Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

kniksc 09 Paź 2007 15:04 1405056 7099
  • #931 09 Paź 2007 15:04
    mobor
    Poziom 22  

Zacznij od zakupu słownika ortograficznego. Jak podejdziesz z należytym szacunkiem do jezyka polskiego - wtedy ci pomogę

• Szkolenia SEP
  • #932 20 Paź 2007 20:54
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

niemożebna cisza w temacie - albo nikt nie buduje albo robią to w tajemnicy !

• #933 21 Paź 2007 13:45
    PETER281
    Poziom 11  

Witam
    Czytalem caly temat,mam prosbe do osob znajacych sie na pompach ciepla.
    Na skladaniu sie nie znam a mam okazje kupic uzywana za dosc mala
    cene 1000 zl,pompa jest na chodzie i byla uzywana do 16.10.2007.
    Ogrzewala powierzchnie o wielkosci 230m2 ze wzgledu na rozbudowe domu pompa stala sie nie wystarczalna.
    Pompa TERAMEX TX 5000 ma 30 lat ale jest sprawna,tu moje pytanie czy warto inwestowac w ta pompe?
    Czytalem ze zywotnosc pomp waha sie w granicach 20-25 lat. Moja powierzchnia
    grzewcza to 187m2,wzamian za pomoc moge zaoferowac opatentowane schematy na temat pomp ciepla
    jet to w jezyku angelskim calosc to 689Mb.
    pozdr

• #934 21 Paź 2007 20:50
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Jakiego rodzaju ta pompa?

• #935 21 Paź 2007 21:43
    PETER281
    Poziom 11  

witam
    Dokladnie to nie znam sie na tym ,ale tak jak mi opowiadal to ma odwiert robiony z sada pionowa. Ja chcialbym zalozyc u siebie kolektor ziemny-
    wychodzi taniej,dolanczam zdiecie dokladnie tak wyglada ta pompa.
    Ogrzewala podlogowke i bojler o pojemnosci 300 L
    pozdr

• #936 22 Paź 2007 16:36
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Bardzo dobra cena.

• Szkolenia SEP
  • #937 23 Paź 2007 18:13
    manio123
    Poziom 34  

kuba_puchatek napisał:
    niemożebna cisza w temacie - albo nikt nie buduje albo robią to w tajemnicy !

coś tam się grzebie po cichutku :D . widocznie temat nie chodliwy i wolą ludziska kupić gotowca.
    A jak tam Twoje dzieło? zrobiłeś kolektor czy męczysz studnie? A jak poradziłeś sobie z podłogówką?
    Sam robię kolejne PCi wg sprawdzonego własnego modelu i podglądania Twojego , eliminując błędy , które oczywiście popełniłem i wyeliminowałem dopiero w trakcjie eksploatacji. Teraz trochę żałuję że tak małą pompę zrobiłem zestrachu, że sie nie do końca uda,trzeba było ze 2 kW większą.
    :arrow: PETER281
    Prezentowane foto zabytkowej pompy ciepła piękne, cena symboliczna . Ja bym kupił dla samej ciekawości poznania :D
    A te patentowe schematy zaprezentuj , chętnie pooglądamy i poczytamy - w zamian wszelka możliwa pomoc :idea:

• #938 24 Paź 2007 23:14
    PETER281
    Poziom 11  

witam
    @manio123 z przyjemnoscia sie podziele tylko gdzie to wrzucic calosc ma
    689MB i jest licencjowane oczywiscie posiadam licencje podaj mi na PW twoj gg lub skaype
    pozdr

• #939 25 Paź 2007 10:37
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

na kolektor "czasu nie stało" - rurę kupiłem, przeloty pod posadzką zrobione, nigdy bym nie pomyślał, że szpachle i malowanie mi tyle czasu zajmą !
    mam nadzieję, że ten sezon na studniach "przepękam"
    podłogówka ogólnie super, w domu gorąco (ok. 22^C), moja gwiazda zadowolona, sęp (zapożyczone od adasia_mk) może biegać na bosaka.
    Trza ich powoli odzwyczajać bo u teściów normą było 24^C.
    Na poddaszu panele a pod nimi taki wynalazek z witexu - soundprotect, ciężki i drogi jak ...lera ale się sprawdza.

Całe lato włączałem ręcznie (na potrzeby cwu) ale przed sezonem uruchomiłem automatykę i zabezpieczenia. Dmucham na zimne
    po stronie DZ:
    - zabezp. od zbyt niskiej temp. powrotu,
    - zabezp. od zbyt niskiej temp. parowania,
    - zabezp. od zbyt małego przepływu (wodomierz z fotokomórką jako przepływomierz)
    - presostat LP niezależny od sterownika

na dniach planuję uruchomić czujnik poziomu wody w studni zrzutowej - mam hydrostat z poczciwej pralki PS, którą wyrzuciłem na złom (spad po teściowej)

po stronie GZ:
    - zabezp. od zbyt wysokiej temp. końca sprężania
    - zabezp. od zbyt wysokiej temp. zasilania CO (PC pewnie nie jest w stanie wyprodukować temp. niebezpiecznej dla posadzki - ale dmucham..)
    - presostat HP niezależny od sterownika (całe lato wyłączał PC po nagrzaniu CWU do 43^C),

Teraz walczę z regulatorem pogodowym, dokładam nowe funkcje typu: liczniki czasu pracy, diagnostyka, rejstry zdarzeń, komunikacja z automatyką budynku, ...
    ...poprawiam i testuje algorytmy,

Trochę mi żal ciepła, które można odzyskać z przewodu cieczowego, myślę nad wymienikiem "freon"/powietrze z wentylatorkiem sterowanym w funkcji temp za tymże wymiennikiem - kilkaset watów na ogrzanie "sali rycerskiej" albo "pokoju bilardowego".

pozdrawiam wszytkich "konstruktorów" i sympatyków - kuba

• #940 26 Paź 2007 22:15
    auris
    Poziom 10  

Witam,

Uff …
    Przebrnąłem cały wątek. Ten, kto to spróbował zrobić, wie że to niezły wyczyn :!:
    Wydaje mi się także, że piszę tu pierwszy raz. Z pewnością w tym wątku.
    Ale czytam od dawna.

Ale do rzeczy!
    Będzie PC, podłogówka itp. Policzony mam bilans budynku, moce itd.
    Brakuje mi jednej informacji i chciałbym prosić o waszą opinię.

Planuję oprócz spiralnego kolektora DZ, wykorzystać ciepło z 12m3 zakopanego ( jak szambo ) zbiornika wody deszczowej.

Czytałem w tym wątku, że umieszczenie rury fi32 bezpośrednio w wodzie to nie najlepszy pomysł – obmarzanie rury lodem.
    A gdyby „owinąć” zbiornik rurą w gruncie na zewnątrz ?

Pytania.
    Czy to dobry w ogóle pomysł ?
    Jeśli ewentualnie tak, to wychodzi mi z obliczeń, że tych rur powinno być 2-3x mniej niż w każdej z pozostałych dwóch pętli kolektora gruntowego. Jak się to ma do przepływów, prędkości i wpływu na PC. Czy w ogóle ma to jakiś wpływ ?

Jeśli potrzebne są dane liczbowe służę nimi oczywiście.

• #941 27 Paź 2007 10:38
    manio123
    Poziom 34  

jeśli woda zamarznie , rozsadzi zbiornik :cry: . To za mały rezerwuar ciepła nawet licząc przemianę fazową wody w lód. Moim zdaniem nie warto.

• #942 28 Paź 2007 20:06
    auris
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję. Może jednak od początku, gdyż jest to dla mnie ważne.

Potrzebuję PC o mocy 3-3,5 kW, czyli np. urządzenie na bazie sprężarki Copeland ZR22 K3E.
    Powinienem zapewnić jej więc taki dopływ energii z kolektorów.
    2 kolektory spiralne po ok. 25 m2, czyli 2 x 25 x 60 W/m2 = 3 kW.

Do tego „owinąć” zbiornik 12 m3 deszczówki rurą o łącznej długości 25 mb.
    Z 1 mb rury uzyskujemy ok. 15-20 W/mb ( wilgotny zbity piach ). Średnio weźmy 17 W/mb. 25x17= 425 W. Czyli taki kolektor w pionie, gdyż na tej powierzchni zmieściłbym co najwyżej 12 mb kolektora spiralnego.
    Czyli miałbym łącznie ok. 3,4 KW
    Sam zbiornik z 12 m3 wody przy deltaT=4K to prawie 55 kWh energii.

Czy to jest dobry kierunek ?
    Rzecz w tym, że mam mało miejsca na kolektor.
    Albo mi żwirowe GWC wchodzi, albo rura z wodą, kanalizacja, albo drzewa itp.
    A taki zbiornik wody to sporo energii, ładnie regenerujący się i chwilowo ( 3-6 godz. pracy PC ) może sporo mi jej oddać.

• #943 28 Paź 2007 21:01
    manio123
    Poziom 34  

nie bardzo rozumiem jak wyobrażasz sobie regenerację temperatury wody w zbiorniku deszczówki? To w końcu musi zamarznąć. Co wtedy? Pętle muszą byc równej długości aby miały te same przepływy. Poczytaj na forum o regule długości pętli i czasu trwania obiegu. A takie rowiązanie Cię nie inspiruje?
    http://www.matrix-bausysteme.de/klimafundamente/spiralkollektoren.html
    to coś pośredniego pomiędzy płaskim kolektorem i sondami pionowymi.
    A może po prostu powietrze-woda?

• #944 28 Paź 2007 22:39
    auris
    Poziom 10  

OK.,
    Chyba daruję sobie wykorzystanie ciepła w zbiorniku deszczówki.
    To wygląda zbyt skomplikowane do realizacji i mało przewidywalne.
    Czytałem o konieczności równych obiegów, myślałem aby część kolektora dalej położyć w ziemi, skracając dwa pozostałe. Zastosowaniu czujnika temperatury w zbiorniku spiętego z elektrozaworem, który odcinałby ten obieg przy 0C na jego ścianie.
    Te 25 mb kolektora dookoła zbiornika powyżej przedstawiłem dla przejrzystości bilansu wymiany ciepła w zbiorniku.

Ale te „studnie”, które wskazałeś są bardzo interesujące. Nie trudne do wykonania.
    Niestety niemiecki nie jest moją domeną. Dobrze radzę sobie natomiast w angielskim.
    Czy można to jakoś policzyć, wydajność ?
    To mogłoby być dobrym rozwiązaniem dla mnie.

Co do układu powietrze-woda. Raczej odpada, ...kilka aspektów, mogę opisać, ale szkoda klawiatury na ten czas. Tematem ogrzewania domu zajmuję się już dosyć długo. Przeanalizowałem prawie każdy układ, łącznie z PC, której instalację zarzuciłem ze względu na koszty … Nie amortyzowała mi się. Do czasu pomysłu budowy własnej, inspirowany tym wątkiem.
    Obecnie, jeśli PC własnej budowy nie wyszłaby, pozostanę przy prądzie w II taryfie.
    Ale korci mnie niemiłosiernie :D

• #945 29 Paź 2007 13:29
    grzes601
    Poziom 12  

Witam,
    Mam pytanie do manio123.
    Proszę opisz procedurę wymiany oleju w sprężarce ZH.
    Mam ZH30K4E-TFD i metoda wymiany jest mi obca.
    Jestem świadom, że oleje estrowe i mineralne nie wolno mieszać.
    Zasłyszana wymiana oleju metodą wylania i przedmuchania sprężonym powietrzem mnie nie przekonuje. Zawsze coś zostanie.
    Czy płukałeś czymś sprężarkę przed wlaniem nowego oleju?

• #946 29 Paź 2007 14:06
    manio123
    Poziom 34  

niestety nie wiem, bo kupiłem sprężarke łacznie z wymiana oleju. Ale to była choroba wieku dziecięcego - dzis bym juz nie wymieniał bo po co ? Jakie są Twoje motywacje? R22?
    Z tego co mówił mi serwisant to odessał olej pompa próżniową i wypłukał beznyna ekstrakcyjna - ale sam bym sie tego nie podejmował .

• #947 29 Paź 2007 14:59
    grzes601
    Poziom 12  

Do; manio123
    Motywacja to czynnik jednorodny... Z uwagi na pierwsze podejście na tak dużą skalę jestem pełen obaw zostawić MOBIL_EAL_22CC. Jestem zainteresowany zastosować olej SUNISO 3GS.
    W procesie płukania po estrowym boję się czyszczenia po wspomnianej przez ciebie benzynie. Posiadam pompę próżniową więc odessanie oleju było by możliwe.
    Wymienniki (SECESPOL) będą u mnie za około 10 dni, a DZ to 3 odwierty po 48m każdy z "glikolem".
    Całość inwestycji ma szansę się "wyzerować" w stosunki do oleju opałowego w czasie około 6-7 lat. Inwestycja traktowana jest długoterminowo przy BARDZO wysokiej sprawności.
    Pozdrawiam,
    Dzięki za info. Problem wymiany oleju pozostaje do wyjaśnienia... :)

• #948 29 Paź 2007 15:19
    manio123
    Poziom 34  

myślałem podobnie , ale juz tak nie myślę. Buduje kolejne pompy gdzie parownik jest na wymieniku secespolu H1K i czynnikiem jest R407C. R22 jest minimalnie lepszy termodynamicznie i nie ma poslizgu temperatury. Ale z drugiej strony ten poslizg powoduje, że parowanie (a i skraplanie) przebiega w różnych miejscach wymiennika , lepsze jest wykorzystanie jego powierzchni. R22 staje sie coraz trudniej dostępny i każdy serwisant odradzi bo bezpośredni zamiennik dużo droższy.

• #949 29 Paź 2007 15:36
    grzes601
    Poziom 12  

Hmm ...
    Jednorodny czynnik przemawia do mnie bardziej z uwagi na jednoznaczność/dokładność ustawienia temperatury przegrzania i ustawienia jej na TZR jakim jest w moim przypadku TX3. Podczas pracy układu spodziewam się mieć "czystsze" pomiary realizowane przez automatykę przy czynniku jednorodnym. Ale może tu trochę przesadzam(idealizuję) ...
    Co do 407 to masz rację że nie jest aż tak zły.
    Wracając do posiadanego oleju to gdzieś w dokumentacji chyba Copeland-a w tabeli było pokazane że EWENTUALNIE może pracować z R22.

• #950 29 Paź 2007 17:00
    manio123
    Poziom 34  

w sprawie "ewentualnie" to lepiej zadzwoń do pierwszego serwisu lub sprzedawcy Copelanda lub spytaj w jakim zakładzie chłodniczym - za drogi to może być ewentualnie eksperyment. Zawór termostatyczny sam w sobie nie jest urządzeniem wielce precyzyjnym i temperatura parowania a za nią i przegrzania stale "pływa" , ważne aby pary były suche również w dołku. Nie spodziewaj sie precyzji większej niz 2-3 °C. Odpowiada temu pływanie mocy wyjściowej 2-5%. Pływanie ustaje po dłuższej pracy a najlepiej jeśli sprężarka pracuje ciagle :D.

• #951 30 Paź 2007 07:22
    grzes601
    Poziom 12  

Tak jak piszesz to może być DROGI eksperyment.
    Masz już spore doświadczenie w pracy swej pompy. Czy możesz przybliżyć charakterystykę zachowania się pracy pompy. Interesuje mnie wspomniane wyżej płynięcie. Co ma według ciebie ma tu największy wpływ?
    Czy dobrze myślę, że przy stałej temperaturze czynnika przed zaworem TX3 http://www.alfaco.pl/dokumentacje/ALCO_CONTROLS/+0305PL002.pdf płynięcie może być stosunkowo małe.

• #952 30 Paź 2007 09:42
    manio123
    Poziom 34  

płyniecie jest wynikiem działania zaworu :D . Nie ma tu sprzeczności. praca pompy to ciagłe zmiany temperatury skraplania co nie pozostaje bez wpływu na wszystkie pozostałe parametry. Dodatkowym elementem zakłócającym jest wymiennik regeneracyjny. Szczególnie duże pływanie jest po uruchomieniu zanim proces sie ustabilizuje , dlatego warto aby cykl pracy nie był którszy niz 15 min. Bawiąc sie programem Copelanda doboru sprężarek i jednoczesnie programem Danfossa Coolcat do doboru zaworu mozna stwierdzic że cały zakres pracy pompy ciepła obejmuje dobór dwu dysz. większa dla niższych temperatur skraplania i mniejsza dla wyższych. to moim zdaniem główne źródło dryfu temperatury. Za duża dysza to mniejszy autorytet zaworu i mniejsza jego precyzja. Jak dysza jest za mała to nie uzyskujemy maksymalnej mocy - ale pływanie niemal ustaje. Rzwiązaniem lepszym jest oczywiście zawór elektroniczny ,który w połaczeniu z regulatorem kosztuje jednak zadrogo aby był jaki sens ekonomiczny.

• #953 30 Paź 2007 10:05
    grzes601
    Poziom 12  

Masz rację.
    Zawór ustaliłem w oparciu o analizę dokonaną przy pomocy programu Copeland Selection Software 6.5 (Select 6), mając na uwadze maksymalną moc przy niskiej temperaturze skraplania tj. około 30^C na potrzeby C.O. Przewidziałem wymiennik regeneracyjny, jednak dużo uwagi poświęcę na ustabilizowanie temperatury czynnika przed zaworem rozprężnym z dokładnością 2-4^C. Myślę, że ważnym jest też odpowiednie sterowanie przepływem glikolu w odpowiedzi na zapotrzebowanie (temperaturę parowania).
    W budowanym układzie dążyć będę do możliwie wysokiej stabilizacji temperatury skroplonego czynnika co może dać stabilniejszą pracę układu.
    Co o tym myślisz?

• #954 30 Paź 2007 10:38
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

grzes601 napisał:
    ... jednak dużo uwagi poświęcę na ustabilizowanie temperatury czynnika przed zaworem rozprężnym z dokładnością 2-4^C.
    ...
    W budowanym układzie dążyć będę do możliwie wysokiej stabilizacji temperatury skroplonego czynnika co może dać stabilniejszą pracę układu.

temperatura skroplonego czynnika nie ma kluczowego wpływu na stabilność układu, wyregulwany układ ma tendencje do "bujania" przy nagłych zmianach obciążenia - start sprężarki, przełączenie grzania CO na ładowanie zasobnika CWU. Podczas powolnych zmian temp. skraplania - nic się nie dzieje. A temperatura skraplania podczas procesu ogrzewania musi rosnąć. Jak planowałeś ją stabilizować ?

grzes601 napisał:
    ...
    Myślę, że ważnym jest też odpowiednie sterowanie przepływem glikolu w odpowiedzi na zapotrzebowanie (temperaturę parowania).

co zamierzasz uzyskać i w jaki sposób ?

• #955 30 Paź 2007 11:07
    grzes601
    Poziom 12  

Szkodliwość nagłych zmian obciążenia chcę zminimalizować poprzez zastosowanie zbiornika buforowego, który przy wyłączonej PC zachowa się jak zbiornik przepływowy w szeregu z wymiennikiem płytowym.
    Po włączeniu sprężarki i uzyskaniu na wyjściu temperatury powyżej np. 45^C włączy się pompka cyrkulacyjna pomiędzy zbiornikiem i wymiennikiem płytowym. Następuje wtedy zasilenie zbiornika przez ciepłą wodę z wymiennika. Szybkość przepływu wody przez pompkę cyrkulacyjną należy ograniczyć do poziomu powodującego pobranie ciepłej wody z wymiennika przy jednoczesnym zachowaniu warstwic temperaturowych w zbiorniku. Gdy temperatura w dolnej części zbliży się do np. 25^C nastąpi odłączenie zasilania na PC i cyrkulacji.
    W sytuacji gdy jest pobór ciepłej wody załącza się sprężarka a układ mieszacza w punkcie styku dojścia zimnej wody, pompki cyrkulacyjnej zbiornika buforowego oraz wymiennika dążyć będzie do ustabilizowania temperatury wody na wejściu do wymiennika. Przypuszczam że temperatura ta powinna być na poziomie 15^C. Wymienniki DZ i GZ zastosowane w układzie to LB47-60 i zapewne dadzą dosyć wysoką sprawność przekazywania ciepła dla CWU i CO.
    Dla wyjaśnienia CWU i CO mają swoje własne wymienniki a ich zasilanie regulowane jest za pomocą zaworów 2-drożnych.
    Priorytet w układzie ma CWU.
    Dom posiada sprawdzony co do zachowań temperaturowych instalację grzania podłogowego. Dlatego dla mnie ważnym jest zachować podobne temperatury powrotu skroplonego czynnika z wymienników. Dochłodzenie nastąpi w LA22-40. Układ jest przeliczony przy wydatnej pomocy SECESPOL-u.
    Podczas startu układu PC w zimnym domu bez ciepłej wody użytkowej, pompki cyrkulacyjne CWU i CO nie dopuszczą do zbyt dużego zaboru ciepła z wymienników a tym samym przechłodzenia czynnika w wymienniku regeneracyjnym.

• #956 30 Paź 2007 11:58
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

czy oby nie komplikujesz zbytnio prostego układu ?
    narysuj schemat - może łatwiej będzie analizować Twój pomysł

• #958 30 Paź 2007 13:24
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

musisz dołożyć opis "słowno-muzyczny" :D

• #959 30 Paź 2007 13:28
    grzes601
    Poziom 12  

... szum fal, ptaków śpiew, złota plaża ...... :)

• #960 30 Paź 2007 13:34
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

nie wiem co chcesz uzyskać - dlaczego jeden obieg idzie przez regenerator a drugi nie ?
    chcesz w tym samym czasie grzać cwu i co ?