Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

strzały w kotle Beretta w trybie CO

22 Sep 2008 10:34 3758 4
  • Level 1  
    Witam posiadam kocioł gazowy dwufunkcyjny Beretta i c zauważyłem od niedawna, że podczas jego pracy w trybie CO, kiedy konczy grzac wodę słychać w nim bardzo głośne takie stuki, strzały trudno mi to nazwać, coś jak blacha odkształacająca się, trwa to kilka minut potem cisza kiedy grzeje.
    Czy taki objaw jest normalny? I jescze jedno czy kocioł pownien być od góry gorący??? Dzieki i pozdrawiam. Rafał
  • TespolTespol
  • Level 20  
    zapchana nagrzewnica, do czyszczenia. pozdr adam
  • TespolTespol
  • Level 39  
    Także w Twoim przypadku pomoże odkamienienie wymiennika ciepła od strony CWU. Zakamieniony zaburza przepływ ciepła i pomiar temperatury. Kocioł przegrzewa wodę i takie są właśnie obajwy jak opisujesz. Odkamienić należy preparatem do czajników. Nie może to być zbyt agresywny środek, aby wymiennika nie uszkodzić.
    Pozdrawiam
  • Level 9  
    Mam jeszcze takie pytanko : jak praktycznie odkamienić wymiennik ciepła i wyczyścić te zapchaną nagrzewnice.Ja wprawdzie 3 mies.temu miałem przegląd pieca , ale mam takie trzaski jak grzeje więc pewnie jest "zakamieniony".
    Czy z tego powodu może piec spalać więcej gazu? /beretta s.exlusiv /
  • Level 39  
    jacek buczek wrote:
    Mam jeszcze takie pytanko : jak praktycznie odkamienić wymiennik ciepła i wyczyścić te zapchaną nagrzewnice.Ja wprawdzie 3 mies.temu miałem przegląd pieca , ale mam takie trzaski jak grzeje więc pewnie jest "zakamieniony".
    Czy z tego powodu może piec spalać więcej gazu? /beretta s.exlusiv /

Na pewno spada sprawność wymiany ciepła, więc zużycie gazu z pewnością jest większe. Jednak dotyczy to głównie grzania wody bieżącej a nie CO.
    Co do odkamieniania, to musisz wymontować nagrzewnicę, następnie przygotować sobie około 1litra roztworu do odkamieniania czajników z wrzącej wody. Następnie postawić w pionie nagrzewnicę tak, aby w górze były złączki do wody użytkowej. Zwykle nagrzewnice są typu "UU" (jakby dwie U-rurki z połączonymi środkowymi końcami). To powoduje że odkamieniacz musisz wlewać wpierw np. do wlotu wody zimniej aż do pełna. Następnie poczekać z 15 min aż wytrawi kamień. Następnie wylewasz roztwór i płuczesz i wlewasz nowy roztwór do wylotu gorącej wody i tak samo. Nie ma sensu wlewać w oba końce na raz, bo zamknie Ci się w środku powietrze a to spowoduje, że nie uda Ci się dokładnie wypełnić zakamienionych rur. Jak zechcesz odkamieniać CO to robisz dokładnie tak samo, ale odwracasz nagrzewnicę o 180 st.
    Polecam odkamieniacz w tabletkach z LIDLA, bardzo skuteczny. Ja niestety mam tak twardą wodę studzienną, że muszę odkamieniać 2 x w roku aby kocioł cicho pracował.
    Pozdrawiam