Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy zasilacz z 230V na 12V i... 20A

21 Wrz 2008 16:50 12119 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Posiadam wzmacniacz samochodowy Blaupunkt GTA 480 który chciałbym podłączyć w domu i tu się zaczyna problem. Chciałem w tym celu użyć zasilacza od kompa, ale jest on tylko na ok 8A. Akumulatora ze samochodu raczej nie wyjmę, więc pozostało mi zrobić samodzielnie jakiś zasilacz zmieniający ~230V na stałe 12V z 20A... wzmak ma bezpiecznik na 30A). Proszę o podpowiedź jak go skonstruować.

1. Czy mogę użyć normalnej przetwornicy z radia?
    2. Jaki prostownik jedno czy dwu połówkowy i z kont go wezmę?
    3. Jakiego stabilizatora użyć?
    4. I jak uzyskać to 20A, trzeba gdzieś umieścić jakiś rezystor?
    5. Jaki powinien być użyty kondensator (patrz schemat)

Czy mogę go wykonać według tego tego schematu + stabilizator na wyjściu??
    Pierwszy zasilacz z 230V na 12V i... 20A

Jak widzicie dopiero zaczynam z elektroniką i proszę o pomoc. Macie może jakiś pomysł jak go zrobić?

Popraw byki! [R]
  • Poziom 15  
    Po pierwsze musisz liczyć się ze sporymi kosztami tej konstrukcji (drogi transformator), mostek prostowniczy możesz kupić w sklepie elektronicznym np. na 50A no i filtr złożony z kondensatorów.
  • Poziom 43  
    Na tym etapie albo kup przetwornicę albo aku. Dodam, że pomysł CA w domu jest traktowany jako wykonalny ale maaaaaało wyszukany. Ale jak chcesz się bawić to może zrezygnuj ze stabilizatora, nie wspominając o rezystorze (?!) tylko tak: Stabilizacja dla wzmacniacza potrzebna nie jest (nie twierdzę że nigdy ale na ogół nie jest); kondensatory to będzie jakieś ok 80-100mF/25V, mostek 25-35A (można kupić gotowe, okolice 10zł) i trafo: ok 11-12VAC/28-30ACA. Na małym obciążeniu napięcie może przekroczyć 17-18VDC.
  • Poziom 9  
    Wiem, że CA w domu to trochę dziwny pomysł, ale wymontowałem je ze samochodu który sprzedałem i niechcę żeby się marnowało:D
    Cytat:
    Na tym etapie albo kup przetwornicę albo aku

Właśnie szukałem jakiej przetwornicy i nie mogłem znaleźć żadnej która by zmieniała 230V na 12VDC, fuutro miałeś może jakąś konkretną na myśli?
  • Poziom 43  
    W zasadzie nie ale można poszukać jakiegoś zasilacza do kompa o odpowiedniej wydajności linii +12. Ogólnie przy dużych prądach nie jest ciekawie (koszta i sprawność lub koszta i utrudnienia albo oba na raz) więc jest i mała/żadna liczba propozycji które mogłyby każdego zadowolić. Przykładowo chcąc mieć wzmacniacz mający 200W na wyjściu i zasilając go z sieci poprzez klasyczny stabilizator w przybliżeniu trzeba zassać z sieci ok 200W/(0,99*0,5*0,9*0,66) o zgrozo 700W - skąd tyle? bo jeszcze trzeba policzyć sprawność trafa, stabilizatora, przetwornicy, wzmacniacza. Są to wartości mało dokładne ale obrazują sytuację. A przetwornica prosto z sieci powiedzmy 200W/(0.9*0.9*0,66) już 400W wystarczy. Też jest to orientacyjne ale różnię chyba na oko widać.
  • Poziom 9  
    Masz rację, tylko przeszukałem allegro i parę innych serwisów i za nic nie mogę znaleźć przetwornicy 230/12 są, ale same 12/230 :/ Chyba jednak będę musiał wymontować jakieś aku, podłączyć pod prostownik i do wzmaka.
  • Poziom 26  
    I będziesz trzymał w domu akumulator tylko po to, by słuchać/korzystać z tego wzmacniacza? I co kilka tygodni będziesz go doładowywał? Nie wiem co to za cud techniki, ale wydaje się to chore... :)

Za cenę transformatora 20A i baterii kondensatorów kupisz już jakąś miniwieżę. :) A używaną to i za flaszkę pewnie... ;)

Ale jeśli się upierasz, to może warto się zastanowić, czy faktycznie potrzebujesz zasilacza 20A? Jak głośno słuchasz muzyki? Moc 2x10W to już (przynajmniej dla mnie) sporo, dłużej słuchać w pokoju się nie da, a sąsiedzi słyszą. :) Więc może wystarczy słabszy zasilacz, np. 12V/5A? Dlatego zasilacz od komputera mógłby wystarczyć, przy czym konieczna może być mała jego modyfikacja...

Zasilacze 12V i ok. 5A (zwykle do kamer) można znaleźć na Allegro za ok. 40zł... Ma to 60W, co przy sprawności wzmacniacza 40% daje właśnie ok. 2x10W mocy wyjściowej... Za drogo? Za słabo? :)

---

Treść postu nieco zmieniona, bo myślałem (tzn. niedoczytałem), że mowa o samym wzmacniaczu samochodowym, a nie radiu... :)
  • Poziom 43  
    Nie wyglądają one drogo przy jakichś lepszych czy bardziej wypasionych zasilaczach ATX.
  • Poziom 11  
    nie no ludzie bez przesady. To że wzmacniacz ma bezpiecznik 30A to nie oznacza od razu że trzeba do niego zasilacz o wydajności prądowej 20A... Według mnie zasilacz od kompa spokojnie wystarczy żeby zasilić ten wzmacniacz oczywiście do słuchania muzyki na poziomie normalnym ewentualnie troche głośniejszym. Imprezy tym nie zasilisz ale delikatną domówkę z kilkoma znajomymi wystarczy bez problemu. Przecież 12V*8A=96Watów czyli odliczając straty to jakieś 40 Watów na kanał (stereo) a to wcale nie taka mała moc
  • Poziom 9  
    Dzięki, za wskazówki. Powiedźcie mi jeszcze czy gdybym podpiął wzmacniacz pod zasilacz ATX, to czy dało by się go ewentualnie jakoś przerobić, tak żeby zwiększyć natężenie? Bo chciałem nim zasilać suba 250W RMS a te 8A coś mi się nie widzi.
  • Poziom 26  
    I po raz kolejny - po cholerę Ci 250W?!

Ale jak lubisz... Pytanie podstawowe - na ile znasz się na elektronice? Obawiam się, że zbyt słabo, ale zerknij na (przykładowe) poniższe strony:
    http://sp5adx.czar.pl/content/view/84/66/
    http://gayos.w.interia.pl/ladowarka.html

Czy potrafisz wprowadzić wymagane modyfikacje?

Nawet gdyby udało Ci się uzyskać z zasilacza ATX prąd wyjściowy na poziomie 20A (co jest sukcesem, choć w rzeczywistości uważałbym taką wartość prądu za chwilową), to nie uzyskasz 250W mocy wyjściowej z wzmacniacza. Tak się zastanawiam - po jaką cholerę w samochodzie wzmaczniacz 250W?! Z pewnością nie do słuchania muzyki... Tylko dresiarskie umcy-umcy mi przychodzi do głowy...
    Dobrze, jak wzmacniacz ma zapas mocy, ale zwykle nie jest to ciągła moc oddawana do głośnika.
  • Poziom 9  
    Nie mówię że zasilacz musi mieć 250W, po prostu mam taki głośnik (zestaw: wzmak Blaupunkt GTA 480, 2x głośniki dwudrożne 30W RMS i subofer Blaupunkt GTb 300 250W RMS w mostku 210W . Spojrzałem jak na razie pobieżnie na te linki sądzę, że udały by mi się te modyfikacje, jednak potrzeba na to trochę czasu, a trzeba by się powoli zacząć uczyć do matury (to tak poza tematem :D )
  • Poziom 11  
    żeby uzyskać taką moc będzie Ci potrzebny zasilacz komputerowy (albo jakikolwiek inny) który poda Ci około 25 amperów. Z tym przeróbkami to rożnie bywa i nie zawsze to działa ale spróbować zawsze można. Jednak według mnie zasilacz o wydajność 8A (około 90W) w zupełności wystarczy żeby stracić słuch. A jak Ci za cicho to podejdź bliżej głośnika :D