Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co potrzeba do wykonania bramki or

25 Wrz 2008 20:42 2383 9
 • Poziom 9  
  co potrzeba do wykonania bramki or
  Chcę, aby w samochodzie na jednej żarówce działało światło stop i światło przeciwmgielne, czyli jak mam włączone światło przeciwmgielne, to żarówka nie reaguje na pedał hamulca.
  Jestem laikiem w tej dziedzinie. Wydaje mi się, że muszę zastosować bramkę OR, tylko co będzie mi potrzebne do tego, aby ją wykonać tak, żeby nic się nie popaliło, itp.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Rozwiazaniem są 2 połączone z sobą diody diody ("dzióbkami" do siebie i do zarówki): jedna od wyłącznika światła przeciwmgielnego do żarówki sygnalizacyjnej, a druga dioda od wyłącznika swiatła stop do tej samej zarówki. W ten sposób żarówka będzie zaświecona przy zasileniu jej poprzez którąkolwiek diodę.
  Dioda dla tego celu: 1N4001.
  co potrzeba do wykonania bramki or
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Taka dioda (1N400x) wytrzyma prąd do 1A. Jeśli ta lampa jest sterowana przez przekaźnik, to nie ma problemu - sterujesz tylko wejściem przekaźnika. Jeśli bez przekaźnika, to być może będziesz potrzebował diody na większy prąd (np. 3A - 1N540x).

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • Poziom 23  
  Z tego co zrozumiałem (może się mylę) po takiej modyfikacji, jeżeli włączysz światła przeciwmgielne to po naciśnięciu hamulca nic się z tyłu nie zaświeci.
  Wyobrażasz sobie jakie to niesie ze sobą konsekwencje ?
 • Poziom 9  
  Chcę zrobić tak jak na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=B4FQkhu2o6Q
  W lampach wewnętrznych to będzie działać, natomiast w zewnętrznych będzie tylko pozycja i stop.


  [Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić swoje posty. Mariusz Ch.]
 • Poziom 43  
  Lampka wewnetrzna (kontrolka) dla świateł przeciwmgielnych - a to ta lampka ma być tu uruchamiana - ma pobór prądu nie większy niż 100mA, więc dioda 1N4001 ma "zapas" 10-krotny, nie ma tu żadnego przekaźnika. Takie wykorzystanie kontrolki świateł przeciwngielnych (które zaświeca się raczej niezbyt często), aby sygnalizowała również naciśniecie hamulca, jest dość sensowne, pomysł mi sie podoba!
  Można jeszcze zrobić jedno udoskonalenie: jeśli szeregowo z diodą w jednej z gałęzi (np. od świateł przeciwmgielnych) dołączyć opornik (np. 22 ohmy), to przy zaświeconych światłach przeciwmgielnych naciśnięcie hamulca da zwiększenie jasności kontrolki, a więc będzie sygnalizacja "2-stopniowa", z prioprytetem dla sygnalizacji hamulca.
 • Poziom 9  
  Rzuuf trochę mnie źle zrozumiałeś. Lampy wewnętrzne to te, które są w klapie od bagażnika, a zewnętrzne są zamocowane w budzie - lampy w civicu składają się z dwóch części (zewnętrzna i wewnętrzna)
  co potrzeba do wykonania bramki or
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Hmmm, no faktycznie nieporozumienie!
  Ale przepisy ZABRANIAJĄ wyłączenia sygnalizacji świateł stop po naciśnięciu hamulca! Brak tej sygnalizacji może być podstawą dla zatrzymania dowodu rejestracyjnego (nie mówiąc o mandacie)!
  Myślałem, że Ci chodzi o zaświecanie wspólnej kontrolki dla świateł przeciwmgielnych i stopu, do tego ten właśnie układ na 2 diodach jest OK, taka przeróbka nie jest problemem.
 • Poziom 9  
  zrobiłem ten układ dzis i działa tak jak chciałem a teraz wytłumaczę Ci jak to mi działa i nie łamię przepisów ta przeróbką:
  co potrzeba do wykonania bramki or

  w światłach zaznaczonych na zielono mam stop i pozycyjne
  w zaznaczonych na żółto mam pozycje stop i przeciwmgielne
  jesli mam wyłączone przeciwmgielne mam światła stop w zaznaczonych na żółto i zielono natomiast gdy mam włączone światła przeciwmgielne stop działa mi w lampach zaznaczonych na zielono
  diody jakich użyłem to 1N5408(3A)
  dzieki za pomoc