Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tranzystory parowane- gdzie dostać?

mori_mj 21 Sep 2008 00:31 2636 4
Tespol
    mori_mj
    Level 14  
    Witam sedecznie forumowiczów. Otócz dzisaj dostałem do naprawy troszke sprzętu audio tkaie jka wzmaczniacze samochodowe i stacjonarde do domu. Występują w nich końcówki mocy na tranzystorach. I mam pytanie gdzie mogę dostać i gdzie(najlepiej jakiś sklep internetowy) tranzystory komplementarne (parowane) ? Np: BD245C i BD246C. One akurat bedą wstawiane do Yamahy A-720. Pozdrawiam. Marek Jaworski.
  • Tespol
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Cały bajer polega na tym, że takie tranzystory to nie tyle swoje odpowiedniki o przeciwnych polaryzacjach ale również o takich samych lub jak najbardziej zbliżonych parametrach, głównie wzmocnieniu. No i jedyne co można zrobić to selekcję. W sklepach elektronicznych powinno móc się je dostać ew poprosić o dobranie i przyjść później albo nawet jak da się z obsługą dogadać to miernik w dłoń i szukać. Oczywiście takie pomiary poprzez wetknięcie i odczyt nie dają gwarancji, że tranzystory są identyczne ale przynajmniej zbliżone.
  • Tespol
    mori_mj
    Level 14  
    A mozna też sprawdzać po numerach partii, jesli mi sie trafia takie same podczas kupna?. Bo wysylkowo w taki sposób chyba raczej odpada, kupie a przyśla mi zwykle, pomieszane firmowo albo odbiegajace zupelnie kazdy od ciebie parametrami. Słyszałem ze w ASWO sprzedają parowane, ale czy ten sklep jest dotępny dla zwykłych klientów z zewnątrz?
  • Helpful post
    elek555
    Level 37  
    Nawet nie próbuj parować tranzystorów mocy gniazdem multimetru bo przy takich parametrach pomiaru nic się nie uda. Jesteś na dolnym kolanie ch-ki i dopiero pomiary przy Ic około 1-2A coś dadzą. Kup partię i nie licz na sponsoring w sklepie. Jeślibym zobaczył że sprzedawany towar jest po "pomiarach" przez innych to bym go nie kupił i omijał taki sklep dużym łukiem :) A tak na prawdę odpuść bo to najczęściej zbyteczne
  • Helpful post
    slawussj
    Level 34  
    Witam . Jeśli założysz tranzystory dobrej firmy , to ich wzmocnienie zawiera się w granicach katalogowych . Wzmacniacze są projektowane tak , że rozrzut wzmocnienia tranzystorów mocy w granicach parametrów katalogowych nie ma wpływu na pracę układu . Powinno się parować tranzystory wzmacniaczy różnicowych , (ale robi się to tylko dla wzmacniaczy HI-end). Jeśli chcesz koniecznie się bawić w dobieranie , to tylko (jak napisał kolega elek555) przy prądach 2-3A i gdy są ciepłe (40-50°C).