Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na lm317 - za niskie napięcie na wyjściu

23 Wrz 2008 23:55 4808 8
  • Poziom 12  
    Witam! Mój pierwszy post początkującego dotyczący pierwszej konstrukcji. Projekt wykonywałem zgodnie ze schematem umieszczonym w artykule: http://www.edw.com.pl/pdf/k04/14_16.pdf . Płytkę wykonałem sam w Eaglu. Po złożeniu wszystkiego w całość napotkałem kilka problemów, głównie z polaryzacją diod i tranzystorów. Po uporaniu się z nimi został największy - zasilacz daje na wyjściu tylko 10V, choć powinien dawać koło 20V. Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny. Jako iż mam zerowe doświadczenie w diagnostyce, nie wiem jakie informacje będą tu istotne.

Trafo jakie zastosowałem to TS8/28 (2x8,1V; 2x0,35A), czyli takie jak zalecane w artykule. Podłączone zostało do 1 i 4 po stronie wtórnej według numeracji jak na dołączonym obrazku. Piszą, że nie da rady otrzymać z zasilacza jednocześnie prądu 1A przy napięciu 20V, więc pomyślałem, że może z tego trafa nie wyciągnę więcej niż te 10V za 317 (a te 10V to reguluje stabilizator), ale piszą "jednocześnie" 1A i 20V.. Na kondensatorach za mostkiem mam około 24V, na wejściu 317 (przy "prawym" skrajnym położeniu pot. P1) również. Wyjście 317 wynosi wtedy ok. 9V.

Jeśli chodzi o układ U2 to sprawdzałem (choć to chyba akurat nie będzie miało znaczenia w sprawie tego napięcia wyjściowego, bo jak rozumiem to układ ogranicznika prądowego), czy jest podłączone Vcc (24V) oraz napięcie odniesienia (1,25V na nóżkach 6 i 7) - wszystko się zgadza. Na nóżce 5 napięcie jest zerowe. Tranzystory T4 i T5 są według mnie zatkane (sprawdziłem napięcie pomiędzy kolektorem a emiterem i jest większe od 0 - to dobre rozumowanie?), czyli układ nie ogranicza prądu poprzez zmniejszanie napięcia.

Sprawdziłem również wartości rezystorów tych odpowiedzialnych za regulację i się zgadzają z wartościami ze schematu.

W miejsce diody D16* wstawiłem zworę. Podobnie mam sztywne połączenie w miejscu R15*.

Nie wiem co powinienem jeszcze sprawdzić, gdzie szukać przyczyny / błędów w moim rozumowaniu. Proszę o rady. Tak czy inaczej płytkę będę musiał wykonać jeszcze raz, gdyż została zmasakrowana podczas wylutowywania:)

Jeśli będzie trzeba, pstryknę foty całości i mogę wrzucić pcb z Eagla.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Specjalista elektronik
    A dobrze wlutowałeś tego LM'a. A dioda D15 świeci ?
    Posprawdzaj poprawność montażu całego układu bo to najczęstsza przyczyna błędnego działania
  • Poziom 12  
    Tego LM'a raczej dobrze. Zgodnie z datasheetem (patrząc od przodu) z lewej ADJ, w środku OUT i skrajnie po prawej IN.

Dioda D15 świeci, ale dopiero od pewnego położenia potencjometru (bo pewnie od tej wartości granicznej jest wystarczająca ilość napięcia?).

Elektrolity chyba dobrze wlutowane, bo by eksplodowały, tak?

Tranzystory teraz już mam dobrze wlutowane (2 różne noty katalogowe i 2 odmienne rozkłady nóżek mnie zmyliły).

Co jeszcze mogłem schrzanić? Mam 2 potencjometry montażowe leżące. Czy dobrze rozumiem schemat ich nóżkologii (dołączony obrazek)?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    suwak 3 potencjometru, to na jego symbolu wyprowadzenie numer 2

czyli na schemacie 1---[3]---2
  • Poziom 12  
    Aha, okej, dzięki! Ale i tak patrzę, że na płytce mam prawidłowo wlutowane te pot...
  • Poziom 26  
    Odlutuj T5 i sprawdź zasilacz (będzie bez ograniczenia prądowego).
  • Poziom 12  
    Odlutowany T5. Początkowo wskazywał 13V, czyli więcej, ale to kwestia regulacji potencjometrem montażowym.. Czyli bez zmian.

Dioda D15 świeci z różną intensywnością, w zależności od położenia potencjometru.

Może pomieszałem podłączenie potencjometru P1, choć nie wydaje mi się. Wrzucę foto tego podłączenia (oznaczenia jak na schemacie..):

• Pomocny post
    Poziom 26  
    Przewód ze środka P1 ?
    Do przełącznika powinien iść przewód z zacisku "-".
    W obwodzie prądowym daj przewody o większym przekroju.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Do przełącznika powinien iść przewód z zacisku "-".

Ale to ma znaczenie? One zgodnie ze schematem nie są połączone (suwak i jedna nóżka) i dołączone do punktu "O"?

Edit:
    Wiem już co było nie tak. Znalazłem przerwaną ścieżkę pomiędzy Out LM'a a potencjometrem PR1:)

Temat do zamknięcia. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.