Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna Aktywna + odtwarzacz

*bodkowski* 24 Sep 2008 14:29 1713 10
    *bodkowski*
    Level 13  
    Witam. Pomysły kwitną:) Kolega wyszedł mi z prośbą abym wymyślił i stworzył własnie jakąś kolumne którą moze wziąć na rózne wyjazdy (chcą tym nagłaśniać sale gimnastyczne).
    Myśle ze około 150W - 200W im wystarczy, bo dyskotek na tym nie bedzie raczej. Do tego zbudować jakiś wzmacniacz..
    Poza tym kolumna - jako aktywna - wiadomo złącza Line in na chinchach itp ale czy jest opcja na coś takiego by zrobić kolumne w wbudowanym odtwarzaczem cd/mp3, ostatecznie samo CDAudio:P.
    Czy wogole jest sens kombinować z czymś takim?
    Ponad to akumulator - wiadomo że dobe to by nie grało..ale powiedzmy było w stanie grać troche czasu bez zasilania z sieci.
    W jaki sposób to widzicie, co polecacie, jakie macie pomysły wzgledem tego..
    Całość chciałbym zamknąć powiedzmy w okolicach 400 zł wstępnie.
    W gre mogą wejść jakieś Kity AVT, czy cokolwiek takiego tylko zeby to miało "ręce i nogi":)
    pozdrawiam i licze na pomoc:D
    fuutro
    Level 43  
    Kolumna aktywna sama w sobie jest pomysłem sensownym do wykonania ale skąd tak chętnie biorą się ostatnio pomysły robienia wszystkiego w domu na aku samochodowym? Takie aku ok 44Ah przy 150-200W nie pogra nawet 10 godzin. Poza skrzynią, głośnikiem, wzmacniaczem(ami) i resztą ewentualnej elektroniki potrzebna będzie przetwornica i sam aku. Jeśli niczego nie masz na start to daruj sobie za taką kasę.
    *bodkowski*
    Level 13  
    pisząc "troche pogra" nie liczyłem nawet na 10 godzin xD
    Też nie musi byc aku samochodowy, ale właściwie chyba niema innego rozwiązania jak na taką moc..:/
    Także chyba pomine akumulator.. ale zostaje nadal kwestia odtwarzacza .. i jakiejś propozycje chetnie bym przyjął jesli chodzi o głośniki jakie sugerujecie oraz dobry wzmacniacz do tego:]
    fuutro
    Level 43  
    Poprzeglądaj DIY w tym akustykę i o sprzęcie domowym. Jest tam dość parę projektów więc możesz coś wybrać skoro od zera zaczynasz.
    kusiu27
    Level 14  
    Może interesuje Cię cd-rom z komputer. Potrzeba jedynie stabilizator napięcia:D Tylko że będzie odtwarzało tylko CD. Jeśli masz cd-rom'a to koszt zamknie się w 10zł a cd-rom kosztuje ze 20zł (na allegro)
    *bodkowski*
    Level 13  
    no no właśnie opcja z cdromem mi po głowie biega tylko że właśnie to jest tylko CD Audio..
    Ostatecznie załatwie to w ten sposób...
    Narazie główną rzeczą jest dobór głośników i wzmacniacza...
    kusiu27
    Level 14  
    No to zrób tylko wejście mini-jack i podłączysz mp3:D
    *bodkowski*
    Level 13  
    narazie kwestie złącz i odtwarzacza zostawiam:]
    Teraz poprawcie mnie jeśli gdzieś popełniam błąd...
    Głośniki planuje zakupić takie:
    Tonsil GDN 30/120/1 lub STX GDN-25/150/4 SS
    a jako wysokotonowy Tonsil GDWT 12-19/150 - 8 ohm
    lub STX GDWT-18/200/8 PB
    Wzmacniacza użyć TEGO w układzie mostkowym.
    Przed wzmacniaczem zamontować przedwzmaniacz z korekcją graficzną np TEN a przed przedwzmacniaczem zamontować sumator.. po wzmacniaczu zaś zwrotnice pasywną 2-way.. Czy moj sposób myślenia jest dobry? czy macie może lepsze propozycje.. Jeśli tak to prosze o udzielenie się tu bo chce zrobic sprzet raz a dobrze;)
    mkpl
    Level 37  
    Nie prościej użyć gotowego wzmacniacza samochodowego do car audio ?
    Wiem zdaje sobie sprawę, że to ma być DIY ale to sie poprostu nie opłaca wykonanie przetwornicy wzmacniacza chlodzenia i wogóle bedzie droższe niż kupienie urzywanego lub lekko uszkodzonego wzmacniacza samochodowego który da Ci taką samą moc a przy okazji masz chłodzenie i przetwornice
    *bodkowski*
    Level 13  
    yyy zacznijmy od początku...(zmieniam nazwę tematu) pomijamy kwestie akumulatora bo to był średni pomysł tymbardziej jak na te koszty...
    Robimy wszystko poprostu pod 230V czyli trafo i te elementy które wymieniłem post wcześniej..
    Czy zagrało by to ładnie na tamtych elementach i przetwornikach?
    *bodkowski*
    Level 13  
    zmieniłem zdanie co do głośników - troche czytałem :PP
    i zastanawiam się pomiędzy GDN-17-140-8-SCX a GDN-18-130-8-AKX jako nisko/średniotonowe
    a jako wysokotonowy GDWT-9-200-8-PB.
    jak oceniacie? zagrało by to w miare dobrze?
    Do tego myśle o TEJ zwrotnicy...
    błagam pomóżcie w wyborze:)