Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy pomiar prądu odbiornika 230V AC

michalp33 23 Wrz 2008 00:17 2705 4
  • #1 23 Wrz 2008 00:17
    michalp33
    Poziom 12  

Witam,
    Chciałbym zbudować moduł cyfrowego amperomierza napięcia przemiennego 230V z izolacją galwaniczną. Koncepcję mam taką, by na szregowym rezystorze pomiarowym wciśniętym w faze, mierzyć różnice napięć wzmacniaczem operacyjnym. Wyjście wzmacniacza wchodziło by na ADC mikrokontrolera, który to przetworzeniu np. na ramkę uart wysterowywałby transoptor. Sam uC oraz wzm. op. nie musiałby być izolowany (zasilany bezpośrednio po obniżeniu napięcia z sieci). Mam tylko problem z zaprojektowaniem zasilania układu, tak aby wzmacniacz operacyjny pracował poprawnie. Myślę o rozdizelczości lepszej niż 20mA i zakresie pomiarowym do 15A. Za ewentualne wskazówki i koncepcje z góry dziękuje.

0 4
  • #2 23 Wrz 2008 10:03
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    A dlaczego nie pomyślałeś o przekładniku prądowym, lub przetworniku z hallotronem? W ten sposób strona "pierwotna" jest na 100% odizolowana od układu pomiarowego i masz tylko 1 zasilanie.

0
  • #3 23 Wrz 2008 17:55
    michalp33
    Poziom 12  

Ze względu na zakres pomiarowy (hallotronem raczej nie zmierze prądów kilkudziesiecio mA), ze względu na gabaryty, ze względu na konieczność kalibrowania układu na hallotronie i konstruowania magnetowodów o których nie mam pojęcia:)

0
  • #4 24 Wrz 2008 23:08
    maja14
    Poziom 11  

Witaj

Kolega Rzuuf ma racje - wykorzystaj gotowe przekładniki z przetwornikami albo bez jak wygodnie (np. produkcji LEM , nawet ostatnio cos sie pojawiło na allegro) nie bedziesz musiał budowac żadnych magnetowodów :) one mają albo otwór do przłożenia przewodu albo końcówki do przylutowania... najważniejsze że masz pełną izolację, jak sie uprzesz to bedziesz mógł nawet TRMS zrobic albo analizę harmonicznych w sieci bo one mają spore pasmo przenoszenia...

Pzdr
    Tomek

0
  • #5 30 Wrz 2008 17:24
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wystarczy - moim zdaniem - zastosować dwa zasilacze :D

0