Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CX-6837AW - problem z przetwornicą

ArthurCC 21 Wrz 2008 18:33 839 2
  • #1 21 Wrz 2008 18:33
    ArthurCC
    Poziom 23  

Trafił mi się telewizor z wypaloną dziurą w płytce po stronie gorącej przetwornicy. Zwęglenia oczyściłem i powymieniałem diody 7,5V, 15V oraz tranzystor 2SK1217 (na 2SK1120). Wymieniłem również profilaktycznie AH1202.
    Resztę podzespołów sprawdziłem. Przy próbie odpalenia (na żarówce), napięcie B+ wynosi ok 70V - żarówka świeci prawie pełną mocą. Pomiar na kondensatorze filtru zasilania przetwornicy wskazuje 15V. Czyli napięcie zasialnia jest niższe niż napięcie wyjściowe. Włączenie bezpośrednio od sieci skończy się na pewno uszkodzeniem podzespołów. Odłączałem i sprawdzałem stronę wtórną - bez efektu.
    Co może być tego przyczyną - zwarte zwoje na trafie przetwornicy? Miał ktoś coś podobnego?

0 2
  • #2 21 Wrz 2008 18:46
    DiZMar
    Poziom 43  

ArthurCC napisał:
    ...Przy próbie odpalenia (na żarówce), napięcie B+ wynosi ok 70V - żarówka świeci prawie pełną mocą. Pomiar na kondensatorze filtru zasilania przetwornicy wskazuje 15V. ...

Przy 70V żarówka ledwo świeci a nie prawie pełną mocą. Przy zasilaniu przetwornicy 15V ona nie "ruszy". Zrób prawdziwe pomiary dopiero wtedy opisz.
    Temat do TV Poczatkujący.

0
  • #3 21 Wrz 2008 19:22
    ArthurCC
    Poziom 23  

Może źle się wypowiedziałem i kolega nie zrozumiał. Przetwornicę odpaliłem na żarówce 100W włączonej zamiast bezpiecznika. Na żarówce odłożyło się prawie pełne napięcie sieci. Po pomiarze na kondensatorach pozostało tylko 15. Niestety,wbrew wypowiedzi kolegi przetwornica pracuje na tych 15V i to mnie dziwi, że na B+ jest aż 70V! Pomiary oscyloskopem na bramce tranzystora kluczującego wykazują, że przetwornica pracuje przy tak niskim napięciu.

Problem rozwiązany - po dokładnym przejrzeniu schematu okazało się, że przetwornica w tym układzie może pobierać dość długo duży prąd w momencie rozruchu. Po dołożeniu równolegle do żarówki rezystora 68 ohm przetwornica grzecznie wystartowała bez wściekłego świecenia zarówki. Tym razem ostrożność dała błędne rezultaty.

0