Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 23 Maj 2018 10:26 1360809 6767
  • #6541 23 Maj 2018 10:26
    andrzejkm
    Poziom 16  

RuJarek może to poniższe rozwiązanie byłoby dobre o którym piszę Wlodek22

Wlodek22 napisał:
    U siebie będę wyrzucał regeneracyjny i przerabiał separator cieczy, by spełniał jednocześnie dwie funkcje separator + regenerator. Taki prosty wynalazek na doszuszenue par z min oporami przepływu. Coś w ten deseń
    Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
    Przy okazji pytanie do samego Wlodka22, jak masz mniej więcej zamiar przerobić taki separator? Chcesz go rozciąć, dorzucić wężownicę i zszyć z powrotem? Czy masz na oku jakiegoś gotowca? Pamiętam, że kiedyś zaproponowałeś już coś podobnego, tyle że było to chyba z jakiegoś Alliexpress..

• Metal Work Pneumatic
  • #6542 23 Maj 2018 10:50
    manio123
    Poziom 34  

Wymiennik dobiera się do mocy chłodniczej urządzenia , stosowanego czynnika i oczekiwanego przegrzania na tym elemencie. Nie na oko , czy średnicę. Za duży przyniesie więcej szkody niż pożytku . Szczegóły są dokładnie opisane w dokumentacji
    http://files.danfoss.com/technicalinfo/dila/01/HE.RD6kA549.pdf
    Bodzio opisał w tym wątku jak sam robi podobny wymiennik rura w rurze , tyle że odwrócił przepływy pary i cieczy ,żeby nie zacisnąć wewnętrznej rury bo nie ma wkładu usztywniającego. Kosztuje grosze , a efekt identyczny.

• #6544 23 Maj 2018 16:24
    bodziopl
    Poziom 23  

manio123 napisał:
    Bodzio opisał w tym wątku jak sam robi podobny wymiennik rura w rurze , tyle że odwrócił przepływy pary i cieczy ,żeby nie zacisnąć wewnętrznej rury bo nie ma wkładu usztywniającego. Kosztuje grosze , a efekt identyczny.
    "Poszłem" (bo blisko było) dalej w zał. schemacie nie trzeba niskoporowego HE, wystarczy tani płytowy ;), Bo tylko ~20% strumienia pary płynie przez wym. regeneracyjny [5]

• Metal Work Pneumatic
  • #6545 23 Maj 2018 17:10
    andrzejkm
    Poziom 16  

A jakby tak regeneracyjny wstawić przed skraplaczem czyli na tłoczeniu, a nie za skraplaczem. To do takiej PCi jak moja (~7-8kw) wymiennik HE 1.0 by starczył albo nawet był za duży. To nawet regeneracyjny rura w rurze mógłby być malutki no bo różnica temperatur między strumieniami jest dość spora. A dochłodzenie cieczy przed TZR załatwił by mi ten mój mały płytowy (glikol-freon). Ten cyklon bodziapl tez mnie ciekawi. Muszę nad tym pomyśleć..

• #6546 23 Maj 2018 19:32
    bodziopl
    Poziom 23  

Obywatelu, zrób sobie dobrze sam
    Nikt fachowiej niż ty osobiście ci nie dogodzi.
    By ulżyć policji w jej ciężkiej pracy
    Publiczny ład mając na względzie
    Sam się napadnij, zwymyślaj, okradnij
    A potem to wszystko szybko zgłoś na komendzie ;)

• #6547 23 Maj 2018 20:07
    RuJarek
    Poziom 10  

manio123 napisał:
    Wymiennik dobiera się do mocy chłodniczej urządzenia , stosowanego czynnika i oczekiwanego przegrzania na tym elemencie. Nie na oko , czy średnicę. Za duży przyniesie więcej szkody niż pożytku . Szczegóły są dokładnie opisane w dokumentacji
    http://files.danfoss.com/technicalinfo/dila/01/HE.RD6kA549.pdf
    Tak jest opisane w instrukcji Wielkość wymiennika HE dobiera się dostoso-
    wując wielkość przyłączy do wymiarów ruro-
    ciągów instalacji chłodniczej. Konstrukcja
    wymiennika pozwala na osiągnięcie normalnych
    prędkości przepływu par zasysanych z małymi
    spadkami ciśnienia.
    W ten sposób wydajność
    wymiennika będzie dopasowana do wydajności
    instalacji.
    Jednocześnie zapewniony jest powrót oleju do
    sprężarki.
    Jeżeli głównym celem jest uniknięcie wykraplania
    wilgoci i szronienia rurociągu sawnego,
    można dobrać wymiennik HE następnej, większej
    wielkości niż ta, wynikająca z wydajności.
    HE stosowany jako pomocniczy skraplacz
    należy zawsze dobierać według przyłączy

No właśnie boje się przewymiarowania . To moja pierwsza pompa i chciał bym ją zrobić bez poprawek , bo samo napełnienie czynnikiem to kilkaset zł , wiec cena fabrycznego H mnie nie przeraża .

• #6548 23 Maj 2018 21:02
    jack63
    Poziom 41  

RuJarek napisał:

Dla mnie to trochę dziwny cel w ogóle, a to aby był głównym, jest zupełnie bez sensu.
    Nie polegałbym na takich radach.
    Szronienie przy minusowych temperaturach komory chłodniczej lub cieczy roboczej jest normalne i unika się go stosując szczelną izolację, a nie powiększając wymiennik, bo to ostatnie nic nie da. Pomijam przypadek podawania zbyt dużej ilości cieczy do parownika.
    Większy wymiennik to mniejszy spadek temp na granicy ośrodków, a przez to mniejsze straty i wyższe COP, ale z reguły limitem jest kasa, poza przypadkami gdy na tej większej delcie nam zależy. Np. podgrzewanie stałego strumienia powietrza. W PC takie coś nie występuje.
    Wg mnie zrobienie idealnego układu za pierwszym razem jest praktycznie niemożliwe.
    Musisz być przygotowany na korekty, bo nie ma dwóch takich samych instalacji.

• #6549 23 Maj 2018 21:18
    manio123
    Poziom 34  

RuJarek napisał:

Konstrukcja wymiennika pozwala na osiągnięcie normalnych
    prędkości przepływu par zasysanych z małymi
    spadkami ciśnienia.
    W ten sposób wydajność
    wymiennika będzie dopasowana do wydajności
    instalacji.
    Jednocześnie zapewniony jest powrót oleju do
    sprężarki.
    można dobrać wymiennik HE następnej, większej
    wielkości niż ta, wynikająca z wydajności.
    HE stosowany jako pomocniczy skraplacz
    należy zawsze dobierać według przyłączy
    No właśnie boje się przewymiarowania . To moja pierwsza pompa i chciał bym ją zrobić bez poprawek , bo samo napełnienie czynnikiem to kilkaset zł , wiec cena fabrycznego H mnie nie przeraża .

Poczytaj jednak coś o doborze wymienników , bo z taką wiedzą to tylko przypadkiem Ci się uda. Poczytaj i zastosuj instrukcję, sprawdź wymagane przegrzanie dla swojego czynnika i moc układu. Potem rzuć okiem na wykres i być może będzie jak piszesz, ale nie byłbym pewny. Za duży wymiennik powoduje spadek COP zamiast jego przyrostu i całe mecyje zbędne, a nawet szkodliwe. W wymienniku ma zachodzić tylko proces przegrzewania pary i to tylko tyle ile potrzeba do jej wysuszenia. Zarówno większe przegrzanie , jak i proces odparowania w wymienniku regeneracyjnym obniży COP. Już o tym dyskutowaliśmy przed laty . Głównym celem stosowania jest minimalizacja nieefektywnego procesu przegrzewania pary w parowniku , albo inaczej maksymalizacja powierzchni parownika na której przebiega parowanie czynnika. Skutkiem czego rośnie temperatura parowania i COP. Są i inne zalety , ale to by trzeba na ścianie warsztatu narysować wykres przemiany gazowej.
    Najprostszy jaki widziałem to zlutowane ze sobą cyną rura pary i cieczy. Tak robiono dla R22 i stykało bo wymagane przegrzanie było niewielkie.

• #6550 23 Maj 2018 21:48
    RuJarek
    Poziom 10  

No właśnie porównałem do wykresu dla r22 ja będę miał r407 więc jeśli r22 będzie trochę za duży to dla r407 c powinien być dobry moc grzewcza to ok 15 kW Dobrze wiem że jeśli do sprężarki wpływa zbyt gorący czynnik to będą z tego tylko same kłopoty .Czytałem wasza dyskusje o tym wymienniku . Zdania były podzielone . A i faktycznie każda instalacja pracuje w innych warunkach . U mnie na grzejniki czyli grzanie 40-50 st C
    Odwierty pionowe glikol zimą pewnie ok 3 st ,

• #6551 23 Maj 2018 22:25
    manio123
    Poziom 34  

Robiłem pompy ciepła na sprężarce ZR 40 , czyli moc ok. 10 kW . Z wymiennikiem HE1,5 było przegrzanie 6 *C i to trochę za wiele, na wymienniku HE1,0 było 3 *C i to lepsze rozwiązanie na R407C. Temperatura parowania min. +5*C ( woda-woda).
    Jeśli będzie za duży to będziesz miał za wysokie przegrzanie i wysoką temperaturę końca sprężania. Temperatura parowania będzie u Ciebie ujemna i nie ma na to prostego wpływu zastosowanie wymiennika regeneracyjnego, napisałem już jak to działa.
    Moim zdaniem HE 4 będzie za duży do R407C, a i kasy szkoda w stosunku do miernego efektu.

• #6552 24 Maj 2018 07:26
    bodziopl
    Poziom 23  

Korzyść z dochłodzenia przed ZR jest ZAWSZE!!! Z przegrzaniem, to nie jest takie proste (zależy to głównie od czynnika:, amoniak przegrzany - sprężarka zniszczona, olej zwęglony, ale izobutan niedogrzany (nie przegrzany solidnie) - strona H sprężarki zalana, sprężarka zniszczona). Zainteresowanym służę literaturą?
    A powyżej było coś o powrocie oleju z kontekście regeneracyjnego: montuje się go "do góry nogami": nagrzewająca się para leci w dół, chłodząca się ciecz czynnika w górę (bo w cieczy olej zwykle rozpuszczony, i se płynie. W parze olej w postaci saturowanych kropelek, które para powinna porwać, no aale jak jest w dół to i tak porwie, bo same spadną)

• #6553 24 Maj 2018 08:20
    jack63
    Poziom 41  

bodziopl napisał:
    Korzyść z dochłodzenia przed ZR jest ZAWSZE!!!

Zgadzam się, ale zależy czym to dochłodzenie jest wykonane i jaka jest końcowa temp. dochłodzenia. Są temp. i związane z nimi ciśnienia po przekroczeniu (w dół) których TZR ma problemy z podawaniem cieczy.
    bodziopl napisał:
    Z przegrzaniem, to nie jest takie proste (zależy to głównie od czynnika:, amoniak przegrzany - sprężarka zniszczona, olej zwęglony, ale izobutan niedogrzany (nie przegrzany solidnie) - strona H sprężarki zalana, sprężarka zniszczona). Zainteresowanym służę literaturą?

Jak możesz służyć, to bardzo proszę o tąże literaturę. Wiedzy nigdy nie jest za mało.
    Napisz/skieruj do informacji o tej konieczności wysokiego przegrzania R600a. W lodówkach, bo tam jest najczęściej stosowany wysokie przegrzanie to norma, ale tam jest kapilara i związane z nią niedokładności w dozowaniu czynnika.
    Dla mnie jest to trochę dziwne pisanie o konieczności dużego przegrzania, bo jak nie to sprężarka zalana. Bo albo jest przegrzanie czyli mamy parę albo go nie ma i mamy ciecz.
    Może chodzi nie tyle o faktyczne przegrzanie, ale o przegrzanie mierzone np, przez zawór rozprężny?
    @RuJarek Czy na pewno chcesz "bawić się" w R407C (jak sądzę) ?
    To koszmarny czynnik. Rozdziela się niemożebnie. Konieczność stosowania dużego zapasu przegrzania, a Ty jeszcze walczysz z regeneracyjnym. Czy nie lepiej użyć jakiś czynnik jednorodny a nie coś co ma kilka K poślizgu. Czy nie lepszy będzie propan?
    R407C jest fgazem, więc bez uprawnień go nie kupisz. Ceny ostro poszły w górę, a czynnika z odzysku, jeszcze do własnej eksperymentalnej PC, bym unikał, bo nie wiadomo co Ci się dostanie. Pewnie coś bliższego R410a... o nieznanej charakterystyce.

• #6554 24 Maj 2018 08:45
    andrzejkm
    Poziom 16  

Może dodam swoje 2,5 grosza.. Tak się składa, że miałem okazję poznać RuJarka osobiście, bo przybył do mojej wioski specjalnie z Olsztyna i był u mnie w domu aby obejrzeć to co skonstruowałem, zobaczyć jak działa, dotknąć itd. Jako źródło wiedzy z zakresu chłodnictwa absolutnie się nikomu nie polecam, a to że coś tam u mnie w domu działa to w większym stopniu kwestia kopiowania wiedzy z tego wątku aniżeli czysta droga od teorii do praktyki. W każdym razie nie żałuję, że wszedłem w r290. Ponadto mam swoje zegary, pompę próżniową, giętarki, azot, tlen, propan i jakieś inne drobne bajery, a sam czynnik r290 z tego co widzę tanieje w przeciwieństwie do Fgazów co akurat mnie osobiście cieszy. Z tego co zauważyłem RuJarek jest na pewno bardzo zdeterminowany i kibicuję mu w dobrnięciu do celu choć przy jego planowanej konstrukcji droga może być niełatwa.

• #6555 24 Maj 2018 09:58
    bodziopl
    Poziom 23  

Łączę skan z: Chłodnictwo i klimatyzacja tom I, pod red. prof. Boguslawa Zakrzewskiego wyd. 2015 ale chyba mozna jeszcze kupić w ZUT wydz. Techniki morskiej i transportu - fantastycznie podane wiadomości! a wszystko za 20 zł!, oraz z czasopisma Chłodnictwo & klimatyzacja 04/2018 art. dra hab. Roberta Matysko (no w końcu zrozumiałem, jak to z R600a jest!!!). R407C też ma zalety, w pewnych warunkach jego poślizg jest korzystny, a tym że teraz trudno o właściwy R407C (odwrotnie jak kolega uważam, że dostępne po regeneracji mają śmiałą przewagę R134a (bo R32 i R125 szybciej uciekają). W świetle przedstawionych info. sugeruję (sam chyba też pojdę tą drogą) zainteresowanie czynnikiem CARE 30 (R290 + R600a 50:50), ma spory poślizg, "lubi" regenerator, ciśnieniowo podobny do R134a, wagowo wchodzi go pewnie ok. 1/2.

Załączniki:
  • #6556 24 Maj 2018 10:04
    RuJarek
    Poziom 10  

Dzięki za wszelką pomoc w 290 nie idę z jednego powodu , to się nieźle pali , pompa będzie stała w słabo wentylowanej piwnicy , ot cała przyczyna zastosowania r407c . Z gazem nie ma problemu mam kolegów z papierami , napuszczą jak trzeba i ile trzeba , ale o doborze elementów instalacji za bardzo nie maja pojęcia . Klamka zapadła będzie R407c , teraz tylko kwestia odpowiedniego dobrania elementów układu . Został mi tylko ten regeneracyjny h1,5 to redukcja ssania czyli spadek ciśnienia i spore straty , h4 może powodować, nie musi nadmierne przegrzanie . TRZ to TCAE_-1 068u4325 i dysza 068u4100
    Wymienniki swep b25 hx60 skraplacz , oraz parownik v80hx60 filtr danfoos dc164/164s 1/2 " wziernik Danfoss zawór elektromagnetyczny EVR6/1/2 " 032f1209 plus cewka sprężarka zh38 K4E.
    I teraz presostaty chciał bym mini Danfoss ale są one w typoszeregach nie jeszcze nie doczytałem czy się nadadzą , 061F7507 z przyłączem lutowanym 26- 20 bar oraz 061F7418 niskie ciśnienie 3,4-2,2bar Reszta czytałem na tym forum o wielu instalacjach na R407c działających bardzo dobrze , czyli jeśli się innym udało to i mi się .Buduję jak na razie jedną pompę więc muszę sie ukierunkować , bo jak zacznę rozważać inne gazy i układy to mi czasu zabraknie , a jesienią w założeniu ma mi grzać dom , "a na razie jest ściernisko":)

• #6557 24 Maj 2018 10:11
    bodziopl
    Poziom 23  

W piwnicy wykluczone R290!, to lepiej jaką przybudówkę lekką zrobić? Brak przepisu, ale nie założyłbym R290 nawet na parterze domu z podpiwniczeniem! (bo sobie może "spłynąć". R290 nadaje się w zasadzie tylko do powietrznego monobloku stojącego te ~30 cm od domu minimum. Oczywiście w dużym pomieszczeniu zamkniętym z jaka taką wentylacją ryzyko jest minimalne.

• #6558 24 Maj 2018 10:23
    RuJarek
    Poziom 10  

I o to chodzi , a pompa wg mnie powinna stać w domu , bo całe "uboczne ciepło " pozostaje w domu a nie grzeje przybudówkę itp .

• #6559 24 Maj 2018 10:31
    bodziopl
    Poziom 23  

Typowe straty "przez sprężarkę" i inne sięgają 3%, można je minimalizować izolacją, w zasadzie można zrobić monoblok powietrzny o akceptowalnych stratach.

• #6560 24 Maj 2018 10:37
    RuJarek
    Poziom 10  

pozostanę w piwnicy :) . zresztą w układzie " na zewnątrz " nie ma prawa być wody , albo ogrzewane pomieszczenie , to kolejna komplikacja .
    Powalczę ze strasznym , R407 c

• #6561 24 Maj 2018 10:44
    jack63
    Poziom 41  

@bodziopl Dzięki za informacje.

bodziopl napisał:
    no w końcu zrozumiałem, jak to z R600a jest!!!

A może byś "sprzedał" nam to zrozumienie. Proszę o kilka słów więcej.
    bodziopl napisał:
    odwrotnie jak kolega uważam, że dostępne po regeneracji mają śmiałą przewagę R134a (bo R32 i R125 szybciej uciekają).

Szczerze mówiąc nie robiłem badań składu takiego odzyskanego czynnika, bo nie mam takich możliwości. Opieram się na opiniach innych ludzi. Ciekawe czy ktoś w ogóle takie badania robił?
    Wiem z doświadczenia, że czynnik odzyskany z instalacji z wyciekiem źle się spisuje i w zasadzie powinien być tylko utylizowany.
    bodziopl napisał:
    W świetle przedstawionych info. sugeruję (sam chyba też pojdę tą drogą) zainteresowanie czynnikiem CARE 30 (R290 + R600a 50:50), ma spory poślizg, "lubi" regenerator, ciśnieniowo podobny do R134a, wagowo wchodzi go pewnie ok. 1/2.

Ale po co chcesz się wybierać w mieszaninę stworzoną jako zamiennik R134a?
    Czytałem coś na temat tego czynnika. Bardziej się nadaje do klimatyzacji samochodowych, co niektórzy na własne ryzyko próbują....
    Producent podaje wstępne napełnienie jako ok 30% napełnienia R134a.
    Czy już nie lepiej czysty R290? Przecież wybuchowość mieszaniny jest praktycznie identyczna.
    Czyżbyś znał jakieś inne aspekty optujące za?

• #6562 24 Maj 2018 11:27
    bodziopl
    Poziom 23  

W zał. są wykresy dla R600a i R290, (logp - h), R290 290 zachowuje się przy sprężaniu "normalnie" - przegrzanie rośnie (mniej niż dla R22, ale rośnie), a dla R600a przegrzanie MALEJE i to dość wyraźnie, zatem jeżeli w trakcie sprężania nie dorzucimy "lewego" ciepła (tarcie, ...) to zaczynając sprężać za mało przegrzana parę na końcu dostaniemy ciecz ??? A to nie jest zabawne (proszę przeczytać cały artykuł!)
    Można domniemywać że CARE 30 (albo lepiej mieszanina z ponad 50% R290, będzie miała optymalne własności ze względu na : przegrzanie, wybuchowość, wsp. oddawania/przyjmowania ciepła, lepkość, ... dodatkowo będzie stosunkowo tania i bedzie miała spory poslizg co często jest zaletą.
    O samym CARE 30 - moim zdaniem idealny do samochodu (tylko dlaczego w samochodzie nie stosuje się elektrycznych sprężarek na 12V, tylko otwarte to nie wiem?). W typowej klimie sam. wchodzi ~600g R134a, jeżeli CARE 30 ma być 1/3, to super, bo 200g nie ma szansy wybuchnać uciekając "na powietrze", bo go zwyczajnie będzie za mało!
    "Naprawiłem kiedyś skład skiepszczonego R407C za pomocą butli z R410a (wystarczy patrzeć co jest na manometrach i termometrach!)
    Wybuchowość R290, CARE30, R600a różni się kilkoma parametrami (energią, przedziałem składu mieszanki z powietrzem,...
    (Ciekawostka jest opatentowany czynnik mieszanka propanu i BUTANU (bez izo)
    Za CARE 30 i jemu podobnymi może przemawiać optymalizacja pewnych cech użytkowych.
    Tak więc unijna ustawa F-gaz z gatunku prostych bananów i spłuczki w kiblu wyzwoliła całkiem pożyteczne rzeczy?

• #6563 24 Maj 2018 14:39
    jack63
    Poziom 41  

Dzięki za logiczne wytłumaczenie "paradoksu" konieczności dużego przegrzania R600a.
    Z tym poślizgiem to różnie bywa. Szczególnie w zimie. :D
    Może dasz przykład gdy jest korzystny.

bodziopl napisał:
    tylko dlaczego w samochodzie nie stosuje się elektrycznych sprężarek na 12V, tylko otwarte to nie wiem?)

Trochę z "tradycji" a przede wszystkim z bilansu energii elektrycznej w samochodzie.
    O cenie sprężarki hermetycznej z silnikiem BLDC i jego elektroniką lepiej nie wspominać. plus całe stado pomniejszych problemów i ...koszt nowości. A może przede wszystkim to strach przed stosowaniem palnego czynnika i wynikający z niego zakaz prawny. Szczelność instalacji to nie tylko szczelność sprężarki. Poza tym lobbing firm produkujących R1234yf.
    Składu Care30 nie znalazłem. W sumie nie wiele szukałem. Producent ma też w ofercie inne podobne czynniki. Care40, Care50 itd. Pewnie skład jest opatentowany...
    200g tego cuda to dla malutkich instalacji. Pewnie trzeba liczyć średnio 300g, co i tak przekracza dopuszczalne obecnie (choć nie w samochodach) 150g.
    bodziopl napisał:
    "Naprawiłem kiedyś skład skiepszczonego R407C za pomocą butli z R410a (wystarczy patrzeć co jest na manometrach i termometrach!)

Z tą naprawą to bym nie przesadzał, ale pewnie układ działał wystarczająco poprawnie.
    Jednak to co piszesz ma sens i gdyby się tak głębiej zastanowić (temp. parowania przy danym ciśnieniu dla składników mieszaniny...
    No cóż muszę się przyznać, że "poszedłem za tłumem" czyli kolegą @Wlodek22 :D

• #6564 24 Maj 2018 14:50
    Wlodek22
    Poziom 27  

Gdybyś wiedział, że pierwsze "uciekają" te gazy, które mają mniejsze cząsteczki i większą prężność par. Wtedy byś sobie sprawdził te parametry i nie musiał chodzić za tłumem.

• #6565 24 Maj 2018 15:04
    bodziopl
    Poziom 23  

Jack63 (od bodziopl (60)): Z tym poślizgiem to różnie bywa. Szczególnie w zimie. :D w zimie na zimowych Panie. A poważnie, w tak szeroko reklamowanej książce prof. Zakrzewskiego i spółki od strony 84 do str. 88. Generalnie chodiz o to, że obieg Lorenza jest w pewnych przypadkach sprawniejszy? (Jak po jednej stronie wymiennika jest przemiana fazowa, aale z poślizgiem, a po drugiej grzanie/chłodzenie płynu bez przemiany, a więc z DT). wniosek: w przypadku jednorodnego powiększanie powierzchni wymiany jest od pewnego momentu bezcelowe, a w przypadku poslizgu ten moment nadchodzi przy o wiele wiekszej powierzchni!

• #6566 24 Maj 2018 17:08
    jack63
    Poziom 41  

Wlodek22 napisał:
    Gdybyś wiedział, że pierwsze "uciekają" te gazy, które mają mniejsze cząsteczki i większą pręniść par. Wtedy byś sobie sprawdził te parametry i musiał chodzić za tłumem.

Ależ wiedziałem. Nie ma w tej śmiesznej w sumie sytuacji, Twojej winy. No może poza tym, iż uznałem Cię za fachowca i po prostu zawierzyłem. :D Mea culpa. Bodziopl mnie wyprostował i Ciebie pewnie też.
    Ważne, że temat ożył i znów można się czegoś nowego dowiedzieć lub... przypomnieć coś, co się zapomniało lub nie brało pod uwagę. A to wszystko przez tą fstrętną Unię. :D
    Bodziopl. Mamy rózne podejścia do problemòw, bo Ty walczysz o setne COP mając zaplecze badawcze, a ja z reguły mam sytuacje zerojedynkowe. Działa-nie działa. W moim otoczeniu nikt do efektywności energetycznej nie przykłada większej wagi. Po prostu inne priorytety.
    Przykład z poślizgiem jest dobry. Dla Ciebie tenże jest ok jak opisałeś wyżej, a dla mnie to koszmar przy wycieku i konieczności szybkiej naprawy... bez czystego czynnika w wystarczającej ilości.
    Jednak bardzo dokładnie czytam, to co masz nam do przekazania i zadaję pytania pod moim kątem patrzenia na problem.
    Bardzo dziękuję za Twoje wypowiedzi. Myślę, że inni też skorzystali. Plusy dla Ciebie.

• #6567 24 Maj 2018 19:53
    Wlodek22
    Poziom 27  

Nie, ja nie fachowiec i na to miano nigdy nie pretendowałem.
    Powiem nawet więcej, fachowców dalej niż do bramy do domu nie dopuszczam. Takie zdanie mam i fachowcach.
    Twoje z kolei tu zachowanie i sposób wypowiadania, oraz pasaże w stylu "ja z reguły mam sytuacje zerojedynkowe. Działa-nie działa. W moim otoczeniu nikt do efektywności energetycznej nie przykłada większej wagi. Po prostu inne priorytety" tylko mnie w tym przekonaniu utwierdzają.

• #6568 24 Maj 2018 20:08
    bodziopl
    Poziom 23  

Panowie, Panowie! Jasne że w chłodnictwie są inne priorytety (co mnie do pewnego czasu niepomiernie dziwiło, a przestało, jak dostałem do opisania gigantyczna chłodnię amoniakalną). Zresztą kiedyś jednemu Prof. chłodnictwa powiedziałem: zwykle każdą PCi konstruuje 3 konstruktorów, tylko dlaczego oni ze sobą o tym nie rozmawiają. Podobnie jest ze sprężarką scroll? no kto wie, że typowy scroll sam w sobie we wnętrzu przegrzewa jeszcze o 15K? Ale i tak na wlocie musi mieć parę przegrzaną! ..... .

• #6569 24 Maj 2018 20:22
    jack63
    Poziom 41  

Wlodek22 napisał:
    Twoje z kolei tu zachowanie i sposób wypowiadania, oraz pasaże w stylu "ja z reguły mam sytuacje zerojedynkowe. Działa-nie działa. W moim otoczeniu nikt do efektywności energetycznej nie przykłada większej wagi. Po prostu inne priorytety" tylko mnie w tym przekonaniu utwierdzają.

Nie wiem o co Ci chodzi? Jakie pasaże? Nie wiesz gdzie pracuję i jakimi instalacjami (co obsługują?) się zajmuję, a ferujesz wyroki. Przykre.
    Swoją drogą tylu "fachowców" od chłodnictwa co się naoglądałem, to moje. Więc też wielu bym za bramę nie puścił, ale ta decyzja nie zależy ode mnie.
    Przepraszam, jeśli uraziłem. Nie miałem złych intencji.
    Do swojego błędu się przyznałem. Myślę,że wystarczy offtopu.

Dodano po 10 [minuty]:

bodziopl napisał:
    Jasne że w chłodnictwie są inne priorytety

Może nie inne, ale różne w różnych sytuacjach i miejscach.
    Nie z mojej działki, ale autentyczna sytuacja.
    -25 oC + wiatr. R407c nie wypływa z butli mimo otwartego zaworu. Układ nawrotny centrali wentylacyjnej kina nie chce grzać. Człowiek na tym dachu walczy z tym układem, a jego firma płaci za bilety w pustych i zimnych salach kinowych.
    Czy ktoś w ogóle pomyślał o COP ???

• #6570 27 Maj 2018 09:05
    RuJarek
    Poziom 10  

A co sądzicie o takim rozwiązaniu , można by doregulować przepływ przez ekonomizer bez strat przepływy , dobrze dobrany zawór będzie miał mniejsze opory niż wymiennik , więc wystarczy tylko ustawić jego przepływ raz i nei ma strachu o źle dobrany ekonomizer . Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym zawór np Danfoss kulowy gbc

Szukaj w 5mln produktów