Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwuletni komputer nie daje rady z grami

20 Wrz 2008 20:47 1728 7
  • Poziom 14  
    Witam!
    Od dwóch lat posiadam komputer o poniższej konfiguracji:
    Windows XP Prof. SP 2
    Procesor: DualCore Intel Pentium D 915, 2800 MHz (14x200)
    Płyta: ESC RC410L/800-M
    RAM: 2x 512 MB DDR2-533 SDRAM (Samsung M3)
    BIOS: AMI (06/08/06)
    Grafika: GeForce 7300 GS 512 MB
    Dysk: Hitachi HDS721616PLAT80 (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
    Od jakiegoś czasu zaczął okropnie "zamulać" przy grach. Lubię sobie czasem odpalić jakiś symulator samochodowy typu Hard Truck. Może karta graficzna nie jest najlepsza ale sądzę że powinna ciągnąć średnio wymagające gry. I tu przykład na nabytej ostatnio grze Euro Truck Simulator. Wymagania tej gry spełniam, a nawet przewyższam zalecane (oprócz procesora który ma minimalne 2.4 a zalecane 3.0 ale i tak się mieszczę), ale do rzeczy. Gdy zaczynałem grać ustawiłem sobie najwyższe detale i rozdzielczość. Po kilku minutach gra zaczęła iść prawie że klatka po klatce. Zmniejszyłem jakość tekstur, ale po 2-3 minutach znów to samo. I tak zmniejszałem i zmniejszałem aż w końcu z najwyższej jakości tekstur i rozdzielczości 1240*1024 doszedłem do najniższej jakości i rozdzielczości 800*600 i działo się to samo. Zmniejszenie jakości gry dawało skutek na ok. 3 minuty gry, i wracały poprzednie objawy (nawet przy tych najniższych opcjach). Dodam że komputer nie był od czasu kupna rozbierany i tu pierwsze pytanie: czy dokładne czyszczenie (odkurzenie itp.) może pomóc znacząco (to że w ogóle pomoże to wiem). Druga sprawa to to, że gry na początku (powiedzmy przez pierwsze pół roku) użytkowania kompa traciły na grywalności gdy temperatura kary przekraczała ok 110oC, a teraz tracą już przy 87oC (gdzie próg spowolnienia podany przez producenta to 130oC). Proszę o porady i z góry dzięki.
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma co czekać, trzeba rozebrać sprzęt, sprawdzić czy wszystkie wiatraki sprawne, przeczyścić, zdjąć z CPU i GPU radiatory, oczyścić i posmarować świeżą pastą silikonową i z powrotem założyć radiatory.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1. Przede wszystkim odkurzyć (odkurzacz i pędzelek) wszystkie radiatory i sprawdzić wentylatory (zasilacz też). O ile zasilacz posiadasz :lol: bo nic o nim nie napisałeś a to bardzo ważna część zestawu. Sprawdzić (i/lub) wymienić pastę na radiatorach.
    2. odłączyć się od Internetu w czasie grania i sprawdzic czy cos się zmienia.
    3. Daj listing programów pracujących w tle. Przed następnymi pytaniami przeczytaj:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic925089.html
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1044160.html
    WojtasJD wyprzedził mnie o parę sekund :lol:
  • TermoPasty.pl
  • Admin grupy komputery
    110°C - czym robiłeś pomiar tej temperatury ?
    To że 130°C to jej wytrzymałość , nie oznacza że może ona pracować w takich warunkach non stop . Posiadam model 7900GS i już powyżej 80°C odczuwam spadek wydajności , na szczęście zmieniłem troszkę chłodzenie i nie przekracza mi w stresie 60°C .

Obawiam się że sama wymiana past i czyszczenie nie rozwiąże problemu , pora pomyśleć o lepszym chłodzeniu , o lepszej wentylacji obudowy .
  • Poziom 21  
    Przegląd płyty i karty po dwuletnim okresie eksploatacji napewno się przyda.
    Napisz dokładnie, którą płytę micro-atx posiadasz, dwa różne rozwiazania zasilania, wg. mnie lepsza v. 1.0 /800-M2/.
    Obejrzyj elementy płyty czy wszystko jest w porządku.
    Zajrzyj pod chipsety i wymień pastę, w v. 2.0 to jest chyba Twoja płyta /800-M/ na południowym powinien być pasywny radiator?
    Jaką dokładnie masz kartę? Pasywne chłodzenie ale z tych lepszych czy standard?
    Podczas demontażu i wymiany pasty na GPU/DDR obejrzyj pamięci oraz elementy odpowiedzialne za przetwarzanie napięcia.
  • Poziom 14  
    Otworzyłem kompa, i dokładnie go odkurzyłem. Poprawa w samej pracy fizycznej komputera (o wiele ciszej chodzi, mniej się grzeje) jest kolosalna, a i poprawa w kwestii gier jest odczuwalna. Na razie nie mam czasu na większe granie więc wymianę past sobie odpuszczę.

DriverMSG napisał:
    110°C - czym robiłeś pomiar tej temperatury ?

Temperaturę odczytywałem w instalowanym wraz ze sterownikami programie "NVIDIA Control Panel"
  • Admin grupy komputery
    Temperatury wskazane programowo są niemiarodajne - do tego celu używa się termometrów .
    Po za tym wskazania z czujników są tylko z jednego miejsca - dokładnie z tego gdzie umieszczono czujnik . Więc nie uzyskasz danych o temperaturze otaczających elementów np: kondensatory lub kości pamięci .
    Rdzeń karty graficznej może i wytrzyma 130 stopni - ale przykładowo kondensatory są do 105 - wnioski wyciągnij sam .
  • Poziom 14  
    Faktycznie, trochę to nielogiczne. Mam miernik z sensorami do pomiaru temperatury więc przy najbliższej okazji sprawdzę.