Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki skaner kupić UBC30XLT czy Uniden UBC92XLT ?

25 Wrz 2008 21:23 16690 12
  • Poziom 18  
    Witam.
    Mam pytanie zastanawiam się nad kupnem skanera i nie wiem który lepiej wybrać czy Uniden UBC30XLT czy Uniden UBC92XLT. Wyczytałem że skaner Uniden UBC30XLT ma mniej zakresów częstotliwości (88-174Mhz) ale więcej kroków strojenia. Na razie interesuje mnie pasmo lotnicze i 2m ale nie wiem czy w przyszłości nie przydały by się inne takie jak w Uniden UBC92XLT , ale tam z kolei jest mniej kroków strojenia.Proszę o pomoc jestem w tych sprawach zielony.
  • Poziom 13  
    Kup lepiej Alinco DJ-X3. Tani skaner i może nie o najlepszych parametrach, ale masz pełne pasmo od 100kHz-1300MHz. Minimalny krok strojenia 5 kHz, ale to spokojnie wystarczy. Olej te Unideny :) Poza tym ten Alinco ma bardzo dużo ciekawych opcji ułatwiających nasłuchiwanie :) Ja mam i jestem bardzo zadowolony :)
  • Poziom 16  
    Na kroki strojenia nie patrz - akurat te ważne czyli 5, 6,25, 8,33, 10, 12,5kHz są w obu takie same. Zasadnicza różnica to to że UBC30 odbiera stacje radiofoniczne i stąd duże kroki strojenia (ale pasmo 88 - 108 MHz odbiera każde zwykłe radio). UBC92 ma dużo szerszy zakres czyli może odbierać CB, PMR, stacje amatorskie 430MHz. Więc przy wyborze z tych dwóch UBC92 wydaje się dużo ciekawszy.
  • Poziom 13  
    No dobra a jak waszym zdaniem w tej konfrontacji wypada DJ-X3
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Alinco DJ-X3 jest pod tym względem fajny :) Od około 1600 kHz można już ustawić dowolną modulację czyli AM, NFM, WFM co jest trochę absurdem na falach krótkich ale nie ważne :) Kroki strojenia od 5 kHz też na każdym paśmie i to jest też ekstra. Za tę cenę nie ma lepszego skanera wg mnie. Pomyśleć, że kiedyś kupiłem Maycoma FR-100 za 400 zł około :| A ten Maycom to śmietnik do Alinco. Poza tym w Alinco jest bardzo dużo opcji co ułatwia skanowanie różnych częstotliwości. Trzeba poczytać trochę instrukcję, żeby ogarnąć obsługę. No i zakres 100 kHz-1300 MHz to jest piękne :) Tylko, że na falach krótkich tak sobie się spisuje, ale da się od biedy posłuchać :) Więc polecam DJ-X3.

EDIT: Jeszcze super jest, że można ustawić dowolny zakres sobie i skanuje w tym zakresie i jeszcze można ustawić częstotliwości, które ma pomijać skanując ten zakres. Ze skanowaniem pamięci też są różne fajne sztuczki :)
  • Poziom 17  
    marekgr1 napisał:
    Witam.
    Mam pytanie zastanawiam się nad kupnem skanera i nie wiem który lepiej wybrać czy Uniden UBC30XLT czy Uniden UBC92XLT. Wyczytałem że skaner Uniden UBC30XLT ma mniej zakresów częstotliwości (88-174Mhz) ale więcej kroków strojenia. Na razie interesuje mnie pasmo lotnicze i 2m ale nie wiem czy w przyszłości nie przydały by się inne takie jak w Uniden UBC92XLT , ale tam z kolei jest mniej kroków strojenia.Proszę o pomoc jestem w tych sprawach zielony.

Miałem przez pewien czas UBC92 i jest to bardzo udany skaner i do pasma lotniczego jak znalazl, dorobisz do tego jeszcze antenkę zewnętrzną( schematy dostępne w necie - proste jak drut - dosłownie) , podłączysz do kompa , ściągniesz z netu oprogramowanie i będziesz mógł odbierać depesze , program daje duże możliwości ,zdjęcia odbieranych samolotów, "położenie "samolotu czyli taki pseudo radar. Na forach internetowych o nasłuchu na pasmach lotniczych bardzo dobrze wypowiadają się użytkownicy o Unidenie i ja się do tego przyłączam.

Oczywiście Uniden daje radę i na innych pasmach , tylko trzeba pamiętać o tym ,że antenka przy odbiorniku daje niewielkie możliwości w porównaniu z antenką zewnętrzną , nawet prostą samoróbką.
  • Poziom 11  
    rock90 napisał:

Jestem posiadaczem UBC30XLT od ponad pół roku.
    Proszę nie sugerować się tą tabelą.
    Mój skaner posiada zmienny krok strojenia od 5kHz do 100kHz, poza tym do dyspozycji jest tryb auto gdzie skaner sam dobiera krok strojenia.

Cytat:
    A jaki ma Kolega sposób na brak kroku 12,5KHz w całym zakresie użytkowego VHFu? Potem w necie pojawiają się "raporty" nieświadomych i początkujących użytkowników na temat częstotliwości kanałów, których nie ma np. 172,770 zamiast 172,7625. Najtańsze Unideny w polskich realiach są pomyłką.

Foto:
    Jaki skaner kupić UBC30XLT czy Uniden UBC92XLT ?
    Przepraszam za jakość ale robione telefonem.

Moim zdaniem UBC30XLT dla amatorów lotnictwa jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas wycieczki na lotnisko i tak operujemy maksymalnie na kilku częstotliwościach np. głównie TWR, APP, INFO, Handling.. więc możliwość zapisania 200 częstotliwości w pamięci jest daje nieograniczone praktycznie możliwości. Dodatkowe zalety to:

1)wielkość - tak! wymiary zewnętrze, bez trudu mieści się w kieszeni
    2)prosta obsługa, po przeczytaniu instrukcji obsługi wszystkiego nauczyłem się w ok.2 godziny.
    3)Dobrze działające SQ, samogasnące podświetlenie = oszczędność energii
    Jako wadę uznaję "BEEP`anie" przy wciskaniu przycisków.

Za ok.250zł dostajemy skaner znakomicie sprawujący się zarówno w terenie jak i w domu.
    Zgadzam się z wypowiedziami na temat anteny, warto pokusić się o budowę prostego dipola - koszt ok. 15-20zł, a satysfakcja z lepszego odbioru gwarantowana :wink:
  • Poziom 15  
    Anonymous napisał:
    >>Na kroki strojenia nie patrz - akurat te ważne czyli 5, 6,25, 8,33, 10, 12,5kHz są w obu takie same.<<

Przecież w najtańszych Unidenach krok strojenia jest na stałe przyporządkowany do pasma częstotliwości. Mamy do dyspozycji bodajże trzy band plany i żaden w pełni nie pokrywa użytkowego VHFu krokiem strojenia 12,5KHz. Skutkuje to tym, że nijak nie można się wstroić np. w połówkowe kanały pasma 172MHz.
    Proszę zerknąć na tabelę:
    http://inradio.pl/component/page,shop.product...d,0/option,com_virtuemart/Itemid,45/vmcchk,1/

Lepszym wyborem będzie Alinco albo Icom-R5.

Maciek

Dlatego też unideny mają kilka band co obrazuje ten przykład http://inradio.pl/component/page,shop.product...acturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,45/ czyl w paśmie na którym Tobie zalezy mozesz dostrajac sie w 5.