Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 06 Mar 2018 16:06 1340214 6684
  • #6451 06 Mar 2018 16:06
    Wlodek22
    Poziom 27  

Pracują w tandemie. Do - 10C jedna, poniżej już dwie, z tym, że jedna stałe, a druga traktuje uzupełniając braki mocy.
    Jak u ciebie TZR potrafi stabilnie pracować z czujnikiem za regeneracyjnym, to jesteś w "domu", masz pełne wykorzystanie parownika i kontrolę przegrzania. Mój niestety tego nie potrafi. Muszę albo usunąć regeneracyjny, albo przejść na EZR. Najlepiej by było zastąpić regeneracyjny, separatorem z zintegrowanym regeneracyjnym, ale to trzeba kupić i znaleść więcej "weny", bo przeróbka grubsza.

• Semicon
  • #6452 06 Mar 2018 20:49
    ajmazur
    Poziom 10  

Witam
    Jeśli się mogę podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie kumulacji ciepła w podłogówce to: styropian 20cm i na tym w salonie 10cm a w sypialniach wyszło 18cm wylewki, rurki co 15cm i w strefach ciepłych 10cm. Dodatkowo w łazience gdzie wanna jest wpuszczona do połowy w posadzkę, cała ściana zewnętrzna z rurkami i otynkowana 4cm tynku cementowego. Obecnie grzeję ekogroszkiem (7sezon) i mam już tego dość, planuje (poczyniłem zakupy sprężarka ZH19) z pomocą tego forum zmontować PC. Wracając do tematu grzania palę tylko od 5-7 godzin dzienni (wieczorem) piec ma zamontowany licznik energi i na dobę z cwu wychodzi ok 12kg węgla co daje średnio 65/70 kWh energi. Piec grzeje bufor do tem. 52-55st (rozrzut bo czujnik załączania pieca na powrocie), pojemności 1000l w nim zanurzony zbiornik wody użytkowej 100l (brak problemów z legionellą nawet w lecie gdzie w/w bufor grzeją solary). W buforze zanurzona wężownica która odbiera ciepło na podłogówkę. Termostat podłogówki ustawiony na 35st w domu trzymam w granicach 21st. Po tych kilkunastu godzinach temperatura spada w najgorszym przypadku o 1,2st. Dodam jeszcze że dom parterowy 144m2 ściany ocieplone 20cm styropianu, okna nieotwierane (tafla szyby 150x145 w salonie 300x200) tylko otwierane łazienka kuchnia i salon drzwi. Rekuperator do wentylacji.

• #6453 07 Mar 2018 22:07
    andrzejkm
    Poziom 16  

Wlodek22 napisał:
    Mój niestety tego nie potrafi. Muszę albo usunąć regeneracyjny, albo przejść na EZR.
    A jaki masz TZR? Może jest zbyt mały, zbyt mało podaje czynnika podczas pracy dwóch sprężarek? a nie lepiej byłoby zastosować 2x tzr + zawór EM przed jednym z nich, który otwierałby się podczas załączania drugiej sprężarki. Tandem to ogólnie chyba nie jest prosty temat..
    ajmazur napisał:
    poczyniłem zakupy sprężarka ZH19
    Jakie planujesz DZ?

• Semicon
  • #6454 08 Mar 2018 20:16
    ajmazur
    Poziom 10  

Planuje pionowy choć wody gruntowe są wysokie a jak 3 lata temu badałem w sanepidzie to parametry extra. Studnia studnia fajna sprawa tylko z czasem są problemy zwłaszcza z zrzutowymi .

• #6456 17 Mar 2018 17:15
    ajmazur
    Poziom 10  

Witam, przymierzam się do zrobienia pomiaru temperatury przegrzania (ciągłe), pomiar ciśnienia i temperatury. Pomiar temperatury to sprawa prosta a pomiar ciśnienia ; absolutne czy tylko nadciśnienie. Proszę o jakieś wskazówki uwagi.

• #6457 30 Mar 2018 13:52
    klimek1974
    Poziom 15  

ajmazur napisał:
    Witam, przymierzam się do zrobienia pomiaru temperatury przegrzania (ciągłe), pomiar ciśnienia i temperatury. Pomiar temperatury to sprawa prosta a pomiar ciśnienia ; absolutne czy tylko nadciśnienie. Proszę o jakieś wskazówki uwagi.

A nie wystarcza Ci dwie czujki temp na wejściu i wyjściu wymiennika?
    Ostatnio montowałem kontroler z czujka ciśnienia to był tak jak na zdjęciu.

• #6458 30 Mar 2018 22:20
    jack63
    Poziom 41  

klimek1974 napisał:
    nie wystarcza Ci dwie czujki temp na wejściu i wyjściu wymiennika?

Jaki to ma związek z przegrzaniem?
    Po za tym przegrzania się nie mierzy bezpośrednio tylko wylicza na podstawie ciśnienia temperatury i danych z charakterystyki czynnika chłodniczego. Bez procesora i programu się nie obejdzie.
    Ciekawe, bo tanie są czujniki ciśnienia stosowane w klimatyzacjach samochodowych. Tzw. ratiometric, czyli ciśnienie jest proporcjonalne do napięcia styku pomiarowego, ale zależy też od napięcia zasilania i zakresu pomiarowego.
    Uwaga. Wszystkie tabele dla czynników podają wartość temperatury równowagi ciecz-gaz(para) w zależności od ciśnienia ABSOLUTNEGO.

• #6459 31 Mar 2018 13:21
    kynia13
    Poziom 12  

Ale przegrzanie obliczasz z temperatury zmierzonej i z temperatury odczytanej w tabelach na podstawie aktualnego ciśnienia czynnika. Czyli jakby wstawić (tak jak to mają pompy między innymi Vies...) czujnik ciśnienia z wyjściem analogowym odpowiednio go podpiąć do jakiegoś sterownika i wraz z odczytem analogowym temperatury, wpisaniem do algorytmu danych z tabel odpowiedniego czynnika to wyniki przy dobrze napisanym algorytmie powinny być nie gorsze niż te jak liczymy z odczytów bezpośrednich.

Tak jak piszesz trzeba się wesprzeć niestety jakimś kompem do sprzężenia tego w całość i aby wyświetlało na bieżąco. Ale jak ktoś robi cały nowy sterownik to chyba można by wziąć taką opcję pod uwagę.

http://products.danfoss.pl/productrange/refri...ors-transmitters/aks-pressure-transmitters/#/

Na podstawie P i T pracują EVR tak przynajmniej mi się wydaje

Pozdrawiam

• #6460 06 Kwi 2018 13:48
    ajmazur
    Poziom 10  

jack63 napisał:
    Uwaga. Wszystkie tabele dla czynników podają wartość temperatury równowagi ciecz-gaz(para) w zależności od ciśnienia ABSOLUTNEGO.

Ciśnienie absolutne "zawsze będzie takie same" - brak wpływu ciśnienia atmosferycznego.
    Odnośnie przetworników ciśnienia z klimatyzacji samochodowej podejrzewam iż mają kiepską dokładność nie mówiąc o powtarzalności. Pamiętam czujniki ciśnienia oleju z Lady, drut oporowy nawinięty a po nim ślizgacz który zbierał napięcie jak potencjometr. Mam kontakt w pracy zawodowej z rożnego rodzaju przetwornikami ciśnienia (dudek, aplisens, i obecnie po Harcie Enderss+Hauser ) i wiem jak to jest z liniowością i dokładnością a znam ich ceny (Enderss+Hauser to już niezła PC). Pozdrawiam

• #6461 06 Kwi 2018 14:39
    klimek1974
    Poziom 15  

kynia13 napisał:

Na podstawie P i T pracują EVR tak przynajmniej mi się wydaje

Pozdrawiam

Montuje ezr w urz chłodniczych z dwoma czujkami za zaworem i na wyjściu z parowacza i wszystko dobrze działa. Tylko ezr jest ten taki co klika pulsacyjny czy jak to się tam nazywa. Stepper motor ezr przeważnie mierzy ciśnienie

• #6462 07 Kwi 2018 20:52
    danielsq
    Poziom 13  

Mam taki problem są dwa rozdzielacze 14 sekcyjne do PC pierwszy jest oddalony jakieś 17m od PC a drugi 15m od pierwszego pętle mają po jakieś 73m. Jakich średnic użyć do zasilania rozdzielaczy aby później dało się zastosować małą pompkę obiegową np 25/60 nie zabijającą cenowo? Dodam że nie ma możliwości zrobienia indywidualnych podejść do każdego z osobna, musi być tak że od PC idzie rura do pierwszego rozdzielacza a następnie od pierwszego do drugiego.

• #6463 08 Kwi 2018 11:31
    Artur1715
    Poziom 2  

Witam, chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób zabezpieczacie swoje pompy ciepła z czynnikiem R290. Jedyną możliwoscią jaką ja widze jest umieszczenie spreżarki razem z calym osprzetem na podeście betonowym na swieżym powietrzu oraz zamkniecie tego wszystkiego klatka z blachy z dziurami, od góry oczywiscie bez dziur . W jaki sposob zostalo to u was rozwiazane jezeli można wiedzieć ( może ktoś ma jakies zdjecia). Sam przymierzam sie do zbudowania takiem pompy ( mam w tym momencie powietrzną na czynnik r410 ale chce dodac dodatkowo kolektor poziomy z bezposrednim odparowaniem) na propan, ale nie mam pomyslu jak zrobic to w bezpieczny sposob dla innych uzytkowników. Licze na interesujaca dyskusje.

• #6464 08 Kwi 2018 12:40
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Artur1715 napisał:
    (...)oraz zamkniecie tego wszystkiego klatka z blachy z dziurami od góry oczywiscie bez dziur .

To z dziurami czy bez dziur?
    Po polskiemu jak napiszesz nie będzie ryja wykrzywiało przy czytaniu....

• #6465 08 Kwi 2018 12:48
    Artur1715
    Poziom 2  

Po twoim nastawieniu widze ze chyba szukanie sensownej odpowiedzi jest tutaj bez sensu. Wydaje mi sie ze latwo jest sie domyslic ze skoro jest napisane klatka ( czyli cos co ma sciany oraz jakas gorna czesc czyli "sufit") to musi byc to cos co bedzie chronilo rowniez sprezarke przed warunkami atmosferycznymi a wiec gorna czesc musi byc w takim wypadku wykonana z calego kawalka blachy.

*Post poprawilem, fakt z przecinkiem jest to bardziej zrozumiałe.
    "betonowym na swieżym powietrzu oraz zamkniecie tego wszystkiego klatka z blachy z dziurami, od góry oczywiscie bez dziur "

• #6467 15 Kwi 2018 19:50
    Marcink811
    Poziom 9  

Witam, czy pompę powietrze-woda Carrier 50RHE036SFC91330 ze sprężarka Copeland CR30KQE-TFD-240AA opłacało by się przerobić na pompę z bezpośrednim parowaniem. Mam mokry teren z gliną na 1metrze i maksymalnie do 300m2 terenu do zagospodarowania na dolne źródło. Skraplacz pozostał by oryginalny. Pompy mają już z 9 lat, ale chodziły maksymalnie 3 (obiekt stał zamknięty), więc myślę, że jeszcze podziałają i mogę sobie zostawić drugą na części. Tylko pytanie zasadnicze, czy się opłaca bawić w przeróbki?

• #6468 15 Kwi 2018 20:45
    p.obelix

Marcink811 napisał:
    Skraplacz pozostał by oryginalny.

Chyba parownika? To zależy za jakie pieniądze to chcesz kupić? Urządzenia są w wieku średnim ale jeśli większość czasu tylko przestały to myślę że śmiało 10-15 może 20 lat ci posłużą.

• #6469 15 Kwi 2018 21:31
    Marcink811
    Poziom 9  

W tej pompie są dwa wymienniki: gaz-powietrze i rurowy gaz-woda. Ja chcę rurowy zostawić jako skraplacz, a powietrzny zamienić na rury ułożone w ziemi (bezpośrednie parowanie), dobrze kombinuje?
    Pompy mam za darmo, mam też najmocniejsze z tej serii na sprężarkach scroll ZR54KCE-TFD-230, mam też scrolle ZB45KCE z agregatu chłodniczego ( w sumie cały agregat). Wydaje mi się, że dla domu 100m2 będą za mocne nawet z buforem ciepła, ale jeśli się mylę to proszę o poradę.

• #6470 16 Kwi 2018 07:41
    RuJarek
    Poziom 10  

Witam postanowiłem przerobić swoje ogrzewanie domu jednorodzinnego ogrzewanego kotłem na drewno z buforem , na pompę ciepła .
    szacuje że pompa powinna mieć wydajności w granicach 13-15 kW . Ogrzewanie grzejnikami ,większość sezonu tem 40-45 st .
    Planuję zrobić odwierty 4x100 m i samodzielnie z,Waszą pomocą zbudować pompę raczej z nowych podzespołów , ale o sprawnościach zbliżonych do pomp NIBE , albo lepszych ze sterowaniem takim aby to działało bez obsługowo , (włączam i na jakiś czas zapominam o ogrzewaniu ) . Jak na razie pojęcie mam niewielkie o chłodnictwie ,a le szybko sie uczę :) . Jak ruszyć z tematem ? Może ktoś już coś takiego sam zrobił i cos podpowie . Oczywiście górna półka pompy ciepła za najmniejszą kasę , większość prac mogę wykonać sam , mam bardzo dobrze wyposażony warsztat .Pozdrawiam Jarek . Myślę żeby wybrać sprężarkę i do nie potem całą resztę dopasować Pewnie to będzie jakiś Copeland Scroll EVI wysokotemperaturowy ok 3,5 kW . Będę też chciał grzać cwu do tem ok 60 st

• #6471 16 Kwi 2018 09:42
    elektryk2000

RuJarek napisał:
    (...)Planuję zrobić odwierty 4x100 m i samodzielnie z,Waszą pomocą zbudować pompę (....)o sprawnościach zbliżonych do pomp NIBE , albo lepszych (...)

To trzymam kciuki... Biorąc pod uwagę
    RuJarek napisał:
    Jak na razie pojęcie mam niewielkie o chłodnictwie
    - SZACUN
    RuJarek napisał:
    grzać cwu do tem ok 60 st
    A po co?
    Wsadź se termometr do wanny to wtedy pogadamy...
    PS. Po co EVI w gruntówce?

• #6472 16 Kwi 2018 17:29
    manio123
    Poziom 34  

"Temperatury głupcze !!!!" warto , wzorem kolegi Bodzia napisać sobie takie zdanie na ścianie warsztatu. Pompa jest taka dobra jak dobra jest instalacja górnego i dolnego źródła. Odwracając kota ogonem , to najlepsza pompa ciepła ( lepsza od dobrych i wiodących ) będzie osiągała marne wyniki ze źle zrobioną instalacją . Działa to też w drugą stronę , nawet amatorska pompa ciepła , sterowana TZR będzie pracowała doskonale z doskonałym DZ i jeszcze lepszą GZ.
    Polecam to uwadze każdego kto zaczyna , bo ambitne założenia mogą się zderzyć z fizyczną rzeczywistością opisaną na początku XIX wieku przez pana Carnota , a tu nic się nie zmieniło mimo postępu techniki.
    DZ w postaci bezpośredniego parowania było już tu omawiane i wcale d. nie urywa. Temperatury głupcze :)

• #6473 16 Kwi 2018 20:48
    RuJarek
    Poziom 10  

GZ nie zmienię grzejniki , DZ jak pisałem czyli praktycznie w granicach zera ok , będę czytał , czytał ktoś coś doradzi i będę zadowolony :)

Dodano po 4 [minuty]:

elektryk2000 napisał:
    RuJarek napisał:
    (...)Planuję zrobić odwierty 4x100 m i samodzielnie z,Waszą pomocą zbudować pompę (....)o sprawnościach zbliżonych do pomp NIBE , albo lepszych (...)

To trzymam kciuki... Biorąc pod uwagę
    RuJarek napisał:
    Jak na razie pojęcie mam niewielkie o chłodnictwie
    - SZACUN
    RuJarek napisał:
    grzać cwu do tem ok 60 st
    A po co?
    Wsadź se termometr do wanny to wtedy pogadamy...
    PS. Po co EVI w gruntówce?
    nie mam typowego zasobnika cwu , mam z wymiennikiem wewnętrznym , potrzebuje ciut wyższej temperatury
    Nie planuję budowy pompy z bezpośrednim odparowaniem

• #6474 16 Kwi 2018 21:11
    manio123
    Poziom 34  

Poczytaj wątek bo wielokrotnie już o tym dyskutowaliśmy. Przy tak marnej instalacji GZ nie ma sensu wydziwiać z pompą ciepła bo nic z tego nie wyjdzie, tylko się wykosztujesz i zafundujesz sobie rozczarowanie. Zamiast mordować pompę temperaturą 60*C ( zastanów się jaka będzie temperatura czynnika chłodniczego, szczególnie w końcówce sprężania i COP) zwyczajnie sensowniej będzie zakupić zasobnik z mamką , dedykowany do pompy ciepła , grzać do uzasadnionej technicznie i użytkowo temperatury czyli jakie 45-47*C.
    Pisaliśmy też , że można (od biedy) zrobić instalację na kaloryferach , ale muszą być mocno przewymiarowane nie tylko w zakresie wielkości i pojemności grzejników, ale również średnic przewodów - bo w obiegu musi krążyć 4x więcej wody niż przy ogrzewaniu z kotła . Jeśli tego nie zapewnisz i nie nie osiągniesz tym samym Tz-Tp =5*C , to lepiej od razu zapomnij o sprawie.
    Pompa ciepła to nie kocioł , działa w zupełnie innej logice , nie wytwarza ciepła tylko je tłoczy z DZ do GZ. Im "wyżej" tłoczy tym mniej efektywnie . Im zimniej , tym mniej mocy dostarczy. Zwyczajnie nie zawsze jest sens jej stosowania i dość często jest droższa niż grzanie grzałką, jak się sumiennie policzy wszystkie koszty poniesione w ciągu np. 10 lat. Ale kto to liczy ?

• #6475 16 Kwi 2018 21:35
    RuJarek
    Poziom 10  

Kolega grzeje PC zasobnik cwu do 60 st zajmuje to chwile , pompa nominalnie 6 kW . PC planuję grzać bufor 2 tyś l w taniej taryfie , a grzejnjiki obsługiwane są oddzielna instalacja ,działa świetnie przy tem za zaworem mieszającym w granicach 4o st , nie widzę problemu aby zasilała to dobra PC .

Dodano po 15 [minuty]:

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym Teraz grzeje drewnem i PC prawdopodobnie nigdy mi się nie zwróci , ale jaka wygoda :)

• #6477 16 Kwi 2018 22:18
    RuJarek
    Poziom 10  

Gazu nie mam , widzę jednak rachunki kolegów którzy maja w takich domach .

Dodano po 6 [minuty]:

Czytałem kilka instrukcji pc nie znalazłem minimalnego ciśnienia górnego źródła , czy układ może być otwarty z ciśnieniem ok 0,7 bara
    Wydaje mi się że taka sprężarka będzie dobra : Copeland ZH45K4ETFD . Planuję dolne źródło ok 0 -2 st górne ok 45 st moc na wyjściu ok 15 kW

• #6478 17 Kwi 2018 21:17
    Marcink811
    Poziom 9  

manio123 napisał:

DZ w postaci bezpośredniego parowania było już tu omawiane i wcale d. nie urywa. Temperatury głupcze :)

Wiem, że nie urywa, ale w moim przypadku wygląda na najlepszą opcję.
    Do około 90 cm głębokości mam piach, do ok 3m glina z przerostami piachu i głębiej do 9m sama glina, pod nią jest woda. Studnie głębinową mam na 15m, ale woda niestety ma dużo żelaza i manganu. DZ pionowe bezpośredniego parowania też odpada bo po tej stronie gdzie mogę działać to mam oczyszczalnie i wolę nie ryzykować skażenia wody pitnej.
    Teren jest mokry, jest tam oczyszczalnia- energia do odzyskania i jak bym kopał rowki to deszczówkę całą bym tam tez puścił. Więc myślę, że DZ miałbym z dobrymi parametrami.
    GZ mam w trakcie przerabiania, 3 grzejniki które pozostaną są przewymiarowane łącznie z rurami.
    W tym roku przede wszystkim muszę dopiąć temat rekuperacji. Pompami ciepła zainteresowałem się tylko dlatego, że w padło mi w ręce trochę urządzeń za darmo, więc myślę, że warto to wykorzystać.

Teraz jeszcze co bardzo mnie interesuje to napiszcie czy opłaca się robić skraplacz w postaci wężownicy bezpośrednio w buforze, czy lepiej pozostać na wymienniku. Czytałem jak pisaliście, że są problemy, ale jednak w gotowych pompach stosują takie rozwiązania i podobnież działa lepiej. Czy ktoś coś takiego zmajstrował i może się podzielić spostrzeżeniami?

• #6480 17 Kwi 2018 22:20
    Marcink811
    Poziom 9  

Dzięki za linka, czyli trzeba lepiej forum przeszukiwać.