotu, raczej żelazo bo zamula wszystko po drodze a głownie to zamuli miejsce zrzutu.
    Też miałem taki dylemat. I w końcu mam 700mbr rur na piaszczystym gruncie bez grama wody powierzchniowej. Zaliczam 8 sezon bez problemów. Pompa ok 11kW

A skąd Ty wieszszanowny Panie, że ona ma ok 11 kW. Samo, że twierdzisz, iż ma ok 11kW już mówi, że nie wiesz dokładnie. Proszę o przedstawienie metodyki wyznaczani mocy. Jestem bardzo ciekawy jak to jest u Pana wyliczone. Pozdrawiam sedecznie.

• #6377 17 Sty 2018 15:44
    reaven22
    Poziom 27  

Kamil Barlak napisał:
    A skąd Ty wieszszanowny Panie, że ona ma ok 11 kW. Samo, że twierdzisz, iż ma ok 11kW już mówi, że nie wiesz dokładnie. Proszę o przedstawienie metodyki wyznaczani mocy. Jestem bardzo ciekawy jak to jest u Pana wyliczone. Pozdrawiam sedecznie.

Kolega michcior zapewne wie co pisze.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3327502

• #6378 17 Sty 2018 19:49
    michcior
    Poziom 30  

Dzięki @reaven22 :)

@Kamil Barlak
    Trochę promocji ;)

A propos pomiarów, wpadło mi ostatnio takie coś i będę to "obrabiał". Miał ktoś do czynienia z takimi przepływomierzami?
    To jest VORTEX, bez części ruchomych, skomplikowane ustrojstwo czujnikiem MEMS mierzy zawirowania powstałe na przegrodzie. Może być dobre do pomp bo nie blokuje przepływu, w środku tylko bardzo wąska przegroda.
    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...-3081237.pdf&usg=AOvVaw3c4XxQOprxPgulAl1iv73g

• #6379 17 Sty 2018 22:32
    Kamil Barlak
    Poziom 2  

michcior chciałem Ci pogratulować tego miernika COP. Ładnie to wykonałeś muszę przyznać. Jestem pod wrażeniem. Jednak tylko urządzenie wzorcowane jest dla mnie wiarygodne a wiem, że obliczenie mocy źródła ciepła nie jest taki proste jak by się mogło wydawać. Np. firma Danfoss posiłkuje się następującym wzorem:
    Ilość ciepła = Objętość x (Tzas – Tpow) x Kwspół(Ti)
    Objętość: Objętość [m3] ilość wody
    Tzas: Temperatura na zasilaniu [0C]
    Tpow: Temperatura na powrocie [0C]
    Kwspół: Współczynnik cieplny do korekcji gęstości i entalpii.

Nie wiem jaki wpływ ma na pomiar kwestia pominięcia "Kwspół" ale moim skromnym zdaniem nie wzięcie tego pod uwagę jest sprawą która raczej "zamyka usta" bo to tak jak by rozmawiać że coś ma np. 100mm długości a pomiar wykonywać urządzeniem pomiarowym które ma podziałkę 5mm nie biorąc jej pod uwagę. No albo coś ma 100mm i tak twierdzimy stanowczo i pewnie lub mówimy że np. z moich pomiarów wynika, że ..........i tak dalej. Oczywiście proszę się nie czepiać cyferek ale podając ten przykład chciałem tylko przedstawić zarys istoty problemu.
    Nie zmienia to jednak mojego zdania co do wykonanej pracy przez kolegę michcior który zaimponował mi swoim podejściem do tematu licznika COP.

• #6380 17 Sty 2018 23:38
    michcior
    Poziom 30  

Kamil Barlak napisał:
    Ilość ciepła = Objętość x (Tzas – Tpow) x Kwspół(Ti)

U mnie jest masa*pojcieplana*delta_temp
    Ciężar właściwy jest do ustawienia, jak widać: http://www.naukowiec.org/tablice/chemia/gestosc-wody-w-zaleznosci-od-temperatury_367.html
    pomiędzy 20 a 40 C różnica w jest ok 0.5%. Na jednym stanowisku do pomiarów to uwzględniałem, tu nie ma sensu. Ciśnienie jest zwykle małe lub wcale i się nie zmienia. Ja rozumiem, że firmy zwykle lubią pokazywać jakie są mądre my tu jednak stosujemy praktyczne podejście do świata. Ciepłomierze też mierzą z procentową dokładnością.

• #6381 18 Sty 2018 08:51
    Ferdynand
    Poziom 13  

Co myślicie o zasobniku Kospel SBWZ 300 TERMO TRIO. Ma 3 wężownice i w sumie 3,3 m2 powierzchni. Jakby je połączyć w szeregu.

• #6382 18 Sty 2018 09:14
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Spokojnie da radę, piszą że dwie wężownice są w dolnej części, jedna na górze. Tylko jak sam pisałeś nie zmieści się bo za szeroki.

• #6383 18 Sty 2018 09:52
    andrzejkm
    Poziom 16  

andrzejkm napisał:
    Wczoraj pojechałem po pracy sprawdzić co na budowie. Zaglądam do PC, a na sterowniku info: PRESS-H . Czyli wywalił presostat górny. Dolnego się prędzej spodziewałem niż górnego.. Pompa GZ była włączona na stałe. Widocznie taka "schładzająca" procedura sterownika przy wywaleniu Presa górnego. Jeszcze nie monitoruję na stałe temperatur PC więc nie mam pojęcia co mogło być przyczyną.

Nawiązując do powyższego wreszcie przyłapałem swoją PC, a raczej (na szczęście) sterownik na ciekawym zachowaniu. Tak jak już chyba pisałem w PC zdarzyło mi się, że 2 razy wywalił press-H. Presy mam manualne więc do resetu potrzebne jest "białko". Zauważyłem, że oba zadziałania pressa miały miejsce o tej samej godzinie w odstępie około 2 tygodni. Po tym byłem praktycznie pewny, że źródłem jest wadliwe sterowanie / zła konfiguracja sterownika, a nie sama konstrukcja. Okazało się, że dokładnie o godz 12:15 (w trakcie pracy PC) wyłączała się pompa CO, a załączała pompa CWU, której faktycznie jeszcze nie ma. Ogólnie gdy uruchamiałem PC dezaktywowałem w sterowniku obwód CWU ale funkcja pt. "antylegionella" była na "TAK". Przedwczoraj wyłączyłem tą antylegionelle i zobaczymy za 2 tyg. co się będzie działo. Jak dla mnie to trochę dziwny jest ten sterownik, a może nawet niebezpieczny. Spodziewać by się można było, że skoro obwód CWU jest dezaktywowany to ustawienie to powinno zostać odziedziczone przez podległe funkcje. Okazuje się, że jednak chyba to tak nie działa albo jeszcze słabo go znam. A może według Was za przełączanie się z CO na CWU stoi jeszcze jakaś inna funkcja?

• #6384 18 Sty 2018 11:07
    Ferdynand
    Poziom 13  

Niestety nie zmieści się, ale właściciel zrezygnował z tego miejsca ze względu na wagę takiego zasobnika z wodą. Zasobnik będzie w piwnicy.

• #6385 22 Sty 2018 19:08
    kynia13
    Poziom 12  

Panowie a jeśli chodzi o całkowity brak oporów na przepływie i pomiar objętościowy to tylko ultradźwiękowe. Tu jest namiastka fajny sygnał wyjściowy dość łatwy do obróbki.

https://pl.aliexpress.com/item/TUF-2000M-TM-1...728d-495e-a8cb-f1f1d68df8a0&priceBeautifyAB=1

W kraju też dostępne lecz ceny niestety kosmos, ale działają naprawdę dobrze. Jak zwrócić uwagę to na końcu opisu aukcji jest informacja o dodatkowych wejściach które wyposażyć można w czujniki PT100 i otrzymać ciepłomierz.

• #6386 28 Sty 2018 23:35
    Frredd
    Poziom 10  

Dawno tu nie zaglądałem. Dlatego dopiero teraz piszę o układzie dolnego źródła jako dwie studnie. Mam taki od prawie 20 lat i działa doskonale. Nie chce się zepsuć :) Studnia czerpalna to studnia głębinowa wiercona, natomiast studnia zrzutowa to studnia kopana z kręgami betonowymi, wykonana własnoręcznie. Jak się kiedyś "zapchała" (tzn. woda dość słabo schodziła) to po prostu wszedłem tam i zebrałem ręcznie wierzchnią warstwę z dna. Uzupełniłem piachem i kamieniami. I działa. W międzyczasie jakość wody ze studni wierconej się zmieniła, ale to nie ma znaczenia dla studni zrzutowej. Wszystko działa. Sugeruję więc chcącym robić dwie studnie taki właśnie układ. Jak się coś zapcha, to się zejdzie do studni i odepcha. :)

• #6387 29 Sty 2018 07:29
    dkkdarch
    Poziom 17  

Przecież zgodnie z przepisami powinieneś zrzucić wodę do tej samej warstwy wodonośnej.Jak cię namierzą....... :shii:

• #6388 29 Sty 2018 12:20
    Frredd
    Poziom 10  

Jeśli woda zwykle płynie w dół, to zrzucam do tej samej warstwy. Ale żeby mieć pewność, to trzeba by zrzucać do tej samej studni, co znów kłóci się z przepisami fizyki - bo woda w studni się oziębia i nie ma sensu jej pobierać do pompy ciepła.
    Do czego się więc stosować? Do fizyki czy do przepisów?

• #6390 02 Lut 2018 10:16
    Frredd
    Poziom 10  

Proszę się nie denerwować, nie każdy zna się na tym, co robi.... A raczej praktycznie prawie większość nie zna się na swoich zawodowych sprawach :) Mówię to z doświadczenia... Zaczynając od lekarzy, a kończąc na agencjach reklamowych.

Trochę więcej wyrozumiałości ;)