Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka usb z prądnicy rowerowej

lukas_ki 22 Wrz 2008 11:01 2655 2
  • #1 22 Wrz 2008 11:01
    lukas_ki
    Poziom 1  

Witam,
    jestem tutaj po raz pierwszy i na wstępie chcę zaznaczyć, że nie jestem ani elektrykiem ani elektronikiem, więc proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym zbudować (a przynajmniej wiedzieć jak zbudować) ładowarkę usb z której będę korzystał w trakcie wypraw rowerowych.
    Na rynku dostępne są tego typu prądnice: http://tinyurl.com/4rqlcn
    Z tego co się orientuję, prądnica taka przy różnych prędkościach jazdy wytwarza różny prąd (chociaż akurat nie jestem pewien, czy prąd, czy moc, czy napięcie) i wytworzony prąd nie jest stały.

Moje założenia co do ładowarki:
    * ładowanie przez usb (z odpowiednim prądem, mocą itd) z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem urządzenia ładowanego
    * ładowanie przez jak najdłuższy czas po zatrzymaniu (ew przy zbyt wolnej jeździe), ale nie chciałbym mieć tutaj akumulatora podtrzymującego ładowanie, a raczej jakiś kondensator

Jak mogłaby wyglądać taka ładowarka i ew. jak wyglądałby koszt jej zbudowania?

Dziękuję za pomoc,
    Łukasz

0 2
  • #2 03 Lis 2008 16:52
    Staszek49
    Poziom 34  

Do awaryjnego (alarmowego) podładowania komórki można wykorzystac ładowarkę w postaci takiego małego dynama. Sprzedawała to urządzenie "Idea" wraz z kompletem wtyczek - przejściówek, które napędzane jest ręcznie - próbowałem zdaje egzamin np. w górach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

0
  • #3 03 Lis 2008 17:19
    elektronik11
    Poziom 12  

dynamo ma za małe napięcie zastosuj silnik krokowy

0
  Szukaj w 5mln produktów