Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GIGABYTE GA-MA790X-DS4 - nie uruchamia sie.

25 Wrz 2008 17:17 2423 14
  • Poziom 17  
    Po odlaczeniu zasilacza od napiecia na kilka sekund podlaczam go znowu i wciskam przycisk power. Widze tylko migniecie diod i zasilacz wylacza sie (jak by dostal zwarcia). Odlaczylem wszystko z plyty glownej, wyciagnalem RAM, karte graficzna - to samo. W koncu wyciagnalem z plyty wtyczke ATX 2x12V. Ruszylo. Teraz pytanie. Czy da sie okreslic na tym poziomie co moze powodowac awarie (plyta, czy procesor). Chcialbym uniknac wyjmowania procesora, bo musial bym rozebrac tez swojego kompa, zeby go sprawdzic. Moze jakies wskazowki?
  • Spec od komputerów
    A może zasilacz ? Bez zasilania 2X12V komputer się uruchamia ? Podaj dane zasilacza.
  • Poziom 17  
    Thermaltake Purepower 500 ATX 12V 2.0 W0100RU. Komputer nie uruchamia sie jak kazdy inny. Poprostu z ta wtyczka 2x12V wszystko gasnie po ulamku sekundy (jak na zwarciu), a kiedy jest wyciagnieta z plyty dyski rozkrecaja sie, diody zapalaja jak normalnie i tylko tyle, bo sprawdzalem bez monitora. System ani BIOS prawdopodobnie nie startuje, no bo jak bez tego napiecia?...
  • Poziom 11  
    Czy coś poprzedziło to zachowanie komputera? jakiś restart przepięcie? chodzi mi o ostatnie dni jego sprawnego działania. trzeba sprawdzic napięcia na kazdej lini. Wiesz jak odpali zasilacz na "sucho"? to tak zrób i pomierz miernikiem wszystkie linie. pamietaj ze zasilacz musi chodzi zawsze z jakims obciażeniem.
  • Spec Overclocking
    Chyba sam sobie odpowiedziałeś. Płyta robi zwarcie i dlatego zasilacz się wyłącza. Obejrzyj i sprawdź układy zasilania.
  • Poziom 17  
    iron64 napisał:
    Chyba sam sobie odpowiedziałeś. Płyta robi zwarcie i dlatego zasilacz się wyłącza. Obejrzyj i sprawdź układy zasilania.

No dobra, ale z tego co wyczytalem, ta wtyczka zasila procesor. Jestes pewny, ze to plyta a nie on? Wg mnie to moze byc ktoras z tylko tych dwoch rzeczy. Chyba ze jeszcze zasilacz, ale chyba nie. Sprawdze napiecia.
  • Spec Overclocking
    Nigdy nie spotkałem się z procesorem, który byłby w stanie zrobić coś takiego.
    Mosfety masz na zwarciu pewnie, od pomiarów zacznij
  • Spec od komputerów
    Miałem taki przypadek z nową płytą pod Intela i Chieftec'em 420W, identyczna reakcja. Na Codegenie 300W z dorobionym wtykiem +12V płyta uruchamiała się normalnie. Pomogła wymiana zasilacza na inny model. Ten Chieftec 420W był zbyt "wrażliwy". Reasumując sprzęt może być sprawny. Najlepiej sprawdzić na innym zasilaczu.
  • Poziom 17  
    Podlaczylem inny zasilacz. Dokladnie to samo. Jutro wyciagam plyte z obudowy.
  • Spec Overclocking
    Pomiarów można dokonać i w obudowie.
  • Poziom 17  
    iron64 napisał:
    Pomiarów można dokonać i w obudowie.

Co masz na mysli? Plyta byla w obudowie podczas sprawdzania. Dzisiaj plyte wyciagnalem, wyciagnalem z niej proceor i wszystko co tylko bylo wlozone. Z wtyczka ATX 12V zwarcie, bez niej zasilacz startuje. Juz nie wazne co sie zepsulo, bo to napewno plyta. Odsylam ja na gwarancje. Jesli ktos chce cos dodac, to niech pisze, bo niedlugo zamykam temat.
  • Spec Overclocking
    Chodziło mi o pomiar układów zasilania, bo w nich tkwi przyczyna. Ale skoro jest gwarancja to szkoda czasu.
  • Poziom 17  
    Acha, dodam jeszcze ze najprawdopodobniej masz racje.
    iron64 napisał:
    Nigdy nie spotkałem się z procesorem, który byłby w stanie zrobić coś takiego.
    Mosfety masz na zwarciu pewnie, od pomiarów zacznij

Jesli jestescie ciekawi co do tych mosfetow to dla dobra nauki moge je sprawdzic, tylko czy da sie bez ingerencji w plyte?
  • Spec Overclocking
    Tak da się to sprawdzić bez ingerencji w płytę, ale jeśli o to pytasz to pewnie miernika nie posiadasz?
  • Poziom 17  
    iron64 napisał:
    Tak da się to sprawdzić bez ingerencji w płytę, ale jeśli o to pytasz to pewnie miernika nie posiadasz?

Jasne, ze posiadam, tylko ze 6 lat temu skonczylem szkole elektroniczna i od tamtej pory zajmowalem sie ta dziedzina naprawde sporadycznie. Zapomnialem kupe rzeczy, a ksiazek i zeszytow tutaj nie mam. Obecnie szukam pracy w zawodzie, bo niby na co mi bylo te 5 lat nauki?

Czy to bedzie dobra pomoc?
    Link