Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie parametry komputera pracującego jako router?

krzychusss 22 Wrz 2008 11:20 3328 11
  • #1 22 Wrz 2008 11:20
    krzychusss
    Poziom 11  

Witajcie.
    Posiadam obecnie router wifi, ale zamula i brak mu opcji podziału łącza, to pomyślałem, że (także dla rozrywki) postawię sobie mały serwer. Oprócz rozdzielania internetu pełniłby też rolę serwera plików i nagrywarki dvd (nie mam w laptopie).
    No i główny problem jest taki - co ja tak naprawdę muszę kupić?
    Komp z P3, PII...?
    Głównie zależy mi na sprzęcie cichym (brak chłodzenia? flash zamiast twardziela?) i w miarę oszczędnym (prąd...).

Druga rzecz (przeszukałem pudełko i instrukcję swojego routera, ale nic nie znalazłem) - jaki jest (mniej-więcej) pobór prądu przez taki router (mam linksysa)?

Pozdrówki,
    Krzysiek

0 11
  • Pomocny post
    #2 22 Wrz 2008 11:31
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

co do poboru prądu przez router wystarczy zerknąć na parametry jego zasilacza, faktyczny pobór będzie jeszcze sporo mniejszy.

Co do parametrów PC to PII w zupełności powinno wystarczyć, choć zależy tutaj wiele od systemu jaki chcesz zainstalować.

0
  • #3 22 Wrz 2008 11:49
    krzychusss
    Poziom 11  

mbo napisał:
    co do poboru prądu przez router wystarczy zerknąć na parametry jego zasilacza, faktyczny pobór będzie jeszcze sporo mniejszy.

No tak - o tym nie pomyślałem :)

mbo napisał:
    Co do parametrów PC to PII w zupełności powinno wystarczyć, choć zależy tutaj wiele od systemu jaki chcesz zainstalować.

Oczywiście jakiś Linuks. Prawdopodobnie będzie to Debian lub jakaś dedykowana mini-dystrybucja.

Dzięki.

0
  • #4 22 Wrz 2008 13:49
    patryk_mirek
    Poziom 18  

debian jest fuj - na routery to slyszalem ze slax jest dobry
    co do prądożerności:
    postaraj się o jakiś niezbyt grzejacy sie ale nie zbyt wolny procesor i zrób chłodzenie pasywne (z ew wlaczajacym sie wiatrakiem w przypadku nagrzania)
    i zamiast dysku przejsciowka na karte cf
    do tego jakiś ultracichy zasilacz (lub rozbierz zasilacz i wymień radiatory na 3-4x wieksze)
    128-256mb ram wystarczy w zupełności, do tego obowiązkowe sieciówki (fajne są te z kilkoma portami na jednej karcie) i w zasadzie karta dźwiękowa oraz graficzna to zbędny luksus - tu się liczy kompaktowość i niski poziom hałasu

0
  • #5 22 Wrz 2008 19:28
    krzychusss
    Poziom 11  

patryk_mirek napisał:
    debian jest fuj - na routery to slyszalem ze slax jest dobry

slax jest live. Niby można instalować na hdd/cf, ale sam autor tego nie poleca. Dlaczego uważasz, że debian jest nie-teges? Prawdę mówiąc byłem na etcha zdecydowany :)

patryk_mirek napisał:
    i zamiast dysku przejsciowka na karte cf

I wtedy OS to widzi jak normalne /dev/sdX? W życiu tego nie robiłem, więc...

0
  • #6 06 Lis 2008 12:01
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Lis 2008 12:32
    Świr
    Poziom 34  

Odnośnie linuxa - polecam debiana, wszystko z nim jest OK, chociaż... pomyśl o fajnej dystrybucji zwanej NND ;)

0
  • #9 06 Lis 2008 21:23
    Alana
    Poziom 37  

P2-500 128mb RAM 10gb dysku w swoim czasie dzielil u mnie lacze 7/7mbit w lan ok 300 komputerow, oczywiscie mowimy o samym routingu/nat i prostej stronie www z informacja o sieci.
    System: debian
    Pradozernosc: z pomiaru pradu pobieranego przez ten zestaw zwyklym amperomierzem cyfrowym AC wychodzilo mi 65-70W w zaleznosci od tego co maszyna akurat robila

0
  • #10 06 Lis 2008 21:48
    vieg69
    Poziom 11  

U mnie komp z PIII 933MHz jako serwer na Bsd pobiera podczas pracy 50W, w zasadzie zużycie może się zwiększyć jedynie podczas max obciążenia procesora (do 75W - co w praktyce prawie się nie zdarza), podejrzewam że poniżej tej granicy ciężko będzie zejść jeśli mówimy o tradycyjnym kompie z dyskiem. W przypadku zastosowania karty CF trzeba pamiętać o ograniczonej liczbie zapisów oraz większej wrażliwości na przepięcia, co przy obecnych cenach dysków 4-10 GB może być dyskusyjne, no chyba że priorytetem jest cisza i liczy się każda kWh ;)

0
  • #12 07 Lis 2008 11:07
    653388
    Użytkownik usunął konto