Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirlpool ADG9999M - pobiera za dużo wody

jsx 23 Wrz 2008 09:14 5555 8
  • #1 23 Wrz 2008 09:14
    jsx
    Poziom 2  

Zmywarka na początku sporadycznie, ostatnio za każdym razem, pobiera za dużo wody (14cm). W instrukcji serwisowej przeczytałem że poziom 14cm jest tzw. "safety level" czyli wartością graniczną przy której ma zadziałać zabezpieczenie przez przelaniem - podczas normalnego mycia poziom powinien być maksymalnie 12cm. Taka ilość wody powoduje że w czasie mycia woda przelewa się przez wężyki na miskę pod zmywarką, powodując zadziałanie czujnika AquaStop. Sprawdziłem impulsator z kontaktronem który wg mnie odmierza ilość wody wpuszczonej do wnętrza zmywarki - działa (kontaktron dobry, wiatraczek obraca się lekko). Zrobiłem też dodatkowy test- w czasie nalewania wody zmniejszyłem ilość impulsów przez okresowe odłaczanie czujnika co 3 sekundy - wtedy zmywarka nalała jeszcze więcej wody. To utwierdza mnie w przekonaniu że ilosć wody odmierzana jest przez ilosć impulsów. Wszystkie filtry, ramiona drożne. Autotest nie wykrywa usterki poza tym że po natychmiast po pobraniu wody przez zmywarkę zaczyna się wyciek przez wężyki (na czas testów umieszczone w butelkach). Proszę o podpowiedź jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy.

0 8
  • #2 25 Wrz 2008 20:49
    Jasxx
    Poziom 21  

1. Pozostało za duzo wody z poprzedniego mycia. (Duże prawdopodobiestwo)
    2. Śmigiełko nie obraca się jednak tak lekko jak myślisz. (możliwe)
    3. Błąd programatora. (mało prawdopodobne).

Rada pierwsza. Przytłum ciśnienie wody, jak za duże.
    Sprawdź cićnienie wody, gdy za małe.

0
  • #3 26 Wrz 2008 07:42
    bronek1806
    Poziom 22  

może masz nieszczelność pojemnika z solą, wtedy część wody nie idzie do labiryntu przez przepływomierz.

0
  • #4 26 Wrz 2008 19:09
    Jasxx
    Poziom 21  

Bronek1806 mylisz się. Woda w pierwszej kolejności jest podawana na przepływomierz, a potem do pojemnika z solą.

0
  • #5 27 Wrz 2008 10:28
    bronek1806
    Poziom 22  

Jasxx napisał:
    Bronek1806 mylisz się. Woda w pierwszej kolejności jest podawana na przepływomierz, a potem do pojemnika z solą.

chyba pomyliłeś sobie zmywarki.
    W tej zmywarce woda zaczyna od zmiękczacz (żywic i pojemnik z solą) a następnie płynie do labiryntu gdzie jest przepływomierz. W przypadku nieszczelność w żywicy część wody nie idzie przez przepływomierz i stąd bierze się wyższy poziom wody w komorze zmywarki.

0
  • #6 28 Wrz 2008 12:38
    Jasxx
    Poziom 21  

A jaka jest różnica w przepływomierzach tej zmywarki, a innych produkowanych przez Whirlpool?? Ja znam tylko jedną, bo robimy jeszcze Bostala, gdzie w tym plastykowym rozdzielaczu jest jeszcze wymiennik ciepła. Wątpię, by ta zmywarka to posiadała.
    A z technicznego punktu widzenia, jak sobie wyobrażasz regenerację złoża, skoro za nim jest licznik?
    Dlaczego licznik zarasta kamieniem skoro przed nim jest złoże?
    Jeżeli nie znasz dobrze tej konstrukcji to sobie ją rozwal, bo rozebrać się nie da.

0
  • #7 02 Paź 2008 11:35
    jsx
    Poziom 2  

Ciekawe to co pisze Bronek. Sprawdzę jaka jest kolejność przepływu wody. Wyjaśnijcie mi proszę jaka jest rola żywic / złoża ?
    Moim zdaniem takie uszkodzenie kręciołka aby przy wyższych przepływach dawał większe opory jest mało prawdopodobne ale potrafię sobie takie uszkodzenie wyobrazić. Jednak gdyby rzeczywiście woda najpierw była podawana do pojemnika z solą to nieszczelność tłumaczyłaby problem za dużej ilości wody. Sprawdzę jak to jest w tej zmywarce i dam znać. Jeszcze jedno: obniżenie ciśnienia całkowicie likwiduje problem. Ilość wody po zadławieniu zaworu jest odpowiednia. Zanim zamówię labirynt ze śmigiełkiem sprawdzę jak to jest z tym pojemnikiem.

0
  • #8 02 Paź 2008 18:33
    bronek1806
    Poziom 22  

sprawdzenie tego jest dość proste ale kłopotliwe.
    ze złoża do labiryntu idą trzy rurki (jedna prosto do przepływomierza), ściągnij labirynt i odstaw na bok. Zatkaj rurkę (palcem) wychodzącą ze złoża (tą co idzie do przepływomierza), uruchom zmywarkę. Jeżeli dobrze przytrzymasz to do zmywarki nie powinna sie dostać woda, natomiast w przypadku nieszczelność złoża zmywarka zacznie się napełniać albo woda będzie się wylewała którąś z pozostałych dwóch rurek.
    kłopot z tym że jak cos pójdzie nie tak to zalejesz pół mieszkania :) i możesz uszkodzić część elektryczną zmywarki (zalać i zrobić zwarcie).

1
  • #9 03 Paź 2008 07:03
    Jasxx
    Poziom 21  

Pobieranie wody i rola żywicy.

Wąż zasilający zmywarkę w wodę podłączony jest do tzw "softenera", czyt. zasobnik soli i żywicy. Tam specjalnym kanałem przedostaje się do rozdzielacza (labiryntu). Patrząc z boku zmywarki pierwszym z lewej otworem kierowany jest na licznik wody (śmigiełko) następnie poprzez zawór bezpieczeństwa (takie niebieskie do góry) woda rozdzielana jest do zbiornika przed regeneracją (czeka tam na swój czas) i środkowym otworem wraca do "softenera". Tam poprzez złoże żywicy wlewana jest do zmywarki. Przez trzeci otwór (skrajny prawy) w czasie regeneracji woda zmagazynowana w zbiorniku labiryntu poprzez zbiornik z solą dostaje się do złoża żywicy, a następnie do zmywarki.

Złoże jonitu ma za zadanie absorbować związki stałe z wody (czyt. kamień) i zatrzymywać je w sobie. Nie może tego robić w nieskończoność więc co jakiś czas zalewane jest słoną wodą i podlega regeneracji. Słona woda wraz z rozbitym na inne czynniki chemiczne kamieniem jest natychmiastowo wypompowana ze zmywarki. Dlatego w polskich warunkach niewskazane jest uzywanie tylko tabletek i nieużywanie soli. Złoże jonitu po około od 6 miesięcy do 12 miesięcy ulegnie zniszczeniu (zrobi się galaretka) i nie będzie przepuszczać wody.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo