Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW 180/1 XE-H i regulator temp. Euroster 2006TX

25 Wrz 2008 00:24 13194 30
 • Poziom 9  
  Witam.Jestem nowy na forum i nieco zielony w tej materii.Mam problem z montażem regulatora Euroster 2006TX(bezprzewodowy) w kotle Vaillanta VUW 180/1 XE-H.Piec jest dwufunkcyjny i ma 7 lat.W poszukiwaniu oszczędności postanowiłem go wyposażyć w regulator pokojowy.Postanowiłem sam podłączyć to ustrojstwo.Otworzyłem moduł sterujący i przyjrzałem się listwie zaciskowej.Między zaciskami 3 i 4 jest zworka(kawałek kabla)
  Vaillant VUW 180/1 XE-H i regulator temp. Euroster 2006TX
  Według instrukcji montażu Eurostera kable nadajnika należy podłączyć pod zaciski COM i NO.W instrukcji kotła napisano,że pod zaciski 3 i 4 przewiduje się instalację termostatu pokojowego a pod zaciski 7,8,9 regulatora pogodowego lub pokojowego z regulacją ciągłą.
  Schemat na pokrywie modułu elektrycznego wygląda następująco:
  [img]
  https://obrazki.elektroda.pl/35_1222294418_thumb.jpg[/img]
  Z nadajnika Eurostera wychodzą dwa kable niebieski i brązowy.Jako że kompletnie się na tym nie znam proszę o poradę jakie przewody podpiąć pod zacisk 3 ,4 lub 5.Czy ma znaczenie ,który z przewodów podepnę pod zacisk 3 a który pod zacisk 4 jeśli oczywiście te zaciski należy wykorzystać..A może w przypadku Eurostera trzeba wykorzystać zaciski 7,8,9.
  Z tego co się orientuję to w tym typie kotła regulator musi pracować w taki sposób,że włącza jednocześnie palnik jak i pompę.Nie jest możliwa praca pompy bez włączenia palnika.
  Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
 • MetalWork
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Euroster pod zworkę obojętnie jak. pozdr adam
 • Poziom 9  
  Dzięki bardzo.Rozumiem,że poza dyskusją jest wykorzystanie zworek 3 i 4 ?.Może to trywialne pytanie,ale naprawdę się nie znam na elektronice.Wygląda na to ,że Euroster zastępuje tą zworkę w ten sposób,że w momencie osiągnięcia zadanej temperatury grzania rozłącza napięcie na zworce a gdy temperatura spada do poziomu zadanej temp.włączenia układu to napięcie na zworce jest załączane i piec zaczyna pracować.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Euroster posiada wyjście przekażnikowe, ono zastąpi ową zworkę i albo będzie zwierać wejście na płycie,powodując start kotła,albo rozwierac i zatrzymywać palnik.Pozostałymi zaciskami się nie przejmuj.
 • Poziom 9  
  Jeszcze raz dzięki.Udało się wszystko zamontować.Pierwsze odpalenie poszło bez problemów.Z ciekawostek dodam,że osiągnięciu zadanej temperatury Euroster wyłączył palnik kotła ,lecz ku mojemu zaskoczeniu nie wyłączyła się pompka wodna w kotle.Stało się to dopiero po kilku minutach.Tak jakby o pracy pompy decydował jakiś czujnik zamontowany w kotle.Chyba chodzi o to aby woda lekko się schłodziła przed wyłączeniem pompy.Mam nadzieję,że tak ma być a nie jest to jakiś problem ?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  tak powinno być, inaczej w skrajnym wypadku kiedy kocioł osiąga maxymalne temperatury a euroster go wyłącza może dojść do przegrzania kotła lub (oraz) co z energią wytworzoną ? lepiej wykorzystać ja wprowadzając ja do obiegu bo tak to "pójdzie w komin"
 • Poziom 16  
  ja do swojego vaillant thermoblock atmotec vc 254 xeu poszukuje sterownika przewodowego - który będzie lepszy Auraton 2005 czy 2020 czym sie różnią oba sterowniki ??
 • Poziom 13  
  W zasadzie oba są podobnie funkcjonalne żadne nie jest samo adaptujące się do izolacji budynku więc wybór należy do Ciebie
 • Poziom 10  
  aadamuss napisał:
  Euroster pod zworkę obojętnie jak. pozdr adam


  grisza959 napisał:
  ...Rozumiem,że poza dyskusją jest wykorzystanie zworek 3 i 4 ? ...


  Witam, ja też jestem kompletnie zielony więc bardzo proszę o wyjaśnienie co znaczy "pod zworkę".
  Czy chodzi żeby wyjąć zworkę (kabel łączący 3 i 4) i wpiąć Euroster w zaciski 3 i 4?

  I jeszcze takie dodatkowe pytanie:
  Aktualnie mam do tego pieca (Vaillant VUW 180/1 XE) podłączony sterownik Vaillant VRT-PZA przez zaciski 7-8-9. Chciałbym podpiąć dodatkowy sterownik do tego pieca tak aby otrzymywał on zadaną temperaturę z 2 kondygnacji.

  Czy mogę podpiąć inny sterownik np. jakiś Auraton/Euroster i jednocześnie nadal używać tego co mam aktualnie?
  Czy jednak muszę podpiąć równolegle taki sam jak mam teraz (albo analogiczny) podpinany przez zaciski 7-8-9 lub wypiąć stary i podłączyć równolegle 2 nowe ?

  Z góry dziękuję za podpowiedź.
 • MetalWork
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle. Zastosowanie innego sterownika pod 3,4 też nic nie da - po rozłączeniu 3.4 kocioł przestanie pracować na CO, pomimo, że PZA będzie chciał ciepła. Proponuję zastanowić się lub po prostu spróbuj przełączyć sterownik PZA na inny tryb. W regulatorach Vaillant są dwa tryby pracy A lub Z. A - to praca analizująca ciepło pomieszczenia i reguluje temp. wody na CO i czas zwłoki pracy palnika - polecam. Z - to praca jak 3,4. Przełącznik Z,A znajduje się na płytce regulatora od wewnętrznej strony w PZA, lub w regulatorach nowych - z wyświetlaczem, na nastawach serwisowych (opis w instrukcji regulatorów).
 • Poziom 10  
  Jeśli podepnie się dwa sterowniki pod 3,4 (równolegle, co zgodnie z zeznaniami forumowiczów jest możliwe) działające jak zworki, to jak jeden się rozłączy bo osiągnął wymaganą temperurę, a drugi na innej kondygnacji jeszcze nie, to piec się nie wyłączy. Czy tak to działa?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Zworka to zworka. Jak podłączysz trzecią zworkę to też, jak dwie poprzednie rozłączą to trzecia nadal jest zworą.
 • Poziom 10  
  Żeby było precyzyjnie, koncepcja jest taka:
  - wyjmuję zworkę łączącą 3 i 4,
  - wypinam sterownik PZA z 7,8,9,
  - wpinam 2 sterowniki równolegle w 3, 4;

  Ma szansę zadziałać?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  O jej. Zwora to zwora. Czy podłączysz jedną czy dwie, zawsze któraś możesz rozłączyć, ale w tym wypadku, jeżeli zwora z parteru zostanie rozłączona a zwora z piętra nadal jest złączona to nie znaczy,że parter przestanie grzać, więc poco takie niesterowane sterowanie? No oczywiście jeżeli oba sterowniki rozłączą zworę to kocioł się wyłączy.
 • Poziom 10  
  Chodzi o to aby temperatura na żadnej kondygnacji nie spadła poniżej określonej temperatury. Mam świadomość słabości tego rozwiązania i rodzi to ryzyko przegrzewania któreś kondygnacji, ale to osobny problem.

  Rozumiem, że Twoje stwierdzenie:
  "Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle..." bardziej znaczy, że nie ma sensu ich tak podłączać niż że nie wolno, bo może się coś stać.

  Pozdrawiam,
 • Specjalista - systemy grzewcze
  OK. nie ma sensu, ale nic nie popsujesz, jeżeli podłączysz dwa regulatory.
 • Poziom 10  
  Darus67 bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
  Jeszcze trochę pomęczę temat:
  - czy do tego sterownika, który aktualnie jest podpięty do pieca tj. PZA i po wcześniejszej zmianie trybu jego pracy z A na Z tj. włącz/wyłącz mógłbym podpiąć :
  1. równolegle inny sterownik na 7,8,9 również w trybie Z,
  2. dodatkowy inny sterownik na 3,4?

  tak aby piec nie wyłączał się dopóki na każdej kondygnacji temperatur anie osiągnie zadanej na poszczególnych sterownikach.

  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, W.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Na 789 może być tylko jeden sterownik, ale pod 34 możesz podłączyć następny. Tylko że 789 to sterowanie niskonapięciowe i jeżeli PZA rozłączy to 34 choć będzie zwarty, to kocioł nie ruszy. Więc do powyższego zastosowania możesz podłączyć dwa sterowniki zwierające pod 34, a PZA musisz odłączyć.
 • Poziom 19  
  Wojt_ek napisał:
  Chodzi o to aby temperatura na żadnej kondygnacji nie spadła poniżej określonej temperatury. Mam świadomość słabości tego rozwiązania i rodzi to ryzyko przegrzewania któreś kondygnacji, ale to osobny problem.

  Rozumiem, że Twoje stwierdzenie:
  "Nie wolno podłączyć 2 regulatorów równolegle..." bardziej znaczy, że nie ma sensu ich tak podłączać niż że nie wolno, bo może się coś stać.

  Pozdrawiam,


  Jeżeli poszczególne kondygnacje ogrzewasz grzejnikami i masz zamontowane zawory termostayczne(zawsze możesz założyc)podpowiem Ci alternatywne rozwiązanie.Zainstaluj elektroniczne głowice termostatyczne wraz z bezprzewodowym sterownikiem(termostat bezprzewodowy).
  Oferte znajdziesz np. w firmie Euroster/Auraton.
  Jeżeli na etapie budowy(projektowania) nie rozdzieliłeś hydraulicznie poszczególnych kondygnacji nie masz zbyt wielu możliwości sterowania.

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  DARIUS67 napisał:
  Na 789 może być tylko jeden sterownik, ... Tylko że 789 to sterowanie niskonapięciowe i jeżeli PZA rozłączy to 34 choć będzie zwarty, to kocioł nie ruszy. ....


  DARIUS67:
  A co by się stało jeżeli jednak wpiąłbym 2 sterowniki na 789 ?
  Czy jakby 1 wyłączał piec po osiągnięciu temp. to 2 by go włączał jeśli temperatura na 2 kondygnacji byłaby nie osiągnięta? Czy to nie tak działa?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie znam odpowiedzi na cudaczne zastosowanie, ale jeżeli jeden steruje napięciem i drugi poda inną wartość napięcia to poco podłączać coś co nie reguluje niczego. Lepiej nie stosować żadnego niż niepotrzebnie. Może wystarczą Ci zawory termostatyczne na grzejnikach?
 • Poziom 10  
  Podepnę sie pod temat. Znajomy instalator powiedział mi, że jeśli zastosuję Euroster to w przypadku Vaillanta w momencie wyłączenia palnika przez sterownik wyłącza się także pompa w kotle od CO. Czy ktoś może to potwierdzić?
 • Poziom 2  
  Mam pytanie bliskie tematu.
  Sytuacja jak w pierwszym poście (podobny piec + termostat).
  Różnica polega jednak na tym, iż zamierzam kupić termostat z przewodem.
  Rozumiem, że w takim wypadku eurostera 2006 podpinamy do dwóch pinów z 7,8,9?

  Pytanie: Czy mam rację? Jeżeli tak to do których?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie. Podłączasz do 3-4, z którego to złącza zdejmujesz mostek.
 • Poziom 2  
  Ok. Dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu.
  Byłem przekonany że jak sterownik nie potrzebuje 230V to podpinamy go pod piny 7,8,9.
  Zdam relację jak podłącze.
 • Poziom 2  
  Mam jeszcze jedno być może banalne pytanie.
  Jaki przekrój żyły w kablu powinienem zastosować przy podłączaniu eurostera?
  Urządzenia rozłącza 230V więc wydaję się mi że coś trochę grubszego by się przydało.
  Przewód będzie miał około 8 metrów i będzie szedł ok. 2 m w szybie wentylacyjnym.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  PS. Euroster już leży i czeka zaprogramowany :) (Brawa dla pomysłodawcy interfejsu, bo jest bardzo intuicyjny)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  2x1mm2 wystarczy.
 • Poziom 1  
  Witajcie
  Moze ktos mi podpowie dlaczego moj euroster 2006 przy vaillancie aqua plus nie dziala jezeli podlaczylem go jak pisaliscie do 3,4 a zworke wyciagnalem? Normalnie z pokretla na piecu odpala a prze euroster nie chce