Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie gramofonu Vestax PDX 2000 MK2.

ds-ds 24 Wrz 2008 19:23 3837 8
  • #1 24 Wrz 2008 19:23
    ds-ds
    Poziom 9  

Przede wszystkim - witam! To mój 1szy post na Waszym forum.

Od kilku dni próbuję zlokalizować buczenie gramofonu Vestax PDX 2000 MK2. Jest to gramofon z napędem bezpośrednim.

*Gramofon buczy TYLKO wtedy, gdy jest włączony i igła leży na płycie. /Oba te warunki muszą być spełnione/. Szum jest najmocniej słyszalny, gdy płyta się nie obraca (nie naciskam play). Jak się obraca - na 90% jest taki sam, lecz po prostu słyszę go mniej z powodu odtwarzania nagrania.
    *Gdy wyłączę silnik gramofonu (Off) lub wyłączę gramofon z prądu /Obojętnie/ i napędzę płytę ręką (z położoną na płycie igłą), buczenie nie występuje.
    *Wina jest w gramofonie. Podłączałem go do kilku sprzętów, do 3 przedwzmacniaczy (nie tylko u siebie w domu) - buczenie było takie samo.
    *Uziemienie gramofonu kabelkiem nic nie daje. Gramofon jakby nie reagował na podłączanie kabla uziemienia w ogóle.
    *Gdy kładę igłę bliżej środka płyty - nic się nie zmienia - buczenie jest takie samo. Jednostajne.
    *Wkładka jest dobra - zmieniłem 2 dni temu z Shure M44-7 na nówkę Shure Whitelabel.
    *Gramofon rozkręciłem - wszystkie kabelki są podłączone.
    *Próbowałem wymienić chinche - mam 3 pary (w tym jedną naprawdę dobrą) - buczenie jest takie samo.
    *Na różnych płytach jest tak samo.

Co może być problemem?
    Proszę o pomoc.

Próbka:
    http://www.zshare.net/audio/19344808788dd5fa/
    (Buczenie najmocniej słychać na samym początku).

0 8
  • #2 24 Wrz 2008 20:26
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy zamieściłeś właściwą próbkę? Na moje ucho to, oprócz trzasków, nie słychać w tym nagraniu buczenia charakterystycznego dla przydźwięku sieciowego lub oddziaływania napędu gramofonu na wkładkę.
    Czy oprócz gramofonu, do wzmacniacza podłączony jest komputer, odtwarzacz DVD i dalej TV + kablówka? Jeśli tak, to spróbuj odłączyć te urządzenia.

GM

0
  • #3 24 Wrz 2008 20:57
    ds-ds
    Poziom 9  

Tak - próbka jest właściwa.
    Jak możesz, to ściągnij proszę ten plik na dysk < Buczenie najmocniej słychać na samym początku tak do 0:02, bo później jest "przykrywane" trzaskami płyty (ale nadal jest). Ściągnij plik na dysk bo jak zshare buforuje, to często początek jest ucinany. I staraj się słuchać nieco głośniej. /Tylko uważaj bo później zaczyna się kawałek :)/.

Tutaj zamieszczam tą samą próbkę - delikatnie podgłośnioną i bez kawałka > samo buczenie a później trzaski i "zamaskowane" trzaskami buczenie:
    http://www.zshare.net/audio/193475494429b293/

Nic nie jest podłączone do gramofonu. Sam gramofon podłączony do czegokolwiek buczy tak samo.

P.S.
    Jeżeli na którąkolwiek z tych dwóch próbek wrzucę programową wtyczkę, Waves X-Hum z presetem "DC, Rumble and 50Hz hum", to buczenie znika o połowę na ucho.

0
  • #4 24 Wrz 2008 21:35
    Grzegorz Markowski

Zrobiłem jak zalecałeś i... gdybym ja miał w swoim "systemie" gramofonowym taki poziom przydźwięku sieciowego, to byłbym szczęśliwy. :D
    W przedstawionych nagraniach brum jest praktycznie niesłyszalny. Musiałem przystawić ucho do głośnika basowego żeby coś wychwycić. A to co usłyszałem, jest prawdopodobnie wibracją pochodzącą od transformatora sieciowego wbudowanego w gramofon i poziom tego zakłócenia jest tak mały, że aż nieistotny.

Myślę jednak, że musisz poczekać na opinię innych użytkowników Elektrody, ponieważ nie jest wykluczone, że mój słuch mnie oszukuje i nie słyszę Twojego problemu właściwie.

GM

0
  • #5 24 Wrz 2008 21:57
    ds-ds
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc!

Dałem dzisiaj gramofon do elektryka i powiedział to co Ty, że może to być wina transformatora.

Poczekam jeszcze chwilę na opinię innych osób, ale widzisz - potrzebuję potwierdzenia takich osób jak Ty - bo sam już nie wiem, jak powinno być "normalnie". /A mi ten "brum" delikatnie przeszkadza/.

Mam pytanie jeszcze jedno.
    Co można zrobić, jeśli wiadomo, że buczenie pochodzi od transformatora sieciowego? Nie znam się na tym, a chciałbym je zmniejszyć. Chodzi mi o sytuację, w której byłbym pewien, że jest to transformator sieciowy.

0
  • #6 24 Wrz 2008 22:07
    Grzegorz Markowski

ds-ds napisał:
    Dzięki za pomoc!

...

Mam pytanie jeszcze jedno.
    Co można zrobić, jeśli wiadomo, że buczenie pochodzi od transformatora sieciowego? Nie znam się na tym, a chciałbym je zmniejszyć. Chodzi mi o sytuację, w której byłbym pewien, że jest to transformator sieciowy.

Jeśli transformator sieciowy jest źródłem drgań mechanicznych, przenoszących się na obudowę gramofonu, to są dwa rozwiązania:
    - odizolowanie transformatora elastycznym zawieszeniem od obudowy,
    - "wyprowadzenie" transformatora na zewnątrz gramofonu.

To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie łatwe do wykonania, jeśli po stronie wtórnej transformatora, mamy do czynienia z jednym napięciem, dwoma przewodami. Jeśli napięć wtórnych jest więcej, to wtyk/gniazdo zasilające i kabel łączący trafo z gramofonem, siłą rzeczy, musi mieć więcej styków i żył.

Jeśli moje "odsłuchy" zostaną potwierdzone przez innych, to myślę, że gra jest niewarta świeczki.

GM

0
  • #7 24 Wrz 2008 22:22
    ds-ds
    Poziom 9  

Rozumiem.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
    Wiesz - "robię" hip hop. Gramofon jest moim podstawowym narzędziem. Sampluję płyty i później przetwarzam, tnę próbki itd. i robię podkład. Bębny również są samplowane, więc takie buczenie na kilkunastu śladach może być słyszalne. Dlatego tak mi na tym zależy.
    ...........
    Byłbym wdzięczny za opinię jeszcze jakiejś osoby, która potwierdzi bądź zaprzeczy temu, co słyszymy. Dziękuję.

0
  • #8 25 Wrz 2008 02:15
    Artur k.
    Admin grupy audio

Eeee, chyba rzeczywiście przesadzasz z tym buczeniem.
    Sam nie wiem, czy to buczy/szumi mój sprzęt, czy to z nagrania.
    Jutro sprawdzę na lepszej jakości sprzęcie.

Mówisz, że to przeszkadza przy nagrywaniu, spróbuj dla testu ułożyć coś z wysamplowanych "buczących" próbek i sprawdź czy na pewno będzie przeszkadzało :)

0
  • #9 25 Wrz 2008 11:36
    ds-ds
    Poziom 9  

Artur k. napisał:
    Eeee, chyba rzeczywiście przesadzasz z tym buczeniem.
    Sam nie wiem, czy to buczy/szumi mój sprzęt, czy to z nagrania.
    Jutro sprawdzę na lepszej jakości sprzęcie.

Mówisz, że to przeszkadza przy nagrywaniu, spróbuj dla testu ułożyć coś z wysamplowanych "buczących" próbek i sprawdź czy na pewno będzie przeszkadzało :)

Dzięki za pomoc.
    Tutaj jest ta sama próbka - delikatnie podgłośniona i bez kawałka > samo buczenie a później trzaski i "zamaskowane" trzaskami buczenie:
    http://www.zshare.net/audio/193475494429b293/

P.S.
    Mi to przeszkadza :)

0