Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW 180/1 XE-H i regulator temp. Euroster 2006TX

25 Wrz 2008 00:24 13194 30
  • Poziom 9  
    Witam.Jestem nowy na forum i nieco zielony w tej materii.Mam problem z montażem regulatora Euroster 2006TX(bezprzewodowy) w kotle Vaillanta VUW 180/1 XE-H.Piec jest dwufunkcyjny i ma 7 lat.W poszukiwaniu oszczędności postanowiłem go wyposażyć w regulator pokojowy.Postanowiłem sam podłączyć to ustrojstwo.Otworzyłem moduł sterujący i przyjrzałem się listwie zaciskowej.Między zaciskami 3 i 4 jest zworka(kawałek kabla)
    Vaillant VUW 180/1 XE-H i regulator temp. Euroster 2006TX
    Według instrukcji montażu Eurostera kable nadajnika należy podłączyć pod zaciski COM i NO.W instrukcji kotła napisano,że pod zaciski 3 i 4 przewiduje się instalację termostatu pokojowego a pod zaciski 7,8,9 regulatora pogodowego lub pokojowego z regulacją ciągłą.
    Schemat na pokrywie modułu elektrycznego wygląda następująco:
    https://obrazki.elektroda.pl/35_1222294418_thumb.jpg[/img]
    Z nadajnika Eurostera wychodzą dwa kable niebieski i brązowy.Jako że kompletnie się na tym nie znam proszę o poradę jakie przewody podpiąć pod zacisk 3 ,4 lub 5.Czy ma znaczenie ,który z przewodów podepnę pod zacisk 3 a który pod zacisk 4 jeśli oczywiście te zaciski należy wykorzystać..A może w przypadku Eurostera trzeba wykorzystać zaciski 7,8,9.
    Z tego co się orientuję to w tym typie kotła regulator musi pracować w taki sposób,że włącza jednocześnie palnik jak i pompę.Nie jest możliwa praca pompy bez włączenia palnika.
    Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
  • MetalWork
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Euroster pod zworkę obojętnie jak. pozdr adam
  • Poziom 9  
    Dzięki bardzo.Rozumiem,że poza dyskusją jest wykorzystanie zworek 3 i 4 ?.Może to trywialne pytanie,ale naprawdę się nie znam na elektronice.Wygląda na to ,że Euroster zastępuje tą zworkę w ten sposób,że w momencie osiągnięcia zadanej temperatury grzania rozłącza napięcie na zworce a gdy temperatura spada do poziomu zadanej temp.włączenia układu to napięcie na zworce jest załączane i piec zaczyna pracować.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Euroster posiada wyjście przekażnikowe, ono zastąpi ową zworkę i albo będzie zwierać wejście na płycie,powodując start kotła,albo rozwierac i zatrzymywać palnik.Pozostałymi zaciskami się nie przejmuj.
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz dzięki.Udało się wszystko zamontować.Pierwsze odpalenie poszło bez problemów.Z ciekawostek dodam,że osiągnięciu zadanej temperatury Euroster wyłączył palnik kotła ,lecz ku mojemu zaskoczeniu nie wyłączyła się pompka wodna w kotle.Stało się to dopiero po kilku minutach.Tak jakby o pracy pompy decydował jakiś czujnik zamontowany w kotle.Chyba chodzi o to aby woda lekko się schłodziła przed wyłączeniem pompy.Mam nadzieję,że tak ma być a nie jest to jakiś problem ?
    tak powinno być, inaczej w skrajnym wypadku kiedy kocioł osiąga maxymalne temperatury a euroster go wyłącza może dojść do przegrzania kotła lub (oraz) co z energią wytworzoną ? lepiej wykorzystać ja wprowadzając ja do obiegu bo tak to "pójdzie w komin"
  • Poziom 16  
    ja do swojego vaillant thermoblock atmotec vc 254 xeu poszukuje sterownika przewodowego - który będzie lepszy Auraton 2005 czy 2020 czym sie różnią oba sterowniki ??
  • Poziom 13  
    W zasadzie oba są podobnie funkcjonalne żadne nie jest samo adaptujące się do izolacji budynku więc wybór należy do Ciebie
  • Poziom 10  
    aadamuss napisał:
    Euroster pod zworkę obojętnie jak. pozdr adam

grisza959 napisał:
    ...Rozumiem,że poza dyskusją jest wykorzystanie zworek 3 i 4 ? ...

Witam, ja też jestem kompletnie zielony więc bardzo proszę o wyjaśnienie co znaczy "pod zworkę".
    Czy chodzi żeby wyjąć zworkę (kabel łączący 3 i 4) i wpiąć Euroster w zaciski 3 i 4?

I jeszcze takie dodatkowe pytanie:
    Aktualnie mam do tego pieca (Vaillant VUW 180/1 XE) podłączony sterownik Vaillant VRT-PZA przez zaciski 7-8-9. Chciałbym podpiąć dodatkowy sterownik do tego pieca tak aby otrzymywał on zadaną temperaturę z 2 kondygnacji.

Czy mogę podpiąć inny sterownik np. jakiś Auraton/Euroster i jednocześnie nadal używać tego co mam aktualnie?
    Czy jednak muszę podpiąć równolegle taki sam jak mam teraz (albo analogiczny) podpinany przez zaciski 7-8-9 lub wypiąć stary i podłączyć równolegle 2 nowe ?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
  • MetalWork
    Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle. Zastosowanie innego sterownika pod 3,4 też nic nie da - po rozłączeniu 3.4 kocioł przestanie pracować na CO, pomimo, że PZA będzie chciał ciepła. Proponuję zastanowić się lub po prostu spróbuj przełączyć sterownik PZA na inny tryb. W regulatorach Vaillant są dwa tryby pracy A lub Z. A - to praca analizująca ciepło pomieszczenia i reguluje temp. wody na CO i czas zwłoki pracy palnika - polecam. Z - to praca jak 3,4. Przełącznik Z,A znajduje się na płytce regulatora od wewnętrznej strony w PZA, lub w regulatorach nowych - z wyświetlaczem, na nastawach serwisowych (opis w instrukcji regulatorów).
  • Poziom 10  
    Jeśli podepnie się dwa sterowniki pod 3,4 (równolegle, co zgodnie z zeznaniami forumowiczów jest możliwe) działające jak zworki, to jak jeden się rozłączy bo osiągnął wymaganą temperurę, a drugi na innej kondygnacji jeszcze nie, to piec się nie wyłączy. Czy tak to działa?
    Zworka to zworka. Jak podłączysz trzecią zworkę to też, jak dwie poprzednie rozłączą to trzecia nadal jest zworą.
  • Poziom 10  
    Żeby było precyzyjnie, koncepcja jest taka:
    - wyjmuję zworkę łączącą 3 i 4,
    - wypinam sterownik PZA z 7,8,9,
    - wpinam 2 sterowniki równolegle w 3, 4;

Ma szansę zadziałać?
    O jej. Zwora to zwora. Czy podłączysz jedną czy dwie, zawsze któraś możesz rozłączyć, ale w tym wypadku, jeżeli zwora z parteru zostanie rozłączona a zwora z piętra nadal jest złączona to nie znaczy,że parter przestanie grzać, więc poco takie niesterowane sterowanie? No oczywiście jeżeli oba sterowniki rozłączą zworę to kocioł się wyłączy.
  • Poziom 10  
    Chodzi o to aby temperatura na żadnej kondygnacji nie spadła poniżej określonej temperatury. Mam świadomość słabości tego rozwiązania i rodzi to ryzyko przegrzewania któreś kondygnacji, ale to osobny problem.

Rozumiem, że Twoje stwierdzenie:
    "Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle..." bardziej znaczy, że nie ma sensu ich tak podłączać niż że nie wolno, bo może się coś stać.

Pozdrawiam,
    OK. nie ma sensu, ale nic nie popsujesz, jeżeli podłączysz dwa regulatory.
  • Poziom 10  
    Darus67 bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
    Jeszcze trochę pomęczę temat:
    - czy do tego sterownika, który aktualnie jest podpięty do pieca tj. PZA i po wcześniejszej zmianie trybu jego pracy z A na Z tj. włącz/wyłącz mógłbym podpiąć :
    1. równolegle inny sterownik na 7,8,9 również w trybie Z,
    2. dodatkowy inny sterownik na 3,4?

tak aby piec nie wyłączał się dopóki na każdej kondygnacji temperatur anie osiągnie zadanej na poszczególnych sterownikach.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, W.
    Na 789 może być tylko jeden sterownik, ale pod 34 możesz podłączyć następny. Tylko że 789 to sterowanie niskonapięciowe i jeżeli PZA rozłączy to 34 choć będzie zwarty, to kocioł nie ruszy. Więc do powyższego zastosowania możesz podłączyć dwa sterowniki zwierające pod 34, a PZA musisz odłączyć.
  • Poziom 19  
    Wojt_ek napisał:
    Chodzi o to aby temperatura na żadnej kondygnacji nie spadła poniżej określonej temperatury. Mam świadomość słabości tego rozwiązania i rodzi to ryzyko przegrzewania któreś kondygnacji, ale to osobny problem.

Rozumiem, że Twoje stwierdzenie:
    "Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle..." bardziej znaczy, że nie ma sensu ich tak podłączać niż że nie wolno, bo może się coś stać.

Pozdrawiam,

Jeżeli poszczególne kondygnacje ogrzewasz grzejnikami i masz zamontowane zawory termostayczne(zawsze możesz założyc)podpowiem Ci alternatywne rozwiązanie.Zainstaluj elektroniczne głowice termostatyczne wraz z bezprzewodowym sterownikiem(termostat bezprzewodowy).
    Oferte znajdziesz np. w firmie Euroster/Auraton.
    Jeżeli na etapie budowy(projektowania) nie rozdzieliłeś hydraulicznie poszczególnych kondygnacji nie masz zbyt wielu możliwości sterowania.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    DARIUS67 napisał:
    Na 789 może być tylko jeden sterownik, ... Tylko że 789 to sterowanie niskonapięciowe i jeżeli PZA rozłączy to 34 choć będzie zwarty, to kocioł nie ruszy. ....

DARIUS67:
    A co by się stało jeżeli jednak wpiąłbym 2 sterowniki na 789 ?
    Czy jakby 1 wyłączał piec po osiągnięciu temp. to 2 by go włączał jeśli temperatura na 2 kondygnacji byłaby nie osiągnięta? Czy to nie tak działa?
    Nie znam odpowiedzi na cudaczne zastosowanie, ale jeżeli jeden steruje napięciem i drugi poda inną wartość napięcia to poco podłączać coś co nie reguluje niczego. Lepiej nie stosować żadnego niż niepotrzebnie. Może wystarczą Ci zawory termostatyczne na grzejnikach?
  • Poziom 10  
    Podepnę sie pod temat. Znajomy instalator powiedział mi, że jeśli zastosuję Euroster to w przypadku Vaillanta w momencie wyłączenia palnika przez sterownik wyłącza się także pompa w kotle od CO. Czy ktoś może to potwierdzić?
  • Poziom 2  
    Mam pytanie bliskie tematu.
    Sytuacja jak w pierwszym poście (podobny piec + termostat).
    Różnica polega jednak na tym, iż zamierzam kupić termostat z przewodem.
    Rozumiem, że w takim wypadku eurostera 2006 podpinamy do dwóch pinów z 7,8,9?

Pytanie: Czy mam rację? Jeżeli tak to do których?
    Nie. Podłączasz do 3-4, z którego to złącza zdejmujesz mostek.
  • Poziom 2  
    Ok. Dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu.
    Byłem przekonany że jak sterownik nie potrzebuje 230V to podpinamy go pod piny 7,8,9.
    Zdam relację jak podłącze.
  • Poziom 2  
    Mam jeszcze jedno być może banalne pytanie.
    Jaki przekrój żyły w kablu powinienem zastosować przy podłączaniu eurostera?
    Urządzenia rozłącza 230V więc wydaję się mi że coś trochę grubszego by się przydało.
    Przewód będzie miał około 8 metrów i będzie szedł ok. 2 m w szybie wentylacyjnym.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

PS. Euroster już leży i czeka zaprogramowany :) (Brawa dla pomysłodawcy interfejsu, bo jest bardzo intuicyjny)
    2x1mm2 wystarczy.
  • Poziom 1  
    Witajcie
    Moze ktos mi podpowie dlaczego moj euroster 2006 przy vaillancie aqua plus nie dziala jezeli podlaczylem go jak pisaliscie do 3,4 a zworke wyciagnalem? Normalnie z pokretla na piecu odpala a prze euroster nie chce