Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze wrazenia po uruchomieniu nowej inst, / pytania.

23 Wrz 2008 21:51 3041 16
  • Poziom 14  
    witam,

dzisiaj pierwszy raz uruchomilem swoja inst. grzewcza. Krótki opis:
    Kocioł gazowy zam. komora. połączony bezpośrednio do wymiennika ciepła. około 16 m rury. drugie żródło ciepła piec węglowy połączony bezpośrednio z całą inst. grzewczą.

Nasuwające się pytania.

1. Czy dobrze jest iż jak włączona jest gazówka to ogrzewa ona również cały piec węglowy ?? ponieważ nie ma odejścia zrobionego abym mógł zaworem zamknąć piec// Mysle że wtesy nie musiałbym ogerzewac tyle wody.

2. Jak na kotle gazowym ustawie temp. 50 st to na weglówce na termometrze jest 40 i odpowiednio 65 st to na weglówce okolo 48 st.Wiec nie wiem czy to nie za duża strata.

3 na jakim biegu ustawic pompy na kotle gazowym ma 3 biegi ( ferroli domiproject f24) przy weglówce jest pompa co ma 4 biegi.

pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    kto montował instalację?
    Jakiś schemat lub coś więcej na jej temat, jaki termometr jest na kotle węglowym a jaki na gazówce? :?:
  • Poziom 14  
    pablo 40 napisał:
    kto montował instalację?
    Jakiś schemat lub coś więcej na jej temat, jaki termometr jest na kotle węglowym a jaki na gazówce? :?:

montaz przeprowadzila firma instalatorska.

na kotle weglowym jest zwykly termometr rteciowy.

na gazowce nie ma termometru, sugeruje sie pokretlem ktorym ustalam temperature.

co do schematu to nie mam. ewentualnie musialbym go sam zrobic a na tym dobrze sie nie znam,.
  • Poziom 32  
    Aby były straty ciepło musi uciekać. W czasie pracy jednego kotła drugi pracuje za grzejnik. Jeśli więc np. kocioł węglowy jest w nieogrzewanej piwnicy to jak najbardziej generuje straty. Czy kocioł węglowy ma pompę zblokowaną zaworem różnicowym kulowym ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Z tego co zrozumiałem u Ciebie jako główne źródło ciepła jest piec węglowy , natomiast piec gazowy jako dodatkowe . Moim skromnym zdaniem musisz mieć możliwość odłączenia pieca węglowego od całego obiegu tak jak wcześniej wspomniano jest to dodatkowy grzejnik . Patrząc od strony pieca węglowego przed pompą obiegową trzeba połączyć wejście i wyjście z pieca rurką z zaworem i zamontować dodatkowy zawór zamykający dopływ do pieca węglowego . Chyba że będziesz grzał tylko piecem węglowym a gazowym okazyjnie to nie ma czym się przejmować
  • Poziom 14  
    czesciej bede grzal gazowym, na wejsciu i wyjsciu pieca weglowego mam zawory kulowe ale wydaje mi sie za jak ktorys z tych zaworów zamkne wtedy nie bede mial obiegu.

p.s nie wiem co to jest zawor roznicowy kulowy??
  • Poziom 10  
    Musisz mieć rurkę która zmieni obieg tak że obwód grzewczy będzie zamykał się nie przez piec , tylko przez tę rurkę , oczywiście trzeba na niej zamontować zawór jak będziesz grzał piecem węglowym to musi być zamknięty . Z tego co piszesz to piec gazowy powinien być wpięty w instalację a nie węglowy . Żeby było jaśniej cała instalacja centralnego ogrzewania jest zasilana z pieca gazowego natomiast piec węglowy jako dodatkowe źródło ciepła podpięte do tej instalacji przez wymiennik ciepła

Dodano po 36 [minuty]:

Nie dodałem że nie spotkałem sie z zaworem różnicowym kulowym
    a zawór różnicowy to zawór w kształcie dwóch połączonych lejków zamontowany tak że przy braku napięcia przełącza instalację z obiegiem wymuszonym na grawitacyjną powinien być zamontowany przy piecu węglowym równolegle do pompy obiegowej
  • Poziom 14  
    czyli wiem , ze na 100% zawor różnicowy posiadam.

Reasumując : zaraz za zaworami kulowymi przy wyjsciu i wejsciu pieca weglowego łącze obie rury dodatkową rurą w celu pozostawienia obiegu.
    na srodku montuje zawór kulowy w celu zamkniecia go jak bede palił weglówką. Zgadza sie??
  • Specjalista - systemy grzewcze
    amber 36 napisał:
    Z tego co zrozumiałem u Ciebie jako główne źródło ciepła jest piec węglowy , natomiast piec gazowy jako dodatkowe . Moim skromnym zdaniem musisz mieć możliwość odłączenia pieca węglowego od całego obiegu tak jak wcześniej wspomniano jest to dodatkowy grzejnik . Patrząc od strony pieca węglowego przed pompą obiegową trzeba połączyć wejście i wyjście z pieca rurką z zaworem i zamontować dodatkowy zawór zamykający dopływ do pieca węglowego . Chyba że będziesz grzał tylko piecem węglowym a gazowym okazyjnie to nie ma czym się przejmować

to znaczy że bierzesz odpowiedzialność za takie rozwiązanie?
  • Poziom 14  
    indoman napisał:
    czesciej bede grzal gazowym, na wejsciu i wyjsciu pieca weglowego mam zawory kulowe ale wydaje mi sie za jak ktorys z tych zaworów zamkne wtedy nie bede mial obiegu.

p.s nie wiem co to jest zawor roznicowy kulowy??

Dobra rada, jeżeli masz zawory odcinające piec węglowy, to zamknij jeden, najlepiej ten który jest widoczny, umieść kartkę lub tabliczkę z informacją o jego zamknięciu!!! Tak będzie bezpieczniej i po kłopocie. Nie zawracaj sobie głowy tym zaworem różnicowym, to nie jest istotne w tym przypadku. Ważne jest również zamknięcie wszystkich drzwiczek, klapek itp przy piecu węglowym. Ograniczysz w ten sposób schładzanie wody w c.o. poprzez ciąg kominowy. pozdro Paweł
    ps tabliczka potrzebna na wypadek gdyby ktoś inny nie ty rozpalił w piecu węglowym.

Dodano po 6 [minuty]:

indoman napisał:
    czyli wiem , ze na 100% zawor różnicowy posiadam.

Reasumując : zaraz za zaworami kulowymi przy wyjsciu i wejsciu pieca weglowego łącze obie rury dodatkową rurą w celu pozostawienia obiegu.
    na srodku montuje zawór kulowy w celu zamkniecia go jak bede palił weglówką. Zgadza sie??

Nie! Żeby ogrzewać dom gazówką wystarczy zamknąć jeden z zaworów kulowych przy węglówce. Nic więcej! Nie mieszajcie w to jakichkolwiek samowolnych przeróbek nie mających uzasadnienia. Pozdro Paweł

PS amber 36 tworzysz!:D:idea:
  • Poziom 10  
    Nie tworzę
    Zakładam że pompa obiegowa zamontowana jest przy piecu węglowym i zamknięcie zaworu spowoduje brak obiegu wody w instalacji jeżeli nie chce się ogrzewać piec węglowy niestety trzeba go pominąć . W samym piecu węglowym jest więcej wody niż w całej instalacji , po co to grzać ?
    dziubek102 zawory przy piecu to takie dziwne ?

Tak zgadza się
  • Poziom 14  
    amber 36 napisał:
    Nie tworzę
    Zakładam że pompa obiegowa zamontowana jest przy piecu węglowym i zamknięcie zaworu spowoduje brak obiegu wody w instalacji jeżeli nie chce się ogrzewać piec węglowy niestety trzeba go pominąć . W samym piecu węglowym jest więcej wody niż w całej instalacji , po co to grzać ?

Tak zgadza się

Nie,nie i jeszcze raz nie, a to co proponujesz to bzdura:idea::!: spinając zasilenie z powrotem tak jak piszesz to zrobisz krótki obieg i zakłócisz pracę instalacji co, piec gazowy i węglowy musiały by być w układzie szeregowym a tak żaden szanujący się hydraulik nie podłączy dwóch różnych kotłów, więc nie masz racji. To co opisujesz to układ mieszający, stosowany coraz częściej w układach co. Zwiększa żywotność węglowego i pozwala na obniżenie temperatury instalacji co i większy komfort cieplny. Z ilością wody też przesadzasz! A zawory odcinające przy piecu węglowym :D:!:mogą być zamontowane po spełnieniu kilku warunków ze względów bezpieczeństwa. Wierz mi to nie takie proste. Nie ma złych instalacji, są tylko dobrze lub źle wykonane:!::!::!:Paweł
  • Poziom 14  
    pablo 40 napisał:
    amber 36 napisał:
    Nie tworzę

Tak zgadza się

Nie,nie i jeszcze raz nie, a to co proponujesz to bzdura:idea::!: spinając zasilenie z powrotem tak jak piszesz to zrobisz krótki obieg i zakłócisz pracę instalacji co, piec gazowy i węglowy musiały by być w układzie szeregowym a tak żaden szanujący się hydraulik nie podłączy dwóch różnych kotłów, więc nie masz racji. To co opisujesz to układ mieszający, stosowany coraz częściej w układach co. Zwiększa żywotność węglowego i pozwala na obniżenie temperatury instalacji co i większy komfort cieplny. Z ilością wody też przesadzasz! A zawory odcinające przy piecu węglowym :D:!:mogą być zamontowane po spełnieniu kilku warunków ze względów bezpieczeństwa. Wierz mi to nie takie proste. Nie ma złych instalacji, są tylko dobrze lub źle wykonane:!::!::!:Paweł

co to znaczy ze zrobie za krotki obieg??
    w jaki sposob moge zakłóci prace instalacje.
  • Poziom 10  
    Nie chce mi się już czytać tych bzdur więc kilka odpowiedzi
    1. pablo 40 zawór o którym Ty piszesz to zawór trójdrożny i ma za zadanie nie obniżenie ale podniesienie temperatury i zabezpieczenie przed zbyt niską temperaturą powrotu wody do pieca węglowego i co za tym idzie wydłużenie żywotności pieca , obniżenie temperatury stosuje się w przypadku ogrzewania podłogowego a właściwie zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą zasilania
    2. Zawory kulowe ( odcinające ) nie mają najmniejszego wpływu na zakłócenia w obiegu grzewczym pod warunkiem że są w pozycji otwartej.
    3. Jakie warunki bezpieczeństwa muszą spełniać ???? tego chyba najstarsi górale nie wiedzą ( może przy każdym zamontować grupę bezpieczeństwa )
    4. Podłączenie dwóch pieców jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem zamontowania ich w instalacji otwartej ( piec węglowy i piec gazowy)
    5. Jeżeli do podgrzania np. 20 l. wody potrzebujesz tyle samo energii co do podgrzania 100 l. to gratuluję poczucia humoru

p.s. Dyskusja zeszła na niewłaściwy tor a nie o to tu chodzi

pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jako serwisant nigdy przenigdy nie uruchomiłem instalacji z piecem stałopalnym i gazowym na jednym obiegu. Widziałem budynek w którym wybuchł piec węglowy z zamkniętymi zaworamii opalonym 4 gazetami i 5 szczapami drewna. Wyleciały wszystkie okna w domu i drzwi , ściana pękła od piwnicy po dach a kocioł przemieścił się o 4m razem ze ścianką działową. Dlaczego się tak stało? ano pan domu zamknął zawory kulowe ogrzewając dom gazem, a babcia poszła napalić.. myślę że nawet jak by tam była kartka że zawory zamknięte to po kilku miesiącach wyobrażam sobie jak wyglądała.Pomijając stan pomieszczeń kotłowych których widziałem kilka dziennie to na palcach ręki można policzyć te zadbane.tzn kran zlew z wodą porządne oświetlenie, wentylacja i nic pod nogami.
    Dodam że zdarzenia miały miejsce dokładnie 31 grudnia. Domowników uratował zbrojony betonowy strop.
    dlatego...
  • Poziom 14  
    dziubek102 napisał:
    Jako serwisant nigdy przenigdy nie uruchomiłem instalacji z piecem stałopalnym i gazowym na jednym obiegu. Widziałem budynek w którym wybuchł piec węglowy z zamkniętymi zaworamii opalonym 4 gazetami i 5 szczapami drewna. Wyleciały wszystkie okna w domu i drzwi , ściana pękła od piwnicy po dach a kocioł przemieścił się o 4m razem ze ścianką działową. Dlaczego się tak stało? ano pan domu zamknął zawory kulowe ogrzewając dom gazem, a babcia poszła napalić.. myślę że nawet jak by tam była kartka że zawory zamknięte to po kilku miesiącach wyobrażam sobie jak wyglądała.Pomijając stan pomieszczeń kotłowych których widziałem kilka dziennie to na palcach ręki można policzyć te zadbane.tzn kran zlew z wodą porządne oświetlenie, wentylacja i nic pod nogami.
    Dodam że zdarzenia miały miejsce dokładnie 31 grudnia. Domowników uratował zbrojony betonowy strop.
    dlatego...

ale wydaje mi sie ze nie ma innego sposobu zeby nie ogrzewac weglowki
    jak zamkniecie zaworow.
  • Poziom 14  
    amber 36 napisał:
    Nie chce mi się już czytać tych bzdur więc kilka odpowiedzi
    1. pablo 40 zawór o którym Ty piszesz to zawór trójdrożny i ma za zadanie nie obniżenie ale podniesienie temperatury i zabezpieczenie przed zbyt niską temperaturą powrotu wody do pieca węglowego i co za tym idzie wydłużenie żywotności pieca , obniżenie temperatury stosuje się w przypadku ogrzewania podłogowego a właściwie zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą zasilania
    2. Zawory kulowe ( odcinające ) nie mają najmniejszego wpływu na zakłócenia w obiegu grzewczym pod warunkiem że są w pozycji otwartej.
    3. Jakie warunki bezpieczeństwa muszą spełniać ???? tego chyba najstarsi górale nie wiedzą ( może przy każdym zamontować grupę bezpieczeństwa )
    4. Podłączenie dwóch pieców jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem zamontowania ich w instalacji otwartej ( piec węglowy i piec gazowy)
    5. Jeżeli do podgrzania np. 20 l. wody potrzebujesz tyle samo energii co do podgrzania 100 l. to gratuluję poczucia humoru

p.s. Dyskusja zeszła na niewłaściwy tor a nie o to tu chodzi

pozdrawiam

Ja wiem o czym pisałem! BTW jaki jest twój zawód Amber 36?
    W przypadku takich ja twoja teoria, ogarnia mnie przerażenie a nie dobry humor. Niewłaściwy tor dyskusji:?:? Gościu, radzisz Indoman-owi by samodzielnie przerobił instalację, po to by wysadził kocioł węglowy? Dokładnie wiem o czym ja piszę, natomiast ty nie rozumiesz o czym piszesz! :D:!:
    Indoman- wystarczy zamknąć jeden zawór!! Nie będzie przepływu przez kocioł węglowy i nie będzie ogrzewany. Grzejnik ma np. zawór na rurce zasilającej, zamykając go grzejnik zrobi się chłodny! Tak samo z piecem.