Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o ocenę tych lamp [zdjęcie] - nadadzą się do czegoś?

heynow 24 Sep 2008 21:07 1570 3
lampy.pl
 • #1
  heynow
  Level 19  
  Witam
  Dostałem od kumpla kilka lamp - używane. Załączam lin do zdjęć http://harnaszboj.fotosik.pl/albumy/511315.html Chodzi mi o ocenę czy lampy nadają się do czegoś czy czeka je śmietnik. W dziedzinie lamp jestem zielony. Lamp "wyświetlaczowych" mam kilka.
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  heynow
  Level 19  
  O ile dobrze pamiętam to lampy ulegają zużyciu. Czy można jakoś ocenić stan lampy po kolorze elektrod lub osadu na szkle ? Na ECH21 na szkle jest metaliczny nalot. Na nixie w środku widać biały "porost".
 • Helpful post
  #4
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Lampy ECH21/UCH21 miały ten charakterystyczny nalot już wychodząc z fabryki. Jedyna obiektywna metoda to pomiar prądu anodowego w ustalonym punkcie pracy (pomiar emisji)
  Lampy nixie nie miały gettera - jaki miały lampy próżniowe - gdyż były to przyrządy gazowane. Znajdował się w nich określony gaz (azot, neon, argon, najczęściej mieszaniny różnych) pod niewielkim ciśnieniem. Jedyne, co możesz z nią zrobić, to podpiąć tę siatkę z przodu do +200V, zaś dowolną cyfrę do masy przez rezystor 100kΩ (wartość do dobrania). Jeśli zaświeci - sprawna, jeśli nie - niesprawna :) Wyprowadzenia ustalisz obserwuąc wnętrze bańki lub grzebiąc w sieci.