Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linux czy windows na mój komputer?

quinty 25 Wrz 2008 20:45 1486 8
  • #1 25 Wrz 2008 20:45
    quinty
    Poziom 28  

Witajcie
    postanowiłem ożywic starego kompa; celerona 466MHz, dysk 1GB, płyta główna MSi 6198 na chipsecie VIA apollo pro 133A [AMIBIOS 1,3, ale wgram 1,6] , 2x128 MB DIMM, GF2 MX400, napęd CD 52x, (może będzie do tego jeszcze dysk 8GB, bo cos BIOS go nie chce wykrywać :( )

Kiedyś używałem na nim windowsa 98SE z service packiem i bardzo dbałem o "higienę" systemu

Wskrzesiłem go, aby słuzył mi jedynie do odbierSEania poczty / gadania przez gg / firefoxowania. Jeszcze do tego ukochany przezemnie foobar2000 (ale może byc i inny) odtwarzacz muzyki, żebym po podłączeniu pendrivaa/MP4 mógł słuchac muzyki. Musi zawierać tez edytor tekstowy (open office 1.1 sprawdzał się genialnie)

Zastanawiam się, czy może nie wypróbować by Linuxa, żadnych innych programów nie będe instalował, bo dysk mały (kiedyś bez problemu działał mi ten dysk 8GB ale teraz niewiem czemu nie chce odpalić:( )

System ma płynnie chodzic na tym gracie, nie znam się ani troche na linuxie, ma byc prosty w obsłudze, po polsku i działać po to aby jedynie uzywać fobara / firefoxa / jakiegoś klienta tlena / thunderbirda (lub innego klienta poczty) oraz open offica starszej wersji lub czegoś podobnego (chodzi o to, aby miało więcej funkci od WordPad-a)

Czy linux nie będzie gorszy od wypróbowanego 98SE, czy będzie działał z tanią MP4, i czy nie będzie się wieszał lub coś podobnego?

Aha, może uda mi się uruchomic ten dysk 8GB, bo na nowym kompie idealnie chodzi, tylko ten stary go nie wykrywa :(

(chwilowo jakieś cuda niewidy się dzieją, stary komp nie załącza monitora, wariuje, ale myślę, że to przez "wybulone" kondensatory na płycie"

0 8
  • #2 25 Wrz 2008 21:17
    Xy$iek
    Poziom 12  

Windows to system łatwy w obsłudze, ale na słabsze komputery (jak również na pozostałą resztę :P) się nie nadaje. Linux ma małe gabaryty (w zależności od dystrybucji, ale masz do wyboru do koloru) i można zauważyć przyspieszoną pracę na tym systemie. Popularne ubuntu w prostocie przerasta nawet xp (jak się przyzwyczaisz to zobaczysz), ale znowu z rozmiarami może nie być tak extra. Znajdziesz również inne dystrybucje. Zajrzyj najlepiej na jakilinux.org. Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Wrz 2008 21:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #5 26 Wrz 2008 10:27
    Alana
    Poziom 37  

Ja na podobne maszyny wgrywalam nieco okrojona wersje win2000 i dzialalo naprawde sensownie.
    Jak linux to napewno nie z gnome czy kde ale z jakims icewm czy innym lekkim managerem okien wiec zadne ubuntu czy mandriva. Sprobuj jak ci na tym chodzi knoppix odpalony z plyty jak przy botowaniu kazesz mu odpalic sie z icewm, u mnie na podobnych zlomiszczach chodzilo to calkiem calkiem. Jak zadziala to debian + reczna instalacja tego managera okien, domyslnie jak sie wlaczy zainstaluj tryb graficzny to idzie gnome.

0
  • #6 26 Wrz 2008 16:55
    stygma
    Poziom 23  

Niestety nie ma i raczej nie bedzie F2k na Linuksa.

pozdrawiam stygma

0
  • #8 26 Wrz 2008 19:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto