Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pseudo autoklaw - urządzenie wytwarzające podciśnienie

20 Wrz 2008 23:51 4756 13
  • Poziom 23  
    Witam!

Potrzebuję wsparcia do pomysłu wykonania czegoś w rodzaju autoklawu czyli urządzenia wytwarzającego podciśnienie które znakomicie by mi służyło do odsysania drobin powietrza z moich odlewów sporządzonych z żywicy epoksydowej i poliestrowej.

Otóż mój pierwotny pomysł to wykonanie jakiegoś sensownego pomieszczonka o wymiarach 50x50x40cm (wymiary wewnętrzne) oczywiście doskonale uszczelnionego i zdolnego przetrzymać podciśnienie takie jak np w autoklawach ( z tego co wyczytałem to około -0,095 MPa ale mogę się mylić). Podciśnienie tworzyła by pompka która po prostu odsysałaby powietrze z wnętrza konstrukcji.

I tu pytanie:
    -z jakich materiałów wykonać konstrukcję?
    -czym uszczelnić?
    -skąd wziąć taką pompę żeby czasem nie poszła się kochać

A może ktoś miałby jakiś inny pomysł?

Proszę o pomoc w planie konstrukcji,
    Pozdrawiam!
  • Poziom 28  
    Materiał - plexi 16mm
    Uszczelnienie - rozpuszczone plexi (zapomniałem jaki rozpuszczalnik, ale dopytam) po klejeniu pęka obok, a nie na klejeniu
    a do zdejmowanej pokrywki proponuję warstwę kauczuku silikonowego do którego pokrywa się sama dociśnie.
    Pompka - z lodówki, ale nie jestem zupełnie pewien czy uzyskasz takie podciśnienie.
  • Poziom 23  
    Tzn z tą wartością podciśnienia oczywiście mogę się mylić :]

Jeszcze jedna kwestia... w autoklawach jest dość wysoka temperatura... Czy będzie mi ona tutaj niezbędna do wyssania powietrza z odlewu?

No i jakoś to trzeba wykonać żeby odlew czasem się nie zniekształcił... :)

I jeszcze dodam... Bo pleksa troszkę droga jest... Nie byłoby jakiegoś tańszego, dobrego materiału?

Pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Przy takiej próżni musisz się już liczyć z bardzo dużym obciążeniem powierzchni naczynia dlatego najlepiej żeby było cylindryczne z wyoblonymi dennicami . Może to być rura z bocznymi kryzami oraz otworami do przykrecania dennic . Zalecam wykonanie w metalu . Jeśli chcesz mieć wgląd do środka można zamontować odpowiednie wzierniki ciśnieniowe lecz to podroży konstrukcję . Oczywiście w górnej części zbiornika próżniowego musisz wykonać króciec do podłączenia próżni oraz jej likwidacji w sposób kontrolowany .
  • Poziom 23  
    Czyli najlepiej zrobić to z odlewu metalu o kształcie cylindycznym o grubych ściankach?

Hmmm.... tylko z kąd tu takie coś wytrzasnąć? :]
  • Poziom 17  
    servgsm napisał:
    Czyli najlepiej zrobić to z odlewu metalu o kształcie cylindycznym o grubych ściankach?

Hmmm.... tylko z kąd tu takie coś wytrzasnąć? :]

Zbiornik LPG z autka.
  • Poziom 39  
    Obawiam się że taki zbiornik od gazu ulegnie zgnieceniu przez ciśnienie zewnętrzne (implozja), gdy wypompujesz z niego powietrze...
  • Poziom 21  
    Taki zbiornik próżniowy może wykonać każdy srednio zaawansowany zakład ślusarski . Można zaadaptować też inny zbiornik chociaż ten z LPG chyba ma za cienką blachę i rzeczywiście może ulec zniszczeniu . Ostatecznie można wykonać autoklaw z kawałka rury grubościennej zamykanej płaskimi , ale wzmocnionymi dennicami .
  • Poziom 23  
    No a teraz w takim razie zakładając że użyję jakiejś metalowej rury o średnicy 50cm i długości 50cm... Jakiej grubości powinny być ścianki w stosunku do ciśnienia które zdołałoby wyssać pęcherzyki powietrza dajmy na to z zastygniętej żywicy epoksydowej?
  • Poziom 19  
    Witam.

Może uda mi się pomóc gdyż pracowałem w firmie lotniczej gdzie ten temat był na porządku dziennym,lecz skala elementów znacznie większa.
    Daj przykładowe zdjęcie formy w której element jest wytwarzany.
    Wtedy będę zorientowany czy to jest do zrobienia.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    jeśli chodzi o odlew z którego powietrze ma być wysysane to chodzi mi o maksymalne rozmiary 30x30x30cm.

A formą byłby jedynie jakaś twarda tektura... Jednak jeśli trzeba by było zastosować coś porządniejszego to w miarę rozsądku i funduszy dostosuję się do tego.
  • Poziom 28  
    Z pierwszego postu uwzględniłem tylko podciśnienie, hasło autoklaw uznałem za błąd i o temperaturze nie myślałem.
    Może dokładnie opisz technologię którą chcesz do tworzywa stosować.

Moi koledzy dio jakiegoś tworzywa (też typu gumy) zbudowali prasę z siłownikiem hydraulicznym i podgrzewaniem do 300°C.
    Ale prawdę mówiąc ze stosowaniem podciśnienia do bąbelków to się nie spotkałem.
  • Poziom 23  
    Tzn z tym podciśnieniem spotkałem się na kilku artykułach oraz w programie How Its Made na Discovery Science :)

No ale nie zjeżdżajmy z tematu... Założenia są takie że robimy autoklaw bez funkcji temperatury ;)
  • Poziom 21  
    Odpowietrzanie próżniowe żywic w procesie utwardzania jest często stosowane w profesjonalnych zastosowaniach dla uzyskania wysokojakościowych odlewów lub laminatów . Jeśli nie masz takich potrzeb wystarczy zwykłe zalewanie formy lub stosowanie specjalnych odpieniaczy i odpowietrzaczy chemicznych dających podobny efekt w normalnych warunkach otoczenia . Podwyższona temperatura sprzyja odpowietrzaniu żywicy zmniejszając jej lepkość lecz może doprowadzić do zbyt szybkiego utwardzania prowadzącego czasem do dużych skurczów masy zalewowej , a nawet pęknięć . Musisz dobrać praktycznie warunki procesu , bo może się okazać , że drogi autoklaw nie będzie potrzebny .