Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak duży wpływ na jakość ma kąt skręcenia konwertera? (n-ka)

lukaszg84 24 Wrz 2008 16:27 27070 14
  • #1 24 Wrz 2008 16:27
    lukaszg84
    Poziom 9  

Witam,
    zamontowałem antenę do odbioru n-ki.
    Użyty sprzęt:
    Antena Triax TD78, konwerter Monoblock GI-205 Platinum X, przejściówka płaska przez okno, dekoder n-box. Wszystko połączone kablem od Telefoniki 1.15/5 (oznaczenie YWDX- Pek 75-1,15/5,0), o długości max 15 metrów i zaciskami CaP (których podobno nie da się źle zacisnać :)).

Przed zamontowaniem anteny odwróciłem konwerter o lekki kąt (dla mojej lokalizacji powinno być 6stopni ale przez to, że jest to monoblock odwróciłem o mniejszy kąt) po skręceniu anteny dostęp do konwertera jest niemożliwy - musiałbym odkręcić antenę która jest już wycelowana w HotBirda i znowu celować dla róznych ustawień konwertera.

Aktualne parametry (na dekoderze n) to:
    Dla HotBirda
    Siła 90% jakość 40-45%. Wszystkie programy (również te HD) działają poprawnie, dla poszczególnych programów uzyskuję lepsze wartości jakości. Po powrocie do domu sprawdzę jeszcze parametr BER i napiszę jaka jest wartość ale z przeglądania wypowiedzi w internecie wydaje mi się, że moja wartość jest mniejsza (uprzedzając ewentualne pytania: wiem co oznacza zapis 2e-2 :) ). Wszystkie wartości podaję dla całkowitego zachmurzenia, chmury niskie średnie i wysokie (dane z meteo.icm).
    Dla Astry:
    Siła 80%, jakość 30% :( ale kanały HD (przejrzałem kilka) działały poprawnie.

To tyle tytułem wstępu, teraz pytanie właściwe:
    Jak bardzo mogą mi się poprawić parametry odbioru przy dopasowaniu skrętu konwertera i jego oddalenia od czaszy, zależy mi na HotBirdzie, Astra ma działać tylko "przy okazji". Czy bardzo źle zrobiłem, że odwróciłem konwerter - podobno monoblocka nie powinno się odwracać, ja tak zrobiłem myśląc, że po zamontowaniu będę mógł jeszcze nim manewrować.

• #2 24 Wrz 2008 17:07
    Doominus
    Poziom 34  

Jaka jest średnica anteny ?
    Jeśli poniżej 80-90cm to będziesz miał problemy.

• #3 24 Wrz 2008 17:10
    lukaszg84
    Poziom 9  

Tak jak napisałem: Triax TD78 :) :

hollex.pl/index.php?page=prod&kat=20&id=1005 napisał:
    Antena podświetlana stalowa 80cm duńskiej produkcji firmy Triax. Zalecana do zastosowania konwertera Monoblock Universal: Single, Twin lub Quad. Tu w kolorze grafotowym (ciemnoszarym). Są w ofercie anteny TD78 w kolorze ceglastym lub białym.

• Pomocny post
    #4 24 Wrz 2008 17:40
    kordzio
    Poziom 18  

ma duży wpływ ,a nawet odległość pozioma od czaszy weź zrób krótki przewód mały telewizorek włącz miernik sygnału i przy odrobinie wprawy możesz sobie ustawiać praktycznie "z ręki" po ustawieniu najlepszego sygnału już się nic nie zmieni i wtedy zamontować na uchwycie. Przy tym sprzęcie i warunkach powinieneś osiągnąć przynajmniej 90/90 i jeszcze jedno zakryj Astre przy ustawianiu żeby mieć pewność poprawnej konfiguracji

• #5 24 Wrz 2008 20:36
    lukaszg84
    Poziom 9  

kordzio napisał:
    ma duży wpływ ,a nawet odległość pozioma od czaszy weź zrób krótki przewód mały telewizorek włącz miernik sygnału i przy odrobinie wprawy możesz sobie ustawiać praktycznie "z ręki" po ustawieniu najlepszego sygnału już się nic nie zmieni i wtedy zamontować na uchwycie. Przy tym sprzęcie i warunkach powinieneś osiągnąć przynajmniej 90/90 i jeszcze jedno zakryj Astre przy ustawianiu żeby mieć pewność poprawnej konfiguracji

Hmm, teraz popatrzyłem na antenę, że mam konwerter w złą stronę przekręcony (wg tej stronki http://www.tvnmed.pl/upload/faq_67_Instrukcja%20samoinstalacji%20anteny.pdf mam przekręcić w lewo, patrząc od przodu anteny a od tyłu konwertera a ja przekręciłem w prawo). Ustawiając elewacje i azymunt ~45% to max co mogłem złapać, czyli jeśli będę zmieniać kąt i odległość od czaszy to mogę uzyskać 2 razy lepszy sygnał (w warunkach pochmurnych)?

• #6 24 Wrz 2008 22:53
    pala22
    Poziom 24  

Ustaw dokładnie antene i daruj sobie wszelkie skręcania.

• #7 24 Wrz 2008 23:40
    lukaszg84
    Poziom 9  

pala22 napisał:
    Ustaw dokładnie antene i daruj sobie wszelkie skręcania.

Tak jak napisałem wcześniej ustawiałem cierpliwie przez około godzinę próbując różne pozycje i 45% to max co znalazłem (45% na tym głównym wskaźniku na dekoderze, niektóre kanały mają 60% jakości). Nie sądzę żebym był w stanie znaleźć lepiej, jedyna nadzieja to odległość i skręt konwertera :)

• #8 25 Wrz 2008 15:54
    LeDy
    Poziom 43  

Na kąt skręcenia nie patrz - monoblock poziomo. Przy ustawianiu tej anteny duży wpływ po zmianie E-W ma poprawienie N-S czyli jak ustawisz na max. lewo - prawo to poprawiasz góra- dól. I tak cały czas. Na moje doświadczenie to talerz ma źle ustawiony kąt konwertera - zbyt patrzy w dół anteny. Odkręć uchwyt konwertera i przód konwertera podnoś do góry i zobacz czy sygnał się zwiększy. Oczywiście w uchwycie konwertera przesuwanie przód - tył też ma znaczenie. Jak już będziesz miał " dobry" sygnał to wtedy dla HD możesz pobawić się kątem skręcenia konwertera dla zmniejszenia BER.

• #9 25 Wrz 2008 20:06
    lukaszg84
    Poziom 9  

Odpowiadając na swoje pytanie:
    kąt skręcenia ma ogromny wpływ - chciałem przypomnieć, że miałem w złą stronę przekręcony. Bez zmiany kątów poziomych i pionowych, tylko manipulując konwerterem uzyskałem 90% na HotBird i 70% na Astrze. Mam nadzieję, że na naprawdę złą pogodę wystarczy - nie miałem serca do manipulowania pozostałymi kątami :)

• #10 25 Wrz 2008 20:46
    LeDy
    Poziom 43  

lukaszg84 napisał:
    Odpowiadając na swoje pytanie:
    kąt skręcenia ma ogromny wpływ - chciałem przypomnieć, że miałem w złą stronę przekręcony.
    A kto ci powiedział ,że miałeś w złą stronę skręcony? Temat zakładasz aby samemu na niego odpowiadać? Pewno zrobiłeś poziomo i było lepiej i to cię naprowadziło , że masz w złą stronę skręconego. Ten ogromny wpływ to bzdura , zwłaszcza przy monoblocku. Skręcenie dopiero ma wpływ na BER. No chyba ,że skręciłeś na tyle , że nie odbiera ani poziomej ani pionowej. Dlaczego nie ustosunkowałeś się do podpowiedzi?

• #11 26 Wrz 2008 08:12
    lukaszg84
    Poziom 9  

LeDy napisał:
    A kto ci powiedział ,że miałeś w złą stronę skręcony?

W zacytowanym pdfie było napisane, żeby skręcić w lewo, ja skręciłem w prawo.
    LeDy napisał:
    Temat zakładasz aby samemu na niego odpowiadać?

Odpowiadam na swój temat z prostego powodu: jak ktoś będzie miał taki sam problem jak ja to będzie wiedział co u mnie pomogło.
    LeDy napisał:
    Pewno zrobiłeś poziomo i było lepiej i to cię naprowadziło , że masz w złą stronę skręconego. Ten ogromny wpływ to bzdura , zwłaszcza przy monoblocku. Skręcenie dopiero ma wpływ na BER. No chyba ,że skręciłeś na tyle , że nie odbiera ani poziomej ani pionowej. Dlaczego nie ustosunkowałeś się do podpowiedzi?

Jakość sygnału wynosiła u mnie około 40%, po poruszaniu konwerterem (skręcenie + przesuwanie w obejmie) wzrosła do 90%, wniosek nasuwa się sam - miałem źle ustawiony konwerter (kąt skręcenia, odległość od talerza).
    Kąta konwertera (góra dół) w tej antenie nie da się regulować.

• #12 26 Wrz 2008 10:56
    LeDy
    Poziom 43  

Cytat:
    Kąta konwertera (góra dół) w tej antenie nie da się regulować.
    Napisałem ci , że masz odkręcić , poluzować , śruby mocujące konwerter, coś z przodu , z dołu podłożyć -jakiś klin) lub ręką , trzymając konwerter aby nie zmienił położenia w uchwycie , podnosić jego przód do góry. Tył oparty o uchwyt konwertera.
    Jeżeli ci sygnał jeszcze wzrośnie to potwierdzisz moje przypuszczenie o złym kącie patrzenia konwertera w talerz. Sygnał ktoś musi obserwować. Miałem taki przypadek z anteną Comsat i tunerem Polsatu. Po takim podniesieniu przodu konwertera sygnał podszedł o 10% .

• #13 26 Wrz 2008 13:18
    lukaszg84
    Poziom 9  

LeDy napisał:
    Napisałem ci , że masz odkręcić , poluzować , śruby mocujące konwerter, coś z przodu , z dołu podłożyć -jakiś klin) lub ręką , trzymając konwerter aby nie zmienił położenia w uchwycie , podnosić jego przód do góry. Tył oparty o uchwyt konwertera.
    Jeżeli ci sygnał jeszcze wzrośnie to potwierdzisz moje przypuszczenie o złym kącie patrzenia konwertera w talerz. Sygnał ktoś musi obserwować. Miałem taki przypadek z anteną Comsat i tunerem Polsatu. Po takim podniesieniu przodu konwertera sygnał podszedł o 10% .

Tak jak już napisałem - w mojej antenie (Triax TD78) nie ma możliwości zmiany kąta konwertera - element trzymający konwerter to plastikowy zacisk który wchodzi do rurki idącej od anteny wygięty pod odpowiednim kątem.

Na tej stronie bardzo dobrze widać jak jest zrobione mocowanie konwertera.

• #15 26 Wrz 2008 16:46
    lukaszg84
    Poziom 9  

LeDy napisał:
    To z boku rozkręć.

Po co skoro mam 92% sygnału?
    Chciałem podziękować wszystkim za pomoc. Odpowiedź na pytanie zadane w temacie brzmi: tak, ustawienie konwertera ma duży wpływ jakość poprawiła się dzięki temu dwukrotnie. Niniejszym temat zamykam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo