Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym przykleić radiator?

23 Wrz 2008 16:23 4713 21
  • Poziom 11  
    Witam, mam taki problem. Posiadam procesor Intel Pentium IV HT Prescott 2,8 GHz. Każdy kto zna się na tym sprzęcie pewnie doskonale wie, że jest on porównywany do grzałki. Temperatura pracy tego procka to ok 80~90 stopni. Temperatura masakryczna, a co się z tym wiąże - każda pasta pod radiator poprostu się wytapia i spływa. Radiator bez pasty niema takiego szczelnego połączenia i kiepsko odprowadza ciepło - procesor czasami się przegrzewa. Czym posmarowac owy radiator żeby dobrze odprowadzał ciepło z procesora i żeby masa czy też klej się nie wytopił? Distal się nada? Wystarczająco przewodzi?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Jest do tego specjalna pasta, taka szara z dodatkiem srebra zdaje się.
    Sprzedają na allegro.
  • Poziom 11  
    Kupiłem - wytopiła się i spłynęła.
  • Poziom 26  
    Może trzeba założyć większy radiator, albo większy i mocniejszy wentylator żeby było lepsze chłodzenie.
    Trzeba coś z tym zrobić bo sama pasta tutaj nic nie da.
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Wiem, ta temperatura t masakra, ale mam tak od samego początku. Radiator jest oryginalny i wentylator też z zestawu.
  • Moderator Programowanie
    hacker napisał:
    Może trzeba założyć większy radiator, albo większy i mocniejszy wentylator żeby było lepsze chłodzenie.
    Trzeba coś z tym zrobić bo sama pasta tutaj nic nie da.

Zastosowałbym się do tej rady. Fabryczne chłodzenie w większości wypadków to minimum. Gorączka skraca życie, także procesorów.
    Warto też zadbać o wentylację wnętrza obudowy - to też kilka stopni mniej.
  • Poziom 34  
    A może źle zakładasz paste? Jej ma być absolutne minimum. Najlepiej tak żeby dało się odczytać jeszcze napisy na procesorze. 80-90stopni to ZDECYDOWANIE za dużo.
  • Poziom 12  
    Witam,
    A co powiecie na termoprzewodzącą taśme klejącą 3M??
    Pamiętam kiedys na taka przyklejałem radiator na mostek południowy...
    Ale nie wiem, jak taka taśma będzie się sprawować z procesorem....

Pozdrawiam
    Tomasz
  • Poziom 11  
    Co do nakładania pasty wiem ile ma być;) o to prosze się nie martwić, obudowę mam sały czas otwartą, więc przewiew jest. Nic mi nie zostaje - kupię nowy cooler, radiator i paste i pozakłądam:)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    swider91 napisał:
    obudowę mam sały czas otwartą, więc przewiew jest.

I właśnie to jest bardzo niedobrze.
  • Poziom 34  
    Ale nie aż tak niedobrze, żeby temperatury dochodziły do 90 stopni.
  • Poziom 26  
    Jedne z lepszych past to: SM-STG1 lub trudniejsza w rozprowadzaniu Coollaboratory Liquid Pro.
  • Poziom 26  
    jankolo napisał:
    swider91 napisał:
    obudowę mam sały czas otwartą, więc przewiew jest.

I właśnie to jest bardzo niedobrze.

A dlaczego niedobrze jak obudowa jest cały czas otwarta :?:
    Ja u siebie mam radiator z wentylatorem Arctic Cooling i faktycznie jest bardzo dobre. Dosyć duży radiator i porządny wentylator, również wszystkim polecam.
  • Poziom 11  
    Co do obudowy, to tak wtrącę, że jak ją zamknę, komp pochodzi, wyłącze i już go nie włączę, słyszę tylko komunikaty biosu że procek nie teges;)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    swider91 napisał:
    Temperatura pracy tego procka to ok 80~90 stopni.

Przyczyny mogą być dwie: źle zamontowany radiator (zły kontakt z procesorem) lub złe zasilanie procesora. proszę sprawdzić wizualnie stan kondensatorów wokół procesora (wybrzuszenia, wycieki) oraz zmierzyć MIERNIKIEM napięcia podawane przez procesor przy pracujacym komputerze. Proszę podać dokładne oznaczenie zasilacza.
    hacker napisał:
    A dlaczego niedobrze jak obudowa jest cały czas otwarta

A dlatego, że nie ma wtedy odpowiedniej cyrkulacji powietrza przy powierzchni płyty głównej (wymuszone chłodzenie elementów elektronicznych) tylko jest chłodzenie dzięki promieniowaniu i konwekcji, które jest znacznie słabsze. Zwracam koledze uwagę że nie tylko procesor i chipset wydzielają ciepło podczas pracy i wymagają chłodzenia.
    swider91 napisał:
    Co do obudowy, to tak wtrącę, że jak ją zamknę, komp pochodzi, wyłącze i już go nie włączę, słyszę tylko komunikaty biosu że procek nie teges;)

Po pierwsze: tak naprawdę BIOS wyświetlił? "Procek nie teges"?
    Po drugie: Sugerowałbym rozmontowanie całego komputera i bezbłedne ponowne zmontowanie go.
  • Poziom 11  
    Jesli pasta ci wypływa z procesora oznacza to ze za duzo jej dajesz. Nawet jesli wypłynie to cos jej tam zostanie, wystarczajaco duzo aby pokryc mikro pory w metalu i tym samym działac poprawnie. Problem tkwi w radiatorze, jest za słaby.
  • Poziom 32  
    hacker napisał:
    Jest do tego specjalna pasta, taka szara z dodatkiem srebra zdaje się.
    Sprzedają na allegro.

Właśnie po to jest ta pasta, aby środki niepotrzebne odparowały (spłyneły?) a pozostał składnik przewodzący. Taka pasta właśnie uzyskuje właściwą i najwiekszą przewodność po takim procesie. Gorzej gdy chce sie zdjąć radiator. Czasami trzyma tak mocno, że w socket-ach bez obejmy procka P4 itp. wyjmując radiator, wyciągamy od razu procesor z podstawki.

W mojej opini dodatkowo super silent 4 ultra tc, nie jest ani super, średnio silent bo te ceramiczne łożyska mają przypadłość do "cykania", ultra to juz nie wiem czemu spokoro jest super? a tc wiadomo, działa w miare.
  • Poziom 11  
    swider91 polecam oczu 5 lub możesz wybrać coś nowszego od oczu ale u mnie barton 2,6 (mhz1950) przetaktowany na 2395mhz miał w stresie 25 stopni przy chłodzeniu wodnym a blok robiłem sam! :D