Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat UNO, spada napięcie akumulatora

ld84 25 Sep 2008 21:03 5360 9
 • #1
  ld84
  Level 11  
  Witam, mam UNO, dość stare bo z 1993r. i oczywiście mam problem. Niecałe 1,5 roku temu kupiłem akumulator 55Ah i mniej więcej miesiąc temu akumulator wyładował się prawie do zera (z auta nie korzystałem może 2 dni), jednak auto odpaliło "na kable", przejechałem kilka kilometrów i paliło na dotyk. W niedzielę siadłem do auta, a ono ledwo kręciło i nie dało rady odpalić. Naładowałem akumulator i z ciekawości sprawdzałem napięcie na klemach, spadało po ok. 200mV na dobę. Zastanawiam się czym to może być spowodowane. Jest to prosty samochód, nie ma cudów:radio, alarm którego nie uzbrajam. Autem jeżdżę niemal codziennie po min. 15km, napięcie na akumulatorze przy pracy silnika wynosi 14,2-14,4V, przy włączonych wszystkich światłach, radiu, wentylatorze, ogrzewaniu szyby. Co to może być? alternator, akumulator, rozrusznik?


  pomóżcie
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Wygląda na winę akumulatora. Albo coś go rozładowuje.
 • #3
  rico37p
  Level 28  
  A czy możesz zmierzyć pobór prądu przy wyłączonym silniku i wszystkich odbiornikach (oczywiście też wyłączonych).Złodziejem może być radio albo alarm . ostatnio demontowałem alarm który pobierał 0,5 A.
 • #4
  Michu10
  Level 32  
  Sprawdzić stan i czystość klem , miernik w łapę i pobór w mA , połączenie między aku -rozrusznik-alternator ,masy wszystkie połączenia, ładowanie na podwyższonych obrotach i na jałowych
 • #5
  ld84
  Level 11  
  Przy wyłączonym silniku pobór prądu to 20mA. W czasie pracy silnika spadek napięcia na przewodach prądowych rozrusznika, ładowania, masy jest dosłownie znikomy.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Aha, klemy sa czyściutkie, zasmarowane wazeliną techniczną, trochę rdzy jest na śrubach przy alternatorze i masie, ale jak pisałem, spadek napięcia jest strasznie malutki. Ładowanie na postoju i przy wysokich obrotach jest ok 14,4V, być może w trakcie jazdy na nierównościach cos nie łączy i nie ładuje?
 • #6
  Michu10
  Level 32  
  jeśli wszystko w kwestii połączeń jest ok, i ładowanie również to akumulator wymień
 • #7
  markpolo1
  Level 2  
  Ja miałem w swoim aku tak , że wysechł elektrolit po 2,5 roku , bo jak był 2 lata na gwarancji i zaplombowany to nie zaglądałem i źle . Kupiłem nowy i ok :-)
 • #8
  PEPE64
  Level 16  
  Witam. Najprościej (jak masz jedno auto) pożyczyć/wymienić z kimś akumulator na parę dni. Jak pożyczony padnie to winne Twoje auto, a jak u kogoś Twój padnie to złom (możliwe zwarcie w celach). Pozdrawiam.
 • #9
  PREDAT
  Level 23  
  Z takim diagnozowaniem za pomocą czyjegoś akumulatora, to śliski temat.
  Potem można uslyszeć pytanie "Ty co sie stalo z moim akumulatorem, przedtem
  dlużej mi trzymal" .
  Ja bym zaladowal do pelna akumulator i wlączyl światla na 5-10 min obserwując napięcie.
  Taki prosty sposób dużo może powiedzieć o kondycji akumulatora.
  Napięcie nie powinno spadać niżej 12V.
  Jeżeli po tym czasie nie zapali, wymienić.
 • #10
  PEPE64
  Level 16  
  Taki pomysł mi się nasunął, bo sam mam trzy auta, syn dwa i dwa (słabe) aku w rezerwie. Ale przy 20mA poboru, to raczej wskazuje na akumulator.