Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

longtech SP-450 subwoofer buczy

xxxxsokolxxxx 24 Sep 2008 08:08 4862 33
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    Witam, wiec mam taki problem ze strasznie buczy mi subwoofer. Moze nie buczy bardziej charczy, jak zostanie podłączony do zasilania to buczenie nie jest jakies minimalne tylko bardzo glosne. I moje pytanie dalo by sie to jakos zrobic...
    wowerman
    Level 23  
    Zaczął bym od sprawdzenia zasilacza,czy jest sprawny,pomiary napięć.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    tylko jak to zrobic bo ja poczatkujacy jak by jakies fotki czy cos to moge zrobic
    wowerman
    Level 23  
    Należy poszukać schemat zasilacza który zapewne jest w subwooferze,oglądnąć płytkę z elektroniką wizualnie czy nie ma podejrzanych objawów przepalenia się jakichś elementów,specyficzny zapach.Czy posada pan miernik uniwersalny i wiedzę jak go użyć i jak czytać schematy ideowe?
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    posiadam miernik no juz troche wiem bo poczytalem jak zmierzy napiecie tylko teraz do czego to przytknąć
    wowerman
    Level 23  
    Schemat dużo wyjaśni.Szukaj w dziale schematy.Jak działać z miernikiem pytaj w dziale "początkujący serwisanci".
    Artur k.
    Admin of Audio group
    O czym Kolega mówi... jaki schemat?
    Do głośników komputerowych, których nikt za 40zł na allegro kupić nie chce?
    Tego nawet naprawiać się nie opłaca (bo ew. części wyjdą drożej niż taki zestaw), chyba że w celach edukacyjnych.
    Zasilacz pewnie zbudowany jest standardowo: transformator, mostek, kondensator. Do tego nie trzeba schematu.

Kolego xxxxsokolxxxx Opisz dokładniej usterkę, bo to co aktualnie jest w pierwszym poście to raczej przypomina bełkot.

Przeniosłem z: "Audio Początkujący"
    wowerman
    Level 23  
    Schemat może i prosty jak drut,ale kolega nawet nie wie jak mierzyć parametry więc....
    Autor chce naprawiać więc koszt samego urządzenia nie ma dla niego znaczenia.
    Co do kosztów to może elektrolit,diody z zasilacza a może zwykły TDK za 8zł uszkodzony?

Tylko - skąd? [Mirek Z.]
    Mirek Z.
    Moderator
    To jest zestaw 2+1? Jeśli tak, oraz jeśli ten efekt słychać tylko w głośniku basowym, to prawie na pewno będzie to wina jego wzmacniacza (układ scalony na radiatorze).
    W każdym razie podaj, jaki to układ (będzie wiadomo, co mierzyć), również - jaki tam jest kondensator elektrolityczny w zasilaczu (na najwyższe napięcie i największej pojemności). Powinien być jeden, wtedy jego minus jest masą - punkt odniesienia przy pomiarach.
    Jeśli są dwa identyczne, to wtedy jeden z drugim powinny mieć punkt wspólny na masie - jeden połączony plusem, drugi minusem (tzw. zasilanie symetryczne).
    I lepiej nie włączaj na dłużej, tylko na czas pomiarów - szkoda ryzykować uszkodzeniem głośnika. Można zresztą głośnik na razie odłączyć.
    Inna możliwa opcja - jeśli to faktycznie nie buczenie, tylko trzeszczenie - że to właśnie uszkodzenie głośnika. Można na próbę podłączyć inny, mocniejszy, byle miał te same lub większe "omy".
    Czyli napisz więcej - jaki efekt tej próby, jaki układ (lub układy) i jakie kondensatory.

I przede wszystkim - na forum obowiązują zasady pisowni - p.15 regulaminu. Proszę przestrzegać.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    wiec tak zestaw jest 2+1 tego schematu chyba nie mam bo głośniki były z zestawem do komputera i tylko taka kartę znalazłem od nich
    longtech SP-450 subwoofer buczy a głośnik odlutowałem
    a innego do sprawdzenia nie posiadam...
    Mirek Z.
    Moderator
    To jest tylko częściowa odpowiedź, proszę zajrzeć do wnętrza i podać więcej konkretów, jak pisałem wyżej.
    wowerman
    Level 23  
    Mam pytanie do autora.Czy to jest buczenie stałe kiedy jest cicho bez muzyki czy trzeszczenie w takt mowy bądź muzyki?
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    buczenie jest cały czas gdy się podłączy pod prąd.
    A wiec tak sprawdziłem głośnik, głośnik jest porządku
    a napięcie chyba tez sprawdziłem i pokazuje 18-17v może coś źle zrobiłem ale myślę ze dobrze pomierzyłem.Zaraz wrzucę zdjęcia...
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    Wiec dodaje teraz foty bo wczoraj net zamulał może to ułatwi prace
    1longtech SP-450 subwoofer buczy 2longtech SP-450 subwoofer buczy 3longtech SP-450 subwoofer buczy 4longtech SP-450 subwoofer buczy 5longtech SP-450 subwoofer buczy 6longtech SP-450 subwoofer buczy 7longtech SP-450 subwoofer buczy 8longtech SP-450 subwoofer buczy
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    i jak zauważył ktoś usterkę
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Kolega myśli, że usterki są widoczne gołym okiem?
    Gdyby tak było, to nikt by nie potrzebował sprzętu pomiarowego.

Jaki układ siedzi w końcówce mocy (ten przykręcony do radiatora)?
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    a wiec tak przyjrzałem się dokładnie i zauważyłem ze ta część jest pęknięta nie wiem co to jest longtech SP-450 subwoofer buczy
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Ech...
    Przecież właśnie o nią mi chodzi. Sprawdź co jest napisane, pomimo pęknięcia powinno być widać napis.
    Może to być np. TDA2030, wiele układów jest w takiej obudowie!
    Ash Ketchum
    Level 27  
    TDA2030 pewnie. Te 18V daje na wyjście głośnika bo jest spalony i puszcza napięcie zasilania na głośnik.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    nom jak sprawdzałem miernikiem to na wejściach głośnika jest te 18 v

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

nazwy raczej nie da się odczytać do końca tylko widać TDA2...dalej nie wiem ale raczej to jest przyczyna tylko co teraz zrobić wymienić ta cześć i gdzie to kupić
    wowerman
    Level 23  
    Jeśli ten układ jest pęknięty to pewnie uszkodzony, często po włączeniu nagrzewa się mocno czuć specyficzny zapach. Układy z rodziny TDA....kupisz w większości sklepów z częściami i elementami elektronicznymi.
    Spróbuj odczytać ostatnią cyfrę po napisie tda może to tda 2003.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    nie da rady odczytać;/
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Pozostają dwie możliwości.
    Rozrysować połączenia z płytki albo oddać to komuś, kto będzie umiał naprawić.
    wowerman
    Level 23  
    Podaj pełną nazwę tych głośników.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    hmm a to nie jest pełna nazwa longtech SP-450
    wowerman
    Level 23  
    przepraszam pomyliłem się,myślałem że to logitech.Faktycznie to bardzo tanie głośniki komputerowe.Kup TDA 2030 i wlutuj w miejsce starego.Uważaj na wyprowadzenia z układu bo jeśli zegniesz kilka razy zaraz przy obudowie to potrafią się łamać.
  • Helpful post
    wowerman
    Level 23  
    Wyprowadzenie maja te same więc dla mnie obojętne.
    xxxxsokolxxxx
    Level 12  
    no ok to kupie ta TDA 2030 tylko może znacie jakiś sklep internetowy z ta częścią co w miarę tanio koszt przesyłki i przedmiotu. Bo w pobliżu mam jeden sklep ale pytałem się dzisiaj i nie maja...
    wowerman
    Level 23  
    Trzeba było zamówić lub zapytać czy jest szansa w tym tygodniu.Jeśli nie to zdaje się na elektrodzie są jakieś firmy.Poszukaj.