Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie dzwonka drzwiowego

25 Wrz 2008 22:04 3095 6
 • Poziom 17  
  Witam!

  Mam pewien problem mianowicie posiadam dzwonek który zakupiła moja siostra oczywiście przed kupnem wspominałem że musi być na 230V - tylko takim napięciem dysponuję, ponieważ instalacja jest już zmontowana. Okazuje się jednak, że dzwonek który wybrała jest na 8V a moc pobierana to max 5VA. Czy można w jakiś sprytny sposób oczywiście oprócz transformatora bo na niego raczej nie będzie miejsca obejść ten problem? Nie chciał bym zakładać innego bo był dość drogi. Proszę o pomoc w temacie! Pozdrawiam serdecznie!
 • Poziom 36  
  Będzie trudno - rezystor musiałby być o dużej mocy około 130W. Czy da się zastosować kondensator - trudno powiedzieć - zbyt mało danych dotyczących dzwonka.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  maciejsony napisał:
  oprócz transformatora bo na niego raczej nie będzie miejsca


  Wydaje mi się, że transformatorek nie musi być umieszczony w obudowie dzwonka (bo chyba o to chodzi ?). Nie będzie też pewnie miejsca na "sprytny" kondensator, opornik i ew. diodę zenera :D (poza tym takie rozwiązanie jest niebezpieczne, bo nie separuje od sieci 230V).
 • Poziom 31  
  Dzwonek brałby ok. 600mA ... Kondensator (na minimum 400V-) musiałby mieć pojemność chyba ładnych kilku(nastu) mikrofaradów. Ew. rezystor też nie miniaturowy (nawet nie zakładając pracy ciągłej dzwonka) i do tego połączenia. Rozmiary i tak już bliskie do transformatorkowi :)
  Pzdr.
 • Poziom 17  
  W jaki sposób obliczyć ew pojemność kondensatora ? Wydaje mi się, że to było by najlepsze rozwiązanie.

  Czy muszę w takim przypadku wykorzystać wzór na reaktancję pojemnościową ? 1/2ΠfC ? czy źle kombinuje ??
 • Poziom 35  
  Moim zdaniem nie przypadkowo jest wymyślona nazwa "transformator dzwonkowy" dla transformatorków wymyślonych i zaprojektowanych tylko wtym celu, do dzwonka. Trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo dzwoniącego. Przycisk dzwonka może być umieszczony w bardzo nie korzystnych warunkach, tam gdzie wilgoć, deszcz, mróz, i z tym związany szron, oblodzenie. W przypadku klasycznego transformatorka dzwonkowego, pierwotne i wtórne uzwojenia są nawijane w ten sposób, że nie jest możliwe zwarcie pomiędzy uzwojeniami. Pierwotne uzwojenie jest stale podłączone do sieci zasilającej (230V), a wszelkie przełączenia, przyciskania są wykonywane po wtórnej stronie, co wyklucza porażenie prądem.
  Kombinowanie z kondensatorami, rezystorami redukcyjnymi, i innymi wynalazkami uważam za nie dopuszcalne ze względu na bezpieczeńswo. Teoretycznie, można wymyślić bardzo ciekawe i energooszczędne rozwiązania, jednak nic nie zastąpi klasycznego oddzielającego transformatora.
 • Poziom 17  
  Sytuacja wygląda następująco. Kupiłem mieszkanie blok - parter. Cała instalacja jest nowa i pociągnięte zostało również zasilanie do dzwonka (230V). Wszystko jest podłączone a nad drzwiami w miejscu gdzie powinien być dzwonek pozostają po prostu 2 przewody i nie ma już miejsca na jakikolwiek transformator. No nic widzę, że zostaje mi tylko możliwość zakupu dzwonka pod 230VAC. Pozdrawiam!