Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programy szpiegujące a słuchawki komputerowe

25 Wrz 2008 21:30 3372 8
  • Poziom 13  
    Przeglądając to forum zetknąłem się z kilkoma postami które zainspirowały moje pytanie.
    Czy podłączone do komputera słuchawki mogą posłużyć jako podsłuch tego co się dzieje w pomieszczeniu. Mnie laikowi od razu wydało się to bardzo prawdopodobne bo co za problem dla zdolnego informatyka uruchomić zdalnie wejścia karty dzwiękowej i przechwycić dzwięk.
    Zastanawiam się teraz tylko czy moje obawy są uzasadnione, czy macie jakieś sygnały na ten temat, czy ktoś z Was zetknął się z tego typu sprawą?
    Czy są to tylko nieuzasadnione obawy czy może ktoś już dawno to wcielił w życie?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Nigdy nie słyszałem o takim ataku,wydaje mi się to mało prawdopodobne aby słuchawki podłączone do komputera mogły posłużyć jako podsłuch.
    Odnoszę wrażenie,że jesteś przewrażliwiony?
  • Poziom 9  
    A od kiedy słuchawki są urządzeniem wejściowym i rejestrują dźwięk? Być może masz na myśli słuchawki z mikrofonem, bo to zmienia postać rzeczy.
  • Moderator Samochody
    Teoretycznie możliwe, ale na pewno wymagałoby zainstalowania jakiegoś programu na komputerze ofierze i raczej zauważyłbyś podejrzanie duży ruch wychodzący. Na pewno nie jest to takie proste...
  • Poziom 13  
    Pacio20
    oczywiście miałem na myśli słuchawki z mikrofonem ale nie zgadzam się z Tobą, że słuchawki nie mogą służyć do rejestrowania dźwięku, wystarczy je wetknąć zamiast mikrofonu i działają jak mikrofon, ja w podstawówce bawiłem się w taki sposób. W dzisiejszych czasach kiedy sami możemy sobie konfigurować wejścia w karcie dźwiękowej można przestawić wejścia tak żeby słuchawki były mikrofonem.
    Czym się różni mikrofon od słuchawek? Przecież to też jest magnes i cewka, wystarczy w słuchawkach pobudzić membranę falą mechaniczną i uzyskasz na wyjściu sygnał elektryczny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Jest możliwe żeby za pomocą trojana albo innego badziewia wykorzystać mikrofon podlączony do komputera jako podsłuch tego co się dzieje w pomieszczeniu tak samo można wykorzystać kamere. Jest mozliwe bo dlaczego nie ? Możesz rozmawiać przez skype, możesz nagrywać dzwięk ale nie ma co się martwić na zapas, wystarczy mieć dobrego FireWall'a (bo przecież dzwięk musi przejść przez internet do osoby która podsłuchuje). Jak FireWall będzie blokował połączenie, nikt nie podsłucha;) Myśle że jak będziesz kontrolował to co Ci się instaluje i to co korzysta z internetu praktycznie nie ma szans na coś takiego ;) Nie można zakładać że wszyscy Cie chcą podsłuchiwać ;) Może być to wykorzystywane w jakichś firmach ale podsłuchiwanie prywatnych osób raczej myśle że daje mało korzyści;) przecież nie mówisz jakichś haseł tylko je wpisujesz ;)
  • Poziom 13  
    Zgadzam się z Tobą, nikomu wielkich korzyści by to nie przyniosło.
    Wiem że moje obawy są troszkę przesadzone ale zastanawiałem się na ile jest to realne.
    Tak na marginesie czy można śledzić w kompie jaki program jest aktywny w sieci? Jeżeli tak to przy pomocy jakiego programu.
  • Moderator Samochody
    Oczywiście, że można, każdy lepszy firewall wyświetla statystyki ruchu sieciowego, jest też polecenie netstat.
  • Poziom 2  
    Zabezpieczenia zabezpieczeniami ale słuchawki to dobry rejestrator dzwięku. Polecam eksperyment: podlacz słuchawki do karty dzwiękowej, odpal jakaś muzykę (np z Winampa), włącz Windowsowy rejestrator dzwięków, odsłuchaj nagranie. Co się nagrało pomimo braku mikrofonu? :D