Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alpine V12 i Q-factor - do czego on sluzy?

łuki88 26 Wrz 2008 01:35 1650 4
  • #1 26 Wrz 2008 01:35
    łuki88
    Poziom 24  

Witam. Do czego sluzy w starszych Alpine V12 cos takiego jak Q-factor?Jest mozliwosc regulacji tego ale nie wiem do czego to sluzy. Z gory dzieki za wyjasnienie.

0 4
  • #3 26 Wrz 2008 09:16
    damiankop
    Poziom 22  

jakieś podbicie pasma?

0
  • #4 04 Lis 2008 00:35
    łuki88
    Poziom 24  

Odswiezam temat:)

0
  • #5 04 Lis 2008 21:31
    łowieca
    Poziom 29  

Q-Factor for bandpass filters this is the ratio of bandwidth at -3dB to centre frequency

http://www.hometheatershack.com/forums/brucekbfdbandwidthinfo.htm

Też może dla kumatego anglisty coś dać :)

Na moje to coś w stylu przenoszenia progu cięcia zwrotnicy w punkt -3dB.

Jak ktoś wie dokładniej to tez poczytam:)

Dodano po 1 [minuty]:

łuki88 a jest jakaś różnica przy kręceniu tym że potencjometrem :?:

brucek szczegółowo pasma:

OK, tu jest moje bardziej szczegółowe wyjaśnienie względnej i bezwzględnej szerokości pasma, jak widzę go.

Ja po prostu porozmawiać o kawałki tutaj, w moim przykłady, ale samo odnosi się do zysków. Ciała jest taki sam, ale nie chcesz, aby dodać zamieszanie.

Po wprowadzeniu BW (szerokość pasma) jednej oktawy do panelu z BFD, filtr będzie jedną oktawę wyżej i poniżej jednej oktawy centrum częstotliwości - ale jest to łatwa odpowiedź. Gdzie mogę zmierzyć przepustowość jednej oktawy jest właśnie sęk, i trwa około explaination. Staram się nie iść spać podczas dyskusji.

Oto proste zasady do naśladowania.

= Bezwzględna szerokość pasma na pasmo 3dB pkt.

Względna szerokość pasma = bezwzględna szerokość pasma podzielone przez centrum częstotliwości.

P = odwrotności względnej szerokości pasma = 1/relative.

Panelu wpisuje pasma jest bezwzględna szerokość pasma podzielonej przez dwa.

Do cięcia, bezwzględna szerokość pasma jest zdefiniowana jako szerokość filtra na dół 3dB punkty wyrażone w oktaw. Czy chodziło Ci mówiłem ogłoszenia 3dB "w dół". Duża różnica mówiąc - 3dB cut. To nie jest 3dB jak zyskać połączenie z odczytem - 3dB. To jest względne 3dB mniej niż zero dB dla danego ciętych (lub zwiększyć) wartość. Więc 3dB dół punktu będą różne dla każdego wyciąć wartości. Ale absolutnym, że 3dB pasma w dół pkt pozostaną takie same dla różnych kawałków, ale wtedy oczywiście, gdy przepustowość filtra flatlines do zera dB będzie szerszy i węższy, co jest zmieniło ..... cięte

Na przykład, co oznacza, że jeśli panelu wpisana jest cięcie-6dB od zera, to musisz użyć wyrażeń matematycznych do obliczania wartości, w którym krzywa będzie krzyż 3dB "dół" od zera, gdy użyjemy - 6dB jak cięcie, (podana panelu wyboru szerokości oktawy). Ma to sens, ponieważ jeśli mamy oczywiście przez cięcie - 2DB na panelu od zera, nie możemy powiedzieć, bezwzględna szerokość pasma była mierzona na bezwzględne - 3dB wyciąć, ponieważ - 2DB cięcia jest mniejsza niż cut-3dB. Chcemy mieć do obliczenia dla wybranych cięcie 2DB-3dB gdzie "dół" punkt został zlokalizowany.

Pozwala brać przykład z trzech filtrów. Filtry absolutne utrzymać stałą przepustowość 2 / 3 oktawy wyśrodkowany około 50Hz. 1 / 3 oktawy jest wpisany do panelu dla BW. 1 / 3 oktawy mniej (40Hz) i 1 / 3 oktawy większa (63Hz) niż 50 Hz. Jedyną zmienną jest cięcie-3dB i-6dB i-12dB.

Mam obliczył 3dB "dół" od zera punktów, które muszą przejechać przez filtr 40Hz i 63Hz bezwzględna szerokość pasma 2 / 3 oktawy na przednim panelu wpisuje cięcie-3dB,-6dB i-12dB. Każda wartość będzie 3dB w dół od zera w innym miejscu, ale gdy są one rzeczywiście 3dB w dół, wszystkie one posiadają te same pasma bezwzględnej 2 / 3 oktawy od 40Hz do 63Hz.

Oto moje trzy obliczeń - ignorować, jeśli nie zna decybelach i antylogarytm obliczeń.

Niech x = 12dB wyciąć obliczania wartości 3dB cięcie na dół od zera.
    x = [(antylogarytm -3dB/20) x wartość cut] - cięcie wartości
    x = [(antylogarytm -3dB/20) x 12] - 12
    x = - 3.50dB

Niech x = 6dB wyciąć obliczania wartości 3dB cięcie na dół od zera.
    x = [(antylogarytm -3dB/20) x 6] - 6
    x = - 1.75dB

Niech x = 3dB cut obliczania wartości 3dB cięcie na dół od zera.
    x = [(antylogarytm -3dB/20) x 3] - 3
    x = - 0.87dB

Więc co mam jest powiedzenie, że dla częstotliwości 50Hz centrum filtr o wartości wpisane w BW 20/60, z odcięciem-12dB, z 63Hz na 40Hz i cięcie będzie-3.5dB. Są to absolutne pasma 3dB punkty w dół. Filtr będzie oczywiście dalsze rozszerzenia, dopóki nie osiągnie zero efektu, ale większość jego moc jest w absolutnej obszarze.

Więc dla tego filtra jest tu przykład z mojej wartości początkowej listy definicji.

Centrum częstotliwości 50Hz =

BW = 2 / 3 oktawy od 40Hz do 63Hz = bezwzględna szerokość pasma = 3dB pasma w dół pkt.

Względna szerokość pasma = (63 - 40) / 50 = 0,46 = bezwzględna szerokość pasma podzielone przez centrum częstotliwości.

P = 1 / 0,46 = 2,17 = odwrotności względnej szerokości pasma = 1 / względne.

Panelu wpisuje pasma jest bezwzględna szerokość pasma podzielone przez dwa = 2 / 3 / 2 = 1 / 3 i 20/60

Anyway, matematyczny wzór i wykres wydaje się wspierać się wzajemnie, tak myślę, że to poprawne - I może matematyce poczyniły pewne błędy. Konstrukcja wykresu nie jest super zdecydowanych, więc trudno jest uzyskać dokładne odczyty off, ale wystarczająco blisko, aby użyć filtru decyzje - łatwiej niż robi antilogs anyway.

Jeśli mieli "każdy" w kawałkach, wtedy jest to zawsze możliwe do obliczenia bezwzględnej szerokości pasma-3dB w dół od punktu zero - i zawsze będzie negatywny mniej niż zero.

Na przykład, jeśli mam-2DB wyciąć filtr na 50Hz, że ma bezwzględną pasma 2 / 3 oktawy od 40Hz do 63Hz, a następnie 3dB przewidzianą w pkt 40 i 63Hz byłoby:

Niech x = 2DB wyciąć obliczania wartości 3dB cięcie na dół od zera.
    x = [(antylogarytm -3dB/20) x 2] - 2
    x = - 0.58dB

Tak więc w centrum częstotliwości nie byłoby wyciąć i 2DB-40Hz na 63Hz i nie będzie nadal cut-0.58dB.

Po całej tej czczej paplaninie sądzę , że to jakiś "marketingowy" chwyt producenta Q (zazwyczaj oznaczenie dobroci) .
    Najlepiej dojść metodą "Macajewa" :D regulowac i słuchać
    pozdrawiam {S}

0