
Chciałbym przedstawić na forum układ elektroniczny, który wykonaliśmy razem z kolegą mnemesem jako projekt na uczelnię z przedmiotu Elektronika Biomedyczna.
Układ pełni funkcję termometru lekarskiego, czyli w założeniu ma mierzyć temperaturę ciała z rozdzielczością i dokładnością nie gorszą niż 0,1 stopnia C. Oczywiście zakres działania układu jest dużo szerszy, prawie od zera do ponad 100 stopni.
Jako czujnik pomiarowy zastosowaliśmy popularny układ LM35. Sygnał napięciowy z niego trafia na przetwornik AC typu ICL7135. Układ ten w zamierzeniach konstruktorów przystosowany jest jest do sterowania wyświetlacza LED 4.5 cyfry, jednak pewne sprytne rozwiązania układowe opisane w nocie aplikacyjnej pozwalają na bardzo proste przechwycenie wyniku pomiaru przy użyciu zaledwie dwóch linii danych. Przechwytywaniem tych danych, sterowaniem wyświetlaczem i wyłącznikiem zasilania zajmuje się mikrokontroler 89C2051. Program sterujący został napisany w języku Bascom, dzięki czemu powstał w mniej więcej jeden dzień

Tyle jeśli chodzi o rozwiązania układowe.
Kalibracji całości dokonaliśmy na specjalnym stanowisku laboratoryjnym wyposażonym w podgrzewany, podwójny zbiornik wody, oraz rtęciowy termometr o rozdzielczości 0,1 stopnia.



Cool? Ranking DIY