Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymieniam pamięc z 512 na 1024 i nie działa...

dawid1346 25 Sep 2008 00:40 3871 23
    dawid1346
    Level 12  
    Witam
    Wymieniam ram z 512 mb na 1024 mb ale coś jest nie tak bo komputer startuje i kiedy uruchamia się system to sam się resetuje i tak ciągle,przełożyłem pamięć do innego slotu to komp ciągle piszczy przerywanym sygnałem.W biosie pokazuje 512 a mam przecież 1024.Może pomożecie mi rozwiązać ten problem.

moja płyta: ASUS A8NE-FM/S
    RAM: DDR 184 PIN PC3200 1GB
    Nemezzis
    Level 10  
    prawdopodobnie twoja płyta nie obsługuje pamięci jednostronnej i dlatego w biosie wykrywa ja jako 512 jeżeli tak jest tego nie zmienisz. ale pomimo tego powinien sie uruchamiać normalnie jako 512 zobacz jaka częstotliwość pracy masz ustawiona w biosie dla pamięci płyta chyba chodzi na 400 wiec najpierw od auto a później 400 i w dol jeżeli to nie pomoże może być za małe napięcie podawane na ram ale ja juz nie polecam grzebać w tym jak i tak będzie 512 zamiast 1024 z racji nie wykrywania przez bios

Proszę poprawić swój post. Regulamin punkt 15.
    [K!lleR]
    dawid1346
    Level 12  
    Nie jestem za dobry w tych czarach i popełniłem błąd.
    W biosie na pierwszej stronie pisze:
    Installed Memory 1024
    W CPU Configuration:
    Cache RAM 512 k
    A ustawienie w Advanced:
    Maximum Paload Size [4096]

Wyjąłem też bateryjke i pamięć CMOS w celu wyczyszczenia pamięci ale nie pomaga:cry:
    mat_ed
    Level 43  
    Pamięć nie jest przypadkiem z funkcją ECC?
    Spróbuj odpalić Memtest na tej jednej nowej pamięci i przetestować ją.
    Pytong
    Level 32  
    nForce4 obsługiwał wszystkie kostki non-ECC w tym 1GB a w sumie mógł pracowac z 4GB pamięci. Jedyny problem był z 16 chipowymi pamięciami ( a nie jednostronnymi, taka mała sugestia :) wygląda na to, że pamięć ta różni sie bardzo taktowaniem lub jak wspomniał kolega jest ECC, bądź jest uszkodzona.
    dawid1346
    Level 12  
    Jak odpalić Memtest jak nie moge odpalić systemu
    Na innej płycie ciągle piszczy przerywanym dzwiękiem

Moja płyta to ta i tu pisze że obsługuje 4 GB a tu że 2GB a w biosie:Maximum Paload Size [4096]

I jeszcze jedno pytanie czy ta płyta w rzeczywistości może mieć 2 gniazda pamięci te niebieskie a nie jak na zdjęciu 4,bo moja tak ma? »
    mat_ed
    Level 43  
    dawid1346 wrote:
    Jak odpalić Memtest jak nie moge odpalić systemu

Memtest działa pod DOS'em. Ściągnij wersję dyskietkową i uruchom z niej komputer.Dostęp do internetu z tego co widzę masz.
    Pytong
    Level 32  
    No to jaką tą pamięć w końcu kupiłeś
    dawid1346
    Level 12  
    Memtest podziałał jakieś 5 min i się zatrzymał kiedy p 4 godz. chciałem go wyłączyć to okazało się że komputer jest zawieszony,musiałem resetować.Próbowałem testować 2 razy ale zawsze się zawieszał
    Obraz z memtest
    mat_ed
    Level 43  
    Jest to wynik testów tej nowej kości? Ewidentnie widać,że kość uszkodzona. Nie ma prawa być błędów w Memtescie. Testowałeś najnowszą wersją programu?
    dawid1346
    Level 12  
    Nie wiem czy najnowszą
    Interno
    Level 22  
    Pamięć testowana Memtest 86+ v 1.70 co widać na zdjęciu.
    Spróbuj jeszcze GoldMemory.
    Prawdopodobnie trafiłeś na wadliwą pamięć.
    Z linku sprzedawcy trudno dociec firmy i na jakich kościach jest ten "markowy" produkt.
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pytong wrote:
    nForce4 obsługiwał wszystkie kostki non-ECC w tym 1GB a w sumie mógł pracowac z 4GB pamięci. [...]

Skąd takie informacje?

Myślałem że kontroler pamięci siedzi w CPU ...
    (wygląda na to że autor ma Athlon 64 3800+ [Venice], 12x201=2412MHz)

dawid1346
    Na tym zrzucie ekranowym z MemTest86+ jest:

Memory: 6912M 1428MB/s

Skąd się tam wzięło tyle pamięci?

Co do Maximum payload size [4096] - zostaw jak jest, to się tyczy pakietów 'TLP' PCI-e i jest w bajtach :wink:
    Pytong
    Level 32  
    WojtasJD wrote:
    Pytong wrote:
    nForce4 obsługiwał wszystkie kostki non-ECC w tym 1GB a w sumie mógł pracowac z 4GB pamięci. [...]

Skąd takie informacje?

Ze specyfikacji? ;) która nie przewiduje, adresowania wiecej niż 4GB pamięci dla jednego kanału. Natomiast u autora w takiej odmianie płyty głównej z nForce4 którą posiada, może użyć kości o pojemności do 1GB (ograniczenia producenta BIOS etc.)

WojtasJD wrote:
    Myślałem że kontroler pamięci siedzi w CPU ...

Kontroler pamięci to kontroler pamięci. CPU to CPU ;)
    WojtasJD
    Pytong wrote:

Chyba nie miałeś do czynienia z K8

Faktycznie w instrukcjach obsługi troche kręcą

W A8NE-FM/S (OEM dla Fujitsu-Siemens) napisali że chipsetem jest nForce4 (CK8-04 Standard - A02)
    Quote:
    • Due to chipset limitation, this motherboard does not support DIMM modules with 128 Mb memory chips or double-sided x16 memory chips.

Szukając na stronie Asusa plyty z nForce4 i S939 trafia się na A8N5X i nieco nowszy manual
    Quote:
    • Due to CPU limitation, DIMM modules with 128 Mb memory chips or double-sided x16 memory chips are not supported in this motherboard.

:D

Co ciekawe ta druga płyta obsługuje ECC (a z tego co napisałeś można zrozumieć że nForce4 'obsługuje' tylko non-ECC)

Chyba najwięcej informacji o zagadnieniach z pamięcią w płytach z S939 znajdziesz na stronie AMD, fragment z AMD Functional Data Sheet, 939-Pin Package:

Quote:
    The processor’s memory controller provides a programmable interface to a variety of standard DDR SDRAM DIMM configurations. The following features are supported:
    • Self-Refresh mode
    • Up to four unbuffered DIMMs in a 128-bit configuration, or up to two unbuffered DIMMs in a 64-bit configuration
    • The controller provides programmable control of DRAM timing parameters to support the following memory speeds:
    — 100-MHz (DDR200) PC-1600 DIMMs
    — 133-MHz (DDR266) PC-2100 DIMMs
    — 166-MHz (DDR333) PC-2700 DIMMs
    — 200-MHz (DDR400) PC-3200 DIMMs
    • 2T timing option to accommodate loading of unbuffered DIMMs
    • DRAM devices that are 8 and 16 bits wide.
    • DIMM sizes from 32 Mbytes (using 64Mb x16 DRAMs) to 1 Gbyte.
    • Interleaving memory within DIMMs.
    • ECC checking with double-bit detect with single-bit correct.
    • May be configured for 32-byte or 64-byte burst length (32-byte mode applies only when operating with a 64-bit DRAM interface).
    • Programmable page-policy:
    — Support of up to sixteen open pages total across all chip-selects
    — Statically idle open-page time
    — Optional dynamic precharge control based on page-hit/miss history
    Pytong
    Level 32  
    WojtasJD wrote:
    Pytong wrote:

Chyba nie miałeś do czynienia z K8

No i tu Wojtas zwracam honor ;) po zagłębieniu sie w schemat blokowy
    Jakis tylko niesmak pozostał, że straciłbym już ręke :D

WojtasJD wrote:
    W A8NE-FM/S (OEM dla Fujitsu-Siemens) napisali że chipsetem jest nForce4 (CK8-04 Standard - A02)
    Quote:
    • Due to chipset limitation, this motherboard does not support DIMM modules with 128 Mb memory chips or double-sided x16 memory chips.

Szukając na stronie Asusa plyty z nForce4 i S939 trafia się na A8N5X i nieco nowszy manual
    Quote:
    • Due to CPU limitation, DIMM modules with 128 Mb memory chips or double-sided x16 memory chips are not supported in this motherboard.

Więc konia z rzędem temu, kto wie jak w tej płycie jest rozwiązana komunikacja

WojtasJD wrote:
    Co ciekawe ta druga płyta obsługuje ECC (a z tego co napisałeś można zrozumieć że nForce4 'obsługuje' tylko non-ECC)

Wiadomo na stacjonarki jedynie non-ECC ;) w zamyśle
    dawid1346
    Level 12  
    GoldMemory
    Na tym ekranie komputer się zawiesił i musiałem resetować.
    Proszę o wytłumaczenie mi dlaczego na zdjęciu płyty głównej są 4 gniazda a na mojej 2 i czy to może być przyczyną problemu z kośćią pamięci.
    Fotka
    WojtasJD
    Tam na obrazku są zintegrowane kontrolery DDR2 - czyli przy okazji podstawki conajmniej AM2.

-
    Na zrzucie GoldMemory znowu jakaś anomalia - Memory Size 2815MB
    Czy ten mniejszy moduł 512MB poprawnie się wykrywa w programach diagnostycznych i działa OK ?

Co to za moduł 1024MB, jakieś oznaczenia, _porządna_ fotka z obu stron.

Twoj płyta wygląda tak ?

Jeśli tak a na aukcji był opis i zdjęcie czterech gniazdek to zostałeś oszukany. Napewno nie będzie obsługi 4GB a co dwukanałowości to trzeba by sprawdzić bo w instrukcji - wg mnie - znowu coś poknocili.
    dawid1346
    Level 12  
    Pamięć 512 poprawnie działa i wykrywana jest w programach testujących.Podaje opis kości
    na jednej naklejce pisze DDR 184 PIN PC3200 1GB i No Warranty If Tear Off. N drugiej: nicht entfernen Garantiesiegel i pieczątka jak z datownika 885.51 Na układach scalonych 128MX8T6
    0633
    Z tyłu B4U809 i BP MLL

Moja pamięć na Allegro Moja kośc 1024
    Moja kośc 1024 (moje fotki nie wyraźne)
    Moja płyta właśnie tak wygląda jak na fotce wyżej

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Pamięc jest dobra :D Nie wiem dlaczego na dwóch płytach nie działała ale sprawdziłem jeszcze na płycie Gigabyte C51-MCP51 i działa
    Wszystkim bardzo dziękuje za dobre chęci.
    WojtasJD
    To się nazywa "markowa" bezproblematyczna pamięć :D

Daj w BIOSie Max Memclock (MHz) na [DDR333] i znowu potestuj.
    Fotki są tragiczne; moduł ma 8 kostek DRAM z napisem 128MX8T6 ?
    Tylko tyle, żadnego logo?
    Robert B
    Level 43  
    No to według mnie ta pamięć nie zadziała na tej płycie, bo ma układy w konfiguracji 128x8, której ta płyta nie obsługuje. Dwustronnych 128 też nie obsłuży.
    O ile dobrze zrozumiałem, że są to oznaczenia na nowym module, bo już się pogubiłem ;)
    Po prostu chyba nie obsługuje kości 128.
    Powinna obsłużyć np. 256x4, 64x16 itp.
    Jakie oznaczenia ma stary moduł pamięci?
    dawid1346
    Level 12  
    Pamięc jest dobra :D Nie wiem dlaczego na dwóch płytach nie działała ale sprawdziłem jeszcze na płycie Gigabyte C51-MCP51 i działa
    Wszystkim bardzo dziękuje za dobre chęci.
    WojtasJD
    Robert B wrote:
    [...]
    O ile dobrze zrozumiałem, że są to oznaczenia na nowym module, bo już się pogubiłem ;)
    Po prostu chyba nie obsługuje kości 128.
    Powinna obsłużyć np. 256x4, 64x16 itp.

256x4 - wątpliwe (w znaczeniu 4-bitowa szyna danych DRAM) bo przydają się - zgodnie z wcześniejszym cytatem:
    Quote:
    ...
    • DRAM devices that are 8 and 16 bits wide.
    ...

dawid1346 - najważniejsze są Twoje 'dobre chęci' bo że ten moduł nie działał na dwóch płytach X z wsadzonymi procesorami Y a zadziałał na jakimś Gigabyte z procesorem Z to naprawde prawie nic nie mówi :wink: